VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Category Archive: People

Më 25 maj 1887 lindi Padre Pio ose Shën Piu nga Pietrelcina, Shenjtori katolik i mrekullive

By | May 25, 2019

Më 25 maj 1803 lindi poeti e filozofi i shquar amerikan Ralph Waldo Emerson

By | May 25, 2019

Fiksimi me magjitë dhe origjina hebreje, të pathënat e Hitlerit – Nga James Friend

By | May 24, 2019

(Video) Arkiv: Reuter dhe Zëri i Amerikës fokusohen tek fjalimi kritik i shkrimtarit Dritero Agolli në Kongresin e 10-të të PPSH

By | May 21, 2019

Hajdar Maloku, kapiteni i vrarë me tradhti ( 1904? – 1946) – Nga Gani Qarri

By | May 21, 2019

Refuzon të bëjë testin e atësisë, gjobë 5000 euro në ditë për ish-Mbretin e Belgjikës

By | May 20, 2019

Më 19 maj 1881 lindi udhëheqësi i shquar i Turqisë Mustafa Qemal Ataturk

By | May 19, 2019

Më 19 maj 1994 u nda nga jeta zonja e parë e paharrueshme amerikane Jacqueline Kennedy

By | May 19, 2019

Hoxha që themeloi Stomatologjinë në Shqipëri, i vetmi para të cilit u përkul Fishta

By | May 15, 2019

Më 15 maj 1891 lindi Mihail Bulgakov, shkrimtar e dramaturg i shquar rus

By | May 15, 2019

Amerikani me flamurin shqiptar në krah thyen rekord duke u zhytur në Oqeanin Paqësor

By | May 14, 2019

Më 14 maj 1998 u nda nga jeta Frank Sinatra, një nga artistët më të mëdhenj të Shekullit XX

By | May 14, 2019

Skënder Buçpapaj merr Çmimin Jubilar të Mitingut të 55 të Poezisë në Gjakovë

By | May 12, 2019

Profil – Si bëri karrierë në FA nëntetarja Zarife Hasanaj

By | May 7, 2019

Dukesha e Sussexit lind djalë

By | May 6, 2019

Heroi për Heronjtë – Nga AGIM HYSENI

By | May 6, 2019

Më 6 maj 1856 lindi Sigmund Freud, mjek, neurolog dhe pionier i psikoanalizës

By | May 6, 2019

Më 5 maj 1813 lindi filozofi danez Soren Kierkegaard, babai i ekzistencializmit

By | May 5, 2019

MITRUSH KUTELI ose shkrimtari që i tejkalon vdekjet e veta duke lënë një vepër themeltare, të pavdekshme në letrat shqipe… Nga Visar Zhiti

By | May 4, 2019

Kur Ajnshtajni shpjegonte me 2 fjali, 15 vjet mendime

By | May 2, 2019

1990/Letra që i dënuari Haxhi Baçinozi i dërgoi Nexhmije Hoxhës: Krimet tuaja s’ka sociolog dhe shkrimtar në botë që t’i përshkruajë Nga Kastriot Dervishi

By | May 2, 2019

Ka pas burra Shqiperia dhe ka prape !…. mos kujtoni se nuk ka! Martiri Xhelal Koprencka Nga Luan Myftiu

By | May 2, 2019

Jeta me violinë ! Rrëfim i violinistit të shquar Florian Vlashi Intervistoi Metila Dervishi

By | May 2, 2019

Intervistë nga Florida me Yllin e Valles Shqiptare – LILIANA CINGU: Në moshën e ëndërrave të mia, doja t’i ngjaja Besim Zekthit

By | May 2, 2019