VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ambasada e Zvicrës në Prishtinë: Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi nuk funksionon

By | June 2, 2020

Komentet

Në shkollat e Lucernës maskat do të bëhen të detyrueshme

VOAL – Shkolla bëhet më së miri në klasë. Kjo është ajo që besojnë autoritetet e kantoneve Lucernë dhe Jura, të cilat, sipas SRF, parashikojnë një detyrim për të aplikuar maska ​​për nivele të caktuara shkollore për të siguruar dhënien fund të mësimit në distancë. Në këtë kanton gjermanofon të Zvicrës, sot u dekretua detyrimi për t’i mbajtur ato në shkollat ​​e mesme kantonale, si dhe në ato të ulëta profesionale. Edhe në Jura, është pothuajse e sigurt se do të bëhen të detyrueshme maskat (në shkollën fillore vetëm për të rriturit), por vendimi zyrtar nuk është marrë ende.

Në bazë të vendimit është vetëdija se me maskë nuk është më e domosdoshme distanca një metës e gjysmë mes njerëzve, dhe kjo lejon që një klasë e tërë të marrë pjesë në mësime, si në periudhën që i parapriu pandemisë. Detyrimi mbulon të gjithë orarin e shkollës, si mësimet ashtu edhe pushimet, me qëllim të sigurimit të shëndetit të nxënësve dhe mësuesve. Do të futen edhe masa të mëtejshme higjene dhe ventilim të rregullt. Studentët dhe prindërit do të duhet të paguajnë për maska, ndërsa personeli mësimor do të furnizohet falas. Masat e planifikuara do të zbatohen për sa kohë që nuk ka ndryshime në situatën pandemike dhe në numrin e rasteve në Zvicër.

Kantonet e tjerë po mendojnë gjithashtu që maskat të jenë të detyrueshme për vitin e ardhshëm shkollor. Sipas hulumtimeve nga SRF, dhjetë kantone të tjera në të vërtetë kanë deklaruar se detyrimi për të mbajtur maska ​​është diskutuar në nivele të caktuara shkollore dhe është pjesë e konsideratave të sigurisë. rsi/eb

Gazeta zvicerane alarmon: Rastet e COVID-19 po rriten në mënyrë rapide në Kosovë, kjo është problem për Zvicrën

Gazeta e njohur zvicerane Blick ka shkruar sot për numrin e shtuar të personave të prekur me koronavirus në Kosovë, raporton Gazeta Express.

Në këtë artikull të publikuar nga Blick thuhet se Kosova ishte njëri nga shtetet që nuk ishte prekur që nga fillimi prej pandemisë koronavirus.

Gazeta zvicerane shkruan se nga 18 maji qeveria në Kosovë ka nisur me lehtësim të masave, derisa, edhe aty si në vendet tjera evropiane ekzistonte një frymë optimizmi për këtë cështje.

“Më pak se dy muaj më vonë, situata është krejtësisht e ndryshme. Numrat e personave të infektuar me koronavirus janë rritur ndjeshëm që nga mesi i qershorit. Gjatë ditëve të kaluara, ka pasur më shumë se 200 infeksione të reja, gjithsej 94 vdekje tashmë janë konfirmuar – dhe numri ka të ngjarë të rritet shpejt. Numri i rasteve aktive të enjtën është bërë e ditur se është  2118”, shkruhet në artikull.

Aty përmendet se gjatë tri ditëve të kaluara numri i personave që kanë dalë pozitiv me COVID 19 ka qenë gjysma e atyre që janë testuar.

Mungesa testeve është gjithashtu njëri nga problemet për të cilat flitet në këtë artikull. Derisa në Zvicër, kryhen deri në 15 mijë testime në ditë, në Kosovë kryhen nga 200 deri në 400 teste.

“Qeveria tashmë e ka njohur problemin. Kryeministri Avdullah Hoti i cili ka qenë në krye të Qeverisë që nga 3 qershori, dëshiron të rrisë kapacitetet e testimit në 500 teste në ditë. Numri i të infektuarve në  Kosovë ka të ngjarë të mbetet i lartë edhe në Kosovë, d.m.th. numri i të infektuarve që nuk e dinë se janë të infektuar – dhe gjithashtu mund të mos kenë simptoma”, thuhet në artikull.

Aty përmendet se qeveria e Kosovës ka marrë masa të reja për kufizim të lëvizjes së qytetarëve, në ato komuna ku ka më së shumti raste të konfirmuara.

“Ne po bëjmë çmos që gjendja të jetë nën kontroll,” citohet të ketë thënë kryeministri Hoti. Ai nuk do të kishte asnjë hezitim në shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme nëse ekspertët e shëndetit e miratojnë.

Qeveria kosovare jo vetëm që po lufton virusin – por po lufton edhe popullsinë e vet. “Vlerësohet se 30 përqind e qytetarëve të Kosovës nuk mendojnë se Covid-19 është i vërtetë,” tha Hoti.

Kriza e koronës në Kosovë mund të jetë problem për Zvicrën

Për Zvicrën, zhvillimet në Kosovë janë problematike për shkak të sezonit të pushimeve. Pas Serbisë, Kosova është duke u bërë një nga shtetet numrin më të madh të rasteve, me pasoja dramatike nëse udhëtarët kthehen në Zvicër të infektuar dhe nuk respektojnë rregullat e karantinës.

Kosova është në listën e Këshillit Federal të vendeve me rrezikshmëri të lartë, por shumë njerëz që janë të gatshëm të udhëtojnë me sa duket nuk duan të respektojnë rregullat e detyrueshme të karantinës pas kthimit të tyre.

“ Dhjetë ditë vetë-izolim janë të detyrueshme pas një udhëtimi në Kosovë – kushdo që e shkel këtë mund të gjobitet deri në 10,000 CHF. Nuk ka kontrolle në vendkalimet kufitare – as me tokë dhe as në aeroport”, thuhet në artikull./GazetaExpress/

SHBA dhe Zvicra – bashkëpunim në fushën e zhvillimit të dronëve

VOAL – Berna dhe Uashingtoni synojnë të forcojnë bashkëpunimin e tyre në kërkimin dhe zhvillimin e dronëve. Zyra Federale e Aviacionit Civil (FOCA) dhe Administrata Federale e Aviacionit të Shteteve të Bashkuara (FAA) kanë nënshkruar një deklaratë të misionit qëllimi i të cilit është të bëjë kontrollin e hapësirës ajrore më efektiv.

Të dy palët përqëndrohen në kërkimin dhe zhvillimin, si dhe në shkëmbimin e ideve, stafit dhe informacionit. Ata duan të adresojnë më mirë sfidat aktuale dhe të ardhshme në lidhje me përdorimin e sistemeve të aeroplanëve pa pilot (UAS) dhe integrimin e tyre të sigurt në hapësirën ajrore, tha FOCA të mërkurën.

Një nga sfidat është të avancohen dhe harmonizohen standardet kombëtare dhe ndërkombëtare të sigurisë të zbatueshme për UAS. Duke bashkëpunuar, Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara do të jenë në gjendje të bëjnë përparime të rëndësishme, siç është zbatimi i identifikimit në distancë, një veçori që lejon UAS-të të japin informacionin e tyre të identifikimit në fluturim për palët e tjera që janë në gjendje ta marrin atë informacion./ATS-eb

Në Zvicër, në 24 orët e fundit 129 infeksione të reja

voal.ch – 129 raste të reja pozitive të koronavirusit  janë regjistruar në Zvicër dhe Principata e Lihtenshtajnit në 24 orët e fundit.

Zyra Federale e Shëndetit Publik raporton në buletinin e saj të përditshëm. Si pasojë, infeksionet kthehen në rritje pas 47 rasteve regjistruar midis të dielës dhe të hënës dhe 54 të tjerave midis të hënës dhe të martën.

Është rritur edhe numri i testeve gjithashtu: ndërmjet 10’431 dje dhe sot, kundër  5’585 të 24 orëve të mëparshme.

Numri i vdekjeve të lidhura me Covid-19 ishte i qëndrueshëm, në një lartësi prej 1.966.

Si masë mbrojtëse Zvicra ka rekomanduar mbajtjen e maskave në mjetet e transportit publik dhe distancën sociale.

Prej 1 qershorit në Zvicër janë raportuar 1554 raste të reja dhe 14 fatalitete.RSI/EB

 

Gazeta 20Min ka shpërndarë sot gratis në stacionet kryesore të trenave në Zvicër 25 mijë maska

voal.ch – Gazeta 20Minuten që shpërndahet gratis në Zvicër edicionin e së hënës ia ka kushtuar mbajtjes të maskave, të cilat prej sot do të jenë të detyrueshme në transportin publik.

Në bashkëpunim me Coop dhe Hekurudhat Federale Zvicerane (SBB), 20 Minuten ka sensibilizuar udhëtarët për këtë temë duke i inkurajuar ata në mënyrë miqësore të mbajnë një maskë.

Për këtë qëllim, gazeta ka filluar sot shpërndarjen gratis të maskave prej orës 6:00 e mëngjesit deri në 09:30 në stacionet kryesore të trenave në Bernë, Lausanne, Lugano dhe Cyrih, në bashkëpunim me agjencinë Promotion-Tools.

Sot përveç kopertinës, edhe logoja e gazetës ishte bërë pjesë e temës të mbajtjes të maskave.

Hashtag #teammask raporton gjithashtu për temën në fjalë në mediat sociale./20Min/EB

 

“Nuk duam të bëjmë policin” – Prej sot maskat të detyrueshme në transportin publik – Kur gjoba arrin deri në 10 mijë franga ?!

Në foto Simonetta Sommaruga, presidentja e Konfederatës Helvetike me maskë

 

voal.ch –  Të gjithë prej sot janë të deytruar të mbajnë maska në mjetet e transportit publik veç fëmijët nën mshën 12 vjeçSimonetta Sommaruga.

Midis kontrolluesve ka lehtësim, por edhe shqetësim. Ata thonë se nuk duan të bëjnë policin.

Sindikata e sektorit të transportit e ka kërkuar disa kohë të detyrueshme përdorimin e maskës në trenat dhe autobusët për të mbrojtur shëndetin e punonjësve.

Por presidenti Giorgio Tuti është i vetëdijshëm se kjo është një shpatë me dy tehe: “Ne kemi detyra, në lidhje me kontrollin e biletave dhe sigurinë, por ne nuk jemi policë dhe është e drejtë që duhet të jetë kështu,” shpjegon ai.

Pra, si sillen ata me pasagjerët që refuzojnë ta mbajnë maskën? “Diskutoni, përpiquni t’i bindni ata ta mbajnë maskën, duke ndërmarrë hapa të kujdesshëm për të shmangur një përshkallëzim.” Sipas Tutit, personeli i mjeteve të transportit është mësuar të trajtojë situata tensioni. Falë kontakteve me kolegët nga vendet fqinje, ai është mjaft i qetë: shumica duket se i ndjekin rregullat.

A ka gjoba për atë që nuk mban maskë është pyetja

Nuk ka gjobë për cilindo që refuzon të mbajëë maskë. Megjithatë, pasagjeri rrezikon dhe është e mundur që në mënyrë indirekte dhe mund të gjobitet deri në në 10,000 franga nëse pasagjeri kundërshton ftesën e personelit të sigurimit (për shembull policia hekurudhore) për të zbritur nga mjetet e transportit në ndalesën e parë të mundshme.

Por çfarë të themi për ata kontrollues që e shohin maskën shumë të pakëndshme, veçanërisht në ditë shumë të nxehta? “Është e qartë se është më e rehatshme pa maskë”, përgjigjet Giorgio Tuti, “por deri më tani askush nuk është shtruar në spital kur është mbrojtur me maskë, ndërsa…ka mijëra vdekje nga Covid-19 për ata që nuk mundën të mbroheshin. ta durojmë këtë bezdi për të dalë sa më shpejtë nga kjo situatë”.

Kërkesa për maskë vlen për të gjithë pasagjerët në trena, tramvaje, autobusë, teleferikë dhe anije, pavarësisht nga numri i njerëzve që përdorin mjetet e transportit. Fëmijët nën 12 vjeç janë të përjashtuar./20Min/EB

KEYSTONE/Ti-Press/Elia Bianchi sda-ats

 

 

Zvicra regjistron 70 raste të reja 24 orët e fundit

VOAL – Zvicra ka regjistruar 70 raste të tjera koronavirus brenda 24 orësh: Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) e ka bërë të njohur atë në buletinin e saj të përditshëm. Që nga 1 korriku, numri i infeskioneve ditore ka qenë rreth 100 ose më shumë. FOPH raportoi 97 raste të reja të Shtunën, 134 E Premte, 116 E Enjte dhe 137 E Mërkurë. Në total, Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit kanë regjistruar 32.268 raste të konfirmuara që nga fillimi i krizës, përfshirë 617 në shtatë ditët e kaluara. Asnjë vdekje e re nuk u njoftua të Dielën, gjithsej mbetet e fiksuar në 1.686 vdekje./rsi/eb

Engelberger: Kantonet të marrin masa për të frenuar përhapjen e koronavirusit

VOAL – Presidenti i Konferencës së Drejtorëve Kantonalë të Shëndetit, Lukas Engelberger, nga kolonat e NZZ am Sonntag fton kantonet të marrin masa për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Dispozitat kantonale mund të forcohen me rregulloren e re për masat për të luftuar epideminë Covid-19 në situata të veçanta, thekson ai.

Kantonet kanë mundësinë, tha ai, të ndalojnë ngjarje masive, të mbyllin disko, të kufizojnë orët e hapjes së restoranteve dhe të zgjasin detyrimin për të mbajtur një maskë mbrojtëse. Nëse numri i rasteve të kontaminimit Covid-19 vazhdon të rritet, masa të tilla janë të pashmangshme, vuri në dukje Engelberger. rsi/eb

Presidentja e Konfederatës: Të kemi kujdes, virusi është ende mes nesh!

VOAL – Rritja e mprehtë e infeksioneve Covid-19 ditët e fundit tregon se Zvicra nuk ka gjetur ende ekuilibrin e duhur midis rihapjes dhe kujdesit, thotë Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga. “Ne kemi shumë liri në situatën aktuale. Por virusi është ende mes nesh”, tha Sommaruga në një intervistë për SonntagsBlick. Për këtë arsye, Këshilli Federal reagoi duke urdhëruar detyrimin për të mbajtur maska ​​në transportin publik dhe karantinën e detyrueshme për udhëtarët nga zonat e rrezikut, shtoi ai. “Ne duhet të jemi të kujdesshëm.”

Si presidente e Konfederatës, ajo thotë se është përpjekur të gjejë kompromisin e duhur që nga fillimi i krizës. Sipas saj, ka pasur një larmi të gjerë propozimesh për t’u marrë me pandeminë. Për Këshillin Federal ishte “e rëndësishme të vendosësh mbrojtjen e popullatës në qendër të masave dhe, në të njëjtën kohë, të ndihmosh ekonominë”.

“Ishte gjithashtu thelbësore që Këshilli Federativ menaxhoi krizën me zgjuarsi, mësoi dhe ishte i hapur për rregullime,” shtoi ajo. Sommaruga beson se Zvicra në përgjithësi veproi shumë mirë gjatë krizës.

ATS/eb

Zvicër: Kreu i task forcës federale shqetësohet për rritje të mundshme të infektimeve

VOAL – Kreu i task forcës federale shqetësohet për një rritje të mundshme të rasteve të infektimit. Që nga nesër, e hënë, në transportin publik në të gjithë Zvicrën janë të detyrueshme maskat.

Baret dhe klubet e natës, të cilat ditët e fundit janë cituar si shkaqe të mundshme të përhapjes së Covid-19, duhet të rregullojnë masat e tyre shëndetësore, raporton SonntagsBlick. Në disa kantone, gjurmimi i kontaktit nuk funksionon më. Dokumentet e Kantonit të Friburgut tregojnë se gjurmimi i kontakteve tashmë po arrin kufijtë e tij me 30 infeksione të reja në ditë. Kantonet e Zyrihut dhe Shën Galen janë gjithashtu afër kufirit. Shefi i grupit të punës Covid-19 të Këshillit Federal Matthias Egger, nga kolonat e gazetës së të dielave, paralajmëroi se numri i infeksioneve të reja mund të rritet në 200 në ditë javën tjetër dhe në 400 në ditë javën pasuese.

Në Zvicër, rastet e reja të infeksionit ranë nën 100 dje, e shtunë. Dhe nga nesër, e hënë do të fillojë detyrimi për të përdorur maskën në të gjithë transportin publik në Konfederatë.  rsi/eb

Blocher ndërron mendje, kërkon pensionin si ish këshilltar federal

VOAL – Christoph Blocher ( Kristof Bloher) deri tani ka hequr dorë nga pensioni i tij si ish këshilltar federal. Tani ai ka ndryshuar mendje dhe e kërkon atë në mënyrë retroaktive. Për shtetin, kostot janë rreth 2.7 milion franga. Kjo është hera e parë që kërkohet një pagesë prapavepruese, por mund të jetë edhe e fundit.

Po, sepse Këshilli Federal, duke aprovuar kërkesën e Blocher-it, i cili duhej të mbetej diskret dhe në vend të kësaj përfundoi në shtyp, gjithashtu udhëzoi Kancelarinë Federale të sqarojë se si kjo mundësi mund të përjashtohet në të ardhmen.

Kjo na bën të kuptojmë se sa befasues është aspekti i retroaktivitetit edhe nga një këndvështrim zyrtar/juridik, si dhe nga ai personal, duke pasur parasysh që Christoph Blocher paraqitet rregullisht në listën e miliarderëve në Zvicër. Si i dëshiron Blocher këto para nga të cilat ai ka hequr dorë prej vitesh? A i duhen vërtet?

Vetë Blocher në Tages-Anzeiger thotë: “Nuk kam pse ta justifikoj veten time, është e drejta ime”. Dhe ai thotë se tani që është 80 vjeç, ai mendon se është koha për të tërhequr pensionin e tij.

Schweiz am Wochenende, i cili zbuloi këtë lajm, megjithatë, ekspozon arsye financiare. Blocher është një miliarder falë pasurive të tij, por kjo nuk do të thotë që ai gjithashtu ka të ardhura në të njëjtat nivele, edhe sepse kompania familjare e argjendarisë, EMS Chemie, ua shiti fëmijëve të tij kur u bë anëtar i Këshillit Federal, prandaj ai nuk mbledh më dividendët. Në pronat e tij – siç janë pasuritë e paluajtshme dhe pronat e tjera – ai duhet të paguajë taksë për substancën.


Vendimi i marrë të mërkurën e kaluar nga Këshilli Federal, megjithatë, nuk është ende përfundimtar, para se të paguhet pensioni, duhet të merret miratimi nga delegacioni i financave të Parlamentit. rsi/eb

Berset: Nëse hyni në Zvicër nga njëri prej këtyre 29 vendeve, duhet të karantinoheni 10 ditë

VOAL – Kushdo që hyn në Zvicër nga një prej 29 vendeve në listën e publikuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, do të duhet të karantinohet për dhjetë ditë. Masa, e njoftuar në një konferencë shtypi nga Ministri Alain Berset dhe botuar të enjten, do të hyjë në fuqi më 6 korrik dhe do të përditësohet një herë në muaj.

Shtetet në listë përfshijnë Serbinë, Kosovën dhe Suedinë, vendi i vetëm në zonën Shengen. Detyrimi i karantinës vlen edhe për ata që vijnë nga Maqedonia e Veriut, Rusia, Armenia, Azerbajxhani, Bjellorusia, Moldavia.

Gjithashtu udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara, Argjentina, Bolivia, Brazili, Kili, Kolumbia, Peru, Republika Dominikane, Hondurasi, Panama, Turqit dhe Ishujt Kaikos, Izraeli, Bahreini, Katari, Iraku, Kuvajti, Oman, Arabia Saudite, Afrika e Jugut dhe Kepi Jeshil konsiderohen në rrezik sepse në tranzit nga rajone me rrezik të lartë të infektimit.

Njerëzit do të informohen për këtë masë në aeroplanët, autobusët dhe veturat, si dhe në kufij. Atëherë ata do të kenë dy ditë për t’u raportuar pranë autoriteteve kantonale. Do të bëhet një listë me detajet e kontaktit të tyre, përmes të cilave mund të kontrollohet përputhshmëria me karantinën. Kushdo që nuk zbaton rregullat përballet me gjobë deri në 10,000 franga. rsi/eb