VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Bashkëshortja e Sokol Olldashit publikon foton e familjes

By | November 22, 2015
blank

Komentet

blank

Tel Avivi në dy pamje: 1909 dhe 2021

voal.ch – Tel Avivi në dy pamje: 1909 dhe 2021
Në vitin 1909 një grup i vogël hebrenjsh vendosën të themelonin qytetin Tel Aviv. Kjo është pamja. Një fushë e shkretë.
Pas gati 112 vjetësh, në vitin 2021, pamja është e tillë.
Krahasimi nuk ka nevojë për koment./IzraeliSot
blank blank
blank
blank

Ekonomistët: Ngrohja globale mund të kushtojë 30 trilionë dollarë në vit deri në vitin 2075

Rezultatet e sondazhit të zhvilluar nga Instituti i Politikave të Universitetit të New York-ut me 738 ekonomistë që jetojnë në vende të ndryshme dhe që janë ekspertë në fushën e ndryshimit të klimës u publikuan me punimin e titulluar “Konsensusi Ekonomik në Ndryshimin e Klimës”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Pas studimit të fundit të zhvilluar në vitin 2015 u rritën shqetësimet e ekonomistëve në lidhje me kostot e ndryshimit të klimës.

Rreth 74 për qind e ekonomistëve të anketuar thanë se kërkohet veprim urgjent dhe efektiv për të zvogëluar emetimet. Ndërsa 89 për qind e ekonomistëve theksuan se ndryshimi i klimës do të përkeqësojë pabarazinë në të ardhurat mes vendeve dhe 70 për qind deklaruan se me ngrohjen e planetit do të rritet pabarazia brenda vendeve.

Sipas studimit, 76 për qind e pjesëmarrësve parashikuan se ndryshimi i klimës do të ndikojë negativisht në ritmin e rritjes së ekonomisë globale si dhe në dëmtimin e saj ekonomik.

Ekonomistët ranë dakord se dëmi i parashikuar ekonomik i shkaktuar nga ndryshimi i klimës do të arrijë në 1.7 trilionë dollarë në vit deri në vitin 2025 dhe rreth 30 trilionë dollarë në vit deri në vitin 2075.

Rreth 70 për qind e ekonomistëve pjesëmarrës në hulumtim theksuan se përfitimet e arritjes së synimit neto të emetimit zero deri kah mesi i shekullit do të ishin më shumë se kostoja e kërkuar për të arritur këtë objektiv.

Rezultatet tregojnë se 65 për qind e pjesëmarrësve parashikuan që kostot e para në teknologjitë e energjisë së erës dhe energjisë diellore në vitet e fundit do të ulen në mënyrë të ngjashme edhe në teknologjitë e tjera të energjisë së pastër.

Drejtori i Strategjisë i Institutit të Politikave të Universitetit të New York-ut, Derek Syvlan tha se shumica e ekonomistëve mbështesin uljen e shpejtë të emisioneve, “Gjithashtu ekonomistët janë optimistë për rënien e vazhdueshme të kostove të teknologjive themelore. Ekziston një konsensus i qartë midis këtyre ekspertëve se ruajtja e ‘status quo’-së do të kushtojë shumë më tepër sesa transformimi i energjisë në shkallë të gjerë”.

blank

Përkundër pandemisë, japonezët shijojnë lulëzimin e qershive

Tokio

Ahmet Furkan Mercan

Artistët japonezë i kanë kushtuar mijëra vargje dhe piktura lules së qershisë (sakura) dhe një numër festivalesh pranverore janë organizuar për nder të saj. Ajo është një nga simbolet e rëndësishme të kulturës japoneze, shkruan Anadolu Agnecy (AA).

Pavarësisht masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), qytetarët vërshuan parqet për të parë gjethet e luleve të hapura në fund të marsit dhe në fillim të prillit. Rrugët e Tokios tashmë kanë marrë ngjyra të bukura.

Të shikosh lulen e qershisë është një zakon japonez që përfshin njerëz të të gjitha brezave. Çdo vit, një numër i madh i turistëve vendas dhe të huaj kalojnë pjesën më të madhe të kohës në parqe duke u përpjekur të bëjnë fotografitë më të bukura të lules së qershisë, e cila është paralajmëruese e pranverës dhe simbol i bukurisë së përsosur në vendin ku lind dielli.

Rituali përfshin këndimin e këngëve të veçanta dhe shijimin e ushqimeve tradicionale.

Këtë vit, megjithatë, situata është disi më ndryshe për shkak të koronavirusit dhe masave që po zbatohen në gjithë botën për të luftuar përhapjen e infeksionit. Në Japoni, regjistrohet një numër më i vogël i njerëzve të infektuar, por ndikimi i COVID-19 ndihet.

Gjendja e jashtëzakonshme, e cila u fut në rajone të ndryshme të vendit në periudhën janar-mars, u hoq plotësisht në fillim të javës.

Megjithatë, autoritetet paralajmëruan qytetarët se nuk ka aktivitete ose ngjarje në parqet ku ndodhen pemët sakura.

Duke përfituar nga heqja e gjendjes së jashtëzakonshme, japonezët nuk hoqën dorë nga tradita e tyre dhe shkuan për të parë këto lule.​​​​​​​

blank

Bllokimi i Kanalit të Suezit i kushton 10 miliardë dollarë në ditë tregtisë botërore

VOAL – Kanali i Suezit, një nga rrugët më të rëndësishme ujore në botë, është bllokuar për katër ditë për shkak të transportuesit gjigant të kontejnerëve Ever Given, i plazhur në një nga anët e tij. Operacionet për zhbllokimin e tij po provojnë të jenë shumë të vështira dhe pritet që bllokada mund të zgjasë edhe javë, me pasoja shqetësuese në tregtinë botërore, për një kosto të vlerësuar prej 10 miliardë dollarë në ditë.

Tashmë ka pasur një bllokim trafiku prej gati 200 anijesh. Shkak është anija e klasës “megaship” 400 metra e gjatë dhe gati 60 metra e gjerë e cila të martën në mëngjes, në mes të një stuhi rëre, u përplas në pjesën jugore të kanalit, duke e vendosur veten anash dhe duke e penguar atë plotësisht.

Navigimi është deklaruar “përkohësisht i pezulluar” nga Autoriteti që menaxhon kanalin dhe do të mbetet i tillë derisa ngarkesa që mban flamurin Panamez dhe të operohet nga një kompani Tajvaneze të rivendoset.

Pronari i anijeve japoneze Shoei Kisen Kaisha, pronari i Ever Given, paralajmëroi se ata kanë “vështirësi ekstreme” në lirimin e tij dhe pranoi se ai nuk e di sa kohë do të duhet për ta çliruar nga rërat. Për të lëvizur këtë “balenë të rëndë me plazh”, mund të duhen deri në “ditë ose javë”, shpjegoi kreu i Smit Salvage, një kompani Hollandeze e specializuar në këtë lloj operacioni që ka marrë pjesë, ndër të tjera, në heqjen e të dy rrënojat e Costa Concordia përpara Isola del Giglio dhe asaj të nëndetëses bërthamore ruse Kursk.

Smit Salvage ka dërguar një ekip teknikësh në Suez dhe Autoriteti i Kanalit të Suezit ka theksuar se po ndërhyn me dy pastrues, katër ekskavatorë dhe nëntë “mjete tërheqje gjigante”.

Kanali Suez është një rrugë e shkurtër tërheqëse për të sjellë mallra nga Azia në Evropë dhe anasjelltas pa pasur nevojë të shkoni rreth Afrikës dhe të zgjasni udhëtimin me dy javë: rreth 30% e kontejnerëve në të gjithë botën kalojnë nëpër të (pothuajse 19,000 anije vitin e kaluar) dhe rreth 12% të tregtisë botërore, kryesisht naftë (mesatarisht 1.74 milion fuçi në ditë vitin e kaluar) dhe grurë. /ats-eb

blank

Japonia heq gjendjen e jashtëzakonshme të COVID-19 në Tokio dhe 3 provinca

Qeveria e Japonisë të dielën në mbrëmje do të heqë gjendjen e jashtëzakonshme mbi COVID-19 në Tokio dhe provincat e saj fqinje, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kryeministri japonez, Yoshihide Suga e mori vendimin pasi dëgjoi pikëpamjet e ekspertëve. Ai theksoi se kufizimet e aplikuara deri më tani kanë dhënë “rezultate të mira”.

Gjendja e jashtëzakonshme që nga janari në kryeqytetin Tokio si dhe në Kanagawa, Saitama dhe Chiba do të përfundojë të dielën në mbrëmje.

Është gjendja e dyta e vendosur nga autoritetet japoneze për të ndaluar përhapjen e virusit. Gjendja e parë e jashtëzakonshme e Japonisë u shpall më 7 prill të vitit të kaluar.

Që nga fillimi i shpërthimit, vendi ka raportuar 452.147 raste me COVID-19, përfshirë 8.750 vdekje dhe 429.742 rikuperime, tregojnë shifrat e përpiluara nga Universiteti “Johns Hopkins”.

blank

SHBA u shpërndan vaksina fqinjëve

Shtetet e Bashkuara do të ndajnë katër milionë vaksina AstraZeneca kundër koronavirusit për fqinjët e tyre, Kanadanë dhe Meksikën, bëri të ditur Shtëpia e Bardhë.

Kjo është hera e parë që SHBA-ja furnizon direkt me vaksina një vend tjetër.

Kanadaja dhe Meksika e kanë miratuar AstraZenecën, por SHBA-ja jo.

Megjithatë, SHBA-ja ka rezerva të kësaj vaksine.

Duke bërë publik planin e shpërndarjes, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha se 2.5 milionë vaksina do të shkojnë në Meksikë dhe 1.5 milion në Kanada.

SHBA-ja ka 7 milionë doza të AstraZenecës.

“Nëse kemi teprica, ne do t’i ndajmë ato me pjesën tjetër të botës”, ka thënë javën e kaluar presidenti amerikan, Joe Biden.

Në bazë të marrëveshjes, Kanadaja dhe Meksika duhet t’ia kthejnë SHBA-së çdo dozë që u tepron.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, mbi 12 për qind e amerikanëve tashmë janë vaksinuar.

Tri vaksinat kundër koronavirusit, të miratuara në SHBA, janë: Pfizer/BioNTech, Moderna dhe Johnson&Johnson.

Biden ka thënë se deri më 1 maj, secili amerikan mbi 16 vjeç do të mund të marrë vaksinën.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i goditur në botë nga koronavirusi.

Mbi 29.6 milionë njerëz atje janë infektuar dhe afro 540,000 kanë humbur jetën. rel

blank

Rusia paralajmëron se do të reagojë nëse Bosnja dëshiron anëtarësimin në NATO

Logoja e ministrisë së jashtme ruse

Marrë nga Reuters

Ambasada ruse në Bosnjë tha të enjten Rusia do të reagojë nëse Bosnja ndërmerr hapa drejt anëtarësimit në NATO, sepse Moska do ta perceptonte këtë si një akt armiqësor.

Bosnja ka kohë që ka shpallur integrimin në NATO dhe Bashkimin Evropian si objektiva strategjike. Por serbët e Bosnjës, të udhëhequr nga pro-rusi Milorad Dodik, i cili aktualisht kryeson presidencën trepalëshe të vendit, duan që vendi të mbetet neutral dhe të qëndrojë jashtë aleancës ushtarake të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

“Në rastin e afrimit praktik të Bosnjë-Hercegovinës dhe NATO-s, vendi ynë do të duhet të reagojë ndaj këtij akti armiqësor”, tha ambasada.

Ambasada ruse shtoi se qëllimi i NATO-s është një “luftë kundër Rusisë” dhe anëtarësimi në NATO do ta detyrojë Sarajevën të marrë anë në “konfrontimin ushtarako-politik”.

Bosnja dhe Serbia janë dy vendet e vetme të Ballkanit Perëndimor që mbeten jashtë NATO-s, pasi Maqedonia e Veriut u anëtarësua në aleancë vitin e kaluar.

Të enjten, ambasadori i ri rus në Bosnjë, Igor Kalabuhov, u takua me Zeljko Komsiçin, anëtarin e presidencës kroate që mbron integrimin e Bosnjës në aleancë.

Një deklaratë nga zyra e zotit Komsiç nuk përmend integrimin në NATO si temë të takimit, por tha se ata diskutuan reformat që Bosnja duhet të ndërmarrë drejt anëtarësimit në BE.

Rusia ka mbajtur prej kohësh një qëndrim kundër anëtarësimit të Bosnjës në NATO.

Anëtari i presidencës Komsiç dhe ai boshnjak Sefik Dzaferoviç nuk pranuan të takonin Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov që vizitoi vendin në dhjetor, duke thënë se ai ka treguar mungesë respekti ndaj shtetit të tyre pas takimit të tij me zotin Dodik jashtë Sarajevës, pa asnjë flamur kombëtar të Bosnjës në sfond.

blank

OKB dënon vrasjen e 15 fëmijëve në protestat kundër grusht shtetit në Mianmar

New York

Ekipi vëzhgues i Kombeve të Bashkuara (OKB) që ndodhet në Mianmar tha se dënon humbjen e jetëve të 15 fëmijëve në protestat e zhvilluara kundër grusht shtetit që nga 1 shkurti e deri tani dhe se zhvillimet në vend janë “shqetësuese”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric në një konferencë për media tha se ekipi i OKB-së në Mianmar dënon vrasjen e të paktën 15 fëmijëve që nga fillimi i përpjekjes për grusht shteti, përdorimin e forcës nga ushtarët puçistë ndaj fëmijëve. Ai shprehu shqetësime të thella për këto zhvillime.

Dujarric bëri të ditur se informacioni për numrin e fëmijëve të vrarë në grusht shtetin në Mianmar i përket Fondit të Emergjencës së Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF).

Nga grushti shteti në Mianmar janë prekur edhe emigrantët

“Organizata Ndërkombëtare e Migracionit (IOM) tha se emigrantët në Mianmar janë në mesin e atyre që preken më shumë nga kriza aktuale”, tha Dujarric.

Ai vuri në dukje se sipas IOM, një nga katër persona në Mianmar janë emigrantë të brendshëm ose të huaj dhe se për shkak të grusht shtetit në rajonet ku ka një numër të madh të emigrantëve të brendshëm kanë ndodhur bastisje të dhunshme.

IOM ka bërë thirrje që “krahas mbrojtjes dhe njohjes së kërkesave dhe të drejtave themelore, të ndalet menjëherë dhuna” ndaj emigrantëve, të pambrojturve dhe ndaj të gjithë popullit të Mianmarit, thuhet në deklaratën në të cilën theksohet se IOM pavarësisht kushteve të vështira do të vazhdojë të punojë për të mbështetur emigrantët në Mianmar.

blank

Cohen: “Së shpejti 4 shtete tjera mund të nënshkruajnë marrëveshje paqësore me Izraelin”

Ministri izraelit i Inteligjencës, Eli Cohen dje tha se së shpejti pret që tri vende të tjera arabe dhe një vend afrikan të nënshkruajnë marrëveshje paqësore me Izraelin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një intervistë për të përditshmen izraelite “Yedioth Ahronoth”, Cohen tha se vendet që janë më afër nënshkrimit të marrëveshjeve të normalizimit me Izraelin janë: Arabia Saudite, Omani, Katari dhe Nigeri.

“Më pak se një muaj më parë, u ktheva nga një vizitë historike në Sudan dhe një javë më parë, isha në Egjipt, ku mora pjesë në një takim të sigurisë ekonomike”, tha ai.

Sipas vlerësimeve të Cohen-it, disa vende së shpejti mund të shpallin zyrtarisht marrëveshje me Izraelin.

“Në Gji, ne po flasim për Omanin, Arabinë Saudite dhe Katarin. Përveç kësaj, zgjedhjet u mbajtën në Niger dhe kandidati i zgjedhur është pro-amerikan, i cili do të rrisë mundësinë për të krijuar marrëdhënie me Izraelin”, shtoi ai.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu i tha dje Radios së Ushtrisë Izraelite se 4 vende të tjera pritet të nënshkruajnë marrëveshje normalizimi me Izraelin, por ai nuk dha emrat e tyre.

Në shtator të vitit 2020, Izraeli vendosi marrëdhënie me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin si pjesë e një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga SHBA-ja, një lëvizje e ndjekur nga Sudani dhe Maroku.

blank

Kryediplomati izraelit: Ne nuk do të lejojmë iranianët të përdorin Sirinë kundër vendit tonë

Moskë

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Gabi Ashkenazi, tha se nuk do t’i lejojnë iranianët që të përdorin Sirinë kundër vendit të tij, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ashkenazi dhe ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, mbajtën një konferencë të përbashkët për media pas takimit në kryeqytetin e Rusisë, Moskë.

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse vendi i tij është i gatshëm të ndalojë sulmet ndaj Sirisë, Ashkenazi tha se, “Izraeli rezervon të drejtën për t’u mbrojtur vetë. Ne nuk do t’i lejojmë iranianët të përdorin Sirinë kundër vendit tonë. Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të siguruar sigurinë tonë”, tha ai.

Ashkenazi shprehu gatishmërinë e tyre për të zgjidhur “çështjen e Iranit” në Siri me Rusinë dhe vendet tjera.

Duke deklaruar se janë duke pritur që raundi i 6-të i bisedimeve të Komitetit Kushtetues Sirian të mbahet së shpejti, Lavrov tha se, “Ne jemi duke ndërmarrë në mënyrë aktive nisma me partnerët tanë të Formatit Astana për ta bërë raundin e 6-të të Komitetit Kushtetues Sirian të frytshëm. Ne kemi arsye të mendojmë se do të bëhet përparim në këto bisedime dhe që kontaktet midis delegacioneve kryesore të komitetit mund të organizohen drejtpërdrejt”.

Lavrov theksoi shpresën e tij se i Dërguari Special i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Geir Pedersen, do të njoftojë datën e bisedimeve në të ardhmen e afërt dhe se bisedimet do të mbahen para Ramazanit.

Duke vlerësuar deklaratën e Pedersen se “një format i ri ndërkombëtar” është i nevojshëm në diplomaci që kërkohet për zgjidhjen e krizës në Siri, Lavrov tha se, “Formati i bazuar në rezolutën 2254 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KB) do të jetë i përshtatshëm për ne”.

blank

Ndërlikimet me COVID-19 “rezultuan me vrasje të 228 000 fëmijëve” në Azinë Jugore

Pengesat e shkaktuara në shërbimet për kujdes shëndetësor, si pasojë e koronavirusit, mund të kenë ndikuar në rreth 239,000 vdekje të nënave dhe fëmijëve në Azinë Jugore, është thënë në raportin e ri të Kombeve të Bashkuara.

Hulumtimi është fokusuar në Afganistan, Nepal, Bangladesh, Indi, Pakistan dhe Shri Lankë, shtete në të cilat jetojnë mbi 1.8 miliard persona.

Sipas raportit, 228,000 vdekje shtesë të fëmijëve në moshën pesëvjeçare, në këto gjashtë shtete, janë pasojë e ndaljes së shërbimeve kyçe, duke nisur nga përfitimet në ushqim e deri të imunizimi.

Në raport është thënë se gratë, fëmijët dhe adoleshentët janë goditur më së keqi.

Azia Jugore ka raportuar për gati 13 milionë raste me koronavirus dhe më shumë se 186,000 vdekje deri më tani.

Shumë shtete, përfshirë ato në Azinë Jugore janë përgjigjur me masa të ashpra ndaj pandemisë.

Ndonëse spitalet, barnatoret dhe dyqanet ushqimore kanë mbetur të hapura, pothuajse gjithçka tjetër është mbyllur.

Raporti – Efektet e drejtpërdrejta dhe jo të drejtpërdrejta të pandemisë dhe përgjigja në Azinë Jugore – tregon për efektet e strategjive në kujdes shëndetësor, shërbime sociale, duke përfshirë shkollat dhe ekonominë.

Në raport përmendet se gjatë kësaj periudhe janë raportuar rreth 3.5 milionë shtatzëni të padëshiruara, për shkak të qasjes së dobët në masa mbrojtëse.

Efektet e plota të pandemisë – përfshirë masat e izolimit – vetëm kanë nisur të bëhen më të qarta, teksa shtetet nisin të bëjnë vlerësime të shëndetit të tyre publik dhe programeve të edukimit. rel

blank

Zbulimi i SHBA: Rusia u përpoq të ndikonte zgjedhjet amerikane

VOA

Sipas një raporti të zbulimit amerikan të publikuar të martën, presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të ketë drejtuar personalisht përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, për t’i orientuar ato në favor të kandidatit Donald Trump, një hap që sipas burimeve mund të bëhet shkak për sanksione nga ana e SHBA.

Raporti prej 15 faqesh, i publikuar nga Zyra e Drejtorit të Zbulimit Kombëtar, u shton kredibilitet aludimeve të mëparshme se disa nga ndihmësit kryesorë të zotit Trump po bënin lojën e Moskës, duke amplifikuar pretendimet e ngritura kundër kandidatit të atëhershëm Joe Biden nga ana e disa figurave ukrainase të lidhura me Rusinë në prag të zgjedhjeve të 3 nëntorit. Ai u shton elemente të reja aludimeve se Putini ose e mbikëqyri personalisht, ose të paktën e miratoi ndërhyrjen në zgjedhje për të favorizuar kandidatin e atëhershëm Trump.

Uashingtoni pritet të vendosë sanksione ndaj Moskës, madje që javën e ardhshme, thanë dy burime që folën në kushte anonimiteti.

Gjetjet lidhur me rolin e Putinit ka të ngjarë të marrin një vëmendje të veçantë, duke pasur parasysh përfundimet e raportit se politikanë të mbështetur nga Rusia, si deputeti ukrainas Andriy Derkach, bindën disa figura politike amerikane të bëheshin pjesë e fushatës së tyre për të shpifur kundër zotit Biden dhe djalit të tij, Hunter.

Raporti përmend me emër deputetin Derkach, i cili në vitin 2019 takoi avokatin e zotit Trump, Rudy Giuliani, duke thënë se lëvizjet e deputetit ndiqeshin me kujdes, në mos drejtoheshin nga vetë Putini.

“Putini i mbikëqyrte aktivitetet e Andriy Derkach-it,” thuhet në raport. “Edhe zyrtarë të tjerë të lartë morën pjesë në përpjekjet e Rusisë për ndërhyrje në zgjedhje – duke përfshirë zyrtarë të lartë të sigurisë kombëtare dhe të zbulimit, të cilët vlerësojmë se nuk do të vepronin pa marrë të paktën miratimin e heshtur të Putinit,” thotë raporti.

Demokrati Biden e mundi republikanin Trump në zgjedhje dhe u inaugurua si president në janar.

Edhe më parë, agjencitë amerikane të zbulimit dhe ish-prokurori i posaçëm Robert Mueller kishin arritur në përfundimin se Rusia ndërhyri në zgjedhjet e vitit 2016 për të shtuar shanset e kandidatit Trump, me një fushatë propagandistike që synonte dëmtimin e kundërshtares së tij demokrate Hillary Clinton.

Prokurori Mueller zbuloi kontakte të gjera midis fushatës së zotit Trump dhe Rusisë. Në kohën që ishte president, Trump po ashtu u përball me pyetje rreth lidhjeve të bashkëpunëtorëve të tij me Rusinë dhe me figura ukrainase të lidhura me Rusinë. Në vitin 2019, Dhoma e Përfaqësuesve ngriti akuza për shkarkimin e Presidentit Trump, të cilat buronin nga kërkesa e tij që Ukraina të hetonte zotin Biden dhe djalin e tij Hunter.

Agjencitë e zbulimit amerikan identifikuan edhe tentativa të tjera për të ndikuar te votuesit, duke përfshirë një “fushatë ndikimi të fshehtë shumëplanëshe” nga ana e Iranit, që synonte të ulte mbështetjen për zotin Trump.

Kur ishte president, zoti Trump i tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga një marrëveshje bërthamore shumëpalëshe me Iranin dhe vendosi sanksione të reja kundër Teheranit.

PËRFUNDIMET E RAPORTIT PËR KINËN

Raporti ndërkaq nxjerr si të pavërtetë një version të mbështetur nga aleatët e zotit Trump se Kina po ndërhynte në emër të kandidatit Biden. Raporti arrin në përfundimin se Pekini “nuk bëri përpjekje për ndërhyrje”.

“Kina kërkoi stabilitet në marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara dhe mendoi se nuk do t’ia vlente (të bënte diçka), pasi cilido rezultat zgjedhor nuk do t’i krijonte asaj ndonjë avantazh aq sa të rrezikonte një kundërpërgjigje nëse kapej,” thuhet në raport.

Zyrtarët amerikanë thanë se ata kishin zbuluar gjithashtu përpjekje nga ana e Kubës, Venezuelës dhe grupit militant libanez Hezbollah për të ndikuar në zgjedhjet e SHBA. Megjithatë, thonë autorët e raportit, “në përgjithësi, ne vlerësojmë se ato ishin më të vogla në krahasim me ato të ndërmarra nga Rusia dhe Irani”.

Ambasadat ruse, kineze dhe kubane në Uashington nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. Misioni iranian në Kombet e Bashkuara dhe Ministria e Informacionit e Venezuelës gjithashtu nuk iu përgjigj kërkesave për koment. Moska, Pekini dhe Teherani zakonisht i mohojnë akuzat për sulme kibernetike dhe ndërhyrje në zgjedhje.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj një kërkese për koment nëse ndaj Rusisë do të viheshin sanksione duke filluar që javën e ardhshme, lajm që u raportua së pari nga televizioni CNN.

Një zyrtar i administratës Biden tha se presidenti kishte qenë “i qartë” se Uashingtoni do t’u përgjigjej veprimeve destabilizuese ruse dhe vuri në dukje hapat e SHBA për t’iu kunërpërgjigjur sulmit me agjent kimik të ndërmarrë nga Rusia ndaj kritikut të Kremlinit Aleksei Navalni.

“Së shpejti do të ketë të tjera,” tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti.

Raporti i zbulimit vlerëson me një shkallë të lartë bindjeje se udhëheqësit rusë “preferonin që ish-Presidenti Trump të fitonte rizgjedhjen edhe pse ata i perceptonin si anti-ruse disa nga politikat e administratës së tij”.

Sipas raportit, një rol të rëndësishëm luajti një person tjetër i lidhur me zbulimin rus, Konstantin Kilimnik. Në raport thuhet se Kilimnik dhe Derkach u takuan dhe u dhanë materiale njerëzve të lidhur me ish-Presidentin Trump për të kërkuar hetime zyrtare, ndërkohë që Derkach publikoi katër regjistrime audio në përpjekje për të vërtetuar se Bideni ishte orvatur të mbronte të birin Hunter nga një hetim korrupsioni në Ukrainë. Giuliani ishte ndër ata që e nxitën qarkullimin e pretendimeve të tilla.

Kilimnik ishte bashkëpunëtor i Paul Manafort-it, ish kryetar i fushatës së kandidatit Trump në zgjedhjet e 2016-s.

Vitin e kaluar, zoti Trump e fali Manafortin, i cili ishte shpallur fajtor në një çështje penale që rridhte nga hetimi i prokurorit Mueller.

Agjentët rusë gjithashtu u përpoqën të piratonin filialet e kompanisë ukrainase të energjisë Burisma, “ndoshta në përpjekje për të mbledhur informacione për familjen e Presidentit Biden”, thuhet në raport. Hunter Biden kishte shërbyer në bordin e kompanisë Burisma.

E ashtuquajtura fabrikë ruse e dezinformimit, e cila më parë quhej Agjencia e Kërkimit në Internet, përhapi thashetheme nënçmuese për zotin Biden në mediat sociale, ngriti ankesa për censurime nga ana e kompanive të teknologjisë së lartë dhe u përpoq të thellonte ndarjet rreth drejtësisë racore në SHBA, thuhet në raportin e zbulimit amerikan.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend