VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Category Archive: People

Më 23 tetor 1940 lindi Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave

By | October 23, 2019

Më 22 tetor 1943 lindi Catherine Deneuve, femme fatale e kinematografisë

By | October 22, 2019

Më 19 tetor 2000 u nda nga jeta Mahir Domi, akademik i shquar shqiptar

By | October 19, 2019

Më 19 tetor 1997 u nda nga jeta Prof Dr. Ejup Statovci, Rektor i Universitetit të Prishtinës prej vitit 1991 e deri më 1997

By | October 19, 2019

Më 19 tetor 2003 Papa Gjon Pali II shpalli lumnimin e Nënë Terezës

By | October 19, 2019

FALEMNERËS BABË! – Nga LUMNIKA KACELI

By | October 19, 2019

Më 18 tetor 1931 u nda nga jeta Thomas Alva Edison, shpikësi i tretë më i madh në histori

By | October 18, 2019

Më 18 tetor 1959 lindi nobelisti Henri Bergson, shkrimtar dhe filozof francez

By | October 18, 2019

Njihej si “Merimanga e zezë”, historia e kampionit Vogli. Nga arratisja pas ndeshjes me Dinamon e Berlinit te kapja nga Sigurimi

By | October 17, 2019

Maliq Bej Bushati, kush ishte kryeministri shkodran që u pushkatua si tradhtar. Ja amaneti i tij i fundit për 1 napolon floriri që e kishte borxh

By | October 17, 2019

Më 17 tetor 1480 lindi Ferdinand Magelani, lundërtari që kreu udhëtimin e parë rrotull botës

By | October 17, 2019

Më 15 tetor 1986 ndërroi jetë Metush Krasniqi, kryetar i Lëvizjes Nacional-Çlirimtare të Kosovës dhe Viseve tjera Shqiptare në Jugosllavi

By | October 15, 2019

Më 15 tetor 1926 lindi Michel Foucault, filozof i shquar postniçean francez

By | October 15, 2019

“Këngë alla amerikane”- Rrëfimi i Françesk Radit

By | October 14, 2019

Më 14 tetor 1890 lindi Dwight David Eisenhower, presidenti i 34-t i SHBA

By | October 14, 2019

Më 14 tetor 1929 u nda nga jeta Shtjefën Gjeçovi, frat françeskan, veprimtar i lëvizjes kombëtare, etnograf, arkeolog dhe shkrimtar shqiptar.

By | October 13, 2019

PJETËR BOGDANI NË NJU JORK: 30-VJETORI I NJË SEMINARI (Me rastin e 330-vjetorit të vdekjes) – Nga Frank Shkreli

By | October 10, 2019

Mbreti Zog – hodhi themelet e shtetit modern shqiptar Nga Ekrem Spahiu

By | October 8, 2019

In Memoriam: “XHONI ATHANAS, NJERIU DHE ARTISTI” Nga Skifter Këlliçi*

By | October 5, 2019

EMËR I NDERUAR NË PYLLTARINE DHE LETËRSINË SHQIPTARE INXHINIER VITO KOÇI (1932-2000) – Nga Prof. Dr. Mihallaq KOTRO; Inxh. Gjon FIERZA

By | October 4, 2019

Janis Joplin dhe jeta e saj pas vdekjes

By | October 4, 2019

Më 4 tetor 1070 u nda nga jeta kantautorja e shquar amerikane Janis Joplin

By | October 4, 2019

Më 4 tetor 1669 u nda nga jeta Rembrandt, piktor i shquar hollandez dhe botëror

By | October 4, 2019