VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Basha publikon videon: Rama dhe Xhafaj padrinot e bixhozit

By | September 16, 2018

Komentet

VIDEO – Konstituimi i këshillit bashkiak të Shkodrës, tensionohet situata. Protestuesit konfrontohen me policinë

Mbështetësit e opozitës janë konfrontuar sot me forcat e rendit, në një kohë që në ambientet e brendshme të Biblotekës u zhvillua mbledhja e konstituimit të Këshillit bashkiak të Shkodrës.

Protestuesit kanë tentuar të futen në ambientet e brendshme të Biblotekës.


Ka nisur tashme marshimi i banoreve te Shkodres drejt vendit ku do te behet konstituimi i Keshillit te ri bashkiak, nderkohe qe ish deputete te PD dhe mbeshtetes te tyre jane mes protestuesve.

 

Ata protestojne kundër krijimit të këshillit të ri bashkiak të dalë nga votimi i 30 qershorit, ndërsa kryebashkiaku i zgjedhur Valdrin Pjetri u tërhoq.

Ish-deputeti i PD-se Bardh Spahia duke folur për “News24” tha se është një përgjigje e jashtëzakonshme e qytetarëve të Shkodrës ndaj farsës.

 

“Është një përgjigje e jashtëzakonshme e qytetarëve të Shkodrës ndaj kësaj farse të madhe që ka filluar më 30 qershor me ato votime pa të drejtë zgjedhje që iu imponuar qytetarëve”, deklaroi Spahia.

Sa i përket aksionit të mëtejshëm, ish-deputeti theksoi se do jenë qytetarët ata që do e përcaktojnë axhendën.

Nderkohe qe forca te shumta policie kane rrethuar ambientert ku po zhvillohet mbledhja per konstituimin e keshillit te ri bashkiak, para Bibliotekes.

 

Kujtojme se ne nje interviste per “Panorama”, kryebashkiakja Voltana Ademi ka theksuar se Ps dhe Rama po pergatit nje skenar te rrezikshem per Shkodren, duke theksuar se ajo do te jete ne detyre deri ne betimin e kryetarit te ri.

Skandali me turistët spanjollë! ‘E kam mik kryeministrin…’ Dëgjoni bisedën e Mihal Kokëdhimës me avokatët e tij

Në Gjykatën e Vlorës u zhvillua sot masa e sigurisë për shtetasin Mihal Kokëdhima, i arrestuar pasi goditi me sende të forta furgonin e një grupi spanjollësh që kishin drekuar në restorantin e tij.

Mihal Kokëdhima ka pasur një bisedë me avokatët e tij para nisjes së seancës gjyqësore, ndërsa ishte ulur në vendin e të paditurit. Avokatët Kujtim Cakrani dhe Erjon Vezimaj i kanë thënë se për rastin e tij ka folur dhe vetë kryeministri, por ndërkohë i qeshur Mihal Kokëdhima dëgjohet të thotë se kryeministrin e ka mik.

Avokatët: Për ty ka folur vetë kryeministri
Mihal Kokëdhima: Si ka thënë?
Avokatët: Dhe po foli vet kryeministri…
Mihal Kokëdhima: E kam mik
Avokatët: Kryeministri është i gjithëfuqishëm dhe harron që korrupsioni i tij ka marrë dhenë në të gjithë botën

Zëri i Amerikës – Mirditë, përkujtohet 70 vjetori i masakrës së Qafës së Valmirit (video)

Në Mirditë u përkujtua të shtunën 70 vjetori i masakrës së Qafës së Valmirit ku u pushkatuan 10 persona ndërsa 4 të tjerë u varen në litar. Me këtë rast, në katedralen e Rrëshenit u mbajt një meshë në përkujtim të 14 martirëve ndërsa në qendren kulturore të qytetit u zhvillua një aktivitet përkujtimor. Pjesëmarrësit thanë se masakra e Qafës se Valmirit ishte një formë terrori që përdorte rregjimi komunist për të gjunjëzuar popullin e Mirditës.

(Video) Zbulohen 3 ish-spiunët e Sigurimit në kupolën e Policisë

Procesi i Vettingut/ Drejtori i Përgjithshëm del i pastër nga AIDSSH

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit gjen me dosje tre oficerë të lartë nga 55 të kontrolluar.

Procesi i Vettingut kap “peshqit” e parë në kupolën e Policisë së Shtetit. Sipas dokumentave që disponojnë ekskluzivisht “Shqiptarja.com” dhe “Report TV” tre oficerë të madhorë të policisë rezultojnë si bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit të Shtetit. Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka gjetur me dosje tre oficerë të lartë që janë në poste drejtuese në Policinë e Shtetit.

Procesi i vetingut në radhët e Policisë së Shtetit ka pak kohë që ka filluar ku fillimisht po kontrollohen drejtuesit më të lartë. Në këtë proces ata vlerësohen për 3 komponentët, atë të pasurisë, pastërtisë së figurës dhe aspektin professional. Pikërisht tek komponenti i pastërtisë së figurës një nga pikat kryesore është kontrolli i së kaluarës së oficerëve të policisë në lidhje me ish-regjimin komunist dhe më hollësisht me ish-Sigurimin e Shtetit. Sipas dokumenteve që disponojnë “Shqiptarja.com” dhe “Report TV” Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka përfunduar kontrollin për 55 oficerë që mbajnë poste drejtuese në Policinë e Shtetit nga të cilët kanë rezultuar me problem tre prej tyre. Oficerët G.Z., B.SH. dhe A.SH. kanë rezultuar si bashkëpunëtorë me ish-Sigurimin e Shtetit. “Nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij”, kjo ka qenë përgjigjia e njëjtë që është dhënë për këta tre oficerë të lartë nga ana e AIDSSH. Ndërsa për gjithë oficerët e tjerë AIDSSH është përgjigjur se: “Nuk figuron të ketë material në emër të tyre”.

Pas këtij konstatimi këta tre oficerë rrezikojnë përjashtimin nga radhët e policisë pasi në kriterin e pastërtisë së figurës dy janë pikat kryesore që ndikojnë në vlerësim negative ajo e lidhjeve me botën e krimit si dhe lidhjet me ish-Sigurimin e Shtetit para viteve 1990.

Duhet theksuar se këta janë vetëm 55 oficerët e parë në poste drejtuese që janë marrë në shqyrtim nga Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, pasi priten në vazhdim të kontrollohen edhe shumë të tjerë, rreth 300 është numri I tyre.

Kujtojmë se vetingu në radhët e uniformave blu, i cili pritet të filtrojë rreth 13 mijë punonjës, ka filluar me dosjet e para të drejtuesve më të lartë.

Ndërkaq, ende nuk ka një datë konkrete se kur pritet të përfundojë vettingu në radhët e policisë, përveç limit deri në qershorin e 2020 kur pritet të kenë përfunduar të gjitha shqyrtimet për dosjet e drejtuesve më të lartë. Ata që nuk do të kalojnë dot filtrat, shkarkohen për të mos u kthyer më në polici.

(Kliko këtu) vendimi i plotë i Autoritetit për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit

Përgjigjet e AIDSSH për oficerët që kishin lidhje me Sigurimin

Vendimi Nr.333 datë 24.05.2019

“Për zotin G.Z nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij

Vendimi Nr.335 datë 24.05.2019

“Për zotin B.SH nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij”

Vendimi Nr.338 datë 24.05.2019

“Për zotin A.SH nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij

E.L./b.ha./Shqiptarja.com

 

(Video) Basha nxjerr videon me emrat: Krahasuar me Ramën, Valdrin Pjetri, kriminel i rangut të tretë

 

“Krahasuar me Edi Ramën, Valdrin Pjetri është kriminel i rangut të tretë”. Keshtu ka  deklaruar sot kreu i PD-se, Lulzim Basha, teksa e cileson Ramen, si nje rrezik për çdo familje.

 

basha seliq

Në një video bashkëngjitur statusit te postuar sot ne faqen e tij ne Facebook, Basha sjell në vëmendje kryebashkiakët socialistë dhe deputetët e PS që kanë pasur probleme me ligjin dhe fshehjen e të shkuarës, nga Mark Frroku dhe Saimir Tahiri dhe nga Elvis Roshi te Vangjush Dako.

REAGIM I KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA

“Krahasuar me Edi Ramën, Valdrin Pjetri është një kriminel i rangut të tretë, një trafikant i dënuar droge që ka fshehur të kaluarën e tij.

Por është Edi Rama ai që futi në politikë dhe zyrat e shtetit dhe i bëri deputetë, kryebashkiakë e zyrtarë të lartë dhjetëra kriminelë me rekorde të tmerrshme kriminale, trafikantë, përdhunues e deri vrasës.

Edi Rama është kërcënim dhe rrezik për jetën dhe sigurinë e çdo familje shqiptare!

Gjatë regjimit të tij, Shqipëria u kthye në parajsën e krimit të organizuar dhe të pastrimit të parave të pista nga trafiku i drogës dhe korrupsionit.

Krimi dhe Edi Rama janë të pandashëm. Që të largojmë krimin duhet të largojmë Edi Ramën.”

 

#ShqipëriaSiEuropa #RamaIk

PD nxjerr dokumentin: Prova që fakton dënimin e Valdrin Pjetrit (video)

TIRANË

Sekretari i Përgjithshëm në Partinë Demokratike, Gazment Bardhi ka publikuar sot “prova autentike”, të cilat sipas tij, faktojnë dënimi në Firence të kreut të ri të bashkisë Shkodër, Valdrin Pjetrit. Ai tha se Valdrin Pjetri është arrestuar në flagrancë  së bashku me shtetasin Altin Doda në 27 janar 2003 në Itali.

“Kjo qe shikoni këtu është kartela elektronike e të dhënave kriminale e nxjerrë nga sistemi elektronik i kuesturës së Firences nga te cilat rezulton se Valdrin Luigj Pjetri, lindur në Shqipëri, është arrestuar në flagrancë me shtetasin Altin Doda në 27 janar 2003 në Firence. Në 28 janar 2003 përpara gjykatës Pjetri ka pranuar kryerjen e krimit dhe fajësinë duke nënshkruar marrëveshjen për dënimin tij të menjëhershëm. Ai është dënuar nga gjykata e Firences në 12 qershor 2003 për shpërndarje prodhim i lëndëve narkotike të kryer në bashkëpunim.Për shkak të marrëveshjes së nënshkruar te bashkëpunimit, gjykata ka urdhëruar pezullimin e dënimit”-tha mes tjerash Bardhi.

Deklarata e PD-së janë hedhur poshtë nga vetë Pjetri, i cili ditë më parë publikoi disa certifikata të cilat siç tha ai faktonin pastërtinë e figurës së tij.

Deklarata e plotë:

Edi Rama hesht prej 2 javësh që kur Partia Demokratike zbuloi për opinionin publik se kandidati i tij për Kryetar të Bashkisë Shkodër është një trafikant droge, i dënuar në Itali 16 vjet më parë.

Me heshtjen prej fajtori, Edi Rama provoi edhe njëherë se bashkëqeverisja me krimin e organizuar është projekti i tij i vetëm që i siguron pushtetin.

Në këto 6 vjet të drejtimit të vendit, Edi Rama u provua si Kryeministri që promovoi në politikë dhe në administratën publike mbi 300 persona me precedentë kriminalë, nga vrasësit dhe përdhunuesit, tek trafikantët e drogës dhe trafikantët e grave dhe vajzave.

Edi Rama hesht për të mbrojtur Valdrin Pjetrin dhe karrigen e tij të kalbur nga bashkëpunimi me krimin. Ai hesht megjithëse ka marrë zyrtarisht përgjigje që Valdrin Pjetri është i dënuar dhe sipas ligjit nuk mund të ushtrojë asnjë funkison publik përfshirë atë të Kryetarit të Bashkisë.

Me vetëdije, me informacion të plotë për të kaluarën kriminale si trafikant droge, Edi Rama e emëroi Valdrin Pjetrin në 24 Korrik 2019 si drejtues politik të Partisë Socialiste në Qarkun Shkodër.

Ndiqeni sesi në 30 Korrik, Edi Rama e vesh me mburojë të plotë politike Vakdrin Pjetrin në 30 Korrik.

Kur bënte këtë pohim Edi Rama e dinte që Valdrin Pjetri ishte një trafikant droge i dënuar në Itali. Të vërtetën mbi të kaluarën kriminale të Valdrin Pjetrit, Edi Rama e ka mësuar nga të njëjtat burime diplomatike, në të njëjtën kohë me Partinë Demokratike.

Në vend që të distancohej menjëherë nga drejtuesi i tij politik në qarkun Shkodër, Edi Rama heshti dhe urdhëroi Valdrin Pjetrin të mashtronte qytetarët e Shkodrës, duke i premtuar atij mbrojtje nga drejtësia.

5 ditë më parë Valdrin Pjetri u detyrua të mohonte të kaluarën e tij kriminale.

[VIDEO KU VALDRIN PJETRI THOTË SE NUK JAM ARRESTUAR APO DËBUAR ASNJËHERË]

Kjo që sapo dëgjuat është një mashtrim.

Mashtrim ishte edhe publikimi i disa ditëve më parë, ku drejtuesi politik i Edi Ramës në Qarkun Shkodër, njëlloj siç bëri disa vite më parë edhe Elvis Rroshi i Kavajës, nxori dëshminë e penalitetit për të mohuar dënimin. Çdo shqiptar e di se pas kalimit të 10 viteve nga momenti i dënimit, dëshmia e penalitetit del e pastër. Aty nuk shfaqen dënimet e mëparshme.

E vërteta është se Valdrin Pjetri ka qenë i dënuar. I dënuar për trafik droge.

Duke qenë se Prokuroria po e zvarrit çështjen, Partia Demokratike po sjell prova autentike për dënimin në Itali, Firenze, të drejtuesit politik të Edi Ramës në Shkodër, pretendentin për Kryetar Bashkie.

Kjo që shikoni këtu është kartela elektronike e të dhënave kriminale e nxjerrë nga sistemi i Kuesturës së Firences.

[SHFAQEN DOKUMENTET E DËNIMIT SIPAS SISTEMIT TË KUESTURËS SË FIRENCES]

Sipas këtij dokumenti zyrtar, rezulton se:

Valdrin Luigj Pjetri, i datëlindjes 18 Shtator 1982, lindur në Shqipëri, është arrestuar në flagrancë, së bashku me shtetasin Altin Doda, në datë 27 Janar 2003 në Firence.

Më datë 28 Janar 2003, përpara gjykatës, Valdrin Pjetri ka pranuar kryerjen e krimit dhe fajësinë, duke nënshkruar marrëveshje për dënimin e tij të menjëhershëm sipas legjislacionit penal Italian.

Ai është dënuar nga Gjykata e Firences, me vendimin e formës së prerë të datës 12 Qershor 2003, me 18 muaj burg dhe 1000 Euro gjobë, për veprën penale “shpërndarje, prodhim dhe trafikim i lëndëve narkotike dhe lëndëve të tjera të paligjshme psikotrope”, të kryer në bashkëpunim.

Për shkak të marrëveshjes së pranimit të fajësisë, gjykata ka urdhëruar pezullimin e dënimit.

Më datë 3 Shkurt 2003 Vladrin Pjetrit i është revokuar leja e qëndrimit dhe më datë 4 Shkurt 2003 ndaj tij është marrë masa e dëbimit nga shteti Italian.

Të gjitha këto të dhëna provojnë se Valdrin Pjetri është subjekt ndalimi për të ushtruar një funksion publik nga ligji i dekriminalizimit.

Sipas ligjit për dekriminalizimin nuk mund të kandidojnë dhe as të zgjidhen kryetarë bashkie, personat të cilët janë dënuar me burgim me vendim të formës së prerë, brenda apo jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë, për:
a) “Prodhimin shitjen dhe trafikimin e e narkotikëve”.
b) Nuk mund të kandidojnë dhe as të zgjidhen kryetarë bashkie as personat që janë dëbuar nga territori i një shteti anëtar të BE-së, siç ëhstë Italia në rastin e Valdrin Pjetrit, në lidhje me këto vepra penale.

Për këtë kategori personash, sipas ligjit të dekriminalizimit (neni 4), ndalimi për kandidim, zgjedhje apo ushtrim të mandatit, zgjat gjatë gjithë jetës.

Megjithëse përfshihet në një nga pikat më të forta të ligjit të dekriminalizimit, këmbëngulja e Valdrin Pjetrit për t’i shkuar mashtrimit të tij deri në fund, provon se ai ka mbrojtje në nivelin më të lartë të pushtetit. Me heshtjen e tij, Edi Rama provoi se është ai kumbari i Valdrin Pjetrit, me kandidimin e të cilit poshtëron qytetarët e Shkodrës.
Partia Demokratike i kërkon organit të prokurorisë nisjen e mënjëhershme të procedimit penal ndaj shtetasit Vladrin Pjetri, për kryerjen në mënyrë të përsëritur, në të paktën 4 raste, të krimit të falsifikimit të Formularit të Dekriminalizimit.

Edi Rama dhe kukullat e tij në prokurori, mund ta pengojnë apo vonojnë nxjerrjen e rezultateve zyrtare për këtë rast. Por ato nuk do të arrijnë kurrë t’i imponojnë Shkodërës dhe qytetarëve të saj të nderuar, një Kryetar Bashkie, pjesë të krimit të organizuar dhe një trafikant të dënuar droge.

Musine Kokalari, si e vrau Enver Hoxha opozitën!

“Unë nuk kam nevojë të jem komuniste për të dashur vendin ti. Ju po më dënoni për idetë e mia. Unë nuk kërkoj falje, sepse unë nuk kam bërë asnjë faj.”

– Musine Kokalari sot nuk jeton më, por qëndrimi i saj në gjyqet komuniste është ende një model frymëzimi për këdo mendon se shoqëria jonë nuk di të rezistojë ndaj së keqes.

Në fund të vitit 1945, pak ditë para zgjedhjeve, britanikët dhe amerikanët e njohën qeverinë e Enver Hoxhës, por me kushte, një nga të cilët ishte lejimi i krijimit të partive opozitare.

Pikërisht ky moment zgjoi mes intelektualëve dhe patriotëve të vërtetë mudësinë që të legalizonin grupimet e tyre politike për të marrë pjesë në zgjedhje, por meqë u duhej më shumë kohë, u kërkuan amerikanëve dhe britanikeve të ndërhynin për shtyrjen e zgjedhjeve.

Tentativa dështon duke bërë që, pas zgjedhjeve, komunistët të nisnin arrestimet. Këtu nis edhe kalvari i Musine Kokalarit, themelueses së partisë Socialdemoktare, një gruaje të forte, që do e kalonte gjithë jetën burgjeve të komunizmit, por pa e ulur kokën në asnjë çast të vetëm. /abcnews.al

 

(Video) Romina Zace: teatri Kombëtar duhet të qendrojë! Gazetarja shqiptare në median spanjolle në mbrojtje të Teatrit Kombëtar

Romina Zace, gazetare shqiptare në median spanjolle ONDA AZUL RTV Málaga, ka publikuar një përmbledhje të çështjes së Teatrit Kombëtar.

Ajo ka rradhitur shkeljet e shumta të qeverisë në këtë projekt, nga shkatërrimi i trashëgimisë kulture dhe deri në interesat korruptive që fshihen prapa projektit.

Në fund, ajo ka apeluar dhe njëherë tërheqjen e qeverisë nga kjo çmenduri.

Faleminderit Romina për mbështetjen tënde!

(Video) Martin Henze: Nëse Rama hedh në gjyq Gazetarin e Bild Pieter Tiede, një gjykatë gjermane do të futet thellë dhe do të hetojë të vertetat!

Shqipëria ka nevojë për shtetin e së drejtës, jo për zotin Rama!

Në një intervistë për Shijak TV, Martin Henze flet për krizen politike dhe thekson se integrimi I Shqipërisë në Bashkimin Europian është i largët. Henze thotë se CDU dhe qeveria gjermane janë shumë të vëmendshëm me zhvillimet në vendin tonë. Ekonomia shqiptare është në një situatë të ngjashme me piramidat e vitit 1997, shteti është në prag falimenti. Shqipëria nuk do të marrë miratim për hapje negociatash me 18 tetor, ndryshe nga Maqedonia që ka bërë detyrat e shtëpisë. Ajo nuk ka përmbushur detyrimet e BE dhe mënyra e qeverisjes dhe sjelljes me ligjin e Ramës nuk premton asgjë për këtë datë. Martin Henze këshilltar i CDU, njëherësh i kujton kryeministerit se ai e di mirë kush është Henze.  Mustafa është emri i vëretë i Ramës pasi emri Edvin është thjesht një emër artistik thotë këshilltari gjerman.

 

Martin Henze: Shqipëria narko-ekonomi shtetërore!

Intervista e plotë/ “Rama e di mirë kush jam”, Henze: Borxhet boshatisin arkën e shtetit, pagat në rrezik
August 12, 20190288

Në një intervistë për Shijak TV, Martin Henze flet për krizen politike dhe thekson se integrimi I Shqipërisë në Bashkimin Europian është i largët. Henze thotë se CDU dhe qeveria gjermane janë shumë të vëmendshëm me zhvillimet në vendin tonë. Ekonomia shqiptare është në një situatë të ngjashme me piramidat e vitit 1997, shteti është në prag falimenti. Shqipëria nuk do të marrë miratim për hapje negociatash me 18 tetor, ndryshe nga Maqedonia që ka bërë detyrat e shtëpisë. Ajo nuk ka përmbushur detyrimet e BE dhe mënyra e qeverisjes dhe sjelljes me ligjin e Ramës nuk premton asgjë për këtë datë. Martin Henze këshilltar i CDU, njëherësh i kujton kryeministerit se ai e di mirë kush është Henze. Mustafa është emri i vëretë i Ramës pasi emri Edvin është thjesht një emër artistik thotë këshilltari gjerman.

Intervista e plotë

Basir Çollaku: Përshëndetje Z. Henze! Jemi në një situatë të pazakontë. A mund të themi se qeverisemi nga narko-shteti?

Martin Henze: Për konceptin e narko-shtetit ka një përcaktim të njohur botërisht dhe unë mund të jap disa shembuj, si Meksika, Venezuela dhe Kolumbia. Një karakteristë e përbashkët e vendeve “narko-shtet” është kultivimi, trafikimi dhe tranzitimi i të gjitha drogave. Padyshim është korrupsioni, e po ashtu një tipar tjetër është agresioni ndaj mediave dhe kërcënimet ndaj tyre. Unë mund të them që në situatën aktule, edhe Shqipëria, duke i patur këto karakteristika, padyshim që mund të cilësohet një narko-shtet. Më ka bërë shumë përshtypje diçka. Sipas fakteve që janë publikuar në media për manipulimin e zgjedhjeve të vitit 2016 dhe të vitit 2017, ku në përgjime është shfaqur edhe kryeministri Rama dhe përfaqësuesi tjetër i lartë i Partisë Socialiste, zoti Balla, nuk kam parë asnjë distancim, apo shpjegim për atë që ka ndodhur. Përkundrazi, sipas publikimeve në media, personalitete apo figura të larta të Partisë Socialiste, kanë bashkëpunuar ose kanë komunikuar me grupe kriminale, si për shembull në Durrës, etj. Në një vend ku përdoren personazhet e krimit të organizuar për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve, apo manipulime të tjera, atëherë kemi të bëjmë me veprimtari të mafias. Shumica e shqiptarëve, e po ashtu edhe përfaqësuesit ndërkombëtarë, padyshim presin një distancim, apo dhe një sqarim nga qeveria Rama që ende nuk e ka bërë.

Dhe diçka tjetër, që për mua mbetet surprizë, por ishte diçka që edhe më kënaqi, ishte ajo që deklaroi se do të bëjë kryeministri, pasi ende nuk e ka bërë, dhe nuk e dimë nëse do ta bëjë, sepse nuk kemi parë hapa të tjerë, që ka vendosur të padisë një nga gazetat prestigjjioze dhe një gazetar, zotin Tiede, për atë çfarë ka nxjerrë në media. Unë e them si qytetar gjerman, por po ashtu edhe miq e kolegë të mi të tjerë, apo kolegë të zotit Tiede, besoj se janë kënaqur, për të vetmen arsye, se nëse bëhet një padi e tillë, do të kemi mundësinë që një gjykatë gjermane, e paanshme, do të futet thellë dhe do të hetojë të vertetat, dhe të tregojë nëse Rama ka kryer manipulimin e zgjedhjeve dhe çfarë ka ndodhur në të vërtetë. Deri tani është thënë vetëm se Rama ka kontaktuar një studio avokatie në Hamburg për të përgatitur një padi, e që ndërkohë nuk dihet nëse veprimet janë bërë me paratë e taksapaguesve shqiptarë. Megjithatë, deri tani nuk kemi parë asnjë reagim tjetër. Nuk di nëse Rama është tërhequr, apo nëse dikush mund ta ketë këshilluar që kjo padi mbart rrezik të madh, nëse do të shkojë drejt një gjykate gjermane.

Basir Çollaku: Koncesione kemi pothuajse çdo ditë. Në Shqipëri kushton 20 milionë euro një kilometër rrugë. Është ky një standard edhe për Bashkimin Evropian? Është vjedhje, apo investim?

Martin Henze: Nuk jam i njohur me detajet e rastit që ju po përmendni, më duhet të lexoj dosjen dhe pastaj të shprehem. Një gjë mund të them. Në Evropë nuk ka ndonjë çmim ekzakt për ndërtimin e një kilometri rrugë, sepse ajo varet nga lloji i rrugës, për shembull nëse është rrugë me shumë tunele, apo do të ndërtohen ura, padyshim që ka një çmim tjetër. Por, në kushtet e një autostrade normale, çmimet padyshim janë goxha më të ulëta se 20 milionë euro për kilometër. Për më tepër, nuk duhet të harrojmë që këtu në Shqipëri, kostot janë shumë më të ulëta se në Gjermani apo në Francë, gjë që e ul edhe më tepër çmimin për ndërtimin e një autostrade. Kam dëgjuar ndërkohë për premtimin e opozitës që në kohën që do të jetë në pushtet, se të gjitha kontratat korruptive do të mbyllen. Në këtë rast nuk mund të quhen kontrata PPP, (për të cilat ka përcaktime të qarta si funksionojnë), këto mund të quhen kontrata familjare mes qeverisë dhe personave privatë për të përfituar. Ndaj të flasim hapur! Mos t’i quajmë koncesione PPP, partneritet publik-privat, por t’i quajmë koncesione familjare. Padyshim që ato duhet të kontrollohen, sepse populli shqiptar, taksapaguesit shqiptarë, e po ashtu edhe taksapaguesit evropianë, sepse një pjesë janë bërë edhe me paratë e tyre, kanë të drejtën të dinë se ku kanë shkuar paratë e tyre, si janë investuar ato. Kushdo që ka bërë kontrata jo të sakta, ka bërë kontrata familjare duke përfituar në kurriz të një pale, ose të një pale tjetër, do të mbajë përgjegjësi, qoftë ky shteti, apo privati që ka bërë shkelje.

Basir Çollaku: Koncesionet e dhëna dhe ato që janë projektuar, zënë afro 46% të prodhimit të brendshëm bruto të Shqipërisë. Kjo ka bërë që borxhi publik të kapërcejë dhe 80%. Sa e rëndon kjo buxhetin e vendit?

Martin Henze: Me lejoni të them që problemi është shumë alarmant. Eshtë rrezik që shteti të shkojë drejt falimentit financiar. Borxhi nuk mund të lejohet të jetë shumë problematik, në këtë nivel. Mund të japim një shembull. Në vitin 1990 në Gjermani u rrit shumë borxhi publik, sepse Gjermania Perëndimore u desh të investonte shumë para për Gjermaninë Lindore për ta rimëkëmbur dhe rindërtuar. Kjo nuk është problem kur ekonomia, produktiviteti i një vendi ecën dhe rritet. Kur dikush fiton shumë, edhe mund të shpenzojë shumë, e madje mund të marrë kredi dhe borxhe dhe çdo gjë funksionon mirë. Në Shqipëri, ku produktiviteti është zero, apo më keq, e për më tepër është një vend shërbimesh më shumë se prodhues, kemi parë rritje të ekonomisë nga kultivimi dhe trafikimi i drogës, e po ashtu tranzitimi i drogave të forta, si heroina dhe kokaina, pra kemi parë një narko-ekonomi shtetërore. Këto para, që e kanë rritur artificialisht ekonominë, e bëjnë më të rrezikshme situatën. Ky tetëdhjetëpërqindësh i borxhit, padiskutim që është shumë i rrezikshëm, dhe unë e përsëris këtu që duhet të jemi mjaft të kujdesshëm.

Basir Çollaku: Kjo situatë ekonomike në Shqipëri ka ngjashmëri me kohën e piramidave të vitit 97. A rrezikohen në këtë rast edhe pensionet apo pagat e administratës?

Martin Henze: Rreziku qëndron aty dhe është shumë aktual. Me buxhetin e shtetit paguhen policët, mjekët, infermierët, të cilët bëjnë një punë të palodhur. Ajo që ndodh është që shteti shqiptar shet taksat që mbledh duke i vënë si garanci tek bankat nga të cilat merr borxh me përqindje për pagat. Është si topi i borës që ose do të rritet e të bëhet ortek, ose do të përplaset e do të çahet. Qeveria po shet të ardhurat e pritshme, pra diçka që nuk e ka akoma në dorë. Çfarë do të ndodhë nëse shteti shqiptar nuk do të arrijë të mbledhë taksa aq sa ka parashikuar dhe ka dhënë garanci në banka?

Edhe Banka e Shqipërisë ka bërë një deklaratë ku thuhet se rritja ekonomike do të vijë duke u ulur. Atëherë si do të mblidhen të ardhurat e parashikuara, nëse do të ulet niveli i rritjes ekonomike? Çfarë do të ndodhë? Unë kam pikëpyetje shumë të mëdha, se si do të arrijë qeveria të shlyejë borxhet dhe kreditë e marra nga bankat, e në të njëjtën kohë të paguajë administratën, pensionet etj. Kryeministri Rama po ngre një strukturë piramidale që kërcënohet nga një rrezik shumë i madh.

Basir Çollaku: E megjithatë në Tiranë ka një numër të madh investimesh nga kompanitë e reja që kanë hedhur miliona euro. Ka diçka për të dyshuar këtu?

Martin Henze: Pyetja juaj është shumë interesante. Shqipëria nuk është një vend prodhues. Turizmi, mesa kam parë ka pësuar rënie, shërbimet turistike nuk janë të kënaqura me këtë situatë që po kalojnë. Unë e kuptoj mirë situatën, pasi evropianët nuk do të zgjedhin lehtë të shkojnë në një narko-shtet. Pyetja është: Nga vjen paraja? A janë këto para të ndershme? Janë para të ardhura në mënyrë informale, apo janë bërë transferta të rregullta bankare? Përgjigjet e këtyre pyetjeve padyshim që kryeministri Rama i di, por ai duke qenë kryeministër ka edhe përgjegjësinë për çfarë po ndodh dhe si po ndodh. Ai është i vetmi përgjegjës për situatën në të cilën ndodhet Shqipëria. Situata të tilla të ngjashme ndodhin edhe në narko-shtete të tjera, siç është Meksika, Venezuela, apo Kolumbia. Nëse ti shkon në Meksikë, padyshim mund të shohësh plot ndërtesa të reja me investime miliona-dollarëshe, por nga ana tjetër duhet të dish se është një narko-shtet. Meksika është në një situatë pak më shumë të rënduar sesa ju, pasi atje në shumë zona nuk mund të dalësh lirisht, sepse ka një rrezikshmëri shumë të lartë. Unë mendoj se Shqipëria, ka ende edhe pak kohë për të reaguar dhe për të bërë një ndryshim. Nuk mund të pranohet kjo situatë. Ndryshimi mund të vijë vetëm me një palë zgjedhje të lira dhe të ndershme politike. Më lejoni të them diçka. Dje më bëri mjaft përshtypje reagimi i zv.ministres Voda, kundrejt një televizioni, RAI 3, televizioni shtetëror italian, për një material që publikoi mbi trafikun e drogës në Shqipëri. Gazetarët italianë thonin se trafikantët shqiptarë kontrollojnë një pjesë shumë të madhe të tregut evropian të drogës, dhe që një e treta e sipërfaqes së tokës bujqësore në Shqipëri është e mbjellë me kanabis. Ishte vërtet për t’u çuditur nga reagimi i zv.ministres, e cila në atë mënyrë u paraqit si të ishte avokate e grupeve kriminale.

Basir Çollaku: Zoti Henze! Shpesh në shkrimet tuaja, apo në replikat në tuitter e quani kryeministrin me emrin Mustafa. Nga ju vjen kjo emërtesë për të?

Martin Henze: Kam përshtypjen se Mustafa është emri i tij i vërtetë, kurse Edi është emri i tij i artit. Deri më tani nuk më ka kërkuar njeri ta ndryshoj këtë gjë, dhe unë do të vazhdoj ta quaj kështu deri në një moment tjetër.

Basir Çollaku: Jo vetëm zv.ministrja, por edhe ministri i Brendshëm, edhe kryeministri kanë reaguar njësoj për këto raste. Kryeministri Zërin e Amerikës e quajti kazan, pastaj reagoi ndaj “Bild”, tani sulmi ndaj RAI 3. Si do ta çmonit këtë sjellje arrogante të kryeministrit ndaj medias?

Martin Henze: Kësaj pyetjeje mjaft interesante është lehtë t’i përgjigjesh, është shumë e thjeshtë. Në vendet ku sulmohet demokracia dhe dhe shkatërrohet shteti i së drejtës, politikanët sulmojnë gjithashtu dhe i bëjnë presion medias së lirë, sepse siç e dimë shtypi dhe media janë instrumente korrektimi të politikës. Jo më kot, në Gjermani, edhe sipas Kushtetutës, shtypi i lirë është kolona e katërt e shtetit. Normalisht është një instrument me anë të të cilit, politika monitorohet dhe korrektohet, dhe fuqizon mbrojtjen e pakicave dhe shtetit të së drejtës. Rama po sillet gjithnjë e më shumë autoritar që kërkon të vërë gjithçka nën kontroll.

Basir Çollaku: Shqipëria pret më 18 tetor një vendim të Bashkimit Evropian për çeljen e negociatave. Sa optimizëm ka rreth këtyre ngjarjeve?

Martin Henze: Më lejoni t’ju paraqes një shembull të thjeshtë për të mbërritur tek përgjigjja. Çdokush prej nesh ka shkuar në shkollë. Çdokujt i është dashur të mësojë e të bëjë detyrat. Në momentin që i kryen detyrat, merr edhe notën, dhe nëse merr nota të mira, merr dëftesën dhe kalon klasën. Kështu do të ndodhë edhe me Shqipërinë. Nuk mund të të çelë kush negociatat kur nuk janë kryer detyrat. Ministrat e jashtëm të BE-së janë ulur bashkë për këtë gjë, kanë caktuar detyra për Shqipërinë, e ndërkohë nuk është bërë asgjë. Kjo i është thënë mjaft qartë zotit Rama, por edhe përfaqësuesit të tij, zotit Balla në Berlin, që detyrat nuk janë bërë dhe për këtë negociatat nuk do të hapen. Këtë e kanë thënë dhe kolegë të CDU-së. Nëse shihen rezultatet e veprimeve që ka bërë qeveria Rama, mund të themi se reforma në drejtësi nuk po funksionon, u bënë zgjedhje me një parti, si në diktaturë, nuk kemi Gjykatë Kushtetuese për të patur mundësi të apelimit të vendimeve të qeverisë dhe parlamentit, e ndërkohë kemi dëgjuar edhe një nismë për shkarkimin nga detyra të Presidentit të Republikës. Pra, duke parë këto rezultate, unë arrij të them që qeveria Rama nuk dëshiron të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian. Jo nuk mundet, e bën me qëllim, me vetëdije të plotë diçka për t’u larguar nga familja evropiane.

Më lejoni të shtoj diçka. Në tetor do ta mësoni edhe ju që Shqipërisë nuk do t’i hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, për shkakun që e thamë, se nuk janë bërë detyrat e shtëpisë. Unë dëgjova së fundi një intervistë të zotit Rama me një gazetar të Euronews, në të cilën ai përpiqej t’ia hidhte fajin Evropës për mosçeljen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë. Kjo për mendimin tim është shumë e gabuar. Evropa e do Shqipërinë! Popullit shqiptar i takon të jetë në Bashkimin Evropian, por me një kryeministër si Edi Rama kjo vështirësohet shumë. Në Gjermani thuhet se nuk mund të kafshosh dorën e atij që të ushqen. Këtë po bën Rama. Nga një anë po përpiqet të tregojë sikur dëshiron përparimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian, dhe nga ana tjetër sulmon Bashkimin Evropian dhe nuk bën detyrat e shtëpisë. Unë kam një përshtypje që në tetor negociatat me Shqipërinë nuk do të hapen, por mendoj ndërkohë se Bashkimi Evropian do të hapë negociatat me Maqedoninë e Veriut. E kjo do të ndodhë pasi Maqedonia e Veriut ka arritur të bëjë detyrat e saj të shtëpisë, e po ashtu ka treguar se është e gatshme të bashkëpunojë me fqinjët. Më ka bërë përshtypje edhe një deklaratë tjetër e zotit Rama për gjakun e shqiptarëve dhe grekëve, që nuk kanë asnjë lidhje. Nëse një kryeministër bën deklarata të tilla, atëherë më vjen keq, por ai nuk ka kuptuar fare se çfarë është Bashkimi Evropian dhe çfarë është Evropa.

Basir Çollaku: “Soros” është një histori pushteti, por edhe korrupsioni që ka patur zgjatimet e tij edhe në Shqipëri. Ai ka patur miq edhe në Bashkimin Evropian, janë shumë eurokratë pro tij, edhe në Shtetet e Bashkuara. Si duhet të sillen Partia Demokratike dhe opozita ndaj tij?

Martin Henze: Unë nuk e njoh Sorosin personalisht, nuk e njoh as fondacionin e tij. Por ajo që mund të shihet dhe lexohet në televizione, në median shqiptare, kam vërejtur që thuhet se fondacioni “Soros” është shumë i afërt me qeverinë Rama. Megjithatë, mua më pëlqen të shoh rezultatet. Në qoftë se Soros ka punuar në Shqipëri për demokracinë, për liritë dhe të drejtat e njeriut, unë mund të them se punonjësit e zotit Soros në Shqipëri kanë bërë një punë shumë të keqe, sepse rezultatet janë të tilla. Kemi një qeveri që nuk respekton Kushtetutën. Kishte një dekret të Presidentit të Republikës për anulimin e datës së zgjedhjeve 30 qershor, që qeveria nuk e zbatoi. Pra edhe njëherë, nëse fondacioni “Soros” ka punuar në mënyrë të tillë, duke marrë këto rezultate, atëherë mund të them se punonjësit e fondacionit kanë bërë një punë jo të mirë.

Basir Çollaku: Lideri i opozitës Lulzim Basha ka deklaruar se në bashkëpunim me partnerët do të gjurmohen paratë e paligjshme të çdo zyrtari. Në dijeninë tuaj, CDU dhe qeveria gjermane a do ta ndihmojnë zotin Basha në këtë drejtim?

Martin Henze: Për çdokënd që ka grumbulluar para e pasuri të paligjshme është i nevojshëm një hetim i tillë. Sa do të jetë dënimi, varet nga situata. Tani nuk po funksionon shteti i së drejtës dhe forca e ligjit është e dobët, por kur ligji të zbatohet vërtet atëherë , nëse ka persona që kanë kryer vepra për të cilat meritojnë të shkojnë në burg, atëherë duhet të shkojnë në burg. Duhet gjithashtu t’u konfiskohet pasuria e ngritur në mënyrë të paligjshme. Këto para padyshim që duhet të futen në arkën e shtetit, të mirëmenaxhohen për të mirën e shqiptarëve, sepse janë para që u janë hequr shqiptarëve. Në këtë mënyrë do të përfitonte e gjithë shoqëria. Pra, me to mund të kryhen punë publike, të ndërtohen shkolla dhe gjithçka tjetër, por në mënyrë transparente. Dua të them se padyshim që Gjermania është mbështetëse në këtë drejtim, pasi në çdo vend të së drejtës kur ka një vepër korruptive, ajo hetohet, gjykohet dhe jepet dënimi, por edhe konfiskohet pasuria e ngritur në mënyrë të paligjshme. Por dua të them dhe diçka tjetër. Në çdo vend mund të përdoren skema të ndryshme për të luftuar korrupsionin. Por e rëndësishme është të kemi një qeveri funksionale demokratike, e po ashtu një parlament demokratik.

Basir Çollaku: Ka disa media afër kryeministrit Rama, të cilat kanë hapur një fushatë kundër Martin Henzes. Fushata e tyre e largon Henzen edhe nga CDU, edhe nga qeveria gjermane. Si do t’u përgjigjeshit ju këtyre qëndrimeve?

Martin Henze: Unë nuk jam pyetur, ndaj edhe nuk jam përgjigjur. Më lejoni të them se Rama e di shumë mirë kush jam unë, e po ashtu njerëzit pranë tij e dinë shumë mirë se kush jam e çfarë pune bëj. Kjo është e thjeshtë për t’u vërtetuar. Më lejo të të them diçka. Është ai rasti që në momentin kur dikush ka probleme, nuk merret me to, por akuzon tjetrin për propagandë të gabuar ndaj tij. Unë personalisht kam ardhur në Shqipëri dhe ndihmoj me kënaqësi Partinë Demokratike për programin e saj, po ashtu mbështes edhe shoqërinë civile shqiptare. Ne e ndihmojmë Partinë Demokratike sepse është simotër e partisë tonë CDU. Unë kësaj radhe kam ardhur me familjen këtu në Shqipëri. Kemi shëtitur dhe udhëtuar në Shqipërinë e Jugut dhe në Shqipërinë e Mesme. Shqipëria ka padyshim një potencial të jashtëzakonshëm, ka mundësi të jashtëzakonshme. Por ka nevojë për shtetin e së drejtës, që mund të realizohet pa zotin Rama kryeministër. Zoti Rama dhe propaganda e tij padyshim do të përpiqet gjithmonë e më shumë të bëjë sa më shumë diversion, të akuzojë të tjerët dhe t’i përçajë. Por shqiptarët janë të vendosur për integrimin në Bashkimin Evropian, e po ashtu Bashkimi Evropian është i vendosur për ta bërë Shqipërinë pjesë të tij.

Dëshiroj të shtoj edhe diçka tjetër. Këto ditë vura re edhe se është vendosur një memorial për viktimat e grushtit të shtetit në Turqi. Për mendimin tim, pa dashur të gjykoj askënd, në lidhje me situatën e brendshme në Turqi, dhe duke respektuar në maksimum personat të cilët humbën jetën, por është diçka kurioze. Edhe Shqipëria nga viti 1944 deri në vitin 1990 ka vuajtur aq shumë dhe janë vrarë aq shumë njerëz, dhe unë nuk di të jetë bërë ndonjë memorial në Turqi për viktimat e komunistëve shqiptarë. Po ashtu në Turqi nuk kam parë ndonjë memorial për viktimat e luftës së Kosovës, për gratë e përdhunuara, apo fëmijët e mbetur jetimë. Gjithashtu unë nuk kam parë në asnjë vend tjetër të Evropës një memorial të tillë që të ngrihet.. Ndaj më duket një gjest simbolik i çuditshëm, që besoj se lidhet me situatën ekonomike të cilën po kalon Shqipëria. Pra qeveria shqiptare po përpiqet të gjejë mbështetje në mënyra jonormale. Shqipëria ka qenë 500 vjet pjesë e perandorisë otomane. Nuk besoj se shqiptarët duan të kthehen sërish atje. Qytetarët shqiptarë duan të integrohen në Bashkimin Evropian. Shqiptarët janë evropianë dhe Evropa është vendi i shqiptarëve. Ju keni një hero kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, i cili ka luftuar kundër perandorisë otomane dhe nuk besoj se shqiptarët duan të rikthehen si pjesë e asaj perandorie.

Edhe diçka të fundit…

Dy-tre muajt e ardhshëm, do të jenë shumë vendimtare për Shqipërinë, sepse dhe ekonomia botërore po lëviz, sidomos me Brexit që po afron, çdo të ndodhë me të, stabiliteti i ekonomisë botërore gjithashtu mund të ketë një luhatje të vogël. Në këtë rast mund të them se në qoftë se Gjermania do të kollitet, Shqipëria do të ketë temperaturë. Dhe në qoftë se Shqipëria ka temperaturë, pa dyshim që ekonomia do të jetë në një problem të madh. Shteti nuk do të mund të arrijë të mbulojë as gjërat më ekzistenciale, duke filluar që me rrogat dhe pensionet. E ardhmja e Shqipërisë dhe e ardhmja e ekonomisë shqiptare duhet të jetë vetëm Bashkimi Evropian. Vetëm në këtë mënyrë ajo mund të zhvillohet. Por, unë dua t’iu them dhe diçka bizneseve që janë përkrah Ramës e mbështesin kryeministrin Rama në mënyrë të verbër, që për të mirën e së ardhmes së tyre, të distancohen nga këto vepra, apo nga kjo rrugë që kanë nisur, sepse e ardhmja e tyre është Bashkimi Evropian, e ata mund të dalin të fituar vetëm nga Bashkimi Evropian, dhe nga asnjë gjë tjetër. Në mënyrën që po veprojnë deri më tani, po e çojnë vendin e tyre drejt një falimentimi dhe shkatërrimi. Pasi ekonomia zhvillohet vetëm në momentin kur kemi një shtet të së drejtës, ku sundon ligji dhe fryma demokratike. Një vend ku media është e lirë dhe e pavarur, por në Shqipëri, media, shtypi është nën një presion të madh nga qeveria. Dhe kjo, vetëm sa e rëndon situatën., jo vetëm për qytetarët shqiptarë, por edhe për vizitorët e huaj, pasi ata duhet të kenë siguri të plotë në vendin në të cilin po shkojnë, drejt të cilit po drejtohen. Pra, në Shqipëri ka nevojë për një ndryshim të madh dhe ky, padyshim, që duhet të vijë sa më shpejt. Kjo mund të vijë vetëm përmes zgjedhjeve demokratike, të lira dhe të ndershme, pa ndikime, presione, gjë e cila, sidomos në kohët e fundit, nuk është parë në Shqipëri

Video/ Sfidon Putin duke lexuar Kushtetutën para policëve, arrestohet 17-vjeçarja ruse

Lexova nenin 31 të Kushtetutës, i cili parashikon lirinë e mbledhjes, nenin 29 për lirinë e fjalës si dhe nenin 3, i cili parashikon që pushteti është i popullit. Doja t’u shpjegoja policëve se njerëzit u mblodhën në mënyrë paqësore, pa armë dhe krejtësisht në zbatim të ligjit”.Këto janë fjalët e 17-vjeçares ruse e cila u arrestua nga policia, për faktin e vetëm se lexoi Kushtetutën para efektivëve.

Olda Misik është tashmë simboli i protestave kundër Kremlinit. Qytetarët rusë janë kundër vendimit të autoriteteve për të ndaluar kandidaturat e opozitës në zgjedhjet vendore të muajit Shtator.

Fotografia e vajzës “kriminele” që u arrestua vetëm se lexoi disa nene të ligjit themeltar të shtetit të saj, po bën xhiron e botës.

“Nëse thjesht leximi i Kushtetutës ka krijuar gjithë këtë shqetësim, kjo tregon shumë mbi gjendjen në të cilën është Rusia”, është një nga komenet e bëra rreth kësaj çështjeje.

Olga ka një sfidë të vështirë përpara. Para se të ndërgjegjësojë popullin e saj për rrezikun që vjen nga pushteti që të arreston për leximin e Kushtetutës, duhet të bindë prindërit.

“Nëna ime shqetësohet për aktivitetin tim kundër qeverisë, ajo beson në propagandën që ata bëjnë në televizion. Edhe im atë është mbështëtës i madh i Putin. Ai vijon të më thotë: ‘Ti nuk ke jetuar në kaosin e vieteve ‘90’”, ka deklaruar Olga për mediat vendase.

Klikoni linkun e mëposhtëm për të parë videon e arrestimit të Olga Misik:

https://video.repubblica.it/mondo/russia-arrestata-la-17enne-che-ha-sfidato-putin-ha-letto-la-costituzione-davanti-ai-poliziotti/340921/341510

FOTOT + VIDEO – Forca të shumta policie, ç’po ndodh në Malin e Tomorrit?

Firmat e nxjerrjes së gurit dekorativ në Malin e Tomorrit kanē dalë në protestë në fshatin Novaj të rrethit të Skraparit.

Pas vendimit të Gjykatës Administrative që rrëzoi VKM-në e qeverisë për shpalljen e Malit të Tomorrit “Park Kombëtar”, firmat kanë vendosur të rifillojnë sot punën në karrierat e tyre të gurit, pas pezullimit prej 22-muajsh të punës në këtë zonë.

Nisja e rrugës sē tyre me kamiona ështē bllokuar nga forca të shumta policie në qafën e Novajt, ku në ndihmë të policisë sē Beratit kanë ardhur edhe forcat e ndërhyrjes së shpejtë.

Tashmë një grup prej 3 përfaqësuesish të firmave të nxjerrjes dhe përpunimit të gurit dekorativ janë duke negociuar me drejtuesit e policisë nga të cilët kërkojnë me shkrim dhe në përputhje me ligjin shkaqet e pengimit për vijimin e punës në këtë zonë.