VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Category Archive: People

(Video) Ibrahim Rugova i përhershëm në RTSH gjatë viteve 1992-1995, prej 1997 i anatemuar dhe përjashtuar – Nga Elida Buçpapaj

By | April 4, 2019

Më 3 prill 1897 u nda nga jeta kompozitori i shquar gjerman Johannes Brahms

By | April 3, 2019

Më 3 prill 1924 lindi Marlon Brando, aktori ikonë i kinematografisë botërore

By | April 3, 2019

Valbona Çoku Mirakaj, vajza e patriotit të shquar Mentor Çoku që e internuan 16 vjeçe komplet vetëm!

By | April 3, 2019

Më 2 prill 1879 lindi Aleksandër Moisiu, aktor i shquar me prejardhje shqiptare

By | April 2, 2019

Më 2 prill 1805 lindi gjeniu i përrallës Hans Christian Andersen

By | April 2, 2019

Më 2 prill 1840 lindi shkrimtari i shquar francez Emile Zola

By | April 2, 2019

Më 1 prill 1929 lindi Milan Kundera, një ndër shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë

By | April 1, 2019

Më 31 mars 1727 u nda nga jeta Isaac Newton, fizikan astronom, filozof, teolog dhe matematikan anglez

By | March 31, 2019

Më 31 mars 1914 lindi poeti nobelist meksikan Octavio Paz

By | March 31, 2019

Foto e ditës: Parlamenti Shqiptar në vitin 1920, në mes kryetari i Parlamentit Fejzi Alizoti

By | March 30, 2019

Më 30 mars 1746 lindi piktori gjenial spanjoll Francisco Goya

By | March 30, 2019

Më 28 mars 1969 u nda nga jeta presidenti i 34-t amerikan Dwight David Eisenhower

By | March 28, 2019

PROFIL – DED RRAMANI, NJERIU, BASHKËSHORTI DHE QYTETARI I DEVOTSHËM – Nga FRAN GJOKA, NDUE DRAGUSHA

By | March 27, 2019

In memoriam UNË, NE, PRISHTINA, KOSOVA PA DR. GANI DEMOLLIN Nga Don LUSH GJERGJI

By | March 25, 2019

Mehdi Frashëri më 1921: Nuk kemi konflikte ndërfetare, por zënka partiake – Nga ARMAND PLAKA

By | March 24, 2019

IMZOT VINÇENS PRENNUSHI – IPESHKËV, POET, MARTIR (4 shtator 1885 – 19 mars 1949)

By | March 19, 2019

IMZOT VINÇENC PRENNUSHI: In memoriam FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË… – Nga ARSHI PIPA, Profesor Emeritus University of Minnesota, USA*

By | March 19, 2019

19 Mars 1949 – 70 VJETORI I VDEKJES IMZOT V.PRENNUSHIT O.F.M. – Nga Fritz RADOVANI

By | March 19, 2019

DOLI NGA SHTYPI LIBRI “POETËT MARTIRË VILSON BLLOSHMI DHE GENC LEKA NË SHTYPIN SHQIPTAR” Nga Bedri Blloshmi

By | March 18, 2019

Homazhe në përvjetorin e shkuarjes nga kjo jetë e intelektualit të madh shqiptar AVDYL SULAJ – Nga Muhamet Rogova

By | March 15, 2019

SHQETËSIM I PROFESORIT ISLAM ALIKAJ: “Mbroni matematikën e gjimnazit” – Nga Kadri Tarelli

By | March 14, 2019

Më 12 mars 1991 u nda nga jeta përkthyesi i shquar Henrik Lacaj

By | March 12, 2019