VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Bushati-Kotzias në Korçë, takimi i dytë pritet me protesta: Drejtësi për vdekjen e shqiptarit

By | January 20, 2018

Komentet

Emrat – Refuzohet lista e tretë e Qeverisë për gjyqtarin e Shqipërisë në Strasburg

FATION BINJAKU/ Qeveria shqiptare ka “harruar” të zëvendësojë gjyqtarin e Shqipërisë në Gjykatën Europiane të Drejtave të Njeriut, vend për të cilin prej rreth një viti e gjysmë është shpallur vakanca.

 

Në këtë funksion vazhdon të qëndrojë gjyqtari Ledi Bianku, mandati i të cilit ka mbaruar zyrtarisht që në janar të vitit 2017. Qeveria tentoi të dërgojë në Strasburg tri lista me emra kandidatësh, por këto lista i janë refuzuar.

I kontaktuar nga “Panorama”, njëri prej anëtarëve të Komisionit Ad Hoc, i cili ka bërë seleksionimin e kandidaturave, Kristaq Traja, tha se ky komision nuk është mbledhur më që prej rrëzimit të listës së tretë.

Traja ka qenë gjyqtar në Strasburg para se të dërgohej Ledi Bianku. “Kam qenë anëtar i komisionit prej pesë anëtarësh, por s’jemi mbledhur fare. Nga pikëpamja institucionale nuk ka absolutisht asgjë. Është vetëm lista e tretë që u kthye nga Strasburgu dhe që nga ai moment nuk jemi mbledhur. Lista është dërguar që para Vitit të Ri. Nuk ka asnjë lëvizje nga komisioni këtu. Bile, nuk di nëse ka komision të ri apo jo”, tha ish-gjyqtari i Gjykatës së Drejtave të Njeriut, Kristaq Traja.

LISTAT

Por cilët janë emrat e kandidatëve që ka dërguar qeveria shqiptare në Gjykatën e Strasburgut. Në të gjitha listat figuron emri i ish-anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, Sokol Berberi, ky i fundit është sulmuar nga opozita se është kandidaturë e mbështetur nga qeveria, pasi është kunati i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Sokol Berberi
Sokol Berberi

Në të tri listat, emri i Berberit është refuzuar nga Këshilli i Europës. Në raundin e parë, qeveria shqiptare dërgoi emrin e kandidatëve Sokol Berberi, në atë kohë anëtar i Gjykatës Kushtetuese, Ina Rama, ishkryeprokurore, aktualisht gjyqtare pranë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit dhe emrin Gent Ibrahimi, aktualisht i zgjedhur anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Një vit më parë, procesi i përzgjedhjes është “zbuluar” nga ishkryeministri Sali Berisha, i cili ka denoncuar qeverinë Rama se po kërkon të emërojë si gjyqtar i Shqipërisë në Strasburg, kunatin e Fatmir Xhafës.

“Kunati i Xhafës së drogës emërohet për gjyqtar në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg! Pas farsës formale, në një proces tërësisht jopublik dhe jotransparent, Edvini, i lidhur kokë e xhep me Xhafën e drogës, ka përzgjedhur Sokol Berberin, ndërkohë që rekomandimet e Strasburgut të vitit 2009 janë për një proces të hapur dhe transparent”, ka thënë Berisha në reagimin e tij.

Irakli Koçollari
Irakli Koçollari

Por pasi ky debat mori tone politike, qeveria ka reaguar me anë të portalit “transparenca.al”, që sot ka dalë jashtë funksioni. Në këtë reagim theksohet se nga 11 kandidatura, Komisioni Ad Hoc përzgjodhi tre kandidatët, Ina Rama, Sokol Berberi dhe Gent Ibrahimi, ndërkohë që Strasburgu e rrëzoi këtë listë si të papërshtatshme. Më pas, qeveria shqiptare dërgoi një tjetër listë me kandidatë për në Strasburg, ku ishte sërish Sokol Berberi, Aurela Anastasi dhe Aleksandër Muskaj.

Por edhe kjo listë, në muajin prill të vitit 2017, u rrëzua sërish nga Këshilli i Europës. Qeverisë shqiptare iu kërkua të dorëzojë tri kandidatura të reja brenda 31 gushtit të këtij viti. Dhe në listën e tretë u dërgua nga qeveria Rama, emri i Sokol Berberit, Suela Mënerit dhe Irakli Koçollarit, por dhe kjo listë u refuzua sërish.

Në raportet e publikuara nga Këshilli i Europës theksohet se kandidaturat e dërguara nga qeveria shqiptare dhe procedura e përzgjedhjeve të tyre nuk janë në përputhje me standardet e kërkuara nga Asambleja e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Europian.

LISTA E PARË

Sokol Berberi

Ina Rama

Gent Ibrahimi

LISTA E DYTË

Sokol Berberi

Aurela Anastasi

Aleksandër Muskaj

LISTA E TRETË

Sokol Berberi

Irakli Koçollari

Suela Mëneri

PANORAMA

Kerkesa per zhdukjen e Çamerise, nje kerkese e rrezikshme fondamentaliste albanofobe! Nga Sali Berisha

Nje kerkese e rrezikshme fondamentaliste albanofobe!

Te dashur miq, kerkesa per zhdukjen e Çamerise nga tekstet, historia dhe fjalori i shqiptareve eshte kerkese e denje vetem per albanofobe fondamentaliste.

Keto dite mediat informuan se ministri i jashtem i Greqise, ne pergjigje te nje letre derguar nje deputetit te tij, i shkruan se pales shqiptare i eshte kerkuar (dhe me sa duket Edvini dhe Ditziu i tij kane rene dakord) te fshijne nga faqja e dheut, nga tekstet, historia, etnografia, hartat, fjalet, termat: Çam dhe Çameri.

Kjo kerkese eshte unike ne llojin e vet e pa ndigjuar kurre me pare ne dialogun per marredheniet midis dy vendeve.Kjo eshte nje kerkese fondamentaliste dhe eshte nje akt perdhosje e ndergjegjes kombetare te shqiptareve, te vdekur dhe te gjalle, çam e jo çam kudo qe jane, per te cilet kombi eshte komb, çamet dhe Çameria jane popullata e martirizuar e kombit shqiptar e perzene barbarisht nga trojet e tyre shekullore.

Me kete rast dua te sqaroj se si ish presidenti i Republikes, qe me vetedije te plote kam firmosur traktatin e miqesise dhe bashkepunimit me Greqine, nuk nenkuptoj me çam apo Çameri kategorikisht asnje rivendikim territorial ndaj vendit fqinj dhe jam i bindur se marredheniet miqesore, bashkepunimi midis dy popujve dhe vendeve tona eshte detyrimi dhe interesi me i mire i tyre.

Po keshtu jam i bindur se te gjitha tekstet duhet te zhvishen nga baruti armiqesor i trasheguar ne te dy vendet. Une kam qene me studime ne Paris kur Andrea, nje mik i imi grek me tregonte se ne ushtrine greke kendoheshin ne rreshtore kenge raciste dhe atishqiptare, te cilat mjerisht shperthyen dhe ne paraden e dites kombetare te Greqise pak vite me pare. Ndonese nuk jane kenduar kenge rreshtore antigreke ne ushtrine shqiptare por padiskutim ne tekste, shkrime, dokumenta ka patur, ka patur cilesime, etiketime, vleresime qe duhet te arkivohen per te hapur rrugen nje niveli respekti, mirekuptimit dhe bashkepunimit miqesor midis vendeve dhe kombeve tona.

Por te kerkosh te zhdukesh fjalet Çam dhe Çameri si antigreke, deshmon se je nje albanofob i verber qe nuk nguron te fyesh dhe poshterosh te gjallet dhe te vdekurit e fqinjes tend, kerkon te hedhesh poshte mijra dokumenta politike historike diplomatike e gjeografike te vet Greqise, Shqiperise por edhe te vendeve te medha per çamet, Çamerine, rolin e tyre ne historine e kombit shqiptar por dhe pavaresine e Greqise dhe ndertimin e shtetit grek.

Nje gje te tille vende demokratike nuk mund ta bejne kurre!
Sipas kesaj llogjike fondamentaliste albanofobe neser gjitoni do na kerkoj ne shqiptareve qe arvanitasit te mos i quajme me arvanitas, apo maqedonasit do te na kerkojne qe Shkupin te mos e quajm me Shkup, serbet mund te na kerkojne qe Pazarin e Ri te mos e quajme Pazar te ri, malazezet do kerkojne qe Tivarin te mos e quajme Tivar.

Kjo eshte rruga me e sigurt e ndezjes se nacionalizmeve dhe konflikteve ne rajon. Duke mbetur gjithmone i bindur ne dobine dhe domosdoshmerine e ndertimit te marredhenieve te qendrueshme miqesore midis dy vendeve, denoj nje kerkese te tille si fyese dhe poshteruse per çdo shqiptar, te rrezikshme dhe te padenje per ata qe e bejne ate.Kombet e civilizuara kane moralin dhe kurajone te shohine ne sy gabimet e tyre historike para se gjithash per te mos i perseritur ato.sb

Prapaskenat – Presidenti Meta, ndërmjetësues i arritjes së marrëveshjes së demarkacionit

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka qenë i përfshirë në aneks marrëveshjen e re ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi për demarkacionin.

Burime kanë bërë me dije se për këtë proces ka një meritë presidenti shqiptar, Ilir Meta.

Sipas këtyre burimeve, presidenti Meta më 9 shkurt (ditë e premte) ka pasur një takim me kryeministrin e Malit të Zi, Dusko Markoviq, me të cilin ka biseduar për gjetjen e një zgjidhje rreth demarkacionit, raporton gazeta “Epoka e Re”.

Takimi mes Metës dhe Markoviqit ka ndodhur në Podgoricë në “Villa Gorica”.

Për angazhimin e presidentit Meta si ndërmjetës për këtë temë kanë qenë në dijeni Fatmir Limaj dhe Ramush Haradinaj.

“Të premten e shkuar, datë 9 shkurt, presidenti Meta ka qenë në një dreke informale në Podgoricë në ‘Villa Gorica’ me kryeministrin e Malit të Zi dhe ka negociuar formulën përfundimtare për demarkacionin para vizitës së kryeministrit të Malit të Zi në Kosovë. Në dijeni të këtyre negociatave sekrete ka qenë zëvendëskryeministri Limaj dhe kryeministri Haradinaj”, kanë thënë burimet e gazetës “Epoka e re”.

Presidenti Meta deri më tani nuk ka dhënë asnjë deklaratë rreth përfshirjes së tij në aneks marrëveshjen e re, e cila ka rezultuar me pajtimin e dy palëve rreth zgjidhjes së çështjes së demarkacionit.

Megjithatë ai ka uruar për arritjen e kësaj marrëveshje.

Presidenti Meta do të jetë nesër në Prishtinë, ku do të marrë pjesë në shënimin e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Më 14 dhe 15 shkurt, kryeministri i Malit të Zi ka qëndruar për vizitë në Kosovë, ku edhe dha sinjale se shteti i tij është i gatshëm ta ndihmojë Kosovën në këtë proces.

O ministresha e Arsimit, o Lindita Nikolla, o krye-mësuesja e Shqipërisë, turp për ty dhe për atë që të bëri ty A-në e Arsimit! Nga Mariela Stefanllari

 

Skenë krimi.
LIBRA MËSIMORË ME GABIME.
Skandal, libri mësimor, armë krimi në klasat e shkollave.

Oooooo shoqja ministreshë, o Lindita Nikolla, e bëre aksham karadaken e fëmijëve, o e papërgjegjshme, o krye-mësuesja e Shqipërisë. Turp për ty dhe për atë që të bëri ty A-në e Arsimit.

Ja si po i vret fëmijët sistemi i arsimit, të paditurit, të paaftët dhe idiotët në krye.
LIBRA paçavure.
HARTUES me dije të cunguara, kërpaçë.
KËSHILLA BOTUES me injorantë, makutë, që paguhen dhe nuk u bëhet vonë për Librin që del nga shtypi, për dijen e mishëruar në gërma.
SHTËPI BOTUESE që ruli printon librin, njësoj si dhe letrën higjenike, pa redaktorë, korektorë.

Gabimet e kapura janë vetëm nga dy faqe, sepse i gjithë libri është një skandal, si më poshtë:
1. Iliaz Minollari (Iliaz bej Mirahori);😯
2. Pandeli Cole (Pandeli Cale);😯
3. Eleni Qiriazi (Eleni Qirici)😯
Fëmijës që duhet ta mësonte këtë mësim, nga ky libër me personazhe nga Korça, i thashë ta flakë librin, të mos e lexojë dhe t’i thotë mësueses: “REFUZOJ të nxë padijen”.
O Zot, Quo Vadis?

Dy fjali për Ramën, nga Platoni:
“Njerëzit përgjithësisht gjykojnë më shumë bazuar tek fenomenet, sesa tek realiteti, sepse të pamit iu përket të gjithëve, perceptimi i përket një pakice.”
Fenomeni hazard qeverisës ‘Rama’, u pá tashmë.
Realiteti ‘Rama’ kam frikë se po perceptohet prej gjithkujt. Mund të ndodhë që ky perceptim të shndërrohet në kasë funerali politik për ty, hazard.

 

 

Përplasja në UT, Marku: Rama aleancë me mafien universitare

Pedagogu i Universitetit te Tiranes Mark Marku, koordinatori i Forumit për Liritë Akademike dhe Autonominë Universitare ne kulmin e debatit për Universitetin ka reaguar me nje analize në “Panorama” per situaten, duke akuzuar kryeministrin Rama për aleance me mafien.

 

Duke u ndalur te takimi i Rames me Senatin, Mark Marku shkruan: 

Në reagim të qëndrimeve dhe kërkesave tona, Kryeministri shqiptar, z. Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, znj. Lindita Nikolla, thirrën me ngut senatin e UT-së dhe bënë një mbledhje të improvizuar të tij duke u vetëshpallur kryetar të senatit dhe duke i trajtuar anëtarët e senatit ashtu siç nuk i kishte trajtuar kurrë njeri më parë: duke i tallur, përbuzur, denigruar dhe duke u mbajtur një fjalë të gjatë e të pakuptimtë për autonominë dhe lirinë akademike dhe financiare.

Zot, thashë me vete, Kryeministër që ka marrë rolin e kryetarit të senatit dhe i jep fjalën vetë kryetarit të senatit, njëherësh edhe rektorit, dekanëve, etj. dhe flet për autonomi universiteti. Enver Hoxha i bënte pak më hollë gjërat, Hitleri e Stalini, gjithashtu, Musolini po e po, edhe pse ishte publicist si Rama.

Senatorët, si në një mbledhje fronti a partie të kohës së komunizmit, që u shpjegohej se ligji ishte i mirë dhe se duhej të ndryshohej përqasja ndaj ligjit, jo vetë ligji; se gjendja është e mirë, por se ata nuk kishin sy që ta shihnin; se problemet ishin të brendshme dhe se ai do t’u priste kokat.

E shihja atë takim dhe ndjehesha fajtor se si Kryeministri, për të na frikësuar ne që ishim mbledhur si pedagogë të lirë dhe të pafrikësuar, duke u kërkuar llogari, kamxhikonte të zgjedhurit tanë, burokracinë tonë universitare të përdorur e të stërpërdorur nga politika, që kishte lejuar t’i dilte situata nga kontrolli dhe nuk kishte treguar syçeltësinë e duhur për të zhdukur çdo shenjë lirie dhe dinjiteti intelektual në universitet.

Thellohet skandali – Anëtari i KLGJ dhe zv/dekani i Drejtësisë thirrje pedagogëve: Bëni artikuj për fondacionin e PS

“Panorama” raportoi sot gjatë ditës se në faqen kryesore të Fakultetit të Drejtësisë të dekanit, Artan Hoxha, reklamohet revista politike “Politicus” e Fondacionit të krijuar nga Partia Socialiste me emrin “Qemal Stafa”, që deri pak kohë më parë e drejtonte Saimir Tahiri.

Por një email që ka qarkulluar në postat e pedagogëve, e thellon akoma më tej këtë skandal, pasi tregon se universitetet që duhet të jenë të pavarura, i japin hapësirë një fondacioni të PS.

Sic shihet në foton që publikon “Panorama” më poshtë, një punonjës i Fakultetit të Drejtësisë, i çon email pedagogëve dhe i kërkon gë të bëjnë shkrime për fondacionin “Qemal Stafa”.

b453fec2-8ff3-44a8-8b83-87037c3abc7f

Punonjësi Erjon Muharremaj, është zv/ Dekan i Fakultetit të Drejtësisë si dhe anëtar i KLGJ i zgjedhur së fundmi nga shorti me gogla.

JA PERMBAJTJA E EMAIL DERGUAR PER PEDAGOGET:

Revista politike “POLITICUS”

FONDACIONI “QEMAL STAFA”

THIRRJE PËR ARTIKUJ ANALITIK

“DREJT DREJTËSISË SOCIALE NË SHQIPËRI”

Fondacioni “Qemal Stafa” në kuadër të lancimit të Revistës Politike, “POLITICUS”, hap thirrjen për publikimin e artikujve analitik. Për të inkurajuar reflektimin politik, me anë të kësaj thirrje, mirëpresim kontributin tuaj nën temën “Drejt Drejtësisë Sociale Në Shqipëri”.

Drejtësia sociale është një term që rrjedh nga qëllimi për të patur marrëdhënie shoqërore të rregulluara nga ligji, por mbi të gjitha, “e drejta” të zbatohet nga Institucionet duke i vendosur individët në kushte të barabarta.

Drejtësia Sociale përfshin një gamë të gjërë temash, si për shembull:

• Trajtimi i të dënuarve në burgje;

Faqja e Fakultetit ku reklamohet aktiviteti i Fondacionit te PS "Qemal Stafa"
Faqja e Fakultetit ku reklamohet aktiviteti i Fondacionit te PS “Qemal Stafa”

• Alternativat e Politikave Shtrënguese përkundrejt atyre Sociale;

•Drejtësia Penale Për të Miturit;

•Sfidat dhe Perspektivat e Drejtësisë Restauruese në Shqipëri;

•Ofrimi i ndihmës ligjore falas;

•diskriminimi ndaj minoriteteve;

•Koordinimi i dhunës në Familje etj.

Aktualisht një sërë hapash po merren nga Shteti Shqiptar për arritjen e këtij standarti prandaj ajo cfarë pritet nga kjo thirrje është kontributi që mund të ofrohet duke reflektuar mbi drejtimin dhe trajtimin që duhet ti bëhet Drejtësisë Sociale në politikë. Në mënyrë që shteti të hartojë politika sa më të drejta dhe eficente në funksion të këtij qëllimi, idetë dhe opinionet inovatore të akademikëve dhe ekspertëve të fushës duhen promovuar në të gjitha format e mundshme, si një ndihmë dhe vlerë e shtuar për ata që merren me politikbërjen.

Ne mirëpresim propozimet tuaja të cilat hulumtojnë aspekte të ndryshme të “Drejtësisë Sociale në Shqipëri”.

Aplikimet:

Artikujt Analitikë duhet të jenë 1500 deri në 3500 fjalë dhe duhet të dërgohen me email tek adresa fqs.paperproposals@ gmail.com përpara datës 20 Shkurt 2018 ora 23:30.

Të gjitha aplikimet do të kalojnë përmes procesit të shqyrtimit nga Bordi i Redaktimit Shkencor. Vetëm për artikujt të cilët do të aprovohen nga Bordi i Redaktimit, do të vijojnë për publikim.

Për çdo pyetje, mos hezitoni të na kontaktoni në fqs.paperproposals@gmail. com.

Hulumtimi “Drejt Drejtësisë Sociale në Shqipëri” synon shkrime origjinale si kontribut për Sistemin e Drejtësisë në Shqipëri.

Ja kush është biznesmeni që u vra mbrëmë në atentatin në Tiranë

Mbrëmjen e djeshme ka ndodhur një atentat i tipit mafioz në Tiranë, pasi persona ende të pa identifikuar kanë vrarë një 64-vjeçar.

Viktima është Memli Begalla, nga Progonati i Tepelenës, baba i tre fëmijëve. Atentati ndodhi rreth orës 21:00, në rrugën “Nikolla Tupe”, në parkingun poshtë pallatit ku ai banonte.

Ai ka në pronësi dy gomisteri në zonën e Yzberishtit dhe në autostradën Tiranë-Durrës, si dhe një agjenci turistike, që administrohet nga vajza e tij. Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, përcaktimin e motivit dhe identifikimin e autorëve.

Çamëria dënohet me vdekje Nga Enkel DEMI

 

Duhet thënë që Shqipëria ende nuk e ka pranuar të heqë përdorimin e emrit “Çamëri” në tekset shkollore të historisë dhe gjeografisë. Por, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe kryeministri Edi Rama e kanë marrë në konsideratë këtë alternativë që kënaq marrëzinë greke. Në të gjitha qasjet e tyre në publik, ata janë shprehur për “territore shqiptare” në Greqi dhe jo për Çamërinë, duke bërë një matje të opinionit. I vetmi politikan që vuri alarmin për këtë punë ishte Shpëtim Idrizi, i cili tha disa ditë më parë se ta harrojnë ata që duan të sajojnë një gjë të këtillë.

Meqë shqiptarët nuk shquhen për ndjenja të larta patriotike, veç kur luan Kombëtarja, është e mira të bëhet një shpjegim i thjeshtë. Të mos përdorësh emrin “Çamëri”, është të shuash një histori që vjen nga lashtësia. Krahina e ka marrë emrin nga lumi Thiam, i cili në të folmen e shqiptarëve bëhet “çam”. Në këtë krahinë, ku gjendet lumi Thiam (sot lumi Kalama) dhe lumi Akheron (sot lumi i Gliqisë ose lumi i Frarit) janë thurrur mitet e lashtësisë. Atje gjendet Orakulli i Dodonës (shih studimet e profesor Arsim Spahiut) që shihet si paraprirësi i Olimpit. Lumi Akheron është lumi që dërgon shpirtrat në ferr, ndërsa Homeri është lindur dhe rritur pikërisht në këtë krahinë të pellazgëve, ilirëve dhe shqiptarëve. Aty janë thurrur legjendat, përrallat, mitet, këngët dhe vallet.

Sipas Greqisë tani duhet t’u themi fëmijëve që vallja e Osman Takës është e territoreve shqiptare në Greqi. “Tumankuqja” e territoreve shqiptare në Greqi, suljotët janë të territoreve shqiptare në Greqi. Duhet t’u themi që Sami Frashëri në veprën e tij “Fjalor i përgjithshëm i historisë dhe gjeografisë”, botuar në Stamboll në vitin 1889, nuk foli për Thesprotinë/Çamërinë, por për territore shqiptare në Greqi. Hasan Tahsini nuk lindi në Ninat të Çamërisë, por në territore shqiptare në Shqipëri, meqë bashkë me Konispolin gjeneral Telini na e la në Shqipëri. Dhimitër Pasko, ose si e njohim Mitrush Kuteli është shkrimtar me rrënjë nga territoret shqiptare në Greqi, Koli Idromeno, arkitekti, piktori, fotografi i Shkodrës nuk duhet thënë që i ka rrënjët në Çamëri, sepse duhet shpjeguar që ashtu si Princesa Dora D’Istria ose Elena Gjika janë nga territoret shqiptare në Greqi.

I bie sikur nesër mos të themi Dibër e Madhe, por territor shqiptar në Maqedoni ose dje mos të thonim Dardani (Kosovë), por territor shqiptar në Jugosllavi.

E parashtruar kështu të del përpara një çmenduri e çartur, por që në Ballkan përherë mbin dhe merret seriozisht.

Edi Rama dhe Ditmir Bushati e kanë jetike ftesën e negociatave për në Bashkimin Europian për ekzistencën e tyre në pushtet. Si gjithë udhëheqësit shqiptarë të derisotëm që qeverisin keq e mos më keq, edhe ata kanë vetëm një rrugë shpëtimi, ta kërkojnë këtë të drejtë me të lypur. Meqë janë të pazotët të ndërtojnë një sistem të besueshëm demokratik, me rregulla të qarta të tregut të lirë, ata po kërkojnë të avisin me Europën republikën më kriminale të korrupsionit, trafikut të drogës, vrasjes dhe pasigurisë, duke vënë kujën e lypjes. Kaq ia kanë kuptuar dhe fqinjët tanë, grekë, të cilët ua kanë shtrënguar lakun në fyt, ndaj u kanë çelur derën gjithëfarësoj pazareve që për Shqipërinë nuk janë tradhëti, por eleminim kombëtar, ku skuadra e pushkatimit përbëhet nga vetë qeveria e Tiranës.

Sërish nga një letër e zotit Kotzias drejtuar Parlamentit grek mësojmë se Çështja Çame është hapur në tryezën e bisedimeve, por jo për ta zgjidhur, por për ta zhdukur nga faqja e dheut. Këta tanët nuk e kanë pranuar deri tani, por nuk është vështirë të thyhen, përderisa për këtë propozim të frikshëm nuk kanë thënë gjysëm fjale dhe kanë heshtur si hesht i vdekuri në varr, aty ku duan të groposin Çamërinë.

 

Eureporter shkrim për Shkelzen Berishën: Çështja e korrupsionit rihapet

 

Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit shqiptar Sali Berisha, u thirr javën e kaluar nga Prokurori i Përgjithshëm në Tiranë për të dhënë dëshmi të mëtejshme në lidhje me një marrëveshje biznesi të korruptuar në vitin 2009 në të cilën ai ishte i përfshirë në lidhje me privatizimin e Operatorit Çek të Transmisionit të Energjisë Elektrike . Në kohën kur u privatizua energjia në vitin 2009, Sali Berisha ishte Kryeministri i Shqipërisë.

Por kur u shfaqën detajet e marrëveshjes, Partia Socialiste e Shqipërisë e akuzoi atë për vjedhjen e 414 milionë euro dëm në shtetin shqiptar. Një Komision Parlamentar u krijua për të hetuar çështjen, por Sali Berisha refuzoi të dëshmojë, duke pretenduar anshmërinë politike. Pastaj në janar të këtij viti, djali i tij Shkëlzen Berisha, u ftua nga Gjykata për të dhënë dëshmi për përfshirjen e tij në këtë rast.

Kjo ishte hera e parë që Prokurori zyrtarisht kishte lidhur emrin e Shkëlzen Berishës me pretendimet për korrupsion në marrëveshjen për privatizimin e energjisë. Shkëlzen Berisha pohon se akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht, por , Partia Socialiste qeveritare në pushtet akuzon Partinë Demokratike të opozitës dhe ish-Kryeministrin Sali Berisha për përpjekjen për të mbrojtur djalin e tij dhe për të penguar drejtësinë. Sipas dëshmive të paraqitura deri më tani në gjykatë, Shkëlzen Berisha dhe miku i tij Nuel Kalaj udhëtuan disa herë në Pragë për t’u takuar me zyrtarët çekë që merreshin me privatizimin.

Pretendohet se ata ndërtuan një marrëveshje korruptive që implikonin qeverinë shqiptare. Pak ditë para nënshkrimit të kontratës, Nuel Kalaj mori një “tarifë konsultimi” prej 7 milionë eurosh nga autoritetet çeke.

Gjykata pretendon se fondet janë tërhequr pothuajse menjëherë nga llogaria e tij bankare, por asnjëherë nuk është dhënë asnjë shpjegim për destinacionin përfundimtar të parave në fjalë. Disa nga provat kryesore të siguara deri më tani vijnë nga Romeo Karaj, një ish-avokat i kompanisë Çeke të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. Atij i është akorduar statusi i “dëshmitarëve të mbrojtur”, pas pranimit të kërcënimeve me vdekje.

Këto fakte te reja në rastin gjyqësor vijnë në një kohë kur Shqipëria është nën presion nga BE për të bërë përparim të qëndrueshëm në fushat që Brukseli ka përcaktuar si parakushte përpara se bisedimet e pranimit në BE të mund të hapen me 3.5 milionë shtetet e Ballkanit Perëndimor: – duke përfshirë betejën kundër korrupsionin, reformën e sistemit të drejtësisë dhe luftimin e krimit të organizuar. Vitin e kaluar parlamenti shqiptar miratoi ligje për reformimin e sistemit gjyqësor, i cili krijoi një procedurë të re verifikimi dhe krijimin e komiteteve të verifikimit. Shqipëria po punon shumë për ti treguar BE-së potencialin e saj si partner, në mënyrë që negociatat e pranimit të fillojnë këtë pranverë. Sali Berisha është pas përpjekjeve të opozitës për të prishur këto inisiativa dhe rrotullimin e kohës në regjimin e vjetër që ai kishte përdorur për të kontrolluar.

Opozita e tij “Partia Demokratike” po kërkon të bllokojë reformën e sistemit të drejtësisë dhe të ndalojë administratën e Kryeministrit Edi Rama nga heqja e gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar nga gjyqësori dhe shërbimet ligjore. Një vit më parë në mars 2017, një Komision Parlamentar Hetues përfundoi hetimin e tij për këtë rast dhe rekomandoi që procedurat penale të hapeshin kundër Shkëlzen Berishës dhe Nuel Kalajt. Por të dy kanë ndalur bashkëpunimin e tyre nga puna e Komitetit e cila ka ngritur pretendime për mashtrim në buxhetin e shtetit në masën 414 milionë euro. Shkëlzen Berisha ka qenë i lidhur edhe më parë me skandale të tjera, duke përfshirë edhe skandalin me një kontraktues privat ku cmontoi depon ushtarake të municioneve në Gërdec, një fshat pranë Tiranës, që çoi në një shpërthim në 2009 duke vrarë 26 vetë dhe duke plagosur 300 të tjerë.

“Wikileaks” pohon se Shkëlzen Berisha e telefonoi ish-Ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu, katër herë në minutat pas shpërthimit. Ai mbajti lidhje të ngushta me pronarin e Mihal Delijorgjit, i cili u dënua me burg për shtatë vjet ,pas aksidentit. Por Gjykata në atë kohë hodhi poshtë të gjitha akuzat kundër Berishës. Shkëlzen Berisha është i njohur në Shqipëri për të shijuar një stil jete të shkëlqyer. Ai zotëron dy vila të shtrenjta në periferi të Tiranës, disa apartamente në qytet dhe shpesh udhëton në destinacione luksoze. Aktualisht është në një mardhenie me Armina Mevlanin, një modele dhe ish Miss Shqipëria.

https://www.eureporter.co/frontpage/2018/02/14/albania-corruption-case-reopened/

 

 

Përurim libri në sallën e Akademisë së Shkencave, në Tiranë – Nga Kadri Tarelli

Në sallën e Akademisë së Shkencave, në Tiranë, ditën e premte, datë: 09, të shkurtit, 2018, u organizua përurimi i librit të Kopi Kyçykut: “Besim Sahatçiu. Një jetë për ekranin dhe skenën”, monografi. kushtuar artistit,  regjisorit dhe kineastit të shquar të Kosovës Shqiptare, Besim Sahatçiu.

Mes shumë të pranishmëve që mbushën sallën, po mjaftohem të përmend disa prej tyre, të cilët folën, përshëndetën dhe vlerësuan artistin e madh Besim Sahatçiu dhe autorin e nderuar të librit:

. Kopi Kyçyku, akademik.

. Reshat Arbana, mban titullin “Nderi i kombit”.

. Gudar Beqiraj, Kryetar i Akademisë.

. Vaso Tole, Sekretar i Akademisë. Tiranë.

. Shpendi Topollaj, shkrimtar, studiues, kritik letrar.

. Zenel Hoxha, kryetar i “Dhomës së tregtisë”. Londër. “Konsull nderi” i Afrikës së Jugut.

. Mirçea Perpelea, Ambasadori rumun në Tiranë.

. Kujtim Kapllani. Gjuhëtar.

. Afrim Spahiu, mik dhe bashkëpunëtor i Besim Sahatçiut.

. Valdet Sahatçiu, pjesëtar i familjes Sahatçiu.

. Spartak Topollaj, ish ambasador.

. Dilan Reka, këngëtar. Përshëndeti me këngë të Rita Orës, mbesës së Besim Sahatçiut.

. Silvana Braçe. Drejtuese e veprimtarisë.

Në këtë tubimi kaq të vlerësuar e të mirëpritur, nga figura të njohura të dijes, shkencës, artit dhe letërsisë, pata nderin, që edhe unë të them pak fjalë.

 

 PËRMENDORE LETRARE, PËR ARTISTIN E EKRANIT DHE TË SKENËS

Monografi nga Kopi Kyçyku, kushtuar regjisorit shqiptar të Kosovës, Besim Sahatçiu

Me librin, u njoha nëpërmjet një shkrimi, që studiuesi e shkrimtari durrsak Shpendi Topollaj, publikoi në portalin “Fjala e lire”, në  Londër. Në kënaqësi dhe trishtim, munda të bëj një koment të shkurtër. Dikush mund të pyesë: Pse njëherësh të provosh dy ndjesi, që kundërshtojnë njëra-tjetrën? Ja që kështu ndodh, kur ndeshesh me të papritura.

Unë jam i ndjeshëm ndaj figurave të shquara të shqiptarëve të Kosovës, ndaj të nesërmen, e kërkova me ngulm librin dhe Shpendi, si zakonisht i gjindshëm, u tregua tepër i gatshëm, për të ma dhënë, duke më porositur, se ka vetëm një kopje.

Dua të jem i sinqertë me veten. U mrekullova nga e vërteta, që Besim Sahatçiu, një shqiptar Kosove, i cili pavarësisht pengesave, që i sillte sistemi shtypës jugosllav, mundi të shkollohet e të ngadhënjejë si regjisor, në filma dhe në skenat e teatrit, duke u vlerësuar edhe me çmime nderi. U mrekullova me përmasat e këtij artisti, që të gjithë fuqinë e mendjes dhe të shpirtit e vuri në shërbim të artit dhe kulturës shqiptare në Kosovën e robëruar. U mrekullova nga qëndrimi i tij i palëkundur, për të mos përfillur ofertat, për famë e jetë më të mirë jashtë atdheut, duke mbetur idealist dhe misionar në shpirt, për t’i shërbyer deri në fund, zhvillimit të kulturës së kombit. U mrekullova nga dashuria për punën, për artin, guximin e durimin, njëkohësisht këmbënguljen për përsosmëri në vlerat artistike të ekranit dhe të skenës. Besoj se, heroit tonë Besimit, i shkojnë më përshtat fjalët e thëna, rreth gjysmë shekulli më parë, nga presidenti Xhon Kenedi:  “Mos pyet, se çka mund të bëjë vendi yt për ty, por pyet, se çka mund të bësh ti për vendin tënd”.

U trishtova, sepse pas kaq vjetësh, unë, mbase edhe shumë të tjerë si unë, po mund të njihemi me një artist të Kosovës shqiptare, të përmasave të tilla, që i bëjnë nder çdo kombi. Për më tepër ne shqiptarëve, që i kemi me pakicë, por që nuk po dimë, apo nuk po duam t’i vendosim në vendin që u takon, në radhën e personaliteteve më të mira të shqiptarisë. Nuk kam se ç’bëj, sepse nuk më vjen mirë ta besoj e ta pranoj, që të jem në një mendje me Edi Agagjyshin, i cili thotë një të vërtetë trishtuese, që më dhemb: “Është për të ardhur keq, që shoqëria shqiptare në përgjithësi dhe ajo kosovare në veçanti, intelektualët dhe krijuesit e tillë, gjithmonë i mban në margjina, “jashtë” oborrit të saj, sepse siç duket, frikësohet të ballafaqohet me ata”. Pse ndodh kështu? Është pyetje retorike pa përgjigje, për cilindo intelektual me ndjenja sado pak shqiptarie.

Besimi jetoi dhe veproi në kushte shumë të vështira, aq sa e gjithë ajo plejadë intelektualësh, me të drejtë duhen quajtur heronj, dhe janë heronj, sepse secili në fushën e tij, parapërgatiti luftën dhe fitoren, për Kosovën e lirë e të mosvarme.

Nëse Besimi, me jetën e tij, la një histori të lakmueshme, një meritë të madhe, për ta sjellë bujarisht në odën dhe sofrën e kulturës shqiptare, ka Kopi Kyçyku, autori i këtij libri të bukur e të dobishëm. Përshëndetja dhe falënderimi, që shprehim të gjithë, vjen për një arsye fare të thjeshtë: Ai nxori në dritë një flori të fshehur e të mbuluar nga pluhuri i mosdashjes, keqdashjes, harresës apo pakujdesisë. “Floriri mbetet flori, edhe në baltë ta hedhësh”, thotë populli. Po rrëmbimthi lind pyetja: kujt i hyn në punë ky flori, kur nga strukturat, lihet mënjanë si i pavlerë?

Kam lexuar shumë libra të tillë monografi. Vlerësoj jetën dhe bëmat e heroit, si pjesë që mbushin hambarin e historisë. Këtu, akademik Kyçyku e ka kryer më së miri detyrën. Veç dua të ndalem te analiza, që u bën filmave dhe pjesëve të vëna në skenë nga regjisor Besimi. Autori si një shkrimtar, studiues e profesionist i vërtetë arti, i jep vlerësimin që drejtësisht meriton regjisori ynë. Ai në çdo faqe, pasqyron edhe një kulturë të shprehuri bukur, me gjuhë e fjalor të pastër, të ujdisur e krehur me shumë kujdes, aq sa për t’u pasur zili edhe nga kritikët e artit. Autori e vendos veprën e regjisor Besimit në arkën e kujtesës, pikërisht në libër, për t’u mbajtur në dorë nga lexuesi, në bibliotekë nga çdo familjar, në çantë nga shkollari e studenti, në tavolinën e punës, nga zyrtari e specialisti.

Shumë lexues, kur i pëlqen libri, shprehen me një fjali tepër të njohur dhe paksa letrare: “E lexova me një frymë”, si të thuash, në piskun e vapës e piva limonatën me një frymë. Kam përshtypjen, se në këtë rast nxitohen, pasi ky libër, ka brenda punë, përkushtim, krijimtari, jetë, art, letërsi, atdhetari, trishtim e brengë, kënaqësi dhe urtësi, pa harruar edhe mësime për artistët, sidomos për të rinjtë.

Jam i bindur, se lexuesi kur të arrijë në faqen e fundit, nuk do ta mbyllë e ta vendosë librin në raftin e bibliotekës, por do të futet në mendime. Për artistin dhe krijuesin, s’ka lëndina të bleruara dhe rrugë të shtruara. Ka veç mundim e sakrifica dhe, kur arrin të ngadhënjesh, ka kurorë dafine, siç e meriton edhe Besimi. I them këto, pasi cilido që e nis dhe e bitis leximin, do të jetë në një mendje me Cornela Funke, që thotë: “Disa libra shijohen ngadalë, të tjerë përpihen me një kafshatë dhe vetëm disa pak të tillë, përtypen për t’i tretur plotësisht”.

Vetë jeta e Besimit dhe krijimtaria e tij artistike, përbën një shkollë të madhe. Dhe një shkollë e tillë, nuk kalohet me një ditë, me një vëzhgim apo soditje, por kërkon të përpiqesh, të djersish, të ulesh e të studiosh me vullnet e këmbëngulje prej skllavi. Sepse, siç shprehet studiuesi Moikom Zeqo: “Kur një krijues ndahet nga jeta, mbyllet një portë, por ai le me dhjetëra të tjera, që do të hapen nga brezat në përjetësi”.

Në fund po cek një temë, që na pickon të gjithëve ne krijuesit, që mburremi e se nuk i përfillim vitet. Ç’merak i mbeti pa tretur, në gjumin e pafjetur? Vetë libri e ka një kapitull të tillë, që vetiu na fut në mendime e pyetje pafund: Pse Besimit, i cili i kushtoi jetën artit skenik, i mbetën punë e dëshira të papërfunduara? Kush e pengoi? Kjo pyetje e fundit, nuk ka nevojë për shpjegim, kur dihen kushtet e Kosovës së robëruar. Të gjithë kanë ide dhe dëshira të papërmbushura, ca më shumë artistët, me shpirt idealisti dhe ndjenja atdhetare e kombëtare shqiptare.

Ndalova këtu, thjesht për të kujtuar veten dhe të tjerët, me fjalën, që Virgjili na sjell nga lashtësia, për njerëzit e mëdhenj, si Besim Sahatçiu: “Gjithkush ka kohën e vet për të jetuar. Jeta është për të gjithë e shkurtër dhe e papërsëritshme. Të ngresh lart emrin tënd me vepra, vetëm kjo është arritja e virtytit”.

Urime autorit Kopi Kyçyku, që e vendosi në piedestal, “shtatoren” e artistit, Besim Sahatçiu!

 

Faleminderit!

 

Kadri Tarelli

 

Durrës më: 12. 02. 2018.

 

Shënim: Nga Durrësi, në kët tubim arti, morën pjesë: Shpendi Topollaj, Kadri Tarelli, Përparim Mane dhe Luan Jaupi (Fotograf).

Tiranë: Reporteri gjerman Frei kërkoi nga drejtësia shqiptare të kapë peshqit e mëdhenj të krimit

Reporteri gjerman Frei tha se “imuniteti i ish ministrit të brendshëm Saimir Tahiri duhej hequr në parlament pa shumë diskutime të mëdha”
Ilirian Agolli – Raportuesi për Shqipërinë në Komisionin Parlamentar për Çështjet e Jashtme dhe Europën në Bundestag-un gjerman deputeti Thorsten Frei vizitoi sot Shqipërinë.

Kjo vizitë ishte në vazhdën e monitorimit të gjendjes këtu në prag të rekomandimeve që Komisioni Europian pritet të japë për fillimin e negociatave për anëtarësim.

Raportuesi Frei shprehu kritika para shtypit për një seri çështjesh që shqetësojnë opinionin shqiptar dhe atë ndërkombëtar mbi përmbushjen e detyrave të përcaktuara nga Komisioni Europian, në krye të të cilave është lufta kundër krimit të organizuar.

“Mungojnë proceset ndaj peshqit e mëdhenj të krimit dhe drogës. Europa kërkon prova të forta se Shqipëria po e lufton vërtet krimin dhe korrupsionin. Ende nuk po kapet ndonjë peshk i madh, për të treguar vendosmërinë e institucioneve në goditjen e krimit” – tha ai.

Reporteri Frei tha se Shqipëria ka përpara 5 detyra kryesore para se të fillojnë negociatat për antarësim.

Grupi parlamentar CDU-CSU duhet të marrë një vendim cfarë u bë me 5 pikat, por ne kemi shtuar dy pika të tjera: dekriminalizimi i politikës dhe reformën e qëndrueshme zgjedhore.

Sipas tij, pika më e rëndësishme është reforma në drejtësi dhe vettingu, por vend kryesor zë lufta ndaj krimit, kundër kultivimit dhe trafikimit të bimëve narkotike.

“Vërtet ka një rënie të kultivimit të bimëve narkotike, por trafikimi dhe shitja vazhdojnë të jenë problem i madh, si thotë policia italiane. Duhet vërejtur me kujdes nëse kjo rënie e kultivimit ka ardhur nga aksionet e policisë, apo thjesht se ka mbiprodhim nga vitet e mëparshme” – tha ai.

Reporteri gjerman Frei tha se “imuniteti i ish ministrit të brendshëm Saimir Tahiri duhej hequr në parlament pa shumë diskutime të mëdha”, dhe nuk ka arsye pse duhet të mbrohen disa persona nga politika, sepse para ligjit janë të gjithë të barabartë, dhe nuk merr vendime politika, por është çështje e organeve gjyqësore.

“Rast i ish-ministrit Tahiri – tha reporteri gjerman – ka vërtet me rëndësi për të parë se sa është gati Shqipëria të trajtojë tema të tilla me peshë nga politika, dhe si do të vazhdojë më tej në këtë rrugë”.

E rëndësishme që të rinjtë të mos largohen nga vendi dhe të shohin perspektivë në këtë vend, tha zoti Frei.

Vlerësimet e tij janë të rëndësishme sepse ndryshe nga shtetet e tjera antare të BE-së ku vendimin për hapje negociatash me antarë të rinj e marrin qeveritë, në Gjermani këtë vendim e merr parlamenti, i cili ngarkon deputetë të vet si raportues në këto raste.

Shqipëria duhet të ketë mundësi të tërheqë investime të huaja, të forcojë ekonominë, të ulë nivelin e papunësisë, të forcojë aftësitë konkurruese të ekonomisë, tha ai.

Duhet rritur përqindja që zë industria në ekonominë shqiptare, sepse të gjitha këto, tha zoti Frei, janë të rëndësishme për antarësim në BE.

“Politikanët duhet të diskutojnë për tema themelore dhe jo të merren për individë. Reforma zgjedhore është po ashtu një nga 5 pikat kyçe për fillimin e negociatave. Pranimi i zgjedhjeve duhet të jetë më i mirë. Reforma zgjedhore është në rekomandimet e OSBE. Vitin tjetër ka zgjedhje vendore dhe rekomandimet duhet të zbatohen shpejt, që të rritet besueshmëria e zgjedhjeve” – tha zoti Frei.

10 arsyet se përse G.D. është vetëm Grida Duma (video)

Dhjetë arsyet se përse G.D. është Grida Duma.

Ervin Salianji ka dhënë një prononcim për emisionin “Stop”, pas skandalit të bisedave erotike në parlament.

Ai është përpjekur të justifikohet, duke thënë se personi me të cilin shkëmbente mesazhe erotike, nuk është Grida Duma.

Salianji thotë se në fakt ka qenë duke shkëmbyer mesazhe me tre femra njëkohësisht.

Por, më poshtë po renditem 10 arsye, se përse G.D, në fakt është vetë Grida Duma.

1-Perputhja e plote e inicialeve, qe eshte “rastesia” me evidente. Dhe te gjithe ata qe kane komunikim me te e kane ne BBM me inicialet GD.

2-Marredhenia e vecante mes tyre qe e di i madh i vogel ne Shqiperi.

3-Se nuk mund te ndodhe qe te kesh tre biseda perverse me njerez te ndryshem ne te njejten kohe, siç pretendon Salianji.

4- Se nuk ka mundesi qe te 3 keta persona, nese do te ekzistonin, t’i kene inicialet te gjithe GD.

5-Se jane disa personat, qe jane futur mik prej Grida Dumes dhe jo prej Salianjit, qe video te mos jepej nga portali.

6- Se e zonja e punes ka dy dite qe eshte fshehur, nderkohe qe duhet te reagonte qe ne castin e pare.

6-Se per te mbuluar te verteten ne PD deshen ne fillim te benin padi ndaj portalit qe e botoi, por pasi pane videon autentike, hoqen dore menjehere.

7-Se sponsorizuesit mediatike, financiare dhe politike te ketij çifti jane autoret e opinionit qe qarkullon ne Tirane se video eshte e sajuar.

8-Se zonja ne fjale eshte shquar edhe ne te shkuaren per histori te ngjashme, pavaresisht se provat nuk kane qene te ketij niveli.

9-Reagimet negative te disa figurave publike te PD tregojne se ate e konsiderojne gjeresisht te mireqene.

10-Genjeshtrat e Salianjit ne prononcimin e tij eshte e qarte qe behen per te shpetuar ate qe mbetet, pasi vete quhet i djegur./Tema