VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Basha: Të jemi të përgatitur edhe për zgjedhje parlamentare të parakoshme

By | October 24, 2018

Komentet

Osmani: Të ndalen fushatat linçuese, presim që LVV të na ftojë në takim

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani është deklaruar pas takimit të parë që kanë mbajtur grupi i ri parlamentar i LDK-së.

 

Osmani ka thënë se në takim është biseduar për procedurat që i presin në legjislaturën e shtatë, transmeton Telegrafi.

“Ka qenë takimi ynë i parë pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve dhe vërtetimit për të gjithë deputetët qofshin ata që janë që disa mandate, qoftë për ata që janë për herë të parë është krejtësisht normale që tashmë partitë të mbajnë takime me deputetet e tyre, ne diskutuam për procedurat që na presin tani në kuvendin e ardhshëm, diskutuam natyrisht për sfidat që i presin institucionet e ardhshme”, ka thënë ajo para mediave.

Gjithashtu, Osmani tha se në takim është folur edhe për ecurinë e bisedimeve me Lëvizjen Vetëvendosje.

“Na jemi optimist se në një frymë bashkëpunimi mund të arrijmë një marrëveshje të mirë, një marrëveshje të balancuar. Është më rëndësi  që në një moment historik ku qytetaret kanë dëshmuar se vërtetë dëshirojnë ndryshim, dhe se këtë ndryshime dëshirojnë përmes koalicionit LVV-LDK,  i takon dy partive që të krijojmë një atmosferë ku debati zhvillohet në ambient të respektit reciprok, dhe ky respekt është i domosdoshëm. Po ashtu është e domosdoshme t’i ndalim fushatat linçues, sepse ato nuk i ndihmojnë askujt dhe na largojnë nga një rrugë e rëndësishme e cila duhet të përfundojë me marrëveshje”, ka thënë ajo para mediave, përcjell Telegrafi.

Osmani ka thënë se janë të interesuar për bashkëpunim afatgjatë me Lëvizjen Vetëvendosje.

“Jemi të interesuar që qeveria të jetë e suksesshme dhe do të jetë e suksesshme nëse ne punojmë bashkë. Besoj se takimi do të bëhet sa më shpejt të jetë e mundur, por nuk kemi ndonjë datë të saktë. Lëvizja Vetëvendosje si fituese zakonisht i merr iniciativat për takim kështu që presim një ftes të tillë, është e domosdoshme që të krijohet një atmosferë e respektit reciprok dhe të eliminohet çdo fushatë linçuese”, tha ajo.

Ndryshe, LVV dhe LDK kanë zhvilluar disa takime deri tani, ku kanë harmonizuar shumicën e programeve qeverisës. Së fundmi, këto dy parti janë duke zhvilluar takime ku po bisedohet për ndarjen e posteve.

Reportazh i reagimit të parë të shtetit ndaj tërmetit: Falimentimi i qeverisë së luksit dhe fasadave

Në mbrëmjen e datës 25 nëntor, vetëm pak orë para rënies së tërmetit shkatërrues që mori 51 jetë nën gërmadha, Policia e Shtetit demonstroi plot arrogancë një flotë të re makinash luksoze, blerë si bashkëfinancim midis qeverisë shqiptare dhe Komisionit Europian. 50 makina Land Rover Discovery L462, prodhim i vitit të fundit, me kosto minimalisht rreth 50 mijë euro secila, pushtuan Sheshin Nënë Tereza në një shfaqje mburrjeje pa shije të një trupe policore të varfër, por, tani, me makinat më të shtrenjta në kontinent.

Nga të gjitha gjërat e mundshme ku mund të shpenzonin mbi €2,5 milionë të taksapaguesve shqiptarë dhe europianë, qeveria jonë zgjodhi makina luksoze. 21 milionë euro ka harxhuar qeveria shqiptare vetëm për uniforma të forcave të policisë këto pesë vitet e fundit, por nuk ka as një palë veshje të sigurta për punonjësit e kërkim-shpëtimit të emergjencave civile.

Trupat e shpëtimit që filluan kërkimin para mbërritjes së ekipeve të huaja e ekspozuan veten ndaj rreziqeve të mëdha, sepse asnjë trupë— as policia, as ushtria, as zjarrfikësat, as emergjencat civile— nuk kishin veshje për mbrojtje personale— helmeta, doreza, këpucë, veshje trupore, mbrojtëse sysh.Nuk kishin barrela për të transportuar të plagosurit. Në vend të tyre, fillimisht u përdorën batanije, që duke mos qenë të forta rrezikojnë të dëmtojnë. Nuk kishin as personal të trajnuar për mënyrën e ngritjes dhe mbajtjes së trupave të plagosur, të sigurimit në barrelë, të dhënies së ndihmës së parë dhe të transportimit në spital. Nuk kishin as ambulanca të pajisura me mjetet e një ambulance moderne.

Nuk kishte as mjete për të transportuar viktimat—thasë të posaçëm për trupat e viktimave, as barrela.Ekipet e kërkim-shpëtimit, që iu dërguan fatkeqëve, kishin jo vetëm mangësi dramatike të mjeteve minimale, por edhe mungesë aftësish planifikimi dhe organizimi për zhvillimin e operacioneve të tilla.I gjithë personeli ishte dukshëm i patrajnuar si për operacionet e shpëtimit, ashtu edhe për mbajtjen e viktimave dhe dhënien e ndihmës së parë në vend.

Dhe skandali më i madh është se punonjësit dhe mjetet e firmës së ndërtimit Bami shpk dhe të firmës së minierave TETE, dhe jo ekipet e specializuara shtetërore, ishin të parat që u dërguan dhe arritën në gërmadhat në Thumanë.Duket se në qeverinë e zotit Rama kompanitë e ndërtimit ushtrojnë të gjitha funksionet e shtetit. Ari që shkon për klientët po vret kohën e artë të viktimave.“Nëse njerëzit mbeten brenda strukturave të dëmtuara, duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur operacione profesionale kërkim-shpëtimi, duke pasur parasysh se 24-48 orët e para janë “orët e arta”, kohë gjatë së cilës mund të shpëtohen pjesa më e madhe e njerëzve.”

Citimi më sipër është nga Plani i vjetër Kombëtar i Emergjencave. Fatkeqësisht “orët e arta” u konsumuan pa rezultatin e dëshiruar, pasi energjia e qindra njerëzve, që kishin vullnetin dhe dëshirën e mirë për të shpëtuar jetë, u shpenzua kot.Në Thumanë pas tërmetit u dërgua policia, Reparti i Inspektoriatit të Shpëtimit në Miniera (RISHM) dhe kompania private e ndërtimit, Bami shpk. Me ndihmën e një eskavatori, ata dhe disa banorë të zonës nisën të kërkonin për fatkeqët. Por ata nuk kishin staf dhe logjistikë mjekësore të ndihmës së parë, qen kërkues, kamera termike, apo aparate me ultratinguj për pikasjen e lëvizjeve.Në fillim kërkimi u bë duke dëgjuar thirrjet e atyre që ishin zënë poshtë, por pasi kaluan shumë orë dhe thirrjet u zbehën, askush nuk kishte dijeni si të sillej, ku mund dhe ku nuk duhej të vendoste peshë.

Angazhimi për gjetjen e fatkeqëve u bë pa masa paraprake sigurie, pa siguruar perimetrin, pa doreza, kokore apo litarë dhe pa pasur ndriçues dore apo koke.Fatkeqësisht situata nuk ndryshoi shumë edhe pasi në vendngjarje mbërritën forca të ushtrisë, policisë dhe kompanive të tjera private.Momenti kur punonjës të policisë dhe Autoritetit Kombëtar për Sigurinë dhe Emergjencat në Miniera nxjerrin me batenije disa prej fatkeqëve tregon se çfarë mjetesh kishin grupet shqiptare të kërkim-shpëtimit. E kotë të flasim për ekipet e huaja, pasi dallimi është i madh. Për shembull, ekipi rumun ngriti dhe koordinoi barrela lëvizëse të fiksuara në sistem litarësh.

Lëvizja dhe spostimi i rrënojave me duar, lopata dhe kova plastike ishte mision i pamundur, i cili u mori kohë njerëzve që ishin zënë poshtë.Ardhja e ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit plotësoi disa nga mangësitë kryesore. Ekipi italian i kërkim-shpëtimit ofroi pajisje gjurmuese, ekipi francez ofroi krik ngritës, ekipi rumun dhe ekipi grek logjistikë të ndihmës së shpejtë, ekipi kroat dhe ai zviceran ofruan skuadra qensh kërkim-shpëtimi. Falë angazhimit të tyre dhe skuadrave të tjera, turke, serbe, malazeze, maqedonase etj, në orët më kritike u mund të identifikoheshin disa vende ku mbeteshin njerëz të zënë nën rrënoja.Fatkeqësisht “orët e arta” kaluan dhe nga operacioni i shpëtimit u kalua në operacionin për kërkimin e viktimave.

Pse ekipet shqiptare të kërkim-shpëtimit nuk kishin pajisje?Qeveria reformoi strukturat e emergjencave civile, por, sipas Monitorit, vonoi në plotësimin e kuadrit ligjor me akte dhe VKM.Organizimi i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, e cila do të zëvendësonte Drejtorinë e Përgjithshme të Emergjencave Civile, u miratua me urgjencë vetëm pas tërmetit të 26 nëntorit.Më herët, në tetor, Kryeministri Rama ia kaloi si funksion organizimin dhe menaxhimin e operacioneve të kërkim-shpëtimit policisë vullnetare. Këta të fundit si kriter kualifikues kanë arsimin e detyrueshëm bazë dhe Akademinë e Sigurisë, pra nuk mund të jenë profesionistë.Kjo situatë kaotike nga ana ligjore e la vendin të paorganizuar në situatat e fatkeqësive natyrore.Natyrisht, faktori më i rëndësishëm është se emergjencat civile nuk janë prioritet. Edhe pse Shqipëria është një ndër dy vendet me rrezikun më të lartë sizmik në Europë, edhe pse fatkeqësitë natyrore, kryesisht përmbytjet, godasin çdo vit, ato nuk kanë ngjallur interesin e qeveritarëve.Qeveria Rama ka pasur prioritet të qartë të ashtuquajturën Rilindje Urbane, e cila është reduktuar në fasada—sheshet, godinat qeveritare, veshjet e luksit, makinat, zbukurimet, pas së cilës fshihet një qeverisje që duket se nuk garanton dot sigurinë dhe jetën e njerëzve./exit.al

VIDEO- Pallati i shkatërruar nga tërmeti, ekspertët e nxjerrin të sigurt, banorët: Të vijnë të shohin banesat, muret janë shembur

Ekspertët e kanë nxjerrë të sigurt por banorët kanë frikë ende të besojnë tek shtëpitë e tyre pas tërmetit të 26 nëntorit. Ky është rasti i pallatit 2118 në Durrës, i cili ka dëmtime shumë të mëdha në mure po kolonat mbajtëse kanë dalë të sigurta nga ekspertë spanjollë. Brenda pallatit të ndërtuar në 2009 ka mure të shkëputura bllok dhe që rrezikojnë seriozisht. Gazetari Erjon Skëndaj raportoi për “BalkanWeb” se banorët kërkojnë ekspertizë të sigurisë brenda banesave dhe vlerësim të dëmeve në mure të brendshme e të jashtme.

Pallati ka mbi 250 familje dhe rreth 1000 banorë. Ata kanë nisur largimin e plaçkave me krahë pasi ashensorët nuk punojnë. Kanë marrë shtëpi me qira ose tek të afërm. Shqetësim tjetër i banorëve janë depozitat e ujit rreth 250 ton që ndodhen në tarracë. Si ky pallat janë edhe tre pallate të tjerë mbi 10 katësh në të njëjtën zonë.

Profesoresha Luljeta Bozo jep alarmin: Depozitat e ujit në asnjë mënyrë në tarraca

Profesoresha Luljeta Bozo ka dhënë alarmin për depozitat e ujit në tarracat e pallatit. Sipas inxhinieres, tarracat janë bërë për të mbajtur 75 kilogramë dhe jo 500 litra.Statusi i plotë i Luljeta Bozos

Në mënyrë kategorike,duhet të merren masa për heqjen e depozitave lart në tarraca!

‘Në asnjë mënyrë nuk duhet të mbahen depozita uji në tarracë!

Duhet të gjendet menjëherë zgjidhje për ujin.Kini parasysh, soletat janë bërë për të mbajtur 75 kilogramë për metra katrorë. Atëherë kur ju vini depozita 500 litra nuk është e njëjta sasi apo jo?!

Në rast lëkundjesh,e cdo lloj lëkundje sizmike kjo i jep një forcë shtesë kujtdo, shkëput depozitën dhe bie poshtë edhe soleta. Ndaj, duhet të zgjidhet problemi i furnizimit me ujë, se ndryshe pasojat do të jenë shumë të rënda!

Kush është Olsian Çela, kryeprokurori i sapovotuar

Me 101 vota pro Olsian Çela u zgjodh këtë e enjte kryeprokurori i ri i Përgjithshëm i Shqipërisë, duke zënë kështu vendin që më parë e mbante përkohësisht Arta Marku. 

Çela ishte i pari në listën që Këshilli i Lartë i Prokurorisë i dërgoi Kuvendit, pasi mori më shumë pikë gjatë procesit të intervistimit. Cela beri edhe betimin sot ne Kuvend, per te nisur keshtu detyren e re.

PROFILI

Olsian Çela është konsideruar si ‘prokurori i dosjeve të forta’.

Kjo pasi ka hetuar disa dosje të bujshme, siç është “Xibraka”, apo grabitja në aeroportin e Rinasit në 2016, ku me firmën e tij në kërkim ndërkombëtar është Aleks Pepa.

Si prokurori ai hetoi edhe mbi masakrën e Kartodromit apo grupin e Niklës.

Çela e ka nisur karrierën e tij në drejtësi në vitin 2001, pas diplomimit në shkollën e Magjistraturës. Fillimisht ushtroi detyrën e prokurorit në institucionin e akuzës në kryeqytet. Në 2004, u emërua prokuror te Krimet e Rënda, institucion që e drejtoi për një periudhë katër vjeçare.

Prej vitesh është anëtar bordi në shkollën e Magjistraturës dhe pedagog në dy universitete. Olsian Çela është pika e kontaktit e Eurojust në prokurorinë Shqiptare. Përgjatë viteve është trajnuar në disa vende të Bashkimit Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për çështjet e krimit të organizuar. Është njohës i 4 gjuhëve të huaja.

Z.Spartak Braho, kthjellohuni! Nga Entela Kasi, Presidente e Qendrës PEN Shqipëri

 

Antisemitizmi i veshur me imunitet nuk është thjesht kërcënues, por vrasës!

” Lufta është vdekje, është fundi” – kjo është një fjali nga romani ” Kujtime të Mirelës’ – të shkrimtarit Eugene Schoulgin. Në mardhënie me kujtesën letërsia nuk njeh kompromis. Është fjala për luftën e dytë botërore dhe atë çka ndodhi pas saj në Evropën e ndarë nga muri i Berlinit.

Muri i Berlinit ka rënë! Shqipëria është shtet demokratik.
Si ka mundësi që në një shtet demokratik, në Shqipëri, individë të veshur me imunitet dhe pushtet politik, ende edhe sot kanë kurajon të shfaqen me gjuhë antihumane!
Antisemitizmi është vrasës!

Po ! Antisemitizmi është vrasës! Ndaj sot, dorëheqja nga funksionet e parlamentit do të ishte akti i duhur, sepse ju nuk mund të përfaqësoni dot as votuesit, as partinë tuaj, e as popullin shqiptar.
Thjesht nuk mundeni, sepse gjuha , logjika, veprimi juaj janë antihumane! ( Gjuha, logjika, veprimet tuaja ndaj shkrimtarit Agron Tufa )

Në shtetet ku institucionet e drejtësisë janë funksionale , ju z. Braho, do të ishit nën akuzë dhe jo vetëm!

Entela Kasi
Presidente e Qendrës PEN
Shqipëri

Qendër e PEN International

 

Basha apelon për zgjidhje urgjente: 125 familje në Manëz jetojnë në ujë e baltë. Banorët: Po na rrezikohen fëmijët

Nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, 125 familje që jetonin në pallatet e vjetra në Manëz kanë mbetur pa shtëpi dhe jetojnë në çadra në një arë me ujë e baltë.

Kryetari i Opozitës, Lulzim Basha ishte pranë banorëve që jetojnë në “kampin e improvizuar” për të parë nga afër situatën e tyre.

Një e moshuar që nuk ka arritur të sigurojë çadër, ka mbetur në oborrin e pallatit duke e kaluar natën nën plastmas.

“Nuk na kanë dhënë as çadër, asgjë”,- thotë ajo dhe tregon vendin ku ka mbledhur atë çka ka mbetur nga shtëpia e saj.

“Kemi ardhur të ngrejmë zërin për ju”,- shprehet kreu i PD, ndërsa për disa momente ndjek procesin e nxjerrjes së orendive shtëpiake nga banorët e dëmtuar, të cilët rrezikojnë jetën për të shpëtuar atë çka ka mbetur nga pasuria e tyre.

Pak metra më tutje, banorët e këtyre pallateve tashmë të rrënuara, janë mbledhur në çadra, të cilat nga shiu i madh janë kthyer në burim rreziku për shëndetin e tyre.

Duke qenë i vetmi që interesohet për fatin e tyre, banorët i ankohen në kor Bashës për mënyrën sesi po menaxhohet shpërndarja e ndihmave.

“Vetëm shoqatat na kanë dhënë ndihma. Këta të njësisë në fillim i ndanë me rregull. Tani merr kush mundet. Ata që s’kanë forcë mbeten pa gjë. Ia kanë marrë vajzës jorganin”,- thotë një zonjë.

Të gjithë banorët e çadrave kapin për krahu kryetarin demokrat dhe secili tregon nga një pjesë të dramës së vet.

“Kam fëmijën vetëm 1 muajsh që më duhet ta mbaj në çadër”,- ankohet një çift i dëshpëruar në një nga çadrat e rrethuara nga uji e balta. Ata thonë se fëmijët rrezikojnë të sëmurën dhe gjatë natës temperaturat janë shumë të ulëta dhe kanë ftohtë.

Në njërin cep të kampit, janë dhe disa çadra të vogla të llogaritura për një person, por në to Basha gjen një familje të madhe, pasi nuk kanë çadër të madhe për tu strehuar.

“Këtu kanë kaluar natën fëmijët”, – thotë zonja që qëndron brenda, ndërsa bashkëshorti i saj shpjegon se kur shkoi të kërkonte çadër, zyrtarët e njësisë vendore i thanë se kishin mbaruar.

Kryetari Basha i kërkoi strukturave të PD në Manëz që të gjejnë menjëherë zgjidhje për këto familje dhe tu sigurohen çadra të mëdha.

Jo shumë larg qendrës së Manzës, në Kamberas, disa banesa të dëmtuara janë lënë tërësisht në harresë nga institucionet, thonë banorët. Familjarët i thonë kryetarit të PD, që kanë një javë që flenë në makinë dhe se ndihmat e vetme që kanë marrë kanë qenë nga individë dhe vullnetarë. Edhe për këto raste Basha apeloi institucionet për ndihmë ndërsa porositi drejtuesit e degës së PD që të bëjnë të mundur gjetjen e çadrave.

Banorët e këtyre shtëpive kërkojnë që të vlerësohen dëmet e t’u jepet zgjidhje.

“Nuk duam asgjë, vetëm të vijnë e të vlerësojnë shtëpinë se po flemë jashtë, të dimë çfarë të bëjmë”.

Basha duke marrë shkas nga këto ankesa përsëriti edhe njëherë idenë e përfshirjes në procesin e vlerësimit të 500 inxhinierëve që i janë ofruar Partisë Demokratike në mënyrë vullnetare. “Kam dy ditë që i them janë 500 inxhinierë gati për vlerësim, ai rri e tallet në TV”, – u shpreh Basha.

Takimi me Albin Kurtin dhe Isa Mustafën, Presidenti Meta jep detaje nga biseda

Presidenti i Shqiperise, Ilir Meta, dje gjate vizites ne Prishtine ku vlerësoi Forcat e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë e specializuara të kërkim-shpëtimit per ndihmen e madhe te dhene ne operacionet ne Durres pas termetit tragjik, ka zhvilluar takim edhe me kreun e VV, Albin Kurtin dhe Isa Mustafen, kreun e LDK.

 

Me nje shenim ne faqen e tij ne Facebook, Meta jep detaje nga takimet qe ka zhvilluar duke shprehur bindjen se Kosova i ka të gjitha mundësitë të jetë një shembull i mirëqeverisjes në rajonin tonë.

Mesazhi i Metes

Dje në Prishtinë falenderova edhe Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosja z.Albin Kurti dhe Kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës z.Isa Mustafa për solidaritetin që kanë treguar dhe ndihmën konkrete që kanë dhënë në mbështetjen e familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Si fitues të zgjedhjeve parlamentare iu urova suksese në partneritetin e tyre për krijimin e institucioneve të reja qeverisëse. Kosova i ka të gjitha mundësitë të jetë një shembull i mirëqeverisjes në rajonin tonë.

Rezoluta në Kuvend- Rusia “kërcënon” Shqipërinë: E kuptoni që nuk do të kalojë pa pasoja!

Ambasada e Rusisë në Tiranë ka reaguar ndaj projektrezolutës “kundër ndërhyrjeve të jashtme” që pritet të miratohet në seancën e nesërme parlamentare. Deklarata e ambasadës “kërcënon” se qëndrime të tilla nuk do të kalojnë pa u vënë re në Moskë.

DEKLARATA E PLOTE

Koment i Ambasadës në lidhje me votim në Parlamentin e Republikës së Shqipërisë për projekt-rezolutën «Për ndërhyrjet e huaja në proceset elektorale dhe dezinformimin në proceset demokratike kombëtare»

U njohëm me projekt-rezolutën e Parlamentit të Republikës së Shqipërisë «Për ndërhyrjet e huaja në proceset elektorale dhe dezinformimin në proceset demokratike kombëtare». Rusia përmendet sërish. Për më tepër, për fat të keq, është kthyer tashmë në traditë që Rusia përmendet pa patur edhe provën më të vogël.

Me sa duket, tendenca për plagjiaturë u përhap “si një virus” tek autorët e saj, të cilët ndoqën rrugën e copy-paste. Kuptohet, ata do të duhet t’u paguajnë honorarë krijuesve të rezolutës së cituar kaq shpesh të Parlamentit Evropian.
Është e qartë se Shqiperia po përballet me «tentativa nga aktorë të huaj (…) për të ndikuar në vendim-marrjen në Shqipëri apo për të ushtruar presion mbi vlerat demokratike, të shtetit të së drejtës, respektimit të të drejtave të njeriut…” (pika а) preambul i dokumentit). Po ç’hyn këtu Rusia?

Autorët e projektit nuk mund të mos e kuptojnë që “rezoluta” të tilla nuk do të kalojnë pa u vënë re në Rusi. Sulmet e pajustifikuara dhe të pabazuara ndaj një prej anëtarëve aktivë dhe me të drejta të plota të OSBE-së, kryesinë e së cilës pritet të marrë Shqipëria në vitin 2020, aq më tepër, shkojnë në kundërshtim me qëllimet dhe objektivat e kësaj organizate, të cilët konsistojnë në të punuarit së bashku në emër të sigurisë dhe bashkëpunimit në kontinentin Evropian.

Pasojat dramatike nga tërmeti- Macron propozon një konferencë ndërkombëtare për Shqipërinë

Presidenti francez Emmanuel Macron propozoi të mërkurën organizimin e një konference ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë që të përballojë shkatërrimet e tërmetit që vrau më shumë se 50 njerëz në fund të nëntorit.

 

Ne kemi nevojë për një konferencë solidariteti me Shqipërinë,” tha presidenti francez pas samitit të NATO-s në Watford, afër Londrës, citon “Le Figaro”.

Kjo konferencë, të cilën mund ta organizojë Franca, synon të mobilizojë ‘si partnerë publikë dhe privatë për të ‘organizuar rindërtimin’ pas tërmetit që la rreth 5.000 njerëz të pastrehë”, tha presidenti francez.

Më 30 nëntor- shkruan gazeta- Kryeministri Edi Rama falënderoi ekipet e shpëtimit nga jashtë, veçanërisht Franca, për përballjen me tërmetin me madhësi 6.4, më të fuqishmit për gati një shekull që ka goditur këtë të vogël të Ballkanit me 2.8 milion banorë.

“Tërmeti i 26 nëntorit nuk u mat dot në Durrës”, flet sizmologu: Ja çfarë ndodhi

Aksilograma e tërmetit të 26 nëntorit nuk është regjistruar nga stacioni i Durrësit. 

Sizmologu Llambro Duni e konfirmoi këtë pas një pyetje qe iu be dje në mbrëmje nga një teleshikues ne studion e “Open” ne Top Channel.

Ai tha se akualisht dihet gjithcka per pasgoditjet ne Durres e Tirane, por nuk ka ende te dhene per “te njohur realisht se kush ka qene forca ne terma fizike ne siperfaqe te tokes’ ne 26 nentor ne Durres.

“Ne po perpiqemi ta rikuperojme, une nuk kam cfare fsheh, eshte nderprere energjia dhe eshte rivendosur pas gjysme ore., Nderkohe nuk ka funksionuar asgje, ne duhet te kishim UPS dhe keshtu eshte kjo pune. Shpresojme ta rikuperojme. Ne nuk po hyjme dot ne sensore ne memorie per ta manipuluar dhe per ta terhequr te dhenen. Kjo do te thote se ne njohim gjithcka qe ka ndodhur ne 21 shtator dhe te gjitha pasgoditjet e termetit te 26 nentorit ne Durres e Tirane, presim te rikuperrojme ate rekordin e 26 nentorit ne Durres”- tha ai.

Sipas tij, nese nuk rikuperohet kjo, atehere “kemi humbur nje te dhene qe do te ishte shume e vlefshme per te njohur realisht se kush ka qene forca ne terma fizike ne siperfaqe te tokes”.

Agron Tufa kërkon azil në Zvicër- Reagon kryetarja e Autoritetit të Dosjeve: Fakti që një zyrtar i lartë shtetëror ndërmerr një akt të tillë

Pas vendimit të kreut të Institutit për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, Agron Tufa për të kërkuar azil në Zvicër, reagon edhe kryetarja e Autoritetit të Dosjeve, Gentiana Sula, e cila thotë se ka ndjekur me shqetësim sulmet publike ndaj tij.

 

Sipas saj, fakti që një zyrtar i lartë shtetëror ka ndërmarrë një hap të tillë, tregon se institucionet nuk kanë vepruar.

Reagimi i plotë i zonjës Sula:

Ndjehem sot e keqardhur qe kolegu Agron Tufa, nen presionin e kërcënimit me jete per vete dhe per familjen e tij, u detyrua te lere vendin ne kerkim te azilit politik.

Kam ndjekur me shqetësim sulmet publike ndaj tij, duke shpresuar qe keto do te trajtoheshin nga organet kompetente, dhe eventualisht do te ndaleshin. Qe nje zyrtar i larte shtetëror ndërmerr një hap të tillë, tregon se institucionet qe duhet ta mbrojnë, ligjet tona, nuk kane vepruar.

Me Z. Tufa kemi këndvështrime te ndryshme për qasjet mbi përballje me te shkuarën diktatoriale, por na ka bashkuar qëllimi i përbashkët dhe bindja se nuk ka demokraci te qëndrueshme pa dekomunistizim te shoqërisë sonë. Kam vlerësuar gjithmonë kurajën e tij, pasionin dhe penën e zhdërvjellët, dhe shpresoj që zëri i tij nuk do te na mungoje.