VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Arrestohet anëtari i Kryesisë së VV Artan Abrashi

By | April 23, 2016

Komentet

U tha se u ndalua në Vjenë, flet Daut Haradinaj: Çfarë ndodhi në aeroportin austriak

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka hedhur poshtë lajmet se është ndaluar nga policia austriake mbi bazën e një urdhër-arresti të Serbisë.

Ai thotë se është ndaluar thjesht për konsultë ndërsa ka publikuar një foto në rrjetet sociale duke thënë se është i lirë në Vjenë.

“Lajmi nuk është i vërtetë, ishte vetëm një konsultë disa minutëshe me policinë në aeroport. Nuk ka të bëjë as me ndalim dhe as me arrestim. Jam në Vjenë i lirë dhe duke u bazuar në planin tim”, tha Haradinaj për Klan Kosovën.

Ai falenderon autoritetet austriake për korrektesën e treguar.

“Falënderoj policinë dhe shtetin austriak për korrektësinë e vazhdueshme, si në këtë rast, ashtu edhe në mbështetjen e vazhdueshme të cilën ia kanë dhënë Kosovës pa rezervë. Mesazhi im për miqtë dhe dashamirët të shqetësuar, jam i lirë dhe jam shumë mirë. Shumë shpejt takohemi në Kosovë – i falënderoj të gjithë për mbështetjen”, përfundoi ai.

Haradinaj: S’është vendosur që Kosova të hyjë në votim për anëtarësim në INTERPOL

Autoritetet e Kosovës janë duke shqyrtuar vendimin rreth përpjekjes së radhës për anëtarësim në INTERPOL. Asambleja e Përgjithshme e kësaj organizate, pritet të mbahet gjatë vjeshtës, në Kili. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se Kosova edhe zyrtarisht është në rend të ditës si temë, por ende nuk ka hyrë në rend të ditës votimi për anëtarësim.

“Se a do të hyjmë në votim është çështje a kualifikohemi ne në agjendë, por edhe është vendim i yni se a duam të hyjmë apo jo në votim. Asambleja mbahet në Kili, një shtet që nuk e njeh Kosovën, kështu që e shqyrtojmë a do të hyjmë në agjendën e votimit apo jo”, tha Haradinaj, pas një vizite që i bëri komunës së Fushë Kosovës.
Më 20 nëntor të vitit 2018, Kosova nuk kishte arritur të anëtarësohet në INTERPOL, pasi nuk mori shumicën e nevojshme, prej dy të tretave të votave të vendeve pjesëmarrëse në Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organizate, që u mbajt në Dubai.

Tentativat e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL kanë nisur që nga viti 2010. Atë kohë, Komiteti Ekzekutiv i kësaj organizate, nuk e kishte marrë fare parasysh kërkesën e parashtruar nga Prishtina zyrtare. Më 2015 dhe 2016, Kosova kishte aplikuar, por nuk ishte futur në agjendën e Asamblesë së Përgjithshme. Më 2017, Kosova pati tërhequr vullnetarisht kërkesën, për shkak të mbështetjes së pamjaftueshme.

Macron më i hapur për opsionet rreth Kosovës, por ai do të bashkëpunojë ngushtë me Merkelin

Franca është e interesuar jashtëzakonisht shumë për të gjetur një zgjidhje për Kosovën, dhe për një gjë të tillë është zotuar presidenti, Emmanuel Macron, përgjatë vizitës së tij në Beograd.

Sipas disa ekspertëve të politikës së BE-së, në përpjekjet për të organizuar nëj takim ndërmjet Kosovës dhe Serbisë gjatë vjeshtës në Paris, thonë se ai nuk është vetëm.

Ata thonë se ai në mënyrë aktive do të bashkëpunojë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, shkruan Danas, transmeton Gazeta Express.

Naim Leo Beshiri, drejtor ekzekutiv i Institutit për Çështje Evropiane, ka thënë për Danas se Macron “nuk ka aq ndikim në nivelin ndërkombëtar për të qenë i aftë që të zgjidh një problem me të cilin janë marrë shumë presidentë”.

“Ndërmjetësuesit paraprak të dialogut të Brukselit, Catherine Ashton dhe Federica Mogherini, nuk kanë mundur që të gjejnë një ujdi me elitat politike në Beograd dhe Prishtinë, dhe ajo çfarë po e shohim sot është përpjekje për të zgjidhur konfliktin e fundit të dy shteteve të ish-Jugosllavisë nga shtetet anëtare të BE-së. Dhe pyetja është se cilat janë kapacitetet negociuese të Makronit, që t’i marrë përsipër nga Merkeli, për të ulur tensionet në rajon, në rajon, gjë që mund të dërgojë në një zgjidhje të përhershme për çështjen e Kosovës”, thotë Beshiri, transmeton Gazeta Express.

Beshiri thotë se presidenti francez ka ambicie për të mbetur në histori, dhe në të njëjtën kohë ai është realist dhe nuk dëshiron të bëjë bisedime të cilat nuk dërgojnë një zgjidhje.

“Ai ka anuluar takimin e Parisit, që ishte caktuar për në fillim të korrikut, pasi që Prishtina dhe Beogradi treguan që nuk do të jenë të pjekura politikisht”, shton tutje Beshiri.

Ndër të tjera Beshiri thotë se çështjet e ndjeshme është e pamundur të zgjidhen pa përfshirjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në anën tjetër Igor Novakoviq, ka thënë për Danas se Franca do të jetë në vazhdim më aktive në kërkim të zgjidhjes për ta hapur dialogun, e cila sipas tij padyshim që do të mbetet nën patronatin e Bashkimit Evropian.

“Megjithatë, çdo veprimtari do të koordinohet nga afër me Gjermaninë. Është e mundur që Franca të jetë më e hapur për zgjidhje të caktuara se Gjermania. Por theksi duhet që të jetë në normalizimin e raporteve, që do të siguronte qëndrueshmëri. Dhe pyetja do të ishte se pas nënshkrimet a do të zbatohej një marrëveshje e tillë”, ka thënë Novakoviq.

Macron do të emërojë të dërguarin e posaçëm për Kosovën

Presidenti francez Emmanuel Macron planifikon të emërojë një të dërguar të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, i cili do të luajë një rol aktiv në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, sipas portalit serb Blic, transmeton zeri.info.

Sipas gazetës, Macron njoftoi presidentin serb Aleksandër Vuçiq për këtë gjatë vizitës dy-ditore në Beograd. Presidenti francez synon të angazhohet më aktivisht në këtë rajon, thotë burimi i Blic dhe shpjegon:

“Franca dëshiron të luajë një rol kyç në zgjidhjen e problemeve midis Prishtinës dhe Beogradit. Për shkak të detyrimeve të shumta Macron nuk mund të merret në nivel ditor me zgjidhjen e çështjes së Kosovës, por ai synon që në periudhën e ardhshme të gjejë një njeri të besueshëm i cili do të jetë përgjegjës për atë pjesë të Evropës. Ai do të jetë i dërguari francez për Ballkanin Perëndimor. Me këtë figurë të re, Macron synon do të forcojë praktikisht ndikimin e tij në këtë rajon”.

Haradinaj: Qëndrimet tona të ndara, po e ndihmojnë Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të mërkurën se qëndrimet jo unike të udhëheqësve të Kosovës rreth tarifave ndaj mallrave serbe dhe bisedimeve me Beogradin, e kanë bërë Serbinë më të fortë dhe i kanë dhënë mundësi të kushtëzojë kthimin në tryezën e bisedimeve.

Ai i bëri këto komente duke reaguar ndaj intervistës së kryetarit të parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, dhënë Zërit të Amerikës, në të cilën ai tha se ka dallime konceptuale me kryeministrin Haradinaj rreth tarifave dhe bisedimeve.

“Dhe ka një pragmatizëm ku unë e mbroj interesin tim, duke mos lejuar asnjëherë që komunikimi me Serbinë, forma në të cilën komunikoj me Serbinë të bartet njëtrajtshëm edhe me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian. Ky është dallimi mes meje dhe kryeministrit Haradinaj, i cili duhet ta bëjë këtë dallim. Kur flas për Serbinë, edhe 1000 për qind ia vë taksën, por kur flasim me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian ne duhet të jemi pragmatikë, duhet të jemi pak më të mençur. Kjo është çështja që dallon”, tha zoti Veseli.

 

Veseli: Nuk mund t’i vëmë bashkë SHBA-në, BE-në dhe tarifat ndaj Serbisë

Pozicioni im është shumë i qartë që nga fillimi, është transparent: Kosova ka të drejtën legjitime të marrë vendimet të cilat janë qoftë tarifa, qoftë mbrojtja e sovranitetit dhe integritetit territorial e institucional. Por duhet ta dimë, i gjithë populli ynë e di: populizmi është një opium që krijon një favor në një moment të caktuar për politikanë të caktuar. Për periudhën afatgjatë ne duhet të jemi të mençur dhe nuk kemi rrugëtim tjetër pa SHBA dhe Bashkimin Evropian, nuk mund të jemi të suksesshëm në qëllimin që kemi. Në qoftë se i vëmë bashkë: SHBA, Bashkimin Evropian, si dhe çështjen tarifën edhe Serbinë është gabim. Ne duhet të gjejmë momentumin dhe rrugën e cila e dallon Serbinë nga gjuha e cila përdoret ndaj nesh nga Bashkimi Evropian dhe SHBA. Për këtë arsye thashë, për Serbinë e vë edhe 1000% tarifën, por me Bashkimin Evropian dhe SHBA ne tregojmë se jemi tolerantë. Kam propozuar edhe një suspendim (pezullim) por ai suspendim nuk është i përjetshëm. Serbia po manipulon, (Aleksandër) Vuçiçi po manipulon.

 

“E pash intervistën, është kualifikim i paqëndrueshëm, pra, nuk kam qasje me Amerikën si me Serbinë. Me Serbinë njëherë jam nda në luftë, kam qenë ​krah për krah me Amerikën. Kemi dallime në tema me Serbinë të shumta, ma pak me Amerikën. Kemi dallim në një temë; suspendimin e taksës. Sikur kryetari Veseli e të tjerët të kishin qenë unik Amerika, ndoshta do të na kishte përkrahur më shumë, po kjo dëshirë me fol ndryshe po na bën dëm si Kosovë e na ka lënë ku jemi sot”, tha të mërkurën kryeministri Haradinaj.

Ai hodhi poshtë çdo mundësi që këmbëngulja për tarifat të jetë populizëm.

“Fatkeqësisht besnikëria ndaj atdheut ndaj temave të interesit nacional nuk duhet me u kalkulu kështu. Populizëm ose miqësi me Amerikën për Veselin e të tjerët ka qenë kur ishin momente të tjera, u pa se nuk e kemi fort shqetësim qasjen ndaj Amerikës se kemi fol me një gjuhë tjetër, ju e dini për cilën temë e kam fjalën. Ndërsa, kur janë temat e interesit nacional, me i kërku Kosovës me e suspendu taksën pra me ja dhanë tregun shtetit që e mohon ekzistencën tonë është e padrejtë. Edhe nuk shpjegohet kjo kurrqysh s’ki qysh me e shpjegu, nuk është në logjikën e Amerikës, e as të askujt tjetër, por, është fatkeqësia e udhëheqësve tonë që shkojnë atje dhe i thonë duhet me e gjet një zgjidhje, në vend se me i thanë ka të drejtë kryeministri jonë, kemi të drejtë që e kemi vendosë taksën… Po shihet këta unë e kam pas shumë të vështirë me e mbajt këtë drejtim politik, pikërisht për shkak të këtyre thyerjeve, se jam ankuar disa herë që nuk kemi qenë unik fatkeqësisht. Dhe kjo pastaj e bën Serbinë më të guximshme edhe nuk lëshon pe përderisa gjysma jonë i thotë kemi me e hekë taksën pse me e ardhë Serbia në dialog?”, tha kryeministri Haradinaj.

Qeveria e Kosovës u vuri tarifa prej 100 për qind mallrave nga Serbia në nëntor të vitit të kaluar në shenjë kundërvënieje ndaj qasjes së Beogradit ndaj shtetësisë së Kosovës.

Beogradi kushtëzon rifillimin e bisedimeve të pezulluara me heqjen e këtyre tarifave, ndërsa Prishtina kërkon që bisedimet të mos kushtëzohen.

INDEKSONLINE NJOFTON NGA KOSOVA SE DIKUSH PO E VRET PËR TË DYTËN HERË AT SHTJFEN GJEÇOVIN DHE GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBEUN

– MBETET PËR TU PARË NËSE PËR KËTO AKTE ANTI-KOMBËTARE, FAJTORË JANË “HADUTËT” E RENDOMTË, A PO DIKUSH TJETËR!

“Bustet para shkollave në Kosovë po mbesin pa koka, hajdutët po i vjedhin ato!

Busti i At Shtjefën Gjeçovit që ishtë i vendosur në shkollën fillore në Zllakuqan të Klinës është lënë pa kokë.

Persona të panjohur e kanë vjedhur atë, teksa dyshohet se ky akt ka ndodhur gjatë vikendit, pasi që në shkollë nuk ka pasur personel e as roje, përcjellë Indeksonline.

Derisa policia është duke hetuar rastin, ky veprim po konsiderohet si i shëmtuar dhe i ulët.

Këto janë disa nga komentet e mësimdhënësve të Komunës së Klinës:

Cenimi i bustit te A’t Shtjefen Gjeçovit ne oborrin e shkolles se Zllakuqanit, eshte nje akt vandal, I trishtueshem dhe ogurzi. Prandaj institucionet komunale dhe ato shtetrore duhet te vihen ne veprim menjehere ne zbulimin e rastit, qe busti te kthevet ne vend e vet dhe akteret e ketij veprimi te shemtuar te marrin denimin e merituar”.

Edhe këtë veprim është në gjendje t’a bëjë dora dhe mendja e shëmtuar e ndonjë injoranti të krisur mendërisht, dhe skajshmërisht e dënueshme , kushdo qoftë ai apo ata

Nuk është hera e parë që koka e një busti në një instistucion shkollor është vjedhur. Ditë më parë edhe në fshatin Treboviq dikush mori kokën e bustit të Gjergj Kastriotit Skenderbeut./Indeksonline/

Engel i bën thirrje BE-së të liberalizojë vizat me Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli gjatë takimit me kongresistin, Eliot Engel

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara, ka takuar kongresistin, njëherësh kryesues i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë, Eliot Engel.

Sipas një komunikate nga zyra e kryetarit të Kuvendit, gjatë takimit, kongresisti Engel ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë përkrah Kosovës në të gjitha proceset që ajo ka para vetes.

“Bashkimi Evropian duhet të ndërmarrë hapa të shpejtë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës dhe të punojë bashkë me Kosovën në proceset euro-integruese”, ka thënë Engel.

Në këtë takim, Veseli dhe kongresisti, Engel diskutuan edhe për nismën e kryeparlamentarit për dënimin e krimeve që Serbia ka kryer në Kosovë.

Kongresisti Engel, ka thënë se “kriminelët duhet të përgjigjen para drejtësisë për të gjitha krimet që kanë kryer ndaj popullatës civile gjatë luftës në Kosovë”.

Gjatë vizitës në SHBA, kryetari i Kuvendit ka takuar disa senatorë dhe kongresistë. Të martën, në forumin e liderëve parlamentarë të organizuar nga Kongresi Amerikan, në Washington, Veseli ka theksuar rëndësinë e njohjes së Kosovës nga vendet që ende nuk e kanë njohur.

Kadri Veseli e quajti “fosil që s’i ndihmon të vërtetës”, Jusuf Buxhovi i reagon ashpër Kadri Veselit

Buxhovi: Ka mbetur pa iu bashkuar fushatës linçuese vetëm edhe presidenti, që e gjitha të marrë vulën shtetërore nga “Triumvirati i komandantëve”

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, ka reaguar për deklaratën e historianit Jusuf Buxhovi se “UÇK-ja ka qenë e drejtë, por nuk ka qenë e pastër”.

Veseli në një intervistë për Zërin e Amerikës, e ka quajtur “një lloj fosili” Buxhovin, i cili sipas tij, “nuk i ndihmon as qartësimit të së vërtetës historike dhe vrasjeve të pasluftës”.

“Është një nga elementët më të dhembshëm pas luftës së Kosovës, së cilës duhet t’i shkohet deri në fund. Ka të bëjë me vrasje pas luftës të cilat janë kriminale nga njerëz të këqij të cilët nuk ia duan të mirën Kosovës, por personi i cili e ka vënë këtë theks në këtë formë njëngjyrëshe, është lloji i fosilit i cili nuk i ndihmon as qartësimit të së vërtetës historike, pavarësisht se lufta në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës”, ka deklaruar Veseli.

E ndaj kryeparlamentarit ka reaguar historiani Buxhovi, i cili ka akuzuar Veselin për përfshirje në “fushatën linçuese kundër mendimit të lirë dhe të autoritetit shkencor”, përcjell Bota sot.

Buxhovi ka thënë se kësaj fushate, ka mbetur pa iu bashkuar vetëm edhe presidenti në mënyrë që e gjitha të marrë vulën shtetërore nga “Triumvirati i komandantëve”.

“Pas Kryeministrit, në SHBA, në vendin e demokracisë dhe të lirisë, në fushatën linçuese kundër mendimit të lirë dhe të autoritetit shkencor, qenka përfshirë edhe Kryeparlamentari i Kosovës. Mbetet që asaj t’i bashkohet edhe Presidenti në mënyrë që e gjitha të marrë vulën shtetërore nga Triumvirati i komandantëve!”, ka shkruar Buxhovi në një postim në Facebook.

Kosova merr kryesimin në procesin e SEECP-it

Prishtinë

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli ka hapur sot solemnisht në ambientet e ministrisë kryesimin e Kosovës në Procesin e Bashkëpunimit të Evropës Juglindore apo SEECP-it, në prani të ambasadorëve të vendeve mike.

Pacolli e quajti të rëndësishme për Kosovën këtë detyrë, posaçërisht pasiqë kjo po ndodhë në të njëjtin vit kur Kosova po kryeson Fondin e Ballkanit Perëndimor (WBF) dhe Iniciativën Rajonale për Migrim Azil dhe Refugjatë (MARRI).

Duke treguar prioritetet e Kosovës në këtë proces, Pacolli tha se Kosova do të jetë kryesuese në SEECP deri në korrik të vitit 2020.

“Kosova synon të kontribuojë tutje për një mjedis të paqes, të sigurisë, të marrëdhënieve fqinjësore të mira, të stabilitetit, duke kapërcyer ndarjen përmes një qasjeje gjithëpërfshirëse dhe koherente ndaj bashkëpunimit rajonal dhe duke promovuar integrimin evropian. Kryesimi i Kosovës do të jetë një vazhdimësi e parimeve të kartës së SEECP, deklaratave të samitit të SEECP dhe do të bashkëpunojë ngushtë me të gjitha shtetet pjesëmarrëse të SEECP-së dhe strukturat relevante rajonale dhe ndërkombëtare”, tha Pacolli.

Ai tutje tha se në këtë aspekt, janë vendosur tri prioritete të Kosovës. Fokusimi në lidhshmërinë ekonomike. Fokusi tek rinia, si një nga asetet kryesore të shoqërisë dhe fokusi në kulturë dhe turizëm, për të cilën pikë tha se Kosova dhe rajoni kanë nevojë për ri-brendim dhe rizhvillim.

“Kur flasim për prioritetet, procesi i integrimit në Bashkimin Evropian mbetet synimi ynë kryesor, përmes të cilit gjatë kryesimit tonë do të listojmë të gjitha prioritetet tona. Do të përpiqemi të përdorim strategjinë më të mirë të Ballkanit Perëndimor duke shpresuar dhe dëshiruar që Ballkani Perëndimor të mbetet prioritet i udhëheqësisë së re të BE”, tha Pacolli.

Në këtë konferencë u bë e ditur se si aktivitet i parë që do të mbahet në shtator të vitit 2019 me kryesimin e Kosovës në këtë proces, do të jetë takimi joformal i ministrave të Punëve të Jashtme të SEECP-së në New York, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Kosova iu bashkua kuadrit të SEECP-së për bashkëpunim rajonal në Samitin e Parisit në vitin 2014. aa

Mbështetja për Buxhovin, mbështetje e së vërtetës dhe vlerave të demokracisë – Nga Florim Zeqa

 

Deklarimet e shkrimtarit të njohur, Prof. Jusuf Buxhovi për luftën e UÇK-së dhe zhvillimeve politike në LDK, ngjallen reagime të shumta në mediat e shkruara dhe ato elektronike.
Menjëherë pas intervistës së Jusuf Buxhovit në Rubikon (KTV), vërshuan sulmet, kërcënimet, linçimet, sharjet dhe fyerjet publike kundër tij.
Megjithatë veçohen dy deklarata kundër Jusuf Buxhovit që elektrizuan opinionin e gjërë kosovarë.

I pari, ishte Gani Koci me deklaratën sa fyese, po aq kërcënuese ndaj Jusuf Buxhovit; “Lufta e UÇK-së, do të duhej të pastronte ‘sojin e buxhovëve’!”
Dihet botërisht se Jusuf Buxhovi nuk e sulmoj luftën çlirimtare të populit të Kosovës, e cila është e drejtë dhe e patjetërsueshme, por ai me argumente i demaskoj individët të cilët me veprimet e tyre njollosën luftën çlirimtare.
I dyti, ishte kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, që fyeu rënd dhe nënçmoi paturpërisht historianin e shquar dhe njërin nga themeluesit e LDK-së, Prof. Jusuf Buxhovin duke quajtur “një hiq dhe dezertorë të LDK-së…”.

Deklaratat e Kocit dhe Mustafës prodhuan më qindra e mijëra reagime të qytetarëve (mërgimtarëve), por edhe të shtresave tjera të shoqërisë kosovare, të intelektualëve e gazetarëve, të analistëve dhe publicistëve gjithandej vendit e në Diasporë, por për habi deri më tani nuk pati reagime dhe as përkrahje (mbrojtje) institucionale për histrorianin që i doli në mbrojtje së vërtetës dhe vlerave të lirisë sonë.
Mbetët e pajustifikueshme heshtja e ASHAK-ut, e Institutit të Historisë, Institutit Albanologjik dhe botës akademike në përgjithësi. Po ashtu i pajustifikueshëm është fakti që, asnjëra nga degët e LDK-së nuk e kundërshtuan deklaratën fyese e tepër nënçmuese të kreut të LDK-së kundër historianit Jusuf Buxhovi, i cili nuk shpiku gjë të re, përveqse i përseriti disa nga të vërtetat e hidhura për LDK-në.
Kjo flet qartë për situatën në të cilën e ka katandisur LDK-në lideri diktatorial dhe monstrumi i politikës kosovare, Isa Mustafa.
Katandisje kjo deri në përmasat e vetëshkatërrimit. Nuk ka si të jetë ndryshe, kur nuk reagon asnjë kryetarë dege, asnjë deputet apo zyrtarë i lartë i LDK-së kundër reagimit fyes e nënçmues të kryetarit Mustafa, kur i drejtohet Buxhovit më fjalët; “Je askushi, që ke dështuar dhe ke braktisur LDK-në per të shetitur rreth globit, tash flet me porosi…..”.
Kjo situatë nënshtruese e zyrtarëve të lartë, kryetarëve të degëve dhe deputetëve të LDK-së ndaj Isa Mustafës, i tejkalon edhe përmasat e regjimeve më diktatoriale.
Deklaratat e kreut të LDK-së, përveq nivelit të ulët intelektual prej pseudoakademiku (akademik pa asnjë titull shkencorë), e dëshmojnë edhe karakterin e tij shpirtëror (egon dhe urrejtjen patologjike) në raport me figurat më të ndritura dhe më markante, siq është Jusuf Buxhovi në rastin konkret.
Cinizmi i pseudoakademikut shkon aq largë, kur i thotë Buxhovit, njërit nga themeluesit e LDK-së; “e ke braktisur partinë”, duke harruar se në kohën kur është themeluar LDK-ja, Isa Mustafa ka qenë pjesë e aparatit shtetëror të Millosheviqit në Kosovë.
Për më tepër se kaq, për të qenë ironia akoma më e madhe, as atëherë në themelim, as si ministër i financave në ekzil dhe as sot si kryetar i LDK-së, Isa Mustafa nuk ka pasë dhe nuk ka librezë anëtarësie të LDK-së.
Ky është paradoksi dhe rasti më skanadaloz që mund t’i ndodhë një partie politike, që të mbajë në kreun e saj një njeri pa qenë pjesë organike dhe kontribuese e saj (pa pagesë anëtarësie).

Të larguarit, pasojë e klaneve mafioze dhe grupeve të interesit

Të “larguarit” nga LDK-ja, siq është rasti Prof. Jusuf Buxhovit dhe shumë intelektualëve dhe veprimtarëve (në mesin e tyre edhe unë), janë pasojë e klaneve mafioze dhe grupeve të interesit në LDK, e në veçanti e klanit “Riinvest”, klanit më mafioz dhe më të rrezikshëm në vend pas klanit “Pronto”.
Ne veprimtarët e LDK-së rugoviane, jemi ata, që asnjëherë nuk jemi ndalur së vepruari për të mirën e vendit, qoftë përmes aktiviteteve, qoftë përmes shkrimeve nëpër gazeta, opinioneve dhe analizave të pavarura në mediat elektronike dhe botimit të librave voluminoz si të Buxhovit dhe të tjerëve, në mesin e të cilëve janë dhe tre librat mi autorial kushtuar zhvillimeve politike në vend, e në veçanti në LDK, siq është libri “THIRRJE NGA SHPIRTI”, përmes të cilit i drejtohem elektoratit të pastër rugovian, për bashkërendim të forcave për nxjerrjen e LDK-së nga kthetrat e uzurpatorëve dhe puçistëve të sojit më të keq.
Kur jemi në segmentin veprimtarisë letrare dhe shkencore, le të del dikush e t’na thotë, se cilat janë veprat letrare apo shekncore mbi të cilat e mori titullin “Akademik” Isa Mustafa!?
Ndryshe, sa për ngritjen politike të Isa Mustafës janë të informuar të gjithë në Kosovë. I madh dhe i vogël i dijnë mirë shkallët e ngritjes së Isa Mustafës në majat e LDK-së dhe të qeverisjes në Kosovë, për të cilat kësaj radhe nuk do i ngarkojë lexuesit e këtyre rreshtave.
Por është një e vërtetë e pakontestueshme, Isa Mustafa është dhe do të mbetët në histrorinë e LDK-së, si shkatërruesi i saj, i cili e varrosi trashëgiminë rugoviane e tri shkronjave të arta “LDK” në Kuvendin e VIII-të të saj, e që unë asokohe përmes shkrimit autorial “LDK-ja Rugoviane Post-mortum”, të datës 31.05. 2015, i shkrova këtë epitaf; “Lavdi LDK-së Rugoviane (23 dhjetor 1989-21 janar 2006), varrosur me 31 maj 2015-të nga Isa Mustafa me sejmenët e tij…!”, e që më vonë Isa Mustafa e transformoj në “Lidhja”, produkt i Riinvest-it kriminal.
Dikush mund të pyes, pse Riinvesti kriminal!? Përgjigja është fare e thjeshtë; krim nuk është vetëm vrasja me plumb e një njeriu, por akoma më e rëndë është vrasja e shpresës dhe ardhmërisë së shumë gjeneratave në këtë vend.

Punën kolosale të profesor Jusuf Buxhovit duhet çmuar dhe mbështetur pa asnjë rezervë, si një punë shkencore që çonë në zbardhjen e së vërtetës historike për luftën çlirimtare dhe zhvillimet e tjera politike pa ndikime ideologjike e partiake, e cila shkon në funksion të të gjithë qytetarëve të vendit, prandaj mbështetja për Buxhovin është mbështetje e së vërtetës dhe vlerave të demokracisë.

MOS E SULMONI KOT PROFESORIN JUSUF BUXHOVI – Nga Bardh Nengurra

Qe dy tri ditë derisa i lexojë reagimet e shumta të disa personave publik e politik kunder deklaratës së Prof. Jusuf Buxhovi tnë TV programin RUBIKON të Adriatik Kelmendit  …..” LUFTA E UÇK-së nuk ka qenë luftë e pastër “, mue me kujtohet nji proverb slloven që thotë; …kur i shkel macës bishtin ajo mjaullinë.
Dhe që kjo thanje asht me vend e deshmojnë katërciprishtë reaguesit e parë kunder Prof. Jusuf Buxhovi. Për qudi të parët që reaguen janë dy personalitete tashma të njohuna e të perfoluna sa emni i tyne asht ba i neveritshem dhe pse asht ba i tillë fajin e kan ata vetë.
Dje lexova reagimin nga LPK-isti, ish deputeti i PDK-së dhe tash njifar zavendësministri diku ( ec e mbaje mend se ku kur kjo qeveri bandite i ka mbi 100 të tillë ), pra lexova reagimin e Gani Kocit. Gani Koci nuk kishte reague , por ai direkt e kishte kerrcnue me jetë Prof. Jusuf Buxhovi. …” UÇK-ja asht dasht ti pastrojë të gjitha mbeturinat si ti i thotë shoku Gani Koci Prof. Buxhovi. Kësaj në popull i thonë; …mos e dvet se kallxon vetë.
Unë e ndegjova me kujdes deklaratën e Prof. Jusuf Buxhovi dhe ajo që ky Profesor i nderuem, ku shkrimtar i merkullueshem dhe ky historian i jashtzakonshem e tha në RUBIKON të z. Adriatik Kelmendi në asnji rast nuk e akuzon as nuk e denigron Luftën e UÇK-së e as UÇK-në.  Perkundrazi deklarata e Prof. Jusuf Buxhovi e ngritë në vendin e merituem UÇK-në dhe luftën e sajë çlirimtare. Mirpo Prof. Jusuf Buxhovi si intelektual e si shkenctar i mirfilltë flet nji realitet per veprimet dhe krimet që njerzit apo individ të veshun me uniformën e UÇK-së që shumica e tyne dikur ishin veteemnue si Komandanta  i kan ba. Në deklaratën e vetë analitike Prof. Jusuf Buxhovi nuk e permend asnji emen të asnji ushtari apo komandanti. Andaj shtrohet pyetja se pse reagon shoku Gani Koci ? Pse kërrcnon ky njeri i mjerë.
Shtrohet pyetja pse reagon edhe shoku Nasim Haradinaj?! Pse që të dy këta po mjaullijnë si maca kur i shkelet bishti? Kush i permendi këta? Askush. Kush i akuzojë këta per të gjitha ato vrasje gjatë luftës, pasluftës dhe deri sa definitivisht banda enverostaliniste e LPK-së nuk e mori pushtetin në Dardani dhe tash atë pushtet e mban tue sundue popullin në vend që ta qeverisë shtetin. Tue vjedh shtetin në vend që të punojë per të miren e qytetarit . Ne emisionin RUBIKON askush e as Prof. Buxhovi nuk i akuzojë këta dy, pra nuk i akuzojë  shokët Gani Koci e Nasim Haradniaj.
Unë mbajë mend se reagime si tash kunder Prof. Jusuf Buxhovi ka pas edhe pas skeçit humoristik të grupit te humoristve STUPCAT per UÇK-në dhe ” komandantat ” e sajë . Mirpo grupi STUPCAT nuk asht kërrcnue me jetë sikur se e kërrcnon bualli drenicak, LPK- isti Gani Koci  tash Prof. Jusuf Buxhovi. Reagimi kaq i ashper dhe me kërrcnim me jetë që vjen nga shoku Gani Koci vertetonë katërciprishtë thanjen me vend dhe të drejtë të Prof. Buxhovi. Pra deshmonë se jo krejtë Lufta dhe krejt Ushtarët dhe komanduesit e UÇK-së kan qenë njerëz të pastër dhe luftëtar. Reagimi i Gani Kocit e edhe i Nasim Haradinajt dëshmonë se jo rastësishtë dhe as jo aksidentaisht u vranë njerzit ma eminent të strukturave shtetnore e partiake të LDK-së, të FARK-ut dhe edhe ushtar e Komandant të devotshem të UÇK-së.
Do fillojë me i numrue disa vrasje mizore të aktivistve, luftëtarve dhe Komandantve të Luftës që u eliminuen nga dora tinzare me vrasësa shqipfolësa e asnjihere nga plumbi i pushtuesit serb.
Gani Koci dhe Nasim Haradinaj a mund ta akuzoni e sulmoni Prof. Jusuf Buxhovi, ti Gani Koci a ke pse ta kërrcnosh Prof. Buxhovi perderisa deri sot nuk u zbadh vrasja e Ministrit të Mbrojtjesh së Repubikës së Kosovës Kolonel Ahmet Krasniqi? Vrasja e Komandanti Sali Çekaj, Komandantit Agim Ramadani, e Ilir Konushevcit , Ardian Krasniqit, e gazetarit Ali Uka, e aktivistit mergimtar Sadri Ramqaj etj, etj. Si mund ta themi se Lufta e UÇK-së paska qenë e pastër derisa Ministri i Luftës vritet nga prita në qender të Tiranës, derisa dy nga Komandantet dhe Strategët e Luftës Çlirimtare dhe të Betejës së Koshares , Sali Çekaj e Agim Ramadani vriten dhe per vrasjen e tyne gjithmonë asht perflitë se mund ti ketë vra dora tinzare e ndonji shqipfolësi dhe se këto dy vrasje të këtyne dy Komandantve deri sot nuk u zbardhën! Nuk u zbadhen as vrasjet e Kolonelit Ahmet Krasniqi, të gazetarit Ali Uka dhe as të Ilir Konishecit e Ardian Krasniqit. Atdhetari Sadri Ramqaj u zhduk pa gjurmë . Andaj vjen pyetja a ka dikush arsye tash me e kërrcnue Prof. Jusuf Buxhovi pse ky e foli nji realitetë?! Jo nuk ka, por realiteti padyshim se i prek ata që e kan mizën nën kapuq sikur thotë populli.
Strukturat LPK-iste enverostaliniste të UÇK-së të tri grupacioneve ; Drenicë, Llap dhe Dukagjin dhe të perkrahuna nga SHISH i Fatos Klosit në Tiranë kan ba me qindra vrasje gjatë luftës, kan dhunue femnat shqiptare , kan dhan urdhna me vra njerzit e LDK-së,  dhe këto që po i shkruej këtu, unë vetem se po i rikujtojë ashtu sikurse ne RUBIKON i rikujtojë edhe Prof. Jusuf Buxhovi dhe që të gjitha me radhë dihen se cilat ishin viktimat, por pos dy tri rasteve nuk ” dihen ” dorasit dhe dhunuesit. Per të gjitha ka dëshmi e deshmitar, dhe per të gjitha disa nga viktimat që kan mbijetue dhe edhe bashkluftëtar e familjar të tyne kan shkrue e tregue. Se ka pas elemente të pista në UÇK deshmojë edhe Luftëtari Shefqet Kabashi në Pervjetorin e Masakrës në burgun Dubravës si dhe pastaj intervista e z. Kabashi në tv. T 7 te Berat Buzhala. Krejt çka i tha Shefqet Kabashi pas dy ditve ja vertetojë tash i ndjeri Rrok Berisha . Dëshmi ka në librat: ” LUFTA PA MASKA ”  autor Komandanti dhe Heroi i gjallë Gani Geci, në librat ” KËSHTU FOLI TAHIR ZEMAJ ” VËLLIMI 1 DHE 2. por deshmi ka edhe në librat ” DIALOG ME KOMANDANTIN  ” dhe ” PAQJA E GJENERALIT ” të autorve Bardh Hamzaj e Blerim Shala libra këto që flasin per Ramush Haradinaj gjatë luftës. Në njenin nga këta dy libra Ramushi detajishtë tregon se si i ka spjegue tash i ndjeri Mujë Krasniqi rastin e vrasjes së Ardian Krasniqit në Kliçinë. Dhe sipas asaj që Mujë Krasniqi i ka tregue Ramushit delë se Ardian Krasniqi nuk asht vra nga plumbat e policisë serbe, ka vend dyshimi se jeten ja ka marr ( me apo pa qellim vetem Zoti dhe autori e dinë )plumbi i bashkluftëtarit me të cilin ishin bashk. Lexoni këto libra dhe pastaj gjykoni. Mos kerrcnoni Prof. Jusuf Buxhovi sepse ai asgja të re nuk tha. Asnji shpifje as denigrim nuk e bani. Askush nuk ka pse ndihet i ofenduem apo i kerrcnuem nga ato që i foli Prof. Buxhovi. Dhe askush mos të ndihet i perfolun as nga ky shkrim i imi , as unë asgja të re nuk po shkruej. Të gjitha këto dihen dhe jan perflit tashma qe dy dekada. Per disa raste të perfoluna si krime të UÇK-së kunder pales tjetër me ideologji ndryshe, pra kunder LDK-së dhe njerzve të saj ka disa deputet , ministra dhe ish deputet e ish ministra qe jan hetue, jan gjykue dhe janë shpall fajtor dhe kan ba me vite burg. Andaj pse shoku Gani Koci e kërrcnon Prof. Jusuf Buxhovi. Pse shoku Nasim Haradinaj ndihesh i indinjuem me deklaraten e z. Buxhovi?
Prof. Jusuf Buxhovi nuk shpifi, as nuk tha asgja senzacionale. Nuk dekonspirojë askend dhe as nuk lendojë askend. Bile me quditë ti shoku Nasim Haradinaj që edhe je Sekretar i Organizatës së Veteranve të UÇK-së dhe qe me ngulm e mbron numrin e 60 e kusur mija veteranve , ndersa pos teje asnji ish luftëtar as bashkëluftëtar i joti nuk reagojë apo sulmojë Prof. Jusuf Buxhovi. Reagove vetem ti!!! Mirpo a nuk e pate thanë ti në TV para opinionit shqiptar, kur u folë se sa aktivisti i LDK-së u vra në këto 30 vjetet e veprimtarisë së LDK-së, a nuk pate thanë ti shoku Nasim: …. PUNË E MADHE QË JANË VRA NJERZIT E LDK-SË ? Si ka mundësi që atë ditë në TV ti shoku Nasim nuk ndjen keqardhje pse janë vra njerzit e LDK-së ndersa tash sulmon, ofendon e akuzon poshtërsishtë Prof. Jusuf Buxhovi pse ky e riperseriti ate që ti e ke pranue jo fortë moti dhe nuk ke ndje aspak keqardhje per jetnat e tyne?!
Njerzit e LDK-së nuk jan vra vetem gjatë Luftës , por ata jan vra edhe pas luftës. Dhe nese nuk i paskan vra strukturat kundershtare me ideologji të majtë enverostaliniste sikur se ishit juve e ashtuqujtuna UÇK e Shtabit të Frognerit dhe e Shtabit të Pergjithshem të Drenicës  atëhere kush i paska vra ata pra?! Serb nuk ka  pas në Dardani kur u vra Enver Maloku, as kur u vranë :  Xhemajl Mustafa, Smajl Hajdaraj, Ukë Bytyçi, Shaban Manaj, Ismet Rraci, Xhafer Krasniqi, Bardhyl Ajeti, Besim Kastrati , Bekim Dajaku, Tahir Zemaj, Hasan Zemaj, Enis Zemaj, Rexhë Osaj, vëllaznit Musaj të Strellcit, kur u ba atentati në Fetah Rudin, kur u vra Haki Imeri, Shefki Popova, as kur u ban tri tentim vrasje me atentat ndaj Presidentit Ibrahim Rugova. Kush e bani atentatin kundër Komandantit Gani Geci me çrast ati ju vran dy bashkëudhtaret dhe bashkluftëtaret ndersa ai shpetoj me disa plumba në trup? A nuk po perplaset Ganiu me drejtësinë dhe me juve ish Komandantat e UÇK-së per ti zbardh atentatet qe dikush po ja ban per të saten here?! Andaj ju që kercnoni e sulmoni, që e shani e ofendoni Prof. Jusuf Buxhovi bani mirë me heshtë derisa askush juve nuk po ju permend dhe lutne zotin që dikush nji ditë mos të del me farë argumentesh me ju permend e me ju akuzue. Mos per kohën e luftës,p.sh. me ju ba pyetjen athue dikush e dekonspirojë Mujë Krasniqin që ra në priten serbe dhe u vra me mbi 40 luftëtarët e ti derisa transportonin armë nga Shqipnia. Bani mirë të keni droe se dikush herdokur do ju konfronton me faktin se derisa nuk mbarojë lufta ishit njerëz të perndjekun nga pushteti serb, por ishit me nji ekonomi bukur të vobekt familjare ndersa menjihere pas luftës u bat pronar te qindra hektarve tokë, të pronave me vlerë dhjetra milonave dhe ate jo vetem në Dardani gjithandej, por edhe në Shqipni në bregdetin e sajë. Edhe pasunimi me metoda bolshevike me haraqe, kerrcnime, fajde, dhe zhvatje asht veper penale dhe antikombëtare.
13.07.2019

KUR FLET BUXHOVI, DRIDHET KUPOLA E KRIMIT NË KOSOVË – Nga BINAK MAXHARRAJ

 

Kur flet Buxhovi, nuk belbëzon, por e thotë të vërtetën e dhimbshme, e dridh krejt Kosovën më shifra, fakte dhe emra – foli për rrugën e dhimbshme nëpër të cilën kaloi Kosova e kapur nga komandantët, të cilët i sollën Kosovës një shkatërrim total të mireqenies, duke e vjedhë dhe plaçkitë vendin, duke i detyruar të rinjët të IKIN nga Kosova.

Jusuf Buxhovi ia futi tutën dhe tmerrin edhe panhajnisë, klanit PRONTO, ua qiti për lëndinë edhe të gjitha vrasjet qe janë ba pas luftës. Tha u vranë 103 zyrtarë te devotshëm të LDK, 92 pjesëtar te UÇKs-s dhe mbi 600 te tjerë vetëm pas luftës. Ai veç e tha një diçka qe dihet, qe flitet ne opinion qe 20 vite. E sulmuan paushall, pa asnjë argument, thjesht e linçuan si ne mesjetë.

Pra, kur flet Jusuf Buxhovi, dridhet krejt Kosova, dridhet e gjithë kupola e krimit të organizuar të udhëhequr nga uzurpuesit e luftës, të cilët me punët e tyre të pista po e rrezikojnë ardhmërinë e Kosovës.