VOAL

Please Wait ...
0%

Arkiv – Milaim Zeka me sjellje rrugaçërore ndaj gazetareve!

By | September 30, 2017

Komentet

Zgjedhjet lokale rikonfiguruan skenën politike në Kosovë

Rezultatet e zgjedhjeve lokale në Kosovë dëshmuan përcaktimin e qytetarëve, që me votën e tyre të ndikojnë në disa ndryshime të nevojshme në skenën politike, thonë analistët. Sipas tyre, skena politike pas këtyre zgjedhjeve, po i nënshtrohet një lloj rikonfigurimi.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, sipas të dhënave të postuara në faqen zyrtare, ka procesuar 100 për qind të vendvotimeve. Në këto rezultate nuk janë përfshirë votat me kusht, atyre më postë dhepersonave me nevoja të veçanta.

Në disa nga 19 komunat ku është mbajtur raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetar të komunave në Kosovë, përfshirë këtu qendrat e mëdha si Prishtinën dhe Prizreni, përqindja e kandidatëve është e ngushtë.

Në Prishtinë, kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje Shpend Ahmeti ka fituar 50,19, ndërkaq kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arban Abrashi ka fituar 49,82. Kandidati i Vetëvendosjes në Prizren, Mytaher Haskuka ka fituar 50,32 për qind ndërkaq kundërkandidati i tij nga Partia Demokratike e Kosovës, Shaqir Totaj ka fituar 49,68 të votave.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka njoftuar për numrin e përgjithshëm të votave me kusht, me postë dhe të personave me nevoja të veçanta. Por, KQZ përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve është duke vazhduar puna sipas detyrimeve ligjore.

Sipas KQZ-së, pas përfundimit të të gjitha procedurave, Qendra e Numërimit dhe Rezultateve do të paraqesë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve një raport të detajuar lidhur me numrin e votave me kusht; votave të personave me nevoja të veçanta; dhe votave përmes postës.

“Në QNR është duke u punuar me kapacitete të plota dhe KQZ-ja është e përkushtuar që brenda pak ditësh të fillojë me numërimin e këtyre votave për të proceduar më tej drejt shpalljes së Rezultateve Përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetar Komune dhe nga rivotimi për Kryetar të Komunës së Parteshit”.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me qëllim të transparencës do të njoftojë me kohë mediat dhe vëzhguesit për fillimin e numërimit të votave me kusht; votave të personave me nevoja të veçanta dhe votave përmes postës – në mënyrë që të mund ta përcjellin nga afër këtë proces”, thuhet në njoftimin për media të KQZ-së.

Ndërkohë analistë të çështjeve politike në Kosovë vlerësojnë se në këto zgjedhje qytetarët dëshmuan se kërkojnë ndryshime dhe qeverisje më të mirë.

Analisti i çështjeve politike Artan Muhaxheri thotë për Radion Evropa e Lirë se në këtë proces zgjedhor u dëshmua që elektorati në Kosovë është më i avancuar sesa partitë politike.

“Tani të kemi disa faktorë që janë të rëndësishëm në nivelin lokal për dallim nga herët e kaluar ku kryesisht kanë qenë dy parti të e mëdha që kanë qenë dominante”.

“Në mënyrë të qartë elektorati ndëshkojë kandidatët dhe iu dha një mesazh partive politike që në të ardhmen duhet të kenë kujdes sa iu përket kandidatëve, fushatave zgjedhore si dhe premtimeve të cilat duhet të jenë më të përafruar me nevojat e qytetarëve dhe jo me vendimmarrje e grupeve të ngushta brenda strukturave partiake”, thotë Muhaxhiri.

Analisti i çështjeve politike Imer Mushkolaj, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë vlerëson se zgjedhjet lokale të këtij viti sjellën rikonfigurim të skenën politike të Kosovës dhe po ashtu një qasje të re të votuesve ndaj përgjegjësisë që kanë për votën që e hedhin në kutin e votimit.

“Tani nuk mund të flasim për fuqi politike të partive të caktuar, ashtu siç pretendonin se i kishin, kam parasysh këtu Partinë Demokratike të Kosovës e cila ka humbur më së shumti në këto zgjedhje, por njëkohësisht nuk mund të flasim as për një situatë që qytetarët doemos duhet të votojnë për një parti të caktuar politike pa e vlerësuar mbase në mënyrë të duhur votën e tyre”, vlerëson.

Rezultati shumë i ngushtë në disa komuna, në veçanti në komunat e mëdha të vendit, shton Mushkolaj tregon për vetëdijen e qytetarëve karshi votës dhe përgjegjësisë që kanë për të ardhmen e tyre në komunat ku ata jetojnë.

Zgjedhjet lokale të këtij vitim sipas Mushkolajt, u treguan të ashpra me partitë politike në kuptimin se nuk iu lanë komoditetin që ato pretendonin se e kishin.

“Në këto zgjedhje më së shumti ka fituar Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e cila ka arritur të rikthej disa nga komuna e rëndësishme që i ka humbur në vitin 2013. Po ashtu, Lidhja Demokratike e Kosovës arriti të ruajë një konsolidim të ruaj një siguri të pasjes së qeverisjes në komunat në Kosovë. Lëvizja Vetëvendosje pavarësisht se mori numër të vogël të komunave, fitorja në Prizren është e madhe për të dhe humbje e madh për PDK-në”, thotë Mushkolaj.

Ndërkohë, të drejtën për të votuar e shfrytëzuar 517,360 nga 1 milion e 353 mijë e 613 qytetarë me të drejtë vote.

Raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetar të komunave nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe nga koalicioni i organizatave joqeveritare ‘Demokracia në Veprim’, është vlerësuar i qetë dhe pa ndonjë parregullsi, që do të cenonte integritetin e zgjedhjeve.

Prokurori i Shtetit përmes një komunikatë për media ka bërë të dituar se në tërë territorin e Republikës së Kosovës janë raportuar 23 raste lidhur me procesin zgjedhor që është zhvilluar sot.

“Pas marrjes së informatave dhe pas verifikimit të tyre nga prokurorët në tërë territorin e Republikës së Kosovës, rezulton se nga 23 raste të raportuara, janë intervistuar 7 persona, 6 prej tyre janë liruar pasi që nuk ka pasur elemente të ndonjë vepre penale që lidhen me procesin zgjedhor”, thuhet në njoftimin për media të Prokurorit të Shtetit.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delaëie, e ka cilësuar raundin e dytë të zgjedhjeve lokale si demokratike.

“Zgjedhje të zakonshme me parregullsi të vogla janë shenjë e mirë për demokracinë në rritje të Kosovës. Mirëpresim bashkëpunimin me zyrtarët e zgjedhur, me qëllim që të bëjmë progres në Kosovë”, ka shkruar në Tëitter ambasadori Delawie.

Po ashtu, krerët e institucioneve të Kosovës kanë përgëzuar qytetarët për një proces të qetë dhe demokratik.

Zgjedhjet në Kosovë janë vëzhguar nga më shumë se 12 mijë vëzhgues nga partitë politike, organizatat joqeveritare, nga Bashkimi Evropian si dhe ambasadat e akredituara në Prishtinë.

PDK pëson humbjen më të madhe që nga themelimi – ja dallimi me vitin 2000

Në zgjedhjet e para lokale të vitit 2000, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) kishte pësuar një humbje që pakkush e priste

Kjo parti e dalë nga lufta, në vitin 2000 fitoi vetëm Skenderajn, Drenasin, Shtimen dhe Kaçanikun, raporton Magazina.al.

Kurse në këto zgjedhje, në bazë të rezultateve preliminare, PDK-ja ka vetëm Ferizajn, Kaçanikun, Shtimen, Dragashin dhe Drenasin që e ka fituar pa balotazh.
Kjo është humbja më e madhe që ka pësuar kjo parti, prej se është themeluar në vitin 1999.

Humbja e këtyre zgjedhjeve kthen këtë subjekt në vitin 2000; kohë kjo kur u organizuan zgjedhjet e para në Kosovë dhe interesimi për të marrë pjesë në to ishte shumë i madh.

 

RAMUSHI PO DEL ARRË E FORTË NË BRUKSEL – Nga Prof. dr. BINAK MAXHARRAJ

Gjashte vjete u bisedue me Serbine ne Bruksel. Per keto gjashte vjete bisedimet i udhehoqi Hashim Thaqi dhe Edita Tahiri me shtete shkurtabiqat e vet tu i shku mbrapa.

Ne te gjitha keto gjate vite te bisedave midis Kosoves dhe Serbise Hashim Thaqi na doli se eshte nje arre e lukur te cilin
e thyen nga te gjitha anet,sepse atje gjate gjithe kohes shkoj me duar ne xhepa pa kurrfare strategjie per Kosoven,krejte se qka doli ne tavoline me shume ishte iniciative e Serbise,sepse ajo ishte me e pergatitur per keto bisedime dhe dinte se qka don,cka deshirone te arrij ne Bruksel.

Per keto gjashte vite te bisedave midis Kosoves dhe Serbise Hashim Thaqi dhe Edita Tahiri me shtate shkurtabiqat e vete ma shum dolen te lagur se sa te terur.Per keto gjate vite te bisedave Hashim Thaqi dhe Edita Tahiri me shtat shkurtabi-qat e saj Kosoves i sollen vetem te liga si Asiciacionin dhe De-markacionin me te cilat Kosoven e bane rremuaj.Per keto gjate vite te bisedave me Serbin te udhehequr nga Hashim Thaqi dhe Efita Tahiri me shtate shkurtabiqat e saj i solli Kosoves vetem nje”Kosove me yll”por edhe do tabela nga letra te cilat duhet te ndrrohen kur ti teket Serbise.

Per keto gjate vite te gjitha keto biseda me Serbin Hashim Tahqi dhe Edita Tahiri me shtate shkurtabiqat e saj i bane ne krye vete,tinze pa e pyet askend,as Qeverin bile as Parlamentin,sepse ne keto biseda asgje nuk u ba transparente,por u mbajten ne msheftesi.dhe ja Kosova eshte ketu tu u perballe me telashet qe po ua sjellin keto mareve-
shje.

Por,pas shtat vjeteve, keto dite ne Bruksel nuk shkoj Hashim Thaqi dhe Edita Tahiri me shtat shkurtabiqat e saj, por shkoj Ramusha Harajdinaj me nje aeroplan ku ishte ulur me te gjithe
pasagjeret tjere pa kurrfare tute dhe frige.

Pas gjashte vjeteve,pra ne Bruksel hu vetem shkoj Ramush Harajdinaj dhe atje ata te Brukselit per here te pare e kuptuan se nuk kane te bajen me nje arre qe lehte thehet,por me nje arre te forte qe zor se thehet.Atje Ramush Harajdinaj nuk shkoj me duar ne xhepa,por thjeshte u tregoi atyre te Brukselit
se qka deshiron Kosova,dhe se Kosova nuk eshte arre qe lehte mund te thehet.

Pra,pas gjashte vjeteve bisedash me Serbin tashti duhet ti thuhet Hashim Thaqit dhe Edita Tahirit me shtate shkrutabi-
qave te saj,se nuk jane me te denje qe te perfaqesojne Kosoven edhe me tej ne keto bisedime ne te cilat e kane ba krejte berllog pakurrfare dobije per Kosoven dhe se duhet te largohen sa me pare nga ky dialog sa nuk eshte ba krejte vone.

Pas gjashte vjete bisedash midis Kosoves dhe Serbise ka ardhe koha qe bisedat ne vazhdim te mos i udheheq ma Hashim Thaqi dhe Edita Tahiri me shtate shkurtabiqat e saj,por nje njeri tjeter i cili nuk eshte arre qe thyhet lehte dhe
ky eshte pikerishte Ramusha Harajdinaj.

Populli dhe radhitjet banditeske!! – Nga Skënder MULLIQI

Ne secilën shoqëri demokratike kur publiku apo mediet arrijnë të zbulojnë një paligjshmeri , ndonjë veper kriminale apo korruptive , pushteti është ia i cili reagon menjëherë,  duke i dërguar rastët të gjyqësori  si organi kryesor për zgjedhjen e veprave   jashtëligjore.Në sistemin e kaluar socialist  një vepër e cila është konsideruar jashtëligjore , organet jo vetëm që e kan arrestuar përsonin, por e kan kërcënuar atë edhe më familje.Pushteti në sistemin totalitar ka reaguar më shumë  nga frika e rrezikimit të shëmbjes së sistemit. Këto pushtete tash   nuk po i frikësohen askujt .Individët e cakuar në pushtet po e plaçkitin pronën shtetërore duke e kthyer  sistemin autoritar , I cili mund të quhet ndryshe edhe  radhitje banditeske.Të gjithë e dimë së të gjithë ata të cilët bien ndesh më ligjin  dhe kushtetutën e vendit  janë  banditë. Shumë në administratën shtetërore , në ndërmarrje shoqërore , ndërmarrje private  po sillën si banda, kurse politika , policia  dhe gjyqësori  po vihen  dashur apo pa dashur  në mbrojte  të veprave të tilla kriminale dhe korruptive .Patem dhe po kemi shumë vepra criminale e korruptive deri më tash, dhe pak kush dha përgjegjësi para organeve tona të drejtësisë.Se bëhët fjalë për rreshtime banditeske fletë e dhëna së ka përsona të cilët punojnë në institucione shtetërore  më vite të tëra si të  dyshuar për korrupcion , e pushtetit kjo aspak nuk po i pengon .E dhëna tjetër së kemi të bëjmë më rreshtime banditeske është fakti së qytetarët nuk po kan mbrojtje të nevojshme , dhe  nuk po janë të barabartë para ligjit. Edhe nese qytetarët ankohen të organet për ndonjë të padrejtë , ose paligjshmeri , zëri i tyre po has në vesh të shurdhër.Të vetmën të drejtë zakonore që mund të realizojnë qytetarët është ti paguajnë dënimet e shkaktuara në komunikacion! Të drejtat  tjera  janë të pakëta. Kjo radhitje banditeske ka shkuar aq largë më veprimet e veta sa që po i largojnë punëtorët nga puna pa asnjë paralajmërim , pa asnjë të drejtë ligjore, dhe as që po respektohet ligji i punës. Shumica sot pyesin , për çka po ndodhë kjo dhe si ka mundësi që kaq shumë po veprojnë këto radhitje banditeske në Kosovë ? Është e mjaftueshme ti shikosh kuadrotë e partive politike të cilat e përbëjnë pushtetin,  ti shikosh së cilët janë sot biznismenë .Shumë nga të dyja  këto kategori janë hajna dhe profitera në kurriz të popullit dhe këta të dytit profitera dhe kriminelë të cilët po e shfrytëzojnë mundin dhe djersën e punëtoreve për tu pasuruar. Ne pushtetet e pas luftës po dominojnë në menyrë ekstreme kategoritë e dyta apo të treta të kësaj radhitjeje të shprehem ashtu ,  njerëzit të cilët nuk janë të zotët dhe as  nuk janë të shkolluar . Këto kategori njerëzore nuk e kuptojnë demokracinë , nuk e kuptojnë së çka është sistemi shumëpartiakë, nuk dinë qka është shteti, dhe  nuk dinë qka është pushteti, dhe as që dojnë ti kuptojnë  rregullat demokratike të  sjelljës. I kan mbjellur dhe po i kultivojnë më të madhe programet totalitare. Përpara këta neokomunista iu kan frikësuar udhëheqesëve të tyre komunist , e tash pasi që ata nuk janë më në jetë, e këta janë në pushtet, nuk po i frikësohet askujt. Pushtetin po e mbajnë kryesisht më kushtëzime , më mito dhe më struktura dhe para struktura të dëgjueshme , të cilët po i përgjojnë të tjerët, po i fotografojnë dhe po shikojnë kush qka punon kundër tyre .Një shumice ua kanë shpërlarë trurin dhe po i heshtin   duke i strukur  në një kënd.  Deri sa të fillon të funksionon si duhet shteti ligjor, nuk do të na hiqën qafe radhitjet banditeske.Populli po pëson, dhe   në mënyrë masovike  bashkë më fëmijët e tyre po largohen nga Kosova, duke mos i lënë ata në duar të bandave. Lufta ka qitë në sipërfaqe logjikë të posaqme më njerëz të posaqem, të cilët po bazohen  në  kriterin  “sa më keq , aq më mirë”.Populli edhe sot pas shumë vitësh në liri, po jeton në iluzione dhe mashtrime të servuara .’Elitat” po shërbehen më rrefime tashmë shumë  bajate .Kjo “Elitë” pa u penguar nga askush po vazhdon më gënjeshtra  dhe më hajni.Plaçkitja e pronës shoqërore i ka ikur kontrollit. Edhe mediet e pushtetit po punojnë sikur dikur.Dikur këto medie kan prodhuar armiqë të popullit, sot po prodhojnë tradhëtar të kombit.Një pjesë të popullit kan arritur ta konfrontojnë më të tjerët, nje pjesë po e kushtëzojnë më punësim , nje pjesë është inertë dhe i pa interesuar për rrjedhat politike dhe ekonomike, kurse një pjesë është futur në vallën e interesit.Ideologët komunist në kohën e tyre kan thënë :”I mirë është sistemi , por populli është i keq”!Kurse materjalistët e sotëm kan krijuar shkolla të mbrapshta partiake për ti lënë popullin analfabet potencialë.Shumica e popullit po konsiderohen nga “Elita” si tepricë teknologjike, prandaj edhe mund të largohen lirisht nga vendi. Tokat kan mbetur shumica djerrina , bujqësia ka rënë në shkallën më të ulët, komunarët janë bërë njerëz të kulturës , policia , gjyqësori dhe administrata shtetërore nuk po funksionojnë ashtu si duhet, politika dhe ekonomia  janë  futur në qorrsokak nga këto “elita” te  deri më tash  të pa prekshme …

Qeveria “Haradinaj” drejt librit të “GINES-it” – Nga Florim Zeqa

Duke përcjellur (në heshtje) dukurinë e emërimit të zv. ministarve në Qeverinë “Haradinaj”, ku dita-ditës vetëm sa shkon e rritet numri i tyre, i cili deri më tani ka arritur në 62, m’u sollë ndër mend shkrimi im autorial i datës 15.04.2017 me titull: Mbështetja për Ramushin dhe të vërtetat e saj!

Nga ai shkrim po e shkëpus vetëm një citat; “Në Colmar te Ramushi shkuan edhe biznesmenë dhe pseudo-patriotë të profileve të ndryshme për interesa personale, sa për të zënë ndonjë argat te Ramushi, me shpresën, që ai nesër do t’ua kthejë si shpërblim (kur të vijë në pushtet) me ndonjë tender apo sihariq tjetër”.

Rritja enorme e kabinetit qeveritar po e shpërfaqë vetëm një nga shumë të vërteta që i kam cekur në shkrimin e sipërpërmendur.
Aq të shumtë janë në numër ata që kanë zënë argat të Ramushi, saqë edhe me dyfishimin e ministrive dhe trefishimin e zv.ministrave nuk do të ketë vend për të gjithë në Qeveri!
Përkundër zemërgjerësisë së kryeministrit Haradinaj për t’ua kthyer “borxhin” të gjithëve dhe kërkesave të partnerëve në koalicion për kapjen e posteve, hapësirat e objektit qeveritar janë shumë të ngushta për “mbipopullimin” me zv.ministra, këshilltar e nënkëshilltar.
Dukuria e fryerjes së qeverisë me zv.kryeministra, ministra, zv.ministra dhe këshilltar të pafund siq duket nuk ka të ndalur!
Kosova e vogël dhe e varfër, me numrin e madh të ministrive, zv. ministrave dhe këshilltarëve të pafund ua kalon të gjitha qeverive të vendeve të rajonit, e madje edhe vendeve më të zhvilluara të bashkimit evropian.
Bie fjala, në Itali, në shtetin me mbi 60 milion banorë, qeveria e këtij vendi i ka vetëm 13 ministri dhe vetëm një zv.kryeministër (ministrin e Punëve të Jashtme).
Ndërsa në Qeverinë e Kosovës, e kemi pothuajse dyfishin e ministrive, trefishin e zv.kryeministrave, pesëfishin e zv.ministrave dhe numrin e pafund të këshilltarëve!
Sa më i gjërë koalicioni, aq më të mëdha kërkesat për punësime në Qeveri.
Pas 17 shkurtit 2008-të, të gjitha qeveritë pa dallim, për më tepër se institucion qeverisës i vendit, gjasojnë në ent të madh punësimi dhe shpërblimi për militantët e partive klienteliste në pushtet, punësimin e dajëve e tezeve, miqëve e shokëve e deri të dashnoret e liderëve partiak, ministrave dhe deputetëve!
Qeveritë megalomane të Kosovës janë shndërruar në Dinozaurë të buxhetit të shtetit, duke plaçkitur gjithçka që ka mbetur nga pasuria publike e shtetit tonë.
Kësisoji, lufta për pushtet nga partitë politike po bëhet e gjithnjë e më e ashpër, vetëm për të kapur poste, detyra dhe për të siguruar pushtet, privilegje, para e pasuri qoftë ai edhe president, kryeministër, deputet, kryetar e sekretar komune, gjyqtar, prokuror apo avokat.
Me këtë model të keq të politikës dhe logjikë uzurpuese të shtetit, politikanët me (pa) vetëdije janë duke e shkatërruar vendin dhe shpresat e qytetarëve për jetë në vendin e tyre.
Kjo logjikë e shtetshkatërrimit, është duke e dërguar vendin drejt humnerës së pakthim. Dhe kur jemi në këtë segment, pashmangshëm na del përpara thënja e të madhit Faik Konica, e cila shtetit të Kosovës do t’i shkonte përshati në këtë mënyrë; “Rebublika e Kosovës lindi me 2 korrik 1990, e shpëtoi Amerika, po rrezikohet nga politikanët e saj” (F.Z.).
Nuk ka si të jetë ndryshe, kur kostoja e një qeverie megalomane i arrinë shifrat alarmante. Nëse e marrim vetëm pagën mujore të një zv. ministri e cila është hiq më pak se 1100 euro, atëherë qytetarët vetë le ta bëjnë llogarinë e kostos financiare të 62 zv.ministrave të Qeverisë “Haradinaj. Kur këtij kontigjenti t’i shtohen këshilltarët dhe gjithë të punësuarit në qeveri, atëherë vërtetë do të binden të gjithë qytetarët e vendit se qeveria e këtij populli të varfër është Dinozauri më i madh i buxhetit të shtetit, ku kostoja e rehatimit e të gjithë dostave të pushtetarëve në pozitat e larta shtetërore, nuk ka ku troket tjetër përpos në xhepat e cekët të qytetarëve.
Përderisa, sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, rreth 18 për qind e popullsisë jeton në varfëri të plotë me vetëm 1.82 euro në ditë, kurse 5.2 për qind në varfëri ekstreme me vetëm 1.30 euro në ditë, në anën tjetër kryeministri Haradinaj emëron edhe nga 4-5 zv.minstra për një ministri, siq është rasti me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë,…ku Muharrem Nitaj, Arbër Geci, Bajrush Sezairi, Mustafë Myrtaj e Heset Sahiti janë zëvendësit e ministrit Shyqiri Bytyqi!
Nuk i dihet, mbase ky përforcim i MASHT-it do ta përmbysë rezultatin e PISA-s vitin tjetër! Në të kundërtën, nuk kanë si të arsyetohen para qytetarëve drejtuesit e dikasterit të arsimit nesër.
Pavarësisht rezultateve të PISA-s, Qeveria “Haradinaj” me këtë trend të rritjes është duke shkuar drejt shënjimit në librin e rekordeve botërore”GINES”, si qeveria më e madhe e një popullare të varfër në Globin Tokësor, llogaritur numrat e kabinetit qeveritar në raport me numrin e banorëve dhe të ardhurave mesatare të tyre.

Nuk iu pranua azili në BE, mbi 35 mijë shtetas të kthyer në Kosovë

Shumë shqiptarë kosovarë që emigruan ilegalisht për në vendet e Bashkimit Evropian në vitin 2014 dhe 2015, janë kthyer mbi 35 000 persona, përveç një numri të vogël që kanë arritur të mbesin, e të cilët tek tani janë duke kërkuar azil ose leje qëndrimi të përkohshëm deri në një status të ardhshëm në vendet përkatëse.

Emigrimi ilegal i kosovarëve, sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme, në dy vitet e fundit është ndaluar thuajse plotësisht, për shkak se Hungaria i ka mbyllur plotësisht korridoret të cilat shfrytëzoheshin nga emigrantët dhe refugjatët.

Sipas statistikave në vitin 2015 janë riatdhesuar 18 789 kosovarë, në vitin 2016 janë riatdhesuar 13 030 persona. Ndërkaq Janar-Shtator 2017 janë riatdhesuar 4 179 persona. Gjithsej nga viti 2015 deri në shtator të këtij viti 2017 janë riatdhesuar 35998 persona, 90 për qind e këtij numri të riatdhesuar janë persona që gjatë vitit 2014 dhe 2015 kishin migruar në vendet e Bashkimit Evropian nëpërmjet rrugëve ilegale.

Sintagma e dyfishtë ”Zoti i Madh na ndihmo”… – Nga Skënder MULLIQI

 

  Njeriu është qwnje mw vetëdije të lartë e cila  fletë. Në bëjmë llafe që nga mengjesi deri në mbremjë  për gjerat që na interesojnë dhe bisedojmë së si ta bëjmë  jetën më të mirë .Këto biseda nuk janw publike  dhe as që i intersojnë dikujt tjetwr .Jeta politike publike I ka do llafe tjera , së fjala publike qonë peshë të madhe , sidomos fjala e atyre  të cilët e kan timonin e shtetit në dorë.Natyrisht së askush nuk dëshiron të ndëgjojë fjalë të keqija për vetën, kështu as njerëzit e politikës.Retorika negative në media , nese nuk ka imunitet , mund të kushtojë shumë njerëzve te politikës të cilët edhe mund të konsiderohen si të” sëmuar pandemic”.Si të jenë këta njerëz të politikës ndryshe , kur  janë pasardhësit tanë , dhe si të tillë  nuk kan mundësi të jenë shumë më ndryshe së jemi të gjithë ne –si popull.Këta poiltikan  në vet i kemi zgjedhur, ne ju kemi dhën mandate të na përfaqësojnë , ti përfaqësojnë interesat e shtetit dhe të kombit, I kemi zgjedhë të na bëjnë jetën më të mirë , e na kan bërë jetën  të keqe, për këtë të fundit nuk I kemi votuar.I kemi zgjedhur që të bëhën lumturia dhe krenaria jonë !.I kemi votuar jo të na rrejnë , jo të vjedhin , jo të mashtrojnë partnerët, as neve , as shtetin , neve mos të na marrojnë as këtu mbrenda shtetit dhe mos të na turpërojnë as para syve tw botës demokratike…  Edhe pse kemi mbetur pikërisht për fajin e tyre të izoluar , nuk jemi të izoluar në pikëpamje gjeografike , bota tashmë e dinë ku është Kosova , sidomos pas ndërhyrjës ushtarake te NATO-s.,Duhet pranuar së jemi  shumë të vegjël në hartën gjeografike të botës. E po tash pas shumë vitësh po e shohim dhe krejt po e dimë së kënd po e zgjedhim më I përfaqësuar interesat tona .Po presim më vite së mos ndoshta do të bëhët mirë , e nuk po bëhët.Sigurisht së po na shohin edhe të tjetrët së çfarë marifetesh jemi duke bërë .U bën dhe po bëhën marifete turpëruese për mbarë kombin.17 vite mbrapa –sot është viti 2017  kemi  gjithë këto vite shumicia të kaluara  me mashtrime  .Shumë kush gjatë kësaj kohe ne liri iku nga kjo botë sikur mos të kishte ekzistuar fare, pa përjetuar ashtu si e kemi menduar të gjithë pavarësinë dhe lirinë tonë …Nuk përjetuan ditë të lumtura për qka jeton edhe njeriu. Panë vetëm skam dhe mjerim social duke u larguar nga kjo botë më mallin që ta lënw familjen e tyre në duar   të sigurta për të jetuar mirë .Kjo elitë politike madje është e bindur dhe po mendon së pas gjithë këtyre përjetimeve jo të mira , do të shpërblehet. Nuk po e prekim zhvillimin dhe prosperitetin tonë të dëshiruar.Nuk do të ishim shumë të pa drejtë kur gadi shumicën e kësaj klase politike do ti kishim vu në një kosh, se krijuan dhe po krijojnë gjithë e më shumë  fotografi të keqe për Kosovwn .Qe nga viti 1999 e deri më sot profesioni I politikës u bë priofesioni më I paguar , dhe rrjedhimisht më këtë poltikanët u bën  figurat më të popullarizuara që nuk ish dashur të jenë. Dihet së ambasadoret e një shteti janë njerëzit e artit , kulturës , sportit .Ky trend I rrezikshem ta quaj ashtu që shumë kohë është duke zënë vend në Kosovë .Brengosja jonë e përgjithshme është me vend, kur dihet së një e keq nuk vjen e vetme , ajo sjellë edhe  shumë mbrapshti dhe deformime tjera shoqërore dhe politike .Parashikimet nuk janë hiq lavdëruese , gjthënjë   e më shumë nga vendi po largohen kuadrot deficitare siq janë mjekët, ingjinieret… Ata të cilët po mbesin,  po përcaktohen për politikë si profesioni më profitabil që është .Po largohen të rinjet tanë të profesioneve të ndryshme të cilët po të kishin hapësirë veprimi shumë do të kishin bërë për zhvillimin e vendit të tyre . Këta po mvaren nga vullneti i një grusht politikanësh të cilët ishin dhe kan mbetur të pareformuar. Rinia kan mbetur jashtë rrjedhave shoqërore e politike dhe natyrysht së ndikimi I tyre është shumë i vogël. Të shikojmë kuvendarët tanë , të ndëgjojmë retorikën e tyre, kontributin e tyre për të mirën nacionale  ,tash pasi që I kemi zgjedhur po duken krejt përsona të tjerë, të tjetërsuar nga populli dhe interesat e tij. Nuk mund të presim gjera të mira nga ta , nuk po mbajnë përgjegjësi për fjalën e dhënë dhe nuk po mbajnë përgjegjësi së janë përfaqësuesit e interesave te popullit. Për moralin dhe përgjegjësinë as që mund të  bëhët  fjalë , ato  jana tretur moti  si flluskë sapuni…Kemi arritur të   sintagma e dyfishtë  “Zot i  madh na ndihmo”… 

Intervista – Simiq: Jemi pjesë e ekipit të Beogradit në dialogun e Brukselit

Igor Simiq

Formimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, shumë shpejt do të gjendet në rend të ditës, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Igor Simiq, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Listës Serbe dhe zëdhënës i këtij subjekti politik. Ai e vlerëson dialogun e brendshëm serb për Kosovën si rast të mirë, ku secili mund ta shpërfaqë qëndrimin e vet të qartë. Simiq thotë se Lista Serbe është pjesë e ekipit të Beogradit në dialogun e Brukselit, ndërkohë që, sipas tij, kjo listë nuk do të ofrojë, në asnjë rast, mbështetjen për ndryshimet kushtetuese të nevojshme për formimin e Forcës së Armatosur të Kosovës.

Radio Evropa e Lirë: Zoti Simiq, Lista Serbe edhe më herët ka konfirmuar se formimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, është nevoja kryesore e bashkësisë serbe në Kosovë. A është duke u punuar për të?

Igor Simiq: Është fakt që e dinë të gjithë se Bashkësia e komunave serbe paraqet obligimin, të cilin Prishtina e ka marrë mbi vete me nënshkrimin e marrëveshjes së Brukselit në prillin e vitit 2013. Në javët e fundit kemi pasur rastin të dëgjojmë se procesi i formimit të Bashkësisë së komunave serbe do të nisë. Kjo dëgjohet shpesh nga zyrtarët e Prishtinës vetëm pas insistimit të përfaqësuesve ndërkombëtarë në Kosovë ose të atyre që vijnë në Kosovë.

Gjithashtu, marrim informata se lidhur me këtë, duhet të hapet një lloj debati. Lista serbe konsideron se nuk ka më bisedime për formimin e Bashkësisë së komunave serbe. Ka qenë e mjaftueshme që në Bruksel të nënshkruhet marrëveshja e parë për normalizimin e marrëdhënieve, e cila ka përfshirë formimin e Bashkësisë së komunave serbe dhe pas kësaj edhe marrëveshjen e gushtit të vitit 2015, kur është definuar se çfarë është ajo që duhet të përmbajë Bashkësia e komunave serbe dhe me çka duhet të merret ajo.

Ne, në Listën Serbe, konsiderojmë se nuk ka më vend për bisedime dhe që është e nevojshme që të shihen rezultatet konkrete dhe proceset që çojnë kah formimi i Bashkësisë së komunave serbe, në atë mënyrë se si është arritur pajtimi në Bruksel dhe jo ashtu siç po përpiqet dikush që ta paraqesë në Kosovë.

Radio Evropa e Lirë: Çka nëse Qeveria e Kosovës nuk shkon tutje në drejtim të formimit të Bashkësisë?

Igor Simiq: Unë mendoj që kjo qeveri në Kosovë është vendosur që të fillojë t’i zgjidhë problemet e të gjithë qytetarëve të Kosovës, jo vetëm të serbëve dhe jo vetëm kur bëhet fjalë për formimin e Bashkësisë së komunave serbe. Unë pres që edhe çështja e Bashkësisë së komunave serbe shumë shpejt do të gjendet në rend të ditës. Po e përsëris sërish që mendoj se porositë e përfaqësuesve ndërkombëtarë janë mjaft të qarta për këtë çështje.

Pra, nuk ka më vend për justifikim dhe nuk ka vend që t’i iket formimit të Bashkësisë së komunave serbe. Lista Serbe, brenda institucioneve nuk do të jetë dikush që e shfrytëzon pozicionin që e ka, siç thuhet, “për t’ia futur gishtin në sy”. Por, gjithmonë do t’i rikujtojë për obligimet që janë pranuar kur bëhet fjalë për formimin e Bashkësisë së komunave serbe, si dhe për të gjitha gjërat tjera që kanë të bëjnë me jetesën e serbëve në Kosovë.

Radio Evropa e Lirë: Zoti Simiq, si e shihni dialogun e brendshëm serb për Kosovën?

Igor Simiq: Ky është një vendim i guximshëm dhe i burrështetasit, në radhën e vendimeve të burrështetasit, që presidenti Vuçiq ka ndërmarrë në periudhën e kaluar. Konsiderojmë që dialogu i brendshëm është mënyra më e mirë që të definohen qartë qëndrimet e popullit serb në tërësi, por edhe institucioneve kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Personalisht, mendoj që kjo është një gjë shumë e mirë dhe se është hapur mundësia që secili ta shpërfaqë qëndrimin e vet të qartë. Kur bëhet fjalë sjellja e zgjidhjes përfundimtare, do të ketë mjaft kohë që secili ta shpërfaqë qëndrimin e tij dhe të formësohet propozimi përfundimtar se si populli serb dhe shteti i Serbisë e shohin mënyrën e zgjidhjes së problemit në Kosovë.

Unë, pres që në anën tjetër, të tregohet gatishmëri edhe e përfaqësuesve të shqiptarëve në Kosovë, sepse në periudhën e kaluar keni pasur rastet që të dëgjoni se edhe përfaqësuesit e partive politike shqiptare janë të gatshëm që të nisin një dialog të ngjashëm edhe ndërmjet shqiptarëve në Kosovë.

Mendoj që kjo është gjë e mirë dhe se kjo është mënyra më e drejtë që të arrihet deri te zgjidhja e qëndrueshme, deri te situata në të cilën askush nuk do të jetë i mundur. Secili do të mund të nxjerrë përfitime të caktuar, kur bëhet fjalë për serbët dhe për shqiptarët që jetojnë në hapësirën e Kosovës, si dhe në përgjithësi, për serbët dhe shqiptarët që jetojnë në hapësirën e Ballkanit perëndimor.

Radio Evropa e Lirë: A mundet që ai dialog të ketë si rezultat heqjen e preambulës për Kosovën nga Kushtetuta e Serbisë? Çka nëse kjo ndodh?

Igor Simiq: Mendoj se çfarëdo që të them tash lidhur me këtë temë, do të ishte spekulim klasik. Çfarë do të ndodhte, sikur të ndodhte? Mendoj se nuk do të ishte shembull i mirë që të jap përgjigje në një pyetje të tillë. Ajo që edhe presidenti Vuçiq disa herë ka përmendur, zgjidhja gjendet ndërmjet asaj që përfaqësojnë interesat e serbëve dhe shtetit të Serbisë, por, njëkohësisht duke marrë parasysh edhe pozicionet e caktuara të shqiptarëve në hapësirën e Kosovës. mendoj që kjo është një bazë reale për arritjen e një zgjidhjeje afatgjate dhe të qëndrueshme.

Radio Evropa e Lirë: Zoti Simiq, tashmë është paralajmëruar vazhdimi i dialogut në Bruksel. A do të kërkoni përfshirjen e serbëve të Kosovës në dialogun e Kosovës me Serbinë në Bruksel?

Igor Simiq: Serbët janë të përfshirë në procesin e dialogut. Janë të përfshirë si pjesë e ekipit bisedues të Beogradit dhe kjo nuk paraqet asgjë të re. Ne kemi marrë pjesë në disa mbledhje, kur janë sjellë zgjidhje të caktuara për fusha të ndryshme. Kështu që serbët po marrin pjesë në atë dialog dhe për këtë nuk ka kurrfarë dileme. Mund të them se kjo është mjaft e rëndësishme, për shkak se është e nevojshme që njerëzit që jetojnë në hapësirën e Kosovës dhe të cilët i jetojnë ato zgjidhje që sillen në Bruksel, duhet të jenë në pranishëm në tavolinën e bisedimeve.

Po i kthehem pyetjes suaj të parë. Prandaj në Listën Serbe dëshirojmë të tregojmë se formimi i Bashkësisë së komunave serbe është nevojë për serbët që jetojnë në Kosovë, jo në kuptimin politik, por në kuptimin e jetës reale. Pra, të formohet institucioni, i cili do t’u jepte formë qëndrimeve të serbëve edhe ndaj shqiptarëve, por edhe ndaj bashkësisë ndërkombëtare. Por, gjithashtu, ne si përfaqësues serbë, me këtë do të merrnim përgjegjësi më të madhe për përparimin e pozitës së qytetarëve në Kosovë.

Radio Evropa e Lirë: A kanë kërkuar autoritetet e Kosovës që përfaqësuesit serbë të përfshihen në ekipin e Kosovës në dialog?

Igor Simiq: Me sa e kam unë të njohur, jo. Ne, deri më tash, nuk kemi qenë pjesë e delegacionit të bisedimeve të Prishtinës. Se a do të ndodhë kjo në të ardhmen, këtë nuk e di. Ajo që e di është qëndrimi i Listës Serbe, se Beogradi me të drejtë është përfaqësues i serbëve në ato bisedime dhe se në kuadër të delegacionit të Beogradit shkojnë edhe përfaqësuesit e Listës Serbe dhe kjo për ne është krejtësisht e mjaftueshme.

Radio Evropa e Lirë: Zoti Simiq, nëse Qeveria apo Kuvendi i Kosovës nisin ndryshimet kushtetuese lidhur me transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës në Forcë të Armatosur të Kosovës, a do ta ndryshojë Lista Serbe qëndrimin refuzues, të cilin e ka pasur deri më tash lidhur me këtë çështje?

Igor Simiq: Kjo është çështje, për të cilën Lista Serbe ka qëndrim të qartë. Është i njëjti që kemi pasur gjatë fushatës, kur kemi kandiduar me programin tonë për punë në përbërjen e ardhshme të Kuvendit dhe për të cilin kemi marrë mbështetjen e më shumë se 90 për qind të serbëve në Kosovë. Forca e armatosur e vetme legale dhe legjitime, që në hapësirën e Kosovës ka ardhur me pajtimin e Beogradit, është KFOR-i.

Ne thellësisht besojmë se nuk ka kurrfarë nevoje për formimin e çfarëdo force të armatosur tjetër në këto hapësira dhe çfarëdo formimi nuk do ta marrë mbështetjen e deputetëve serbë në Kuvendin e Kosovës.Dua të them se është fakt që transformimi i Forcave të Sigurisë nuk do t’iu leverdisë në përgjithësi, as qytetarëve shqiptarë që jetojnë në hapësirën e Kosovës. Kjo më tepër është një kërkesë për përfitimin e pikëve të caktuara politike.

Të rinjtë kanë braktisur Prizrenin, Prishtinën, Gjakovën apo Pejën dhe nuk po shkojnë në Evropën perëndimore për shkak se nuk e kanë Ushtrinë e Kosovës, por për shkak se nuk kanë hapësirë për përparim ekonomik, gjegjësisht, nuk kanë vende pune. Në atë moment që këtë ta kuptojnë njerëzit në Prishtinë, ne do të mund të ecim tutje. Kjo çështje, në mënyrë absolute nuk paraqet nevojën reale të shqiptarëve, e veçanërisht jo as të serbëve në hapësirën e Kosovës. Do të shtoja këtu dy të dhëna të rëndësishme.

E para, në hulumtimet që kanë bërë organizatat e caktuara joqeveritare në Kosovë, del se vetëm 4 për qind të shqiptarëve janë të interesuar për këtë çështje. Por, 27 për qind prej tyre janë të interesuar për pozitën e tyre ekonomike.

Gjithashtu, është nxjerrë edhe një e dhënë tjetër e rëndësishme. Ne në hapësirën e Kosovës e kemi KFOR-in, si trupa të NATO-s. A mendon dikush se ata nuk janë mjaftueshëm të fuqishëm që ta ruajnë paqen në këto hapësira dhe se është e nevojshme të formohet diçka tjetër? Mendoj që jo, sepse e gjithë kjo është vetëm një lundrim popullist, që në të vërtetë nuk ka kurrfarë baze reale.

GAZMENDI E BËRI GAZ VETEN – Nga Prof. dr. Binak Maxharraj

Kësaj të merkure që shkoi Adritatik Kelmendi në emisionin e tij te njohur “RUBIKON” e patë si mysafir Kryetarin e posarizgjedhur të Komunës së Pejes z.Gazmend
Muhaxherin.
Në emision u ba fjalë gjanë e gjatë për Komunën e Pejës,për zhvillimin e sajë ekonomik ,për arësimin dhe kuturën,për zhvillimin e infrastrukturës ne komunë,
për përmirësimin e jetes së qytetarëve te kësaj komune,u ba fjale, gjithashtue edhe për përspektivat se kah Kryetari i posazgjedhur i Pejes do ta drejtoj, do ta zhvilloj kete komunë me theks te posaçem ne zhvillimin e turizmit qe kjo komunë ka përspektive të mire.
Por ajo së çka mua më la përshtypje ishte biseda dhe qasja e propblemit te demarkacionit,pasiqe vija e re e demarkacionit më së shumti e godet këtë komunë.Siç dihet me çështjen e demarkacionit vendi yne po ballafaqohet qe gadi tri vite.Qysh në vitin 2012 Qeveria e Hashim Thaqit e patë formu Komisionin për demarkacion
të vijes kufitare me Malin e Zi.Që ne fillim u ba nje gabim i madh ne mertimin e komisionit.Ky Komision duhet ta mbante titullin:Komisioni për vertetimin e vijes kufitare e,jo për percaktimin e ndonje vije te re siç bëri ky komision,sepse vija e kufirit ka qene e delimituar shume ma herte qe ne vitin 1945 dhe se nuk mund te ketë nje delimitim të dytë . Ky Komision qe ishte ne krye me Murat Mehen(i cili shumë vite më pare ne shkrimet e tij dhe librat e tij konstatonte se kufiri me Malin e ZI është ne Çakorr dhe Kullë) punoi kundër ligjeve dhe Kushtetutes se Kosoves,ku thuhet se teritori i Republikes se Kosoves është
i pakontestueshem dhe i pa prekshem.Komisioni ne fjale pasiqe e mbaroi punën doli me raportin e tij ku thuhej se Kosova nuk kufizohet me Malin e Zi as ne Çakorr e as ne Kullë,qe do te thote se kufiri kishte zbrite per 6 kilometra ne mbrendi te Kosovës.Kjo i pezmatoi banoret e Zones se Rugoves te cilët te parët reaguan për kete gje,por askush nuk degjonte.Për kete problem,pra për përcaktimin e vijes se re te kufirit me Malin e Zi reaguan edhe ekspertet e pavaruar ne krye me Shpetim Bulliqin i cili ne “krye ne vete” me nje grup shokesh iu qasen vullnetarisht këtij problemi me çrast e informuan opinionin se Kosova sipas Komisionit te Murat Mehes po humbë hiq ma pak se 82.000 hektar tok.Jehona mori dhene.Demarkacioni u ba çështje dite ne te gjitha nivelet, banë protesta ne rrugë por edhe ne Parlament që ky version te mos kaloj sepse Kosova nuk ka tok me i fal askujt.Kosova rreth kësaj çështje i humbi gadi tri vite te mira pa ndonje zgjidhje,për te cilën gjë ra ëdhe Qeveria Mustafa.
Me ardhjen e Qeveris se re ne krye te se cilës është Ramush Harajdinaj(njeri ndërë refuzuesit me te fort te Komisionit të Murat Mehës)që ne seancen e parë te Qeverisë e shkarkoi Komisionin e Murat Mehes i cili ishte i formuar kryesishtë nga qatibat e zyreve dhe e formoi Komisionin e ri nga njërëz te dijes dhe te shkences nga Universiti i Prishtines ne krye me Shpetim Bulliqin.Komis-
ioni është ne teren,ne vlug te punës dhe së shpejti pritet te dal me raportin e vete të cilin do te ia paraqesë qeveris.
I pyetur nga moderatori per çeshtjen e demarkacionit Kryetari i posarizgjedhur i Komunes se Pejes Gazmed Muhaxheri deklaroi haptas se Kosova nuk po humb teritor,se e përkrahë plotesishte Komisionin e mëparshem,
tha turpshëm se i kamë pyet keta qatipat e mij te zyres se kadastres se ata i paskan dhane se Çakorri dhe Kulla sipas kriterit kadastral nuk i takojnë Kosovës. E dihet se kriteri kadastral nuk është dhe nuk mund te jete i vetmi kriter.Së kjo është e vertet Gazmend Muhaxheri thote se për këtë arsye Mali i Zi e asfaltoi rrugën 7 kilometrshe nga Çakorri deri te Ura e Kushishtës pa e pengu askush.Ne ktete menyre Gazmend Muhaxheri ne vend se ti del zor teritorit te Komunes se tij,ai ne kete emision u ba gazi dhe turpi i botës.Pra,u binte instrumenteve ashtu siç i thoshte shefi i vet Isa Mustafa.Tashti shtrohen do pyetje mjaftë interesante qe Gazmend Muhaxheri nuk i ka dijtë,apo ska dashtë më i dijtë së:
-Si u ba që Mali i Zi ta lëvizë kufirin me Kosovën qysh ne vitin 2013,bile edhe duke e asfaltuar rrugn e”huaj” 6 km nga Çakorri deri te ura e Kuqishtes,kur dihet se Mareveshja për demarkacionin midis ketyre dy shteteve është nenshkruar ne Vjene ne gushte te vitit 2015 nga Ministri i punve te jashtme te asaj kohe Hashim Thaqit dhe Skender Hysenit?!.
-Si është e mundshme që Mali i Zi te lëvizë kufirin për 6 klm ne mbrendi te Kosovës hala pa u Nenshkruar Mareveshja?!.Çka do te thotë kjo z.Muhaxheri,a nuk jane përzi këtu shumë kabllo me shumë tela ne drejtime te ndryshme e deri te manipulimet dhe keqpërdorimet ne emër te kufirit!!.
-Pse z.Muhaxheri nuk bahesh i sinqerte dhe te pranoje se kufiri tu ka rrasë gadi te dera e shtepis(Pejë) e ti nuk reagon fare,por iu bjen telave ashtu siq te thonë shefat e tu,a nuk është kjo marre!!.
-Pse z.Muhaxheri e pranon këtë vesion te Thaqit për demarkacionin kur te gjithë familja e jote dhe te gjidhe banoret e Zones ,popullata dhe deputetet e Kosoves jane kundër, së po u rrembehen tokat,kullosat,liqenet dhe po u mbesin edhe varret e te parëve andej kufirit dhe më këtë ti po bahesh marrja e vehtes dhe gazi i botës!!.
Dhe krejtë për ne fund po ti sjelli edhe dy fakte qe deshmojne se kufiri më Malin e Zi është i manipuluar:
Fakti i parë:
-Adem Muriqi është i asajë ane,është nga Koshutani i Rugovës.Ky njeri ishte ish pjesetarë i policisë kufitare qe nga viti 1974.Ai e ka kontrollu kufirin nga Çakorri deri ne Kullë te Zhlepit.Ai e thotë një gjë që së ka thanë askush deri me tani.Muriqi thotë së deri në vitin 2oo8 këtë ask rrugor deri ne Çakorr dhe Kullë,e kontrollonte policia e Kosovës.Pra,qe nga viti 2008 e këndëj Policia e Kosovës nuk ka pasë qasje ne keto dy aske rrugore,qe do te thotë së kufiri qysh ne ate kohe kishte levizë për 6 klm në mbrendi te Kosovës të cilën tani e kontrollonte dhe mirëmbante Policia e Malit te Zi.qe do te thote se sipas Muriqit dhe banoreve te zones qe ne kete vite ka nisë te funksionoj vija e re e kufirit midis Kosovës dhe malit te Zi a mos është vallë kjo një rastesi apo koinçidencë,vetem nje zot e dinë.Këte më së miri i tregon koha.
Fakti i dytë:
Ky fakt është i lidhur pikërishtë me mua.Si njeri i asaj zone që jamë nje dite dikund veren e vitit 1986 unë me disa shok shkuam për vikend të Kulla e Zhlepit.Me vehte mor em birra por edhe nje qinq qe ta piqeshim atje naltë ne hellë.Zbarkuam ne nje ledinë te bukur . Mblodhem krande dhe dru e ndezëm zjarrin ofer nje hormoqi(breu) dhe filluam qe ta piqnim ne hell qingjin.Nga zjarri i ndezur shkonte fjolla fjolla tymi i cili u ngjitke naltë atyre majave.Kur papritmas nga pyelli del nje shumar malazias i cili memzi merrte frymë nga ecja e shpejte apo nga vrapimi neper pyell.U ndal,po na shikon quditëshëm të gjihtëve dhe na tha:
-Nga large e pash dymin dhe vrapova shpejtë se a mos po digjet mali dhe shtoi pak si i zemruar:Po pse bre burra e keni ndezë zjarrin e teritorin e Malit te ZI dhe ketu bash te ky hormoq qe mund te digjet.Pse nuk e ndezet zjarrin ne teritorin e Kosoves i cili është(bente me gisht) qe aty nja 20 metra më large nga këtu,qe atje pas atij guri te shenuem me nj X te kuq qe shenon kufirin midis Kosovës dhe Malit të Zi.Pasiqe i kërkuam falje,ai pak u zbydhë,u qetësu,ia dhamë disa birra por edhe një copë mishi te pjekur dhe shkoj duke na deshiru vikend të mire,por edhe me nje porosi qe heren tjetër zjarrin të Kulla ta ndezim ne teritorin e Kosovës.Kane kaluar shume vite por ai guri me ate X të madhe me te kuqe nuk është ma aty,është rrokullisë per 6 kilometra teposhtë.Këte gur e shperngulën Malazëzet ne krye vehte,pa e pyet askend,e shpëngulen teposhtë bile edhe shume më heret se sa te nenshkruhej Mareveshja per demarkacion,kurse keta qyqanat tane as që reaguan,nuk reaguan sepse ishin te zene më pune tjera ne hajni dhe korrupcion te te gjitha llojeve.
Ndaj te gjitha këtyre marifeqeve te fliqeta qe dikur do të ju delë tymi atehere nuk pak reagu fare as Gazmend Muhaxheri i cili mu për kete nga Gazment kalojë ne gaz të botës.
Komisioni i ri ne krye me Shpetim Bulliqin dhe njërëzit e tjere te dijes e shkencës po e vazhdon punën dhe së shpejti do te dalin me te vertetën,ata nuk jane zhurmagjijë siç i quan Presidenti Thaqi, ata nuk jane as rrugaq,ata jane njerez profesionist te zanatit, jane njërez te dalun nga ky popull,njërëz se jane betue se do ta nxjerrin te verteten,njerës që i dalin zot kësaj toke e cila është e pa prekshme,e pacenueshme.

Halil Matoshi: Urdhërarresti i rremë serb kundër Haradinajt e dëmton dialogun

Kosova ka akuzuar Serbinë për minimin e dialogut midis dy vendeve, duke refuzuar të tërheqë urdhërarrestin ndërkombëtar për kryeministrin kosovar, Ramush Haradinaj.

Tensionet midis dy vendeve janë rritur në fillim të këtij viti, kur Haradinaj, i cili është bërë kryeministër në shtator, është arrestuar në Francë në bazë të një urdhërarresti të Serbisë.

Ai është liruar pasi gjykata e Francës e ka refuzuar kërkesën e Serbisë për ekstradim.

“Krijimi i listave dhe akuzimi i njerëzve mbi prova të rreme u takon kohërave të errëta të Serbisë, nën (Sllobodan) Millosheviqin”, tha të premten Halil Matoshi, këshilltar politik i Haradinajt.

“Kjo nuk i kontribuon dialogut midis Kosovës dhe Serbisë si dy shtete sovrane dhe fqinje”, tha Matoshi.

Zyrtarët perëndimorë në Prishtinë, ashtu si edhe ata lokalë, druajnë se Haradinaj mund të arrestohet nëse udhëton jashtë vendit dhe nëse urdhërarresti për të nuk tërhiqet, raporton Reuters.

Haradinaj do të vizitojë javën e ardhshme Brukselin.

Qeveria ndan 219 mijë euro për shpenzimet në rastin ‘Kumanova’

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës

Qeveria e Kosovës, ka marrë vendim që të ndajë 219 mijë euro për familjarët e të dënuarve dhe të vrarëve në përleshjen e Kumanovës.

Vendimi është marrë në mbledhjen e Qeverisë. Këto mjete u tha se ndahen për mbulimin e shpenzimeve të familjarëve, të dënuarve dhe të vrarëve në përleshjet e 9 dhe 10 majit 2015 në Kumanovë.

“Janë 219 mijë euro që ndahen për mbulimin e shpenzimeve te familjeve të të dënuarve dhe te vrarëve në Rastin Kumanova”, tha kryeministri Ramush Haradinaj. Ai ka sqaruar po ashtu se çdo familjeje të të dënuarve dhe të vrarëve do t’u takojnë nga 10 mijë euro, duke e obliguar Ministrinë e Financave për zbatimin e vendimit.

Në rastin e njohur si “Kumanova”, ishin akuzuar 37 persona, prej tyre 19 nga Kosova.

Më 2 nëntor, Gjykata në Shkup dënoi me 746 vjet burg të akuzuarit për përleshjet në Kumanovë gjatë të cilave u vranë tetë policë të Maqedonisë dhe 10 persona nga grupi i armatosur.

Më 3 nëntor në Prishtinë u protestua për dënimet e shqiptuara në rastin “Kumanova”, ndërkaq edhe vet kryeministri Ramush Haradinaj doli para protestuesve, duke u premtuar atyre angazhimin për të proceduar këtë rast në një rigjykim ndërkombëtar.

Letër njeriut tonë të politikës – Nga Skender Mulliqi

-Te njohim ne mirë që nga fillimi, je njeri i padinjitetshem, pa ndërgjegje dhe njeri amoral politik. Ti ke qenë dhe ke mbetur mjeran i skenës politike. Ashtu si ke filluar karrierën në menyre të turpshme, ashtu edhe po vazhdon…

I ke tradhtuar miqtë, ke rrënuar partinë, ke gënjyer popullin, ke vjedhë para dhe të mira materiale.
Ty është pak më të burgosur, ndoshta meriton dënim drakonik.
Nuk ke folur as një fjalë të vetme pa genjyer.
Ti rren që nga mengjesi deri në mbrëmje.
Rren si qeni.
Dhe leh si qeni.
Ai qe rren, ai edhe vjedhës.
Nënën tënde e shet për poste dhe para.
Kurrë Ty nuk të bëhet mjaft.
Ti je politikani më amoral i të gjitha kohërave.
Ti je turpi i kombit shqiptar.
Ti je turpi i qenies njerëzore.
Ai që të takon Ty , për shumë vite nuk do të ketë lumturi dhe as fat.
Nese kapesh për lisin e njomë , ai do të thahet.
Nuk gjen njeri në këtë nënqiell që ka fjalë të mira për Ty.
Ti je më i zi se djalli.
E mjere është ajo nënë që të ka lindë dhe të ka rritur.
Ti je dhe ke mbetur një pjellë e keqe.
Gjaku i martirëve dhe dëshmoreve të kombit të mallkon për jetë e mot…
…Fund i keq po të prêt…