VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Baton Haxhiu: Veriun e Kosovës duhet ta lëmë të ikë

By | August 10, 2018
1 Comments
  • author avatar
    BERATI 6 months ago Reply

    o qen bir qeni shtetin e ben funksional drejtesia mungesa e korrupsionit patriotizmo humanizmi i ketyre politikaneveqe ti na i permend ketu e jo shkembim teritoresh po si mendon ti qen bir qeni do yia hedhesh kishes serbe pas mitrovices ata do kerkojne tjera teritore race muti

Komentet

IMAMI SHEFQET KRASNIQI DHE E DREJTA PËR LIRINË E FJALËS – Nga Bardh M. Nengurra

E mira e së mirës do ishte që klerikve  të feve asnjiherë të mos u jipet hapsinë në mjetet publike të medijave. Mjerishtë në Shqipni e Kosovë po ndodhë e kundërta. Në TV-të tona dhe në gazeta, revista e portale ma shumë po jan prezent Elvis Naçi, Ahmet Kalaja, Shefqet Krasniqi etj, etj klerik se sa nji Akademik, nji shkenctarë , nji shkrimtar, artistë apo të tjerë personalitete të vlerave tona kulturore e kombëtare.
Para tri katër ditëve në TV DUKAGJINI ishte musafir imami shumë konteravers dhe misterioz efendi Shefqet Krasniqi.
Më rastisi ta ndegjojë pjesërishtë debatin qe e zhvilluen me te moderatori i TV-së dhe edhe z. Arbër Ahmetaj , gazetar i njohun në Kosovë.
Unë edhe ma herët kam shkrue e botue shumë shkrime ku kam kritikue veprimet dhe fjalimet e këti imami dhe ato shkrime kryesishtë janë botue në  Revistën ( Portalin ) zemrashqiptare.net. Të gjitha ato shkrime ma vonë i kam mbledhë dhe i kam botue në dy librat e mia me shkrime bublicistike; 1. ” KRYQI NË MAGJEN E MIELLIT ”  me 333 faqe, botue me 20016 dhe 2.  ” ISLAMIZMI BESIMI QË NUK I BESOJË ” 287 faqe botue në 2018. Megjithate debati që u zhvillue mes efendi Shefqet Krasniqit dhe panelistve në TV. DUKAGJINI para disa ditve me nxiti ti shkruej tash këtu edhe pak fjalë tue u bazue në ato që ku imam shqipfolës i thojke aty.
Ta ketë njeriu per kundërshtar në nji studio të TV-së këtë njeri asht e bezdishme per faktin se ky gjithmonë kërkon dhe lufton që fjala e ti të jetë e fundit dhe se ka fijen e kulturës së dialogut, kur flet vet flet gjatë dhe perseritë fjalitë nga e para te e fundit dhe anasjelltas dhe gjithmonë citon disa ajete e sure kuranore të cilat i din vetem ai dhe të tjerët me domosdo detyrohen të mbesin inferior në duel fjalësh me këtë njeri.
Unë këtu nuk do shkruej per krejt ato që i ndegjova ti fletë ky imam. Do shkruej per të drejtën sublime të garantueme nga të gjitha ligjet që dalin nga sistemet demokratike të botës së civilizueme, do flas per të drejtën e FJALËS SË LIRË, LIRINË E MENDIMIT DHE TË SHPREHJES.
Efendi Shefqet Krasniqi, ti panelistët që i pate aty në studio të TV. DUKAGJINI jua krype sytë me leximin e njifar citati të thurrun shqip, por me formën e të menduemit islam dhe ju the; ja unë kam kerkue falje pse me akuzuen se paskam pas ofendue Shejten Nana Tereze. Unë vëllau i jem kam thanë atë që ma thotë feja dhe besimi im, e kjo do thotë se kush nuk asht musliman digjet në zjarrin e ferrit. Pra ti me at stilin tand perfid perseri perdore atë gjuhen tande helmuese si gjuhë e gjarpnit nepërka. Perseri e mallkove Shen Nanën Tereze, por këtë herë në nji formë tjetër. Dhe the: ky asht besimi im dhe ju mos e besoni besmin tim masi po dëshroni, por mos ma merrni mu të drejtën e fjalës lirë.
Jam dakord me ty efendi Shefqet K. ama a ban të të baj pyetje publike këtu. Nese ti po kerkon fjalën e lirë , të drejtën e sajë pse ti dhe me qindra mija e miliona musliman të të gjithë botës nuk po e pranoni fjalën e lirë , të drejtën ta shpreh këtë fjalë edhe dikush që nuk asht musliman. Pse ti dhe të gjithë kolegët e tu shqipfolësa na vërshoni tanë kohën me nasihatet e fese tuej dhe nuk po duroni asnji kundërshtim të mendimeve të juve të fesë tuej. Pse ju lëshoni FATVA per vrasje me premje koke kunder jo muslimanve pse e thonë realitetin e fesë tuej?!
Pse mu ma keni mbush plotë boksin e mesengjerit , të hotmailit dhe të menyrave të tjera të komunikimit elektronik me shamjet ma banale e ma të ndyta , me kerrcnimet ma të tmerrshme pse unë e them se Muhameti  per mu asht nji arab dhe asht nji njeri që asht martue me femna të gjakut familjar dhe se e ka martue fëmiun 9 vjeçare Ajshen kur ky ka pas moshën mbi 50 vjeçare. Nese tham se Muhameti i ka marr nusen djalit të birsuem dhe asht martue vetë me te, nese them se Muhameti ka lejue nekrofilin dhe pedofilin ndersa incestin e ka ba institucion gadi gadi obligativ. Pra vetem pse unë them të verteta per at profetin e juej ( per mu nuk asht porfet nji njeri i tillë ) e ju , njerzit qe ti dhe kolegët e tu jua keni shperla trunin, shqipfolësat e juej me shani e me akuzoni , me kerrcnoni e denigroni?! A nuk paskam unë dhe ata miliarda njerëz të feve tjera apo atetist e agnostik të drejtën me e thanë mendimin e vetë sipas asaj që ju po e kerkoni per veten tuej, pra fjalën e lirë?!
Efendi Shefqet K. besojë se pajtohesh me mue se Muhamedi ka qen arab i fisit Kurejshi. Dhe si i tillë asgja nuk ka pas as asnji gja nuk ka as ai e as fisi i ti apo arabet si koncept ma i gjanë i nji grupi njerëzish me gjakun tim arbnor, dhe tash nese nji shqiptar si puna ime ( që nuk due të jem musliman sepse kam menyren time të besimit ) apo shqiptar i feve tjera flet diçka qe asht realitet per Muhamedin dhe fene muslimane ti efendi Shefqet K. po e mallkon, ushtarët tuej po e kerrcnojnë dhe po e shajnë. Pse ju paskeni të drejtë në fjalën e lirë ndersa na të tjeret nuk paskemi?! Pse nuk na e thue efendi Shefqet K. se garancitë per të drejtat njerzore nuk dolen nga kurani e as nga feja islame, por dolen nga popuj të krishten që u civilizuen dhe ndertuen ligje e Kushtetuta në shtetet e tyne dhe nga këto nxoren edhe Konventa per të drejtat dhe liritë e njerzve. Pse ju klerikët fetar islam dhe xhematlitë e juej i perdorni ato të drejta sado qe e dini se ato kan dalë nga popujt e ndryshem të besimit Krishten , Katolik e Protestan? Pra i perdorni kur juve ju konvenon e perndryshe nuk pranoni fe e besime tjera sepse sipas doktrinës tuej islame të gjithë që nuk janë musliman do digjen në zjarrin e tmerrshem të ferrit. Efendi Shefqet K. a mos po bani balsfemi juve që shfrytzoni ligjet që i kan nxjerr popujt e krishten kur kerkoni të drejtën e fjalës dhe mendimit të lirë?
Efendi Shefqet K. ti publikisht ke ofendue figurat ma të nderuara të Kombit Shqiptar. Ke ofendue Shen Nana Terezen, Gjergj Kastriotin dhe tash unë ta baj pyetjen. A je ti shqiptar o efendi Shefqet K.?! Nese je si nuk ke pas turp me ofendue dy nga figurat ma të medhaja të historisë tonë kombëtare në gjithë historinë tonë. Bota neve sot na njef si pasardhësa të pelazgve e Ilirve dhe vetem permes Gjergj Kastriotit dhe Shen Nanës Tereze. Ti je sekeldisë pse të kan sulmue shumë shqiptar ( mes tyne edhe unë ) kur ke ofendue figurat e Kombit tonë dhe thue se feja e jote ashtu thotë. Okej mbaje ti fenë tane , por mos u sekeldis nese neve shqiptarët të gjithë bashk pa delim se ciles fe besojnë, por minus juve trushpërlamsve islamik, reagojmë në mbrojtjen e figurave tona të Kombit. Ju po vrsini njerez per me mbrojtë nji arab dhe ideologjinë e ti dhe thoni se keni të drejtë, pse ti na mohon neve të drejten ti mbrojmë figurat tona kombëtare?! Pse ti na mallkon dhe i nxit njerzit kunder nesh?
Hoxhë Shefqet K. kisha pas dëshirë me të pas perball në nji debat në TV, por unë jam kategorik kunder mjeteve mediatike dhe TV-vë që ju japin juve hapsinë andaj kjo asht per mu e parealizueshme sepse unë nuk shkel parimet e mia kurr. Unë këtu po e them se jan shumë të poshter dhe jan argat të dreqit të gjitha ato televizione dhe gazeta që ju japin juve ( jo vetem ty, por të gjithë atyne si ti ) hapsinë që të promovoheni e reklamoni ideologjitë arabe në tokat Arbnore. Po të isha unë ai që vendosi juve do jua ndaloja çdo paraqitje publike me ligjerata fetare kudo tjeter , pos në xhami. Aty asht vendi i juej dhe kush ju beson, kush ju simpatizon aty le të shkon e të jua ndegjojë prrallat arabe te para 1400 vjetve. Poashtu do jua ndalojsha të gjitha financat që ju vijnë nga jasht dhe edhe nga shteti i jonë. Do ju lejoja të keni financat nga antarsia e juej dhe me to të veproni por gjithmonë nën kontrollin e shtetit. Per njerzit normal Zot asht Kushtetuta dhe ligjet e shtetit ku njeriu jeton. Per injorantet ka zotna arab e edhe nga dreqi i mallkuem.
Borgenhaugen: 17.02.2019

ALBIN KURTI DUHET TË UDHËHEQË KOSOVËN – Nga BINAK MAXHARRAJ

Lëvizja Vetëvendosje është njera ndër Partitë më te reja për nga
formimi por edhe për nga mosha. Kjo parti të cilën e udhëheq Lideri i
saj Albin Kurti ka grumbulluar rreth vetes pjesën me te re dhe më
te shendëtëshme të kombit.Rrugëtimi dhe rritja i sajë nuk ishte nëpër
kancalerit e ndryshme. Kjo Parti lindi dhe u rritë në rrugë, ne
demostrata dhe protesta,duke luftuar për ndërtimin e shtetit,duke e
luftar vjedhjet dhe hajnite e Partive tjera,e sidomos te PDK e cila
përbëhet nga komandantet e vertetë dhe komandantëve mashtruës,qellimi
i te cilëve nuk ishte ndërtimi i shtetit por plaçkitja e shtetit.

Protëstoi kundër Presidentit te Kosovës për Mareveshjet e këqija në
damë të Kosovës për iden e tij për ta ndarë dhe copetu Kosovën e cila
qe një vit e beri rremuaj Kosovën duke mos patur përkrahjhën nga as
kush.Prtoestoj,për dorëzimin e tij ndaj politikave destruktive të
Serbisë,protestoi për këmbimin tregëtar diskriminuse ndaj Kosovës,pa
kurrfar reciprociteti Ishte e para qe për te gjitha këto protëstoi
edhe në Parlament duke tentuar qe te mos kalojnë Mareveshjet e
dhembshme për Kosovën siq ishte demarkacioni me Malin e Zi dhe
Marëveshjet e ndryshme.Për te gjitha këto e për shumë te tjera LVV u
sulmu gjatë protestave(ju vranë dy aktivist),u përsekutuan aktivistet
e saj si ne kohën e okupimit serb,Albin Kurti rrxohej për tokë nga
policet tu ia vu çizmen ne fytë.Kështu u rritë LVV në “betejat e saj
nëpër rrugë duke kërku respekt për shtetin e vet.

Në këtë mënyrë LVV u rritë,lëshoi shtat u bë një ndër subjektet më te
fuqishme në Kosovë që në zgjedhjet e fundit doli partia e parë me 32
deputet duke i lën pas edhe disa parti më të mëdha.Mu për këtë këto
parti nga inati filloj për te ba skenare së si te ndalët kjo Parti në
rritjën e saj të metejme.Dhe e gjeti Kalin e Trojës pikërishtë mbrenda
LVV,për ta shkaterruar ate nga mbrenda.Shigjetat kundër LVV erdhi
pikërisht nga Partia me e smuar dhe me dergjë PDK e cila ne këtë
drejtim im orkestoi Klanin Pronto dhe SHIK-un.Ata ia futen fitilin LVV
duke i gjetë aty mbrenda do farë krimba të cilkët kishin nisë ta
brejnë LVV.Para një viti për ta shkateruar dhe penguar LVV drejtë
rritjës së saj për ta marr pushtetin brenda kësaj Partije shpërtheu
sherri.U iskenuan skenadr ndër më te ndryshmet për ta shpartallu
LVV.Kjo ndodhi ateherë kur Lideri i kësaj Partije Albin Kurti gjerndej
në Burk për shkak te luftës së tij për berjen e shtetit,në këtë parti
filloi revolta,nisi rebelimi ne fillim me një banalitet të turpshëm
duke e quajtur Albin Kurtin m…t nga Aida Dërguti,krejtë kjo sipas
nje skenari te përgatitur më parë,nga elementet destruktiv brenda dhe
jashte LVV.Nisi rebelimi.Ne shenjë gjoja te”despotizmit” te Albin
Kurtit dolën me rend,sipas skenarit te pregatitur që më parë mbi 12
deputet te LVV.Por,aresyeja e arratisjes së këtyre rebeleve nuk ishte
së ata e kishin keq në LVV,por ishin te detyruar nga jashtë me joshje
dhe premtime për pozita dhe afrim me PDK-në.Dhe kjo u vertetu këto
ditë,kur ata nuk deshtën me nejtë ne opozitë por iu rras pushtetit
sipas premtimeve te dhana.Krejtë kësaj,terë këtij skenari i parapriu
Kryerebeli Shpend Ahmeti,i cili gjatë gjithë skenarit te arratisjes së
rebeleve,vetë ndejti i fundit.Kryerebeli se bashku me”bandën”e
rebelëve tjera,sipas premtimeve iu afru pushtetit,po bashkëpunon me
pushtetin,po ia jepë votat kur ti duhën,u futën në Ekipin për dialog
me Serbin pa kurrfarë autorizimeve në këtë drejtim.Bile Kryerebeli
Shpend Ahmeti edhe u zgjodhë si z/kryesues. Këta janë deputet
falso,sepse de facto këto mandate i vodhën nga LVV te cilës edhe i
takojnë.Por.një gjë dihet,e dinë çdo kushë,se Shpend Ahmeti le të
merrë pozita çfare do çoftë ai kurr nuk mund te jetë më i fortë karshi
LVV,kurse Albin Kurtit nuk mund ti afraohet as deri te zogu i
këmbës,sepse Ahmeti do te mbetet një kurgja,një hiç ndaj figures me
emblematike sot në Kosovë i cili,jo vetem Shpend Ahmetin por te gjithë
lideret tjere po i gjuan në berllog ne te gjitha sondazhet.Natyrysht
sepse ate populli e donë,është sinonim i tyre,është shpresa e tyre për
një të ardhme më te mirë dhe dinjitoze.

Kohët e fundit midis LVV dhe këtyre rebelëve ka nisë një fushatë e
papresedan midis tyre plasi sherri midis tyre,sigurisht me iniciativën
e punëdhënsve te tyre nga PDK-ja,duke tentuar se kush po e fyen e
njollos më shumë njeri tjetrin siç janë këqëqeverisja e keq ne komunën
e Prishtinës.Bile,për këto “shpifje”të LVV Shpend Ahmeti e paska ba
një padi te kotë në gjykatë,sepse argumentet e tij nuk janë të
skata,bile qumshti i Shpend Ahmeti veq është tani kos,kurse Jahta e
Devollve ësht hala gadi për te.

Dikur Shend Ahmeti tutj,dridhëj nga Albin Kurti,mshefej birucave për
tu mos u taku me Albin Kurtin,sepse e kishte kaqikun e vogël më u taku
më viganin e LVV partria e të cilit po rritet për çdo ditë,kjo u pa me
28 shtator 2018 kur i vetem ne protesta e dridhi të Terë Prishtinë dhe
Kosovën,kurse rebelet në çfarëdo rrethanash ne zgjedhje do te pesoi
debakët dhe fijasko.

Thirrja e Shpend Ahmetit në një duel tv me Albin Kurtin është më se
qesharake dhe budallallak i sojit te Shpend Ahmetit,sepse Shpnd Ahmeti
është i vogël sa bubrreci për tu ballafaquar me Liderni par exselance
të Kosovë,do te ishte nençmim jo vetem thirrja ne dual poredhe neçmim
për Albin Kurtin i cili është Lidër i përmasve tl medha jo vetem në
Kosovë por edhe jashtë.

Haradinaj nga Gllogjani: Harrojeni që kemi me dhënë troje e kufij

Këtë e ka thënë duke iu referuar partnerëve të koalicionit.

Sa i përket thirrjes së SHBA-së që taksa të anulohet, Haradinaj ka thënë se veprimet të tilla ndërmerr edhe vet shteti amerikan.

“Trump ka vendos tarifa për plot vende dhe ekonomi, po ndërton mure me Meksikën. Ne do të shkojmë kësaj rruge dhe tarifa nuk hiqet deri në njohje”, është shprehur Haradinaj pas homazheve në varrezat e dëshmorëve.

“Nëse shkojmë hapa prapa, mund ta kërkojnë sot heqjen e tarifës, pastaj Trepçën… Dialogu të ndodhë pa kushtëzime, i është thënë Mogherinit. Serbia po i nxjerr kushte Kosovës në vend se të ishte ndryshe. Në tavolinë mund të bisedohet edhe për taksën. Pres përkrahje e të gjithëve edhe të partnerëve politikë edhe pse mund të ketë mendime të ndryshme. Nuk është mirë të provojë dikush që ta heq pasi që vendimi ka qenë i të gjithëve. Nuk është demokraci të hiqet pa votën e njërit partner – këtë rast AAK-së”, tha i pari i Qeverisë.

Haradinaj: Sa të jem unë kryeministër, taksa nuk hiqet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se taksa doganore 100 për qind e vendosur ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina do të mbetet në fuqi për aq kohë sa ai të jetë në postin e kryeministrit.

“Shpresoj më dëgjuat shumë mirë. Po e shihni ku kam ardhur për ta thënë. Sa jam unë kryetar qeverie taksa nuk hiqet”, ka thënë Haradinaj gjatë një vizite që i bëri kompleksit memorial në Gllogjan.

Haradinaj ishte këmbëngulës se taksa nuk duhet të hiqet pa njohjen e shtetit të Kosovës nga ana e Serbisë. Haradinaj ka thënë se duhet të ndalet kushtëzimet për Kosovën.

“Nëse ne fillojmë të bëjmë hapa prapa, njëherë kërkohet të hiqet tarifa, nesër mund ta kërkojnë të hiqet Trepça, të hiqet Ushtria, të hiqet diçka tjetër”, ka thënë Haradinaj.

Kreu i ekzekutivit ka folur edhe për raportet e koalicionit qeverisës, duke thënë se të gjithë ka qenë të pajtimit që të vendoset taksa 100 për qind për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

“Kërkoj përkrahjen edhe të partnerëve politikë, edhe pse mund të kemi mendime të ndryshme. Një gjë është e vërtetë, kur e kemi marrë vendimin për taksën, kemi qenë unanim, pra secili ka thënë po. Nuk është mirë askush të provojë të heqë taksën, pa thënë secili po”, ka thënë kryeministri Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj është duke e kundërshtuar kërkesën e SHBA-së dhe Bashkimit Evropian për pezullimin e tarifës ndaj mallrave serbe.

Tarifa është bërë pengesë e vazhdimit të dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pasi delegacioni serb ka anuluar pjesmarrjen në këto bisedime derisa tarifa të jetë në fuqi.

Në anën tjetër, partneri i koalicionit qeverisës, Partia Demokratike e Kosovës, përmes kryetarit të saj, Kadri Veseli ka propozuar pezullimin e tarifës për një periudhë 120 ditëshe.

Rifat Jashari në gjendje jo të mirë, dërgohet në spital me emergjencë

Vëllai i komandatit legjendar Adem Jashari, Rifat Jashari, është parë teksa futet në veturën e emergjencës të spitalit, mëson gazeta “Bota sot”.

Kjo ka ndodhur sot, gjatë festës së pavarësisë së Kosovës.

Jashari nuk ka qenë në gjendje kritike apo diçka më shumë, pasi ai është parë duke u futur vet në ambulancë.

Kryeministri Haradinaj ia kthen shpinën dhe nuk ia zgjat dorën Ramës

Para parakalimit të trupave të FSK’së, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, janë takuar edhe njëherë liderët shtetërorë dhe mysafirë specialë e figura të rëndësishme.

Një moment interesant ka ndodhur derisa krerët e mysafirët po rehatoheshin në vendet e tyre pranë teatrit.

Kryeministri i Shqipërisë shfaqi interesim t’i zgjaste dorën Rifat Jasharit dhe Ramush Haradinajt, të cilët po ecnin bashkë.

.

Derisa Rifat Jashari u kthye dhe përshëndeti kryeministrin Rama, Haradinaj u kthye dhe vazhdoi për në vendin që i ishte rezervuar atij.

Nuk dihet nëse kryeministri Haradinaj deshi ta injorojë, ose thjeshtë e ka parë të parëndësishme përshendetjen e serishme, sepse dy homologët kanë pasur rastin të takohen më herët në seancën solemne në Kuvend.

Mirëpo, dihet se raportet mes Ramës e Haradinajt së fundmi janë acaruar, për shkak të qëndrimeve të ndryshme që ata kanë për korrigjimin e kufijve të Kosovës, cka Haradinaj e refuzon kategorikisht.

Kryeministri i Kosovës disa herë i ka bërë thirrje Ramës që të mos merret me punët e brendshme të Kosovës.

Derisa ka prishur raportet me Haradinajn dhe me liderë tjerë politikë si Albin Kurtin, Rama ka forcuar miqësinë e tij me preisdentin Thacin të cilit i është kthyer në aleatin kryesor./b.sot

Willaim Walker parakolon në sheshin e Prishtinës, merr duartrokitje të fuqishme

William Walker është i pranishëm sot në Kosovë, për nder të festës së pavarësisë së Kosovës.

Ai gjatë parakalimit të tij në sheshin e Prishtinës, ka marrë duartrokitje të fuqishme nga qytetarët e pranishëm aty.

Walker ka respekt të madh në shtetin e Kosovës, pasi ai tregoi krimet e serbëve gjatë luftës në Kosovë, të cilat i pa vetë me syt e tij.

Sejdiu: Pavarësia e Kosovës është fryt i sakrificave të shumë gjeneratave

PRISHTINË – Shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt të vitit 2008, ishte ngjarja më e rëndësishme për Kosovën në shekullin e ri, vlerëson presidenti i atëhershëm i Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Ai në një bashkëbisedim me Anadolu Agency (AA) vlerëson kohën kur Kosova shpalli pavarësinë, marrëdhëniet e saj me vendet fqinje dhe tema tjera që ndërlidhen me pavarësinë e vendit.

Sejdiu thekson se për të mbërritur në atë moment, është dashur shumë sakrificë të gjeneratave të tëra, që kulmoi me luftën me pasoja të shumta të cilat i shkaktoi Serbia në Kosovë.

“Viktimat e shumta që janë, pastaj një dëbim i madh i popullsisë së Kosovës jashtë vendit, rreth 1 milion qytetarë, si dhe duke pasur parasysh edhe vrasjet, arrestimet dhe shumë forma tjera si shpërnguljet e torturat që janë bërë mbi gjeneratat që kanë kapërcyer. Prandaj ka qenë një fat për të gjallët që të përmbyllin këtë cikël pas një rezistence të fuqishme politike dhe të armatosur dhe pas një ndihme të jashtëzakonshme ndërkombëtare që i është dhënë Kosovës që të arrijmë ditën e lirisë”, thotë Sejdiu.

Ish presidenti kosovar njëherësh ish-kryetar i ekipit negociator të Kosovës, rrëfen mbi shpalljen e pavarësisë, të cilës sipas tij i parapriu procesi negociator që udhëhiqej nga negociatori special i sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Marti Ahtisari.

“Me atë që ne kemi ofruar si vizion edhe gjatë negociatave, ka qenë e bollshme që të kuptohet se Kosova vërtetë do të bëhet një faktor i rëndësishëm për paqen dhe stabilitetit dhe do të jetë e tillë që do të mund të jetojë natyrisht në bashkëpunim ndërkombëtar me vendet e tjera sovrane. Dhe, ajo ditë kur bëhet shpallja e pavarësisë ka qenë një moment i ndjeshëm. Shumë kush ka dëshiruar ndoshta të jetë edhe më herët, por rrethanat kanë qenë të tilla që është dashur të përgatiten të gjitha elementet për të pasur finalen e 17 shkurtit”, theksoi Sejdiu.

“Njohjet e para kanë qenë një gëzim i madh për ne”

Ai thekson se data e shpalljes së pavarësisë ishte caktuar dy- tre javë më parë, edhe pse opinioni nuk ishte i informuar për të, për çka kishte pasur shumë emocione ato ditë. Ka qenë e nevojshme përgatitja e një numri dokumentesh të lidhura me kërkesën e adresuar shumë vendeve për njohjen ndërkombëtare të Kosovës, të cilat i kishte nënshkruar ai, ose kryeministri i atëhershëm Hashim Thaçi. Gjithashtu, ka qenë e nevojshme t’u dërgohet një garanci e institucioneve të caktuara ndërkombëtare, Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Evropian, NATO-s, për praninë e mekanizmave që do të jenë të pranishme në Kosovë, siç është EULEX-i, i cili erdhi më vonë për të mbështetur sundimin e ligjit.

Para shpalljes së pavarësisë, shton Sejdiu, ishte dashur të mendohet edhe për vet ceremoninë si dhe për sigurinë, sepse gjërat mund të rrezikoheshin nga ata që ishin kundër këtij akti, dhe nga ata që ishin instrument i atyre që propagandojnë se Kosova mund të shndërrohet në fuçi baruti, se do të ketë shpërthim në Evropën Jugperëndimore, se do të ketë një eksod të madh të qytetarëve serbë, se do të ndodhë persekutimi i tyre, gjë që fatmirësisht nuk ndodhi.

“Njohjet e para kanë qenë një gëzim i madh për ne, njohjet që kanë ardhur nga vende të ndryshme të botës, nga fuqitë e mëdha, nga vendet mike. Ne i jemi gëzuar secilës njohje, pavarësisht se është vend i madh apo i vogël dhe pastaj është punuar që të jetë një realitet i ri, pra një epokë e re në të cilën ka hyrë vendit”, tha Sejdiu.

Siç rrëfen ai, vijoi bartja e kompetencave nga institucionet ndërkombëtare në ato vendore dhe angazhimi në disa fusha të rëndësishme, si zhvillimi ekonomik, investimi kapital, energjia, shëndetësia dhe përmirësimi i arsimit. Në të njëjtën kohë, thotë ai, ka punuar në afirmimin ndërkombëtar të Kosovës dhe anëtarësimin e Kosovës në Bankën Botërore, Fondin Monetar Ndërkombëtar, Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, nismat rajonale, si dhe organizatat ndërkombëtare sportive si Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, FIFA dhe UEFA.

“Në njohjet ndërkombëtare ne kemi arritur diku 100-115 vende që kanë pranuar vendin. Fatkeqësisht ka disa vende që kanë tërhequr njohjen, ato janë rezultat i politikës së papërgjegjshme që Serbia e bën, sepse ajo duhet të mendoj për gjeneratat e ardhshme dhe relacionet midis dy vendeve dhe jo të helmojë këtë rajon me qasjen jo të ndershme në mënyrën se si e ka bërë, por unë besoj se kjo do të kapërcehet”, tha Sejdiu.

Raporte të shkëlqyeshme me vendet fqinje

Sejdiu thotë se në 11 vitet e kaluara ka pasur disa stagnime dhe se duhet punuar më shumë në fushat e sundimit të ligjit dhe luftës kundër fenomeneve negative të pranishme në Kosovë dhe në vendet e rajonit.

Njëkohësisht, thotë ai, janë ndërtuar raporte të shkëlqyeshme me vendet fqinje, Malin e Zi, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, por edhe me Bullgarinë dhe Greqinë, ndonëse kjo e fundit nuk ka njohur Kosovën.

“Për fat të keq, kjo nuk kanë ecë me Republikën e Serbisë, për shkak të qasjeve që ajo në mënyrë jo racionale i ka pasur deri tani dhe të mbështetjes së saj në iluzione të hershme, duke menduar nganjëherë dhe thjesht duke dëgjuar deklarata për kthimin e Kosovës nëse nuk ndodh me vullnet atëherë me dhunë, mos heqja e Kosovës nga kushtetuta e tyre dhe çështje të tjera që janë më shumë mite të trilluara për Kosovën si djep i Serbisë, me të dhe gjëra që praktikisht nuk janë të këtij shekulli”, theksoi ai.

Ish-presidenti i Kosovës vlerëson se në Kosovë, as serbët e Kosovës, dhe as serbët nga Serbia nuk fajësohen kolektivisht, por vetëm ata që kanë kryer krime dhe që janë përgjegjës për politikën e keqe duhet të përgjigjen herëdo kurë, siç ishte rasti me kreun e shtetit serb, Sllobodan Millosheviç, dhe të tjerëve që ishin të afërm me të.

“Dialogu me Serbinë është i nevojshëm”

Fatmir Sejdiu është i mendimit se dialogu me Serbinë është i nevojshëm në mënyrë që të relaksohen marrëdhëniet mes dy vendeve, me çka do të hiqeshin pengesat për bashkëpunim mes dy shteteve sovrane, por se nuk ka nevojë për një dialog i cili sipas Serbisë, do ta vendoste Kosovën në pozitë të një statusi të papërfunduar politik.

Ai shprehet se ka pasur qasje në Platformën e Dialogut të cilin e ka hartuar ekipi negociator i Kosovës, dhe se duhet besuar se ajo Platformë nuk do të dalë nga korniza e kushtetutës, sepse askush nuk guxon të dalë jashtë saj.

“Sovraniteti dhe integriteti i Kosovës në kuptimin territorial është i garantuar dhe i mbështetur ndërkombëtarisht dhe si i tillë ai duhet të mbrohet dhe askush nuk mund të ketë mandat që të kapërcej përtej asaj që kushtetuta e vendit e parasheh”, theksoi Sejdiu.

Në fund, ish-presidenti i Kosovës thotë se kushtetuta e vendit e cila për bazë ka Planin e Ahtisarit, ofron zgjidhje të mrekullueshme për pakicat në Kosovë, të cilat ndonëse përbëjnë tetë për qind të popullatës së Kosovës, trajtohen me dispozitat bujare të cilat shkojnë mbi standardet ndërkombëtare.

(Video) Kosnett: Është në duart e popullit të Kosovës të marrë përgjegjësitë dhe t’i mbajë përgjegjës liderët e tij

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Phillip S.Kosnett ka uruar qytetarët e Kosovës për 11-vjetorin e pavarësisë.

Përmes një video-mesazhi të publikuar në llogarinë zyrtare të ambasadës në Facebook, Kosnett tha se tri prioritet për qytetarët e Kosovës janë paqja, drejtësia dhe prosperiteti.

Ai tha se për arritjen e paqes është e nevojshme arritja e marrëveshjes me Serbinë, që në thelb duhet të ketë njohjen e ndërsjellë.

“Arritja e paqes kërkon një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Serbinë, që në thelb duhet të ketë njohjen e ndërsjellë. Arritja e drejtësisë do të thotë ndërmarrja e veprimeve konkrete për të ndërtuar sundim të ligjit dhe luftën e korrupsionit në të gjitha nivelet. Dhe ndërtimi i prosperitetit do të thotë përpjekje më të më të mëdha që do të inkurajonin investime ndërkombëtare dhe zhvillim ekonomik”.

“Sigurimi i së ardhmes kërkon lidership të pjekur politik dhe angazhimin e qytetarëve dhe një përkushtim për të ofruar mundësi të barabarta për të gjithë qytetarët, pavarësisht gjinisë, fesë apo etnisë. Jam i bindur se qytetarët e Kosovës janë të përgatitur për sfidat që i presin. Shtetet e Bashkuara do të jenë përkrah jush”, tha ambasadori Kosnett.

Ambasadori amerikan tha po ashtu se është në “duart e popullit të Kosovës të marrë përgjegjësitë dhe t’i mbajë përgjegjës liderët e tij, që të ndërmarrin hapat e nevojshëm për progres”.

Përvjetori i ‘ftohtë’

Zijadin Gashi

Kosova po shënon 11-vjetorin e pavarësisë pa e përmbyllur ende finalen e madhe të dialogut me Serbinë, për t’i dhënë fund armiqësisë dhe arritjes së një marrëveshjeje paqësore, historike.

Dita e pavarësisë, për herë të parë po shënohet edhe me Ushtrinë në konsolidim e sipër, por Kosova mbetet ende vendi më i izoluar në Evropë, pa liberalizim të vizave.

Në përvjetorin e kaluar, i cili shënoi jubileun e parë, Kosova kishte 116 njohje nga shtetet e ndryshme, kurse sivjet, nuk dihet se cili është ky numër i njohjeve, ngaqë disa shtete kanë vendosur të tërheqin vendimin e tyre, duke pritur rezultatin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Shteti më i ri evropian, edhe këtë përvjetor e shënon pa e siguruar ulësen që i takon në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Po ashtu, Kosova nuk e ka ende as mbështetjen unike të Bashkimit Evropian, ngase pesë shtete anëtare të BE-së, nuk e njohin atë si shtet.

Duke qenë me një subjektivitet të papërfunduar ndërkombëtar, Kosova përfaqësohet nëpër organizata e mekanizma ndërkombëtarë, diku si shtet sovran, diku si vëzhgues, e diku me fusnotë në emrin e saj.

Më 17 shkurt, 2008, Kosova në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet perëndimore shpalli aktin e pavarësisë, por tani, 11 vjet pas, për herë të parë po rivlerësohet ky partneritet.

Dështimi i Kosovës që të jetë pjesë e Organizatës Botërore të Policisë-INTERPOL, që erdhi si pasojë e fushatës së Serbisë kundër këtij anëtarësimi, solli si kundër-reagim përgjigjen e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e tarifës doganore 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

Sot, ky vendim po e sfidon Kosovën në planin ndërkombëtar, ngaqë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian kanë shprehur pakënaqësinë e hapur me tarifën e vendosur nga Prishtina zyrtare, sepse po e shohin atë si pengesë serioze për vazhdimin e dialogut dhe mundësinë për arritjen e një marrëveshjeje historike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Pengesat në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë cilësuar si dëmtim të interesave amerikane, duke e vënë kështu për herë të parë në pikëpyetje partneritetin me Kosovën, shtetin që në hulumtimet e ndryshme, zakonisht ka qenë më pro-amerikan në Evropë.

Ftohja e raporteve me vendet që Kosova i ka cilësuar si mike, bashkë me sfidat e përhershme si zhvillimi i ngadalshëm ekonomik, papunësia dhe izolimi në mungese të liberalizimit të vizave, për shumë kë në Kosovë ka ndikuar që 11-vjetori i pavarësisë të shihet si një përvjetor i ftohtë.

Ndërkaq, nga aspekti i sundimit të ligjit, përveç luftës së brendshme kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, Kosova pritet të ballafaqohet edhe me proceset e para gjyqësore që mund të iniciohen nga Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar, që ndryshe njihen me emrin unik, Gjykata Speciale për krime lufte.

Sidoqoftë, për këto 11 vjet, Kosova është bërë anëtare e shumë organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe organizatat më të rëndësishme financiare si Banka Botërore, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Evropiane për Rindërtim e Zhvillim si dhe atyre sportive, duke veçuar anëtarësimet në FIFA, UEFA dhe Komitetin Olimpik.

Flamuri i Kosovës është ngritur lartë nën tingujt e himnit shtetëror para syve të botës me kampionen olimpike e botërore, Majlinda Kelmendi.

Kurse emri i Kosovës, lakohet për të mirë në opinionin dhe mediat botërore përmes yjeveme origjinë nga Kosova, por që kanë krijuar famë botërore, ku veçohen këngëtaret Rita Ora, Dua Lipa e Era Istrefi.

Haradinaj kërkesë Amerikës: Bëni presion edhe mbi Beogradin e jo veç ndaj Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sonte ka ripërsëritë qëndrimin e tij se taksa ndaj produkteve të Serbisë nuk hiqet, pa një kontrate garantuese për njohjen e Kosovës nga Serbia.

Haradinaj gjatë pjesëmarrjes në Konferencën për Siguri që po mbahet Mynih, ka pohuar se Amerika nuk ka asnjë ushtrinë në botë më aleate se FSK-në, dhe nuk ka popull më aleat se shqiptarët.

“Parimi që ka vle çdoherë për dialogun, ka qenë moskushtëzimi i dialogut. Është gabim që është lejuar dikur me devijuar dialogu, me u biseduar kufij e territore, por edhe tani është gabim nga Zonja Mogherini me pranuar që Serbia, në këtë rast z. Vuçiq me kushtëzuar kthimin në tavolinë, me hjekjen e taksës. Taksa nuk bënë me u hjek pa një kontratë, dhe duhet ta dimë se çfarë kontrate obligative dhe ligjore, pra gjithëpërfshirëse hymë me Serbinë. Njëra nga çështjet është edhe tregtia e lirë, në këtë rast, hjekja e tarifës”, tha Haradinaj.

Ai ka pohuar se Amerika duhet të bëjë presion të Serbia për të mos kushtëzuar dialogun dhe të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

“Jo nuk ndryshon, shikoni ne jemi vendi më aleat i Amerikës, se është fol edhe për marrëdhëniet me Amerikën. Është një kërkesë legjitime prej Amerikës, pezullimi i taksës, por sikurse e dini, vendimi për taksën është një vendim ligjor, pra nuk kemi shkel ndonjë ligj, është vendim i Qeverisë së Kosovës, i qeverisë sovrane dhe nuk është marrë nw relacion Kosovë – Amerikë, por është marrë nw relacion Kosovë dhe fqinji ynë, shkaku i veprimeve armiqësore ndaj Kosovës. Amerika besoj nuk ka popull me aleat se ne. Presim prej Amerikës, në vend që t’i bëjë preson veç Kosovës, ose veç institucioneve të Sigurisë së Kosovës, si rasti që është paralajmëruar për FSK-në, FSK-ja është aleati më i mirë i Amerikës, ndoshta nga krejt ushtritë e Botës. Këtë preson ta orientojë nga Beogradi, në mënyrë që të arrihet një marrëveshje obligative ligjore, gjithëpërfshirëse, për njohje reciproke, qe i hap perspektivë Kosovës për anëtarësim në OKB dhe në organizatat tjera ndërkombëtare, por po ashtu që siguron edhe tregtinë e lirë”, tha Haradinaj, raporton KosovaPress.

Ai tha se rruga e vetme është kthimi në tavolinë i Kosovës dhe i Serbisë pa kushte. “E tha edhe Presidenti në fjalën e vet, se ne jemi viktimë, pasi Serbia ka kryer krime në Kosovë. Nëse dikush është dashur me vendos kushte, do duhej të vendosnim ne, sepse ne jemi viktima, pasi Serbia ka kryer shumë krime në Kosovë”.

Ai tha se Serbisë tani i kushton koha, pasi Serbisë i duhet për hapjen e kapitujve për hyrje në BE, “ndërsa tani tarifa po na kushtin dy palëve”.

“Ne e duam Amerikën me zemër të gjithë, por nuk jemi më miq për Amerikën, nëse marrim hapa të nxituar”, tha Haradinaj.

Kryeministri po ashtu ka lutur të gjithë krerët institucional dhe të partive politike, që të bëhen bashkë, për të mos lejuar Serbinë që të vendos kushte për dialogun.

Ndërroi jetë gazetari Hivzi Krasniqi

Pas një sëmundjeje të shkurtër, të premten mbrëma ndërroi jetë gazetari Hivzi Krasniqi.

Krasniqi për një kohë të gjatë kishte punuar në Radio Kosovë, ku dhe përfundoi karrierën e tij si gazetar.

Po ashtu ai kishte punuar për një periudhë edhe Radio Dukagjini dhe Radio Televizionin 21.

Përveç profesionit të gazetarisë, Krasniqi ishte edhe autor i mbi 1 000 tekste të këngëve.

Krasniqi do të varroset sot në vendlindjen e tij, në Pejë.