VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Bamir Topi flet për Ramën: Për të kam patur tjetër mendim, por ku vë këmbën ai nuk lindin gjallesa

By | May 31, 2019
1 Comments
 • author avatar
  Alex 5 months ago Reply

  LETËR NGA DIASPORA
  PËR KRYEFODULLIN, KRYEARROGANTIN, KRYESOCIALKOMUNISTIN E SHQIPËRISË!

  EDHE UNË PROTESTOJ…!

  Edhe unë protestoj; kundër korrupsionit, kundër padrejtësive në Atdheun tonë, që mbahet peng nga korrupsioni i një qeverie drogaxhinjësh të lidhur me krimin dhe me horlliqe hajdutërishë të flliqta.

  Shqipëria dhe populli shqiptar nuk e meritojnë më gjatë ironinë, as harbutërinë tënde tallëse o Edi Rama!

  Shqipëtarët dhe Shqipëria nuk i meritojnë gjithë abuzimet e tua dhe të ministrave të tu, me pushtetin!

  Po të drejtohem në njëjës, pasi në shumës u drejtohemi burrave dhe grave të qytetruara që kanë edukatë dhe kulturë, të cilëve nuk u është dëgjuar asnjë fjalë banale as arrogante, as tallëse apo ironike, asnjëherë, ndaj të tjerëve!

  Ndërsa ti nuk u përket atyre niveleve të mirsjelljes dhe edukatës, pasi nga foltoret e parlamentit të Shqipërisë, je parë e je dëgjuar duke përfolur banalitete…!

  Sjelljet e tua prej gansterri, ku i shet karshillek çdo kujt që të kritikon apo të kërkon llogari se pse vidhen fondet, pse abuzoni me pushtetin, janë banalitete!

  Ndërsa me të drejtën njerzore si çdo qytetarë shqiptar, kemi të drejtë të pyesim:

  Përse u rrënuan institucionet e shtetit?

  Përse Shqipërisë ja shkatërrove Drejtësinë ?

  Përse i quajte të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë, kriminelë, duke shkelur ligjet dhe konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, të cilat nuk lejojnë të para-akuzohet dhe as të para-gjykohet asnjë qytetar i botës ?

  Ndërsa ju para-akuzoni dhe para-gjykoni çdo qytetar shqiptar që nuk i nënshtrohet diktatit tuaj, biles sot ju guxoni dhe flisni duke i kërcnuar hapur, që nëse qytetarët nuk u nënshrohen ju, diktatit tuaj, shqiptarët sdo të guxojnë të udhëtojnë as për në USA e as në Europë… sipas fjalëve tuaja kërcnuese !

  Kush je ti që kërcnon shqiptarët me heqjen e të drejtës së udhëtimit të lirë nëpër botë ?!

  Përse e mbushe parlamentin me kriminel?
  Përse i mbron dy ministrat e lidhur me krimin Tahirin dhe Xhafën?

  Përse e shkatrrove gjykatën Kushtetuese?

  Kush i mbron ligjet Kushtetuese sot kur ajo gjykatë nuk ekziston më?

  Përse e shkatërrove gjykatën e lartë?

  Ku do të ankohen qytetarët për shkeljen e të drejtave të tyre kur shkallët më të larta të drejtësisë nuk e kzistojnë?

  Kush do ti shqyrtojë 40 Mijë dosjet gjyqsore të bllokuara në gjykatën Kushtetuese?

  Po Një Milion dosjet gjyqsore të bllokuara nëpër rrethe nga mungesa e gjyqtarve, kush do ti shqyrtoje e kur do të zhvillohen gjygjet o Kryeminister i pa papërgjegjshëm ?

  Po Këshillin e lartë të drejtësisë përse e shkrive?
  Sigurisht për ti dobësuar kompetencat Presidentit!

  Ndërsa kompetencat e Presidentit ua le në dorë KLGj-ve si dhe kryetarëve të gjykatave të cilët tallin bythët me gjyqtarët dhe prokurorët, duke i nënshtruar në korrupsionin e tyre ose duke i transferuar nëpër zona të largëta, larg familjeve, nëse nuk do tu japin vendime fitimprurëse militantëve të qeverisë tënde, apo dhe ministrave të tu të korruptuar…

  Pra po përdorni taktikën e diktaturës e cila i degdiste kuadrot e pakorruptueshem, të panënshtruarit, deri në Skrapar apo Pukë e Kukës, me qellim që ti terrorizonte shpirtërisht.
  Ashtu po bëni dhe ju kundër gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilët nuk pranojnë që të japin vendime të padrejta, as militantëve tuaj por as ministrave tuaj e as bandave tuaja të krimeve !

  Përse vidhen miliarda euro Tendrash nga ti dhe ministrat e tu ?

  Përse e ke mbushur qeverinë me bija e bij, nipër e mbeska diktatorësh komunist, me nepotizmin e ish diktatorve apo familjarë tuaj të partisë socialkomuniste…?

  Përse tallesh me jetën e shqiptarve duke i detyruar që të arratisen qindra mijra shqiptar, deri dhe gazetarë, inginier, artistë etj, ndërsa ti u hap rrugë bizneseve të mafies italiane apo turke, që kanë kapur dhe mediat shqiptare, prej nga ku të mbrojnë ty, duke e deformuar të vërteten e krimeve të qeverisë tënde ?

  Kush je ti që tallesh me diasporën shqiptare duke ftuar për të bërë samite vetem familjarët e farefisllenjtë e diktaturës, të cilët kanë dalë në emigracion me valixhet e mbushura me dollarë, ndërsa ti me ministrat e tu, ua paguat dhe biletat e avionëve që të vinin në Tiranë, vetëm për të përmbushur shoun tuaj kundër opozitës, kundër popullit shqiptar, duke klithur nga salla me shprehje dashnoresh “i love you…” ?!

  Kujton ti se nuk u kuptua nga i gjithë emigracioni shqiptar në të gjithë Europën por dhe në Amerikë e Australi, që ti bashkë me ministrin tënd të gjoja diasporës u tallët me emigracionin shqiptar.

  U tallët; sepse, ftuat ca militantë komunistë të njohur e familjarë të ministrave e shefave të tuaj, të ftuar të cilëve u pretë dhe biletat me fonde të qeverisë, të ftuar që nuk janë të zgjedhur nga emigracioni shqiptar ne asnjë kohë. Të ftuar që nuk përfaqësojnë asnjë shoqatë apo organizim shqiptarësh në emigracion.
  Ndërkohë injoruat emigracionin real, qindra mijra e miliona emigrantë shqiptar, masat milionshe që nuk na përfaqësojnë kurrë ca komunistë të tutë, as të ministrit tënd të diaspores, si figurë boshe sa për ti dhënë një rrogë ministri, qyl.
  Qyl, sepse ai as ti nuk e njihni emigracionin shqiptar.
  Nuk keni marrë asnjëherë konakt real me emigraciinin, përveç ngrënieve të ndonjë darke të majme në restorantin e ndonjë shqiptaro amerikani të larguar që në kohën e Zogut.

  Diaspora, dmth. Emigracioni shqiptar, sepse fjala diasporë është fjalë greke, që do të thotë: “farë e humbur”, pra emigracioni ska dërguar përfaqesues të vetët real në asnjë samit të organizuar nga ju.
  Ndaj themi që samitet tua ishin fallso si aksione të enveristëve për të ju kundërvënë opozitës dhe të gjithë shqiptarve demokratë.

  Emigracioni shqiptar ka njerëz të mënçur human dhe demokrat që nuk do vinin në Tiranë për të dëgjuar fjalimet shitmëndëse të tuat e as për të të thënë ty; “i love you…”!

  Emigracioni shqiptar ka përballuar nëpër dekada jo vetëm injorimin dhe mos interesimin e qeverive të Shqipërisë për emigrantët, për të ditur se çfarë hallesh kanë apo çfarë nevojash kanë.

  Qeveritë e Shqipërisë në asnjë periudhë kohe, si dhe as qeveria e sotme, nuk kanë dhënë as ndihmën më të vogël humane, deri dhe as për kthimin në Atdhe të kufomave të emigrantëve të vdekur.
  Siç nuk keni dhënë asnjë investim për shkollimin e fëmijëve shqiptar në gjuhën shqipe në emigracion.
  Qeveria e Shqipërisë nuk ka treguar asnjë fije kujdesi për asnjë emigrant, edhe pse emigrantët shqiptar janë ata që mbajnë me ndihma financiare familjet e veta në Shqipëri tash 29 vjet!

  E po të ftoheshin përfaqësuesit e vërtetë të emigracionit në ato samithe në Tiranë, ti sdo të kishit të drejtë të mbani fjalime enveriste, por do të duhej tu përgjigjeshe pyetjeve!

  Pyetje, që ske lejuar askënd që ti drejtojë.
  Pyetje si këto që po ti bëjmë në këtë letër dhe që nuk u jep dot përgjigje, sepse korruptimi yt anti demokrat, anti human, anti zhvillimit të Shqipërisë, ka marrë përmasa degjeneruese që po të çon në theqafjen tënde.

  Degjenerim i një qeverie që çojë në vetvrasje dhjetra qytetar shqiptar për një fatur dritash, shembi mijra ndërtesa e objekte me vlera, mbylli qindra biznese, deri dhe televizione, të cilat kanë fituar dhe gjygjet nderkombëtare të zhdëmtimit, siç fitojë pronari i Televizionit AGON, një Italian, ndaj të cilit Shqipëria duhet të paguajë 140-160 Milion Euro zhdëmtim, thjeshtë vetëm për pordhët e tua personale, pse ta deshi ty hunda që ta dëmtosh atë Italian duke ja mbyllur televizionin.

  Sjellje degjenerative prej gansterri mullarësh ka plot nga ti dhe qeveria jote mbushur me hajdutë e të inkriminuar!

  Përse e vure ish ministrin e diktaturës Gjinushi në krye të Akademisë së shkencave, ku dhe gjithë akademinë e mbushe me ish bashkpuntor sigurimi të diktaturës, siç ke mbushur dhe administratën shtetrore me ta?

  Ka mijra pyetje që nuk u jepni dot më përgjigje, siç nuk justifikoni abuzimet e juaja me pushtetin, siç nuk justifikoni dot as pasuritë miliardëshe që ju keni ngritur me vila e llukse prej sheiku, me gjakun e popullit shqiptar.

  Protesta e çdo qytetari është e drejtë!

  Ju duhet të jepni dorëheqjen urgjentësisht dhe të shkoni në theqafjen tuaj, si i inkriminuar me drogën dhe me bandat e krimeve, të cilat, ti, me qeverinë tënde i mbron dhe i pasuron ato, sepse të duhen që të blesh vota të inkriminuara!

  Ti nuk e meriton që të jesh as dhe një minut Kryeminister i Shqipërise, sepse; përveçse ka mijra fakte që ke abuzuar me pushtetin dhe je korruptuar në vjedhje e krime të tjera, ti je arroganti dhe më i pa-edukati qeveritar që ka pasë Shqipëria ndonjëherë, sepse ka mijra skena e fjalë tuajat tallëse, fyese, arrogante, me gjuhë dhe fjalor banal prej rrugaçi.
  Ti e flliq dhe emrin e Nolit dhe të Konicës sa herë i përmend!

  Mos u kthefsh kurrë më, në qeverisjen e vëndit!

  Për largimin tënd nga pushteti protestoj dhe unë, si çdo shqiptar që don që Shqipëria të qeveriset nga njerëz të drejtë e të kulturuar, nga njerëz të ndershem, por jo të pa edukatë e hajdutë dhe të inkriminuar, si ju!

  Shqipëria ka nevojë për qeveri që pastron korrupsionin, ringren institucionet e shëmbura nga ti, ndalon kriminelët, pastron vëndin nga droga dhe bandat, krijon vënde punë për të gjithë qytetarët, zhduk nepotizmin familjar nga zyrat e shtetit, pastron administratën shtetrore nga prostitucioni i kurvarëve dhe kurvave… ku çdo ministër, drejtor apo shef ka zënë dashnore sekretaren e zyrës, duke i kthyer zyrat në bordello.

  Shqipëria dhe qytetarët shqiptar kanë nevojë për zhvillim të ndershem, për mbrojtjen e familjes, për të jetuar mirë sot dhe për të pasur një të ardhme të pastër!

  Qeveritë duhet të rrëzohen çdo ditë, deri sa të vinë më të mirët më të drejtët në qeverisje, ata që pastrojnë shtetin nga parazitë hajdutë e të inkriminuar!
  *
  Shqipëtarë, mos heshtni, mos i duroni asnjë sekond pushtetarët hajdutë, pushtetarët e lidhur me krimin, pushtetarët mashtrues që ngrejnë vila kështjella me milionat e vjedhur në shtet, ndërsa mashtrojnë duke thënë se sikur e ndërtoj vilen me lekë të fituar në emigracion, pak ditë më pas thotë se e ka ndërruar gruaja…!

  Mos i duroni asnjë sekond qeveritarët që vjedhin tendra dhe ua japim miqëve e shokëve, konçensionet, me të cilët ndajnë fondet e vjedhura në shtet!
  Mos i duroni qeveritarët arrogant, ironik e tallës të cilët abuzojnë në çdo pikpamje me pushtetet dhe me institucionet e shtetit !!!

Komentet

Kisha e shekujve 12-13 në Balldre shpëton nga shkatërrimi (video)

Në Balldren të Lezhës po punohet për të kthyer në qendër të vizitueshme një nga kishat më të vjetra në Veri të Shqipërisë. Dom Nikë Ukgjini, i cili pak vite më parë shndërroi në kompleks muzeal kishën e Ndre Mjedës në fshatin Kukël, tregon se Kisha e Shënepremtes në Balldre është shpallur Monument Kulture që në vitin 1981, por për shkak të mungesës së kujdesit, vitet e fundit ajo po shkonte drejt shkatërrimit duke rrezikuar një nga objektet e rralla të krishtera që i përket shekujve XII-XIII.

Pas vitit 2017 dhe në vazhdim i gjithë objekti ka mbetur në harresë, kështu që faktikisht ishte i kërcënuar nga shkatërrimi i afreskeve brenda në pjesën e apsidës. Çatia ishte dobësuar, pa dyer dhe pa dritare dhe çdo gjë i ishte nënshtruar një shkatërrimi të mjerueshëm. Dhe kjo më nxiti të konsultohem me disa donatorë, me disa miq të mi, dhe të fillojmë të bëjmë të mundur shpëtimin e këtij objekti, që ka një vlerë të rradhë për kulturën shqiptare“, thotë studiuesi Dom Nikë Ukgjini.

Specialistët po punojnë për zhveshjen e mureve anësore të kishës për të nxjerrë në pah gjurmët e mbetura të afreskeve, për t’i restauruar dhe konservuar ato, me synim për ta bërë të vizitueshëm këtë monument të rëndësishëm.

Restauratori Zamir Marika, që po punon prej tre muajsh në brendësi të kishës së Shënepremtes, thotë se ajo që ka befasuar studiuesit e artit është zbulimi i pikturave murale në brendësi të kishës, piktura që dëshmojnë për hershmërinë e artit kishtar në Shqipëri.

“Për nga vlera hyjnë ndër pikturat e rradha të kishave katolike në territorin shqiptar, ku ndërthuren elementë stilistikë të gotikut perëndimor me atë romano-gotiko-bizantin. Faza e parë janë mbetje të pikturës të fundit të shekullit XII dhe fillimit të shekullit XIII. Akoma nuk është studiuar për të dhënë një mendim përfundimtar për këtë. Është një pikturë e stilit të gotikut përëndimor. Faza e dytë dhe e tretë i përket një stili romano-gotiko-bizantin”, thotë zoti Marika.

Studiuesi Ukgjini thotë se rreth 70 kisha të vjetra në veri të Shqipërisë u shkatërruan ose u dëmtuan gjatë periudhës osmane dhe periudhës së komunizmit dhe se nga shkatërrimi kanë shpëtuar si struktura të plota vetëm tre kisha të vjetra; ajo e Balldrenit, e Rubikut dhe kisha në Pllanë.

Pas përfundimit të restaurimit të këtij objekti, shpresojmë që në fillim të nëntorit të bëhet përurimi i të gjithë këtyre punimeve kolosale, të bëhet diçka edhe për kishën në Pllanë. Projektet janë të bame prej Ministrisë së Kulturës, por aq kanë ba për arsye të kushteve financiare. Dhe detyrohet kisha që t’i marrë këto objekte dhe ti ketë nën kontroll dhe të investojë, aq sa është e mundur, që të shpëtohet kjo kulturë mijravjeçare“, thotë zoti Ukgjini.

Studiuesi Ukgjini apelon për një vëmendje më të madhe nga institucionet përgjegjëse të shtetit shqiptar dhe veçanërisht nga Monumentet e Kulturës, të cilat janë përgjegjëse të drejtpërdrejta për mbrojtjen dhe restaurimin e monumenteve që dëshmojnë trashigiminë e popullit shqiptar.

Ky është kuksian i sulmuar sot nga ariu (foto)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në bjeshkët e Gjallicës, në Kukës, ku një 43-vjeçar është plagosur rëndë nga ariu.

Burime bëjnë me dije se qytetari që ka mbetur i plagosur është Ekrem Onuzi, i cili jeton gjatë verës në bjeshkë me bagëti

Ka më shumë se dy orë që Onuzi ka njoftuar se e ka sulmuar ariu në vendin e quajtur Sasat, bjeshka Gjallicë, dhe i ka shkaktuar plagë të shumta në trup, duke i duke i dëmtuar rëndë këmbën dhe kokën duke i shkaktuar hemorragji të shumta

Është njoftuar Salla e Emergjencave për helikopterin dhe akoma nuk është njoftuar nisja e tij nga Tirana për shpëtimin e të plagosurit.

Policia e Kukësit ka konfirmuar rastin por shton se është e vështirë ndërhyrja për shkak të terrenit mjaft të thyer në Gjallicë.

Policia Kukës/ Informacion paraprak:

Jemi njoftuar në sallën operative se në vendin e quajtur Sasat, mali i Gjallices, shtetasi E.O., rreth 45 vjeç, banues në fshatin Nangë, duke kullotur bagëtitë është sulmuar nga një Ari, duke i shkaktuar plagë në kokë, shpatull dhe në këmbë.

Policia është nisur drejt vendit të ngjarjes.

Nga Tirana është nisur dhe helikopteri në ndihmë, për shkak të terrenit të vështirë malor.

Video – Macron: Unanimitet? Gjysma ishin kundër Shqipërisë, ndalova ndarjen

Qeveria këmbëngul që refuzimi i negociatave nuk ka të bëjë me punën e saj dhe ka vënë në shënjestër publike Macronin.

Në fakt, këtë alibi ka patur arsye reale ta përdorte politikisht qeveria e Maqedonisë së Veriut, por ata kanë zgjedhur të reagojnë ndryshe.

E vërteta është që nuk ka qenë vetëm Franca kundër nesh.

Madje Macron ka këmbëngulur që Shqipëria dhe MV të mos ndaheshin duke “djegur” kështu MV, e cila kishte konsensus të gjerë dhe duke e shpëtuar politikisht Ramën.

Euronews raporton se për Shqipërinë ishin shumë vende kundër.

Ndërsa për Maqedoninë kishte konsensus të gjerë, por Franca ka vënë veton për mosndarje.

“Presidenti francez Emmanuel Macron argumentoi që nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Balkanin”, shkruan Euronews i cili më pas thekson deklaratën e presidentit:

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë dërrmuese që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por gjysma ishin kundër Shqipërisë”.

Tiranë: Reagime të shoqërisë civile mbi raportet e Shqipërisë me BE-në dhe me vendet e rajonit

Ilirian Agolli

Një grup veprimtarësh të shoqërisë civile intelektualësh shqiptarë u mblodhën sot në një takim nën moton “Për shqiptarët dielli lind në Perëndim”.

Ata shprehën shqetësim për mos hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në për anëtarësim të plotë dhe nga ana tjetër për njoftimin mbi një miniShengen ballkanik dalë nga takimi në Novi Sad midis përfaqësuesve shtetërorë nga Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore.

“Na u tha se do të bëhej një mini-Shengen për lëvizjen e lirë, por në atë tryezë nuk ishte shteti i Kosovës. Atje u fol edhe për heqjen e barrierave doganore, por nga ana tjetër kemi edhe taksën 100 për qind e mbiquajtur “taksa Haradinaj”, e cila është në fuqi midis shtetit të Kosovës dhe Serbisë. Takimi u duk si një presion që kryeministri Rama po i bënte Bashkimit Europian, ku shqiptarët aspirojnë të bëhen pjesë. Ne kemi thirrjen “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, e cila ka mbetur diku në horizont, por dje na u tha edhe një “Jo” për hapjen e negociatave, dhe na duket se ajo ditë është më e largët” – tha veprimtari Aulon Kalaja.

Folës të tjerë theksuan se takimi nuk ka krahasim me marrëveshje si ai i Shengenit apo i Vishegradit.

“Marrëveshja e Vishegradit ishte i monitoruar nga Brukseli, ndërsa marrëveshja e Novi Sadit ne nuk shohim as nga Brukseli as nga Uashingtoni asnjeri aty. Janë vetëm tre zyrtarë dy kryeministra dhe një president, të cilët bajnë një marrëveshje, të cilën ne në Shqipëri nuk e dimë se çfarë përmban në detaje. Mendoj se ajo i shkon ndesh aspiratave pro-perëndimore të popullit shqiptar, është një marrëveshje anti-integruese dhe anti-europiane për Shqipërinë” – tha veprimtari Ilir Aliaj.

Pjesëmarrësit theksuan se aleatët strategjik të Shqipërisë janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian.

“Formula e SHBA-ve, garantuesit kryesor të rendit në Ballkan, është që Ballkani të jetë në Bashkimin Europian. Këta kanë nxjerrë një formulë tjetër; jo më Ballkani në BE dhe i mbështetur nga SHBA-të, por kanë shpikur një formulë të re: Shqipëria dhe Kosova të orientohen drejt Danubit, dhe jo më nga Mesdheu. Tani dihet se kush e ka sferën e interesave në Mesdhe dhe kush e ka sferën e interesave në Danub, ndaj duhet denoncuar fuqishëm” – tha veprimtari Indrit Vokshi.

Në takim morën pjesë veprimtarë të grupimeve të ndryshme, diplomatë, historianë, artistë, pedagogë e studentë.

“Ideja e heqjes së barrierave doganore është një krim, pjesë e një kolonizimi të Shqipërisë. Këtu nuk është punë shovinizmi, nuk është punë nacionalizmi, por është punë atdhedashurie” – tha profesor Edmond Tupe.

Disa ditë më parë drejtuesit e qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë veriore Rama e Zaev si dhe presidenti i Serbisë Vuçiç zhvilluan një takim, ku u diskutua për një lehtësim më të madh të qarkullimit në rajon të njerëzve, prodhimeve dhe kapitaleve.

Veprimtarët u mblodhën me shqetësimin se mbi këtë takim nuk ka transparencë më të madhe dhe ka paqartësi mbi orientimin perëndimor të shqiptarëve.

Cakaj: Pse Zaev mban përgjegjësi për vendin e tij, ndërsa unë dhe Rama nuk mbajmë përgjegjësi për Shqipërinë

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë gjatë një dalje publike për mediat, u pyet se a mban përgjegjësi qeveria shqiptare për mos-hapje negociatash, pasi në Maqedoninë e Veriut kryeministri Zoran Zaev dërgoi vendin në zgjedhje të parakohshme.

Cakaj tha se nuk ka për të ndodhur e njëjta gjë në Shqipëri, sepse as ai dhe as kryeministri Rama nuk kanë folur për dorëheqje, kurse Zaevi po.

Madje ministri në detyrë thotë edhe që dorëheqja nuk ka të bëjë me negociatat, megjithëse Zaev e shprehu qartë këtë.

“Diskutimi për zgjedhje të parakohshme në Maqedoninë e Veriut është më herët se dje. Zgjedhje e parakohshme në Maqedoni të Veriut nuk ka ardhur si rrjedhojë e bllokimit të negociatave.

Në Maqedoninë e Veriut ka pasur premtime se do të jepet dorëheqje, është thënë se negociatat do të hapen. Prandaj përgjegjësia e tyre ndaj elektoratit atje është komplet ndryshe. Unë nuk di që unë apo kryeministri kemi premtuar ndonjëherë se negociatat do të hapen. Ne kemi thënë se zotohemi se do bëjmë përpjekje, por nuk jemi zotuar se do të hapen se s’bën.”, tha Caka.

Tregti me Rusinë dhe Turqinë – Janë në krye të listës për shkëmbimet nga porti i Durrësit

Përmes transportit detar nga porti i Durrësit, vendi ynë rezulton të ketë një shkëmbim më të madh tregtar me Rusinë, Turqinë dhe së fundmi me Tunizinë dhe Shtetet e Bashkuara.

Një vit më parë, vendin e tretë në listën e shkëmbimeve tregtare e mbante Italia me 11% të volumit të përgjithshëm të mallrave të përpunuara.

Autoriteti Portual Durrës bën të ditur se gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti janë përpunuar 3,12 milion ton mallra dhe shkëmbimet me Rusinë kapin 24 % të import/eksporteve, ndërsa me Turqinë dhe Tunizinë janë shkëmbyer përkatësisht 18 dhe 12 % e mallrave.

Lista vijon me SHBA me 12 %, si dhe Italia dhe Malta me 8% secila. Greqia, Ukraina, Spanja, Egjipti, kanë me portin e Durrësit shkëmbime prej më pak se 5 % të volumit të përgjithshëm secila.

Përsa i përket importeve, peshën kryesore e mban Rusia, ndërsa eksportet “Made in Albania”, që mbeten në shifra të ulëta, shkojnë kryesisht drejt Italisë, Maltës e Turqisë.

“Pashë Ramën kur pickoi me dhunë ministren”, kryeministri padit aktivisten e shoqërisë civile (video)

Aktivistja e shoqërisë civile, Sevim Arbana ka deklaruar disa kohë më parë në emisionin “A show të gazetarit” Adi Krasta se kryeministri Edi Rama ka pickuar një ministre në qershor të vitit 2013, e për këtë deklaratë, kryeministri e ka paditur.

Sevim Arbana ka thene ne emison se ka pare se si kryeministri Rama ka ushtruar dhunë ndaj ministres së tij në një aktivitet në një prej hoteleve të Tiranës.

Sevim Arbana, aktiviste e të drejtave të njeriut, reagoi në një lidhje të drejtpërdrejtë në News24, lidhur me padinë e ngritur ne adresë të saj nga kryeministri Edi Rama.

Arbana e konsideroi të shëmtuar dhe revoltues, padinë që kreu i qeverisë ka ngritur ndaj saj, ndërsa tha se seanca e parë e gjyqit do të mbahet më 6 nëntor.

Do të mbyllë gojën dhe ka natyrën e tij, do të imponojë me forcën e pushtetit, dhe arrin dhe bën edhe gafa. Ky kryeministër që guxon të kërkojë dhe para, duhet të vërtetojë dëmin  material, shëndetësor dhe në roli si kryeministër i kam shkaktuar unë. Është shumë e lehtë dhe shikohet sa lekë kam unë, le ti marrë le ti gjejë. Ai mendon se të gjithë njerëzit kanë stiva parash siç ka ai. Ky është një akt i shëmtuar.

Eksiton një ligj ndërkombëtare lejohet të shahet në një farë kuptimi, kjo s’do të thotë ta hedhë të gjithë popullin në gjyq. Është ai që më ka shkaktuar mua një dëm në shëndet dhe shqetësimet në familje. Organizmat ndërkombëtarë më kanë sugjeruar që të bëj unë kundër padi, ende skam fol me avokatin për këtë, por do të diskutoj”, u shpreh ajo.

Kryeministri Edi Rama, paditi në gjykatë aktivisten e të drejtave të njeriut, Sevim Arbana, pas deklaratës së saj në emisionin “A Krasta” në News24 e cila tha se në qershor 2013 e kishte parë atë të pickonte me dhunë një nga ministër e kabinetit.

‘Unë kam parë skena që ia ka futur edhe me të pickuar një ministreje grua. Kush e di ca i ka bërë dhe i ka ardhur në majë të hundës. Në 2013, ishte pickim dhune, sec i shpëtoi asaj edhe tek.. te Sheratoni ka qenë në qershor 2013. Asaj i dolën dy lotë kështu i ranë edhe e mblodhi veten se ishin një javë para zgjedhjeve”,- tha Arbana gjatë diskutimit në emision.

E pranon vetë qeveria, ekonomia shqiptare mund të përballet me skenarin grek

Analiza kritike e ish-ministrit të Financave për ekonominë 2019-eksporti është ngadalësuar, bankat e huaja ulen kreditimin dhe pse kriptomonedhat mund të kthehen në një mallkim për ekonomi si e jona

Në të njëjtën ditë që diskutonte buxhetin faktik me Kontrollin e Lartë të Shtetit ish ministri i Financave ka bërë një analizë të ekonomisë dhe risqeve të saj në konferencën vjetore të Bankës së Shqipërisë ku ka kundërshtuar dyshimet për skenarin grek për Shqipërinë.

Siç raportoi Monitor, KLSH relatonte se “në kushtet e presioneve në treguesin e deficitit dhe borxhit publik, ndikuar nga problematikat sistemike të evidentuara në zbatimin e buxhetit të shtetit për vitin 2018 nga entet publike, nga ana e strukturave përgjegjëse janë marrë masa jo në përputhje me aktet ligjore dhe nënligjore në fuqi, duke përfshirë mosplanifikim të plotë të shpenzimeve, mosrespektim të radhës prioritare për buxhetimin e projekteve në vazhdim, kryerjen e shpenzimeve të pambështetura me plan buxhetor, moslejim përdorimi fondesh buxhetore të miratuara nga Kuvendi për njësitë e pushtetit vendor, mosraportim të plotë të shpenzimeve për disa zëra buxhetorë, me qëllim raportimin e treguesit të deficitit dhe disa zërave buxhetorë brenda kufijve të miratuar.

Detyrimet e prapambetura dhe stoku në rritje i rimbursimit të TVSH nuk reflektohen në treguesit e konsoliduar fiskalë, treguesin e deficit, dhe treguesin e borxhit publik për vitin 2018”.

Në konstatimet e publikuara nga Monitor rezultoi se financat kanë fshehur detyrimet e prapambetura, të cilat realisht arrijnë në 75 miliardë lekë, nëse përllogariten dhe detyrimet kontigjente gjyqësore ndërkombëtare. Fshehja e shpenzimeve, një skenar i ngjashëm me Greqinë e cila kishte manipuluar të dhënat për shpenzimet, të ardhurat dhe borxhin te Bashkimi Evropian, FMN e BB. Nga raporti KLSH rezuloi se janë shtuar rreziqet për një paaftësi për të paguar detyrimet financiare në të ardhmen, teksa rritja ekonomike është përgjysmuar tashmë dhe PPP-të janë një tjetër rrezik për buxhetin.

Por ish-ministri i Financave tashmë kreu Komisionit të Ekonomisë Arben Ahmetaj tregon “sesi Shqipëria e kishte kapërcyer rrezikun e një skenari grek për ekonominë dhe përmes një pune shumë të kujdesshme në favor të konsolidimit fiskal, që edhe ishte shtruar rruga për një rritje ekonomike të qëndrueshme në nivelet 4%, të nxitur nga konsumi dhe investimet, dhe të shoqëruar me një rritje serioze të punësimit”.

Duke ju referuar vitit të kaluar Ahmetaj thotë se “atëherë diskutonim edhe sesi, për një ekonomi si jona por jo vetëm, edhe si e të gjithë rajonit, vija ndarëse mes suksesit dhe dështimit mbetet akoma tejet e brishtë dhe gjithnjë kërcënuese pa garancitë e vazhdimit të reformave”.

Por megjithëse thotë se Shqipëria e ka kaluar rrezikun e skenarit grek, Ahmetaj jo pa qëllim vëren se risqet janë shtuar krahasuar me një vit më parë kur ai drejtonte financat dhe ekonominë e vendit. “Sot mund të kemi një tjetër reflektim një vit më pas, por në këndvështrimin tim sfidat janë po ato dhe sërish në këndvështrimin tim, sfidat janë akoma më afër kërcënimit”.

Ahmetaj vijon me atë që e quan “provokim të dytë, praktikisht produktiviteti i faktorëve në Shqipëri është akoma më i ulëti në rajon. A është kjo arsyeja pse eksporti është ngadalësuar këtë vit, krahasuar me vitin e kaluar apo edhe vitet e fundit, ku po t’i referohemi që nga 2014 praktikisht eksporti kërceu edhe me dy shifra? “

Duke folur për borxhin Ahmetaj thotë se “Kryeministri ka pasur dhe ka presion, unë kam pasur presion, ministrja sot besoj sërish ka presion për të rritur borxhin, por ulja e borxhit do duhet të rikthehet domosdoshmëri dhe e kam thënë edhe më herët në aktivitete publike, jo vetëm domosdoshmëri, por edhe objektiv patriotik”.

Ahmetaj e shikon patriotizmin edhe te bankat. “Është interesante të shohësh që bankat me kapital shqiptar e kanë rritur kreditimin në masë të konsiderueshme. Bankat me kapital të huaj, e kanë marrë “me nge”. Pyetje e kam, mos u përgjigjni sot se nuk besoj është ky auditori, por bankat me kapital shqiptar janë më pak të ndërgjegjshme për riskun? Bankat me kapital të huaj, janë më të sofistikuara në përllogaritjen e riskut në Shqipëri? Pyete e kam, nuk e di, thjesht po ju them shifra.

Ishi-ministri kishte gjithashtu një provokim sa i përket crypto currencies, kur thotë se “ka ardhur besoj momenti që autoriteti rregullator, por edhe ligjbërësit të mendojnë seriozisht sepse crypto currencies sa mund të jenë një bekim, mund të kthehen edhe në një mallkim, sidomos për ekonomi dhe sisteme si tonat. Besoj që duhet futur në axhendën e diskutimit mes jush, qeverisë dhe ligjvënësit”.

U NDA NGA JETA GAZETARI RIZA HOXHA – Nga RAMIZ LUSHAJ

U nda nga jeta një nga shokët dhe miqtë tanë më të mirë, Riza Hoxha, gazetari që një jetë të tërë ia kushtoi gazetarisë, e për rreth 20 vite dhe korrespondent i ATSH-së, i cili ka bashkëpunuar me shkrimet e aedhe me Gazetën “Shkëlzeni” e “Dardania” (kur isha botues i tyre) si dhe shtypin shqiptar të kohës në Shqipëri, në Rajonin Shqiptar Ballkanik, në Europë e Amerikë.

Riza Hoxha ishte i thjeshtë e i palodhur, modest në kërkesa, i sakrificës, i penës e punës së mirë, i tillë do të mbetet për në shokët e miqte e tij që patëm fatin të bëjmë një pjesë rruge bashkë!

Kujtimet ma të mira për kohë-qëndrimet tona zemër-mira në qytetin e Kukësit në vitet ’88-’92; për shoqërinë tonë të mirë e ndihmen e tij të madhe për gazetën “Shkëlzeni” të Tropojës (që shtypej asokohe në Kukës), për bashkëpunimet e tij me gazetën “Dardania” në Tiranë.

Ikja e shpejtë, e parakohshme, e gazetarit Riza Hoxha i Kukësit është një humbje e dhimbje e madhe edhe për të gjithë shtypin panshqiptar, të cilit i kushtoi kohën e pjesën ma të madhe, ma të bukur e ma të frytshme të jetës së tij.

Ngushëllimet më të thella e ma të sinqerta familjes së Riza Hoxhës, të afërmëve, miqve e kolegëve të tij! U prehësh në paqen e përjetshme Riza Hoxha – miku im, miku ynë!

Zëri i Amerikës: Bisedimet me Tiranën e Shkupin, mblidhen ministrat e Jashtëm të BE-së

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare janë mbledhur sot në Luksemburg për të diskutuar mes të tjerash dhe çështjen e hapjes së bisedimeve për anëtarësim mes Bashkimit europian dhe Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut. Vendimi kërkon unanimitet, dhe për këtë arsye skepticizmi i disa vendeve me në krye Francën, e komplikon situatën për marrjen e një vendimi të favorshëm.

Përpara fillimit të mbledhjes, Sekretarja franceze e Shtetit për Çështjet europiane Amelie de Montchalin konfirmoi qëndrimin e Parisit, sipas të cilit duhet më parë të rishikohet i gjithë procesi i zgjerimit. “Europa duhet të reformojë së pari bisedimet në kuadër të zgjerimit. Ne jemi të shqetësuar për procesin. A eshte ai efikas? Sipas pikëpamjes sonë jo.Dhe kemi shumë vende që mbështesin këtë ide të rishikimit të bisedimeve përmes një riorganizimi. Nga ana tjetër – shtoi ajo – ne duhet të sigurohemi që reformat e kërkuara për hapjen e bisedimeve të jenë reale. Jo vetëm të jenë votuar por dhe të jenë zbatuar. Franca nuk i kundërvhet perpsektivë europiane të Balkanit perëndimor. Por duhet t’i bëjmë gjërat në një mënyrë të besueshme”.

Nga ana e saj Hollanda është shfaqur veçanërisht kritike me Shqipërinë dhe këtë e rikonfirmoi sot, përpara mbledhjes dhe ministri i Jashtëm Steph Blok. “Qëndrimi ynë është se çdo vend duhet të vlerësohet në bazë të meritave. Të dyja vendet kanë bërë shumë përpjekje. Lidhur me Maqedoninë e Veriut ne konsiderojmë se duhet të ndërmerret një hap i rëndësishëm siç është ligji për pavarësinë e Prokurorisë Speciale dhe nëse ky kusht përmbushet atëherë ne mendojmë se negociatat e anëtarësimit mund të fillojnë. Lidhur me Shqipërinë, ne mendojmë se ka ende punë për të bërë dhe se vendi nuk është gati për hapjen e negociatave”.

Por pjesa dërrmuese e vendeve anëtare mendojnë se bisedimet duhet të hapen me të dy vendet. Pozicioni i Gjermanisë, është ai i përcaktuar nga Bundestagu, siç e nënvizoi në një postim të tij në Twitter dhe Sekretari gjerman i Shtetit për Europën Michael Roth, duke theksuar se “qëndrimi i Gjermanisë është i qartë si kristali”.

I ndodhur në Luksemburg, ministri i Jashtëm në Detyrë Gent Cakaj, pati një mëngjes pune me ministrat e jashtëm që janë pjesë e së majtës europiane, duke marrë mbështetjen e tyre për një vendim në fabor të Shqipërisë. Ndërsa në një postim në Twitter ai theksoi se “Sot, Bashkimi Evropian do të përballet me një zgjedhje historike. Shqipëria ka ndërmarrë një reformë gjyqësore ambicioze dhe të guximshme, duke u shndërruar në një shembull për të gjitha vendet e rajonit”. Sipas tij “Tanimë është koha për hapjen e negociatave, për pranimin e Shqipërisë në BE, pasi një vonesë tjetër mund të ngadalësonte dhe të ndikonte negativisht në progresin e Shqipërisë për reformat e ndërmarra, do të ulte besueshmërinë e BE-së si dhe do të nxiste më tej rrezikun e rivalëve strategjikë në Ballkanin Perëndimor. Ky është momenti i Evropës. Vendet e Ballkanit nuk kanë nevojë për një Bashkim Evropian të kufizuar, të shkëputur dhe jovizionar ndaj zgjerimit, por ne kemi nevojë për një Bashkim Evropian që të jetë i drejtë, i hapur dhe një dritë shprese në këtë periudhë të trazuar”.

Berisha feston sot 75-vjetorin e lindjes

Ish-kryeminisrtri i Shqipërisë Sali Berisha feston sot 75-vjetorin e lindjes. Në një postim të bërë në profilin e tij në Facebook, ku shfaqet në foto me bashkëshorten e tij, Liri Berisha. Ai ka falenderuar të gjithë miqtë dhe përkrahësit e tij për mbështetjen e dhënë gjatë këtyre viteve.Statusi i Berishës

Sot 75 vjeç!

Miq, sot 75 vjeç!

E para qe buron nga shpirti im kete dite eshte mirenjohja e pakufishme ndaj familjareve te mi te dashur, miqve te ngushte, shqiptar dhe te huaj, bashkpuntoreve te çmuar per dashurine, sakrificat, miqesine dhe ndihmesen e tyre tejet te vyer qe kane deshmuar ndaj meje ne çdo kohe dhe çdo stine dhe kane bere te mundur keto 75 vite te jetoj ne realitetin e endrrave te mia me te guximshme.

Ndjehem pafundesisht i lumtur, i priviligjuar dhe i bekuar nga Zoti qe pata dashurine, miqesine, mbeshtetjen e tyre!

Se fundi miq, kete dekade une kam patur kenaqesine dhe privilegjin e vecante te udhetoje ne vjeshten e jetes time. Falenderoj Zotin qe me fuqine dhe vullnetin e tij e ka bere kete vjeshte te bukur si nje pranvere te dyte per mua! sb

Skemë borxhesh dhe mashtrimesh, arrestohet në Paraguaj djali i ish-prefektit të Shkodrës (fotot dhe video)

Arrestohet nga policia e Paraguajt Elton Radovani, djali i ish-prefektit të Shkodrës Paulin Radovani, i cili akuzohet si i përfshirë në një skemë borxhesh dhe mashtrimesh.

Elton Radovani është arrestuar për llogari të drejtësisë shqiptari pasi Interpoli e ka shpallur në kërkim ndërkombëtar. Mediat paraguaiane bëjnë te ditur se urdhri i arrestit ndërkombëtar ishte për shkak të krimeve të mashtrimit bankar dhe financiar dhe Radovani u vu në dispozicion për qëllime ekstradimi drejt Shqipërisë.

31-vjeçari është arrestuar më 3 tetor në Paraguaj rreth orës 11:00 në një autostradë atje dhe tashmë pritet ekstradimi drejt Shqipërisë. Ndaj tij, të vëllait Bert Radovani dhe babait të tyre Paulin Radovani, ish-prefekt vazhdojnë seancat dhe hetimet për mashtrim dhe borxhe të pashlyera që shkojnë në shifra marramendëse.