VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Aksidenti i 23 vjeçares në Gjermani, flet babai i djalit

By | August 21, 2015

Komentet

(Video) Zbulohen 3 ish-spiunët e Sigurimit në kupolën e Policisë

Procesi i Vettingut/ Drejtori i Përgjithshëm del i pastër nga AIDSSH

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit gjen me dosje tre oficerë të lartë nga 55 të kontrolluar.

Procesi i Vettingut kap “peshqit” e parë në kupolën e Policisë së Shtetit. Sipas dokumentave që disponojnë ekskluzivisht “Shqiptarja.com” dhe “Report TV” tre oficerë të madhorë të policisë rezultojnë si bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit të Shtetit. Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka gjetur me dosje tre oficerë të lartë që janë në poste drejtuese në Policinë e Shtetit.

Procesi i vetingut në radhët e Policisë së Shtetit ka pak kohë që ka filluar ku fillimisht po kontrollohen drejtuesit më të lartë. Në këtë proces ata vlerësohen për 3 komponentët, atë të pasurisë, pastërtisë së figurës dhe aspektin professional. Pikërisht tek komponenti i pastërtisë së figurës një nga pikat kryesore është kontrolli i së kaluarës së oficerëve të policisë në lidhje me ish-regjimin komunist dhe më hollësisht me ish-Sigurimin e Shtetit. Sipas dokumenteve që disponojnë “Shqiptarja.com” dhe “Report TV” Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka përfunduar kontrollin për 55 oficerë që mbajnë poste drejtuese në Policinë e Shtetit nga të cilët kanë rezultuar me problem tre prej tyre. Oficerët G.Z., B.SH. dhe A.SH. kanë rezultuar si bashkëpunëtorë me ish-Sigurimin e Shtetit. “Nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij”, kjo ka qenë përgjigjia e njëjtë që është dhënë për këta tre oficerë të lartë nga ana e AIDSSH. Ndërsa për gjithë oficerët e tjerë AIDSSH është përgjigjur se: “Nuk figuron të ketë material në emër të tyre”.

Pas këtij konstatimi këta tre oficerë rrezikojnë përjashtimin nga radhët e policisë pasi në kriterin e pastërtisë së figurës dy janë pikat kryesore që ndikojnë në vlerësim negative ajo e lidhjeve me botën e krimit si dhe lidhjet me ish-Sigurimin e Shtetit para viteve 1990.

Duhet theksuar se këta janë vetëm 55 oficerët e parë në poste drejtuese që janë marrë në shqyrtim nga Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, pasi priten në vazhdim të kontrollohen edhe shumë të tjerë, rreth 300 është numri I tyre.

Kujtojmë se vetingu në radhët e uniformave blu, i cili pritet të filtrojë rreth 13 mijë punonjës, ka filluar me dosjet e para të drejtuesve më të lartë.

Ndërkaq, ende nuk ka një datë konkrete se kur pritet të përfundojë vettingu në radhët e policisë, përveç limit deri në qershorin e 2020 kur pritet të kenë përfunduar të gjitha shqyrtimet për dosjet e drejtuesve më të lartë. Ata që nuk do të kalojnë dot filtrat, shkarkohen për të mos u kthyer më në polici.

(Kliko këtu) vendimi i plotë i Autoritetit për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit

Përgjigjet e AIDSSH për oficerët që kishin lidhje me Sigurimin

Vendimi Nr.333 datë 24.05.2019

“Për zotin G.Z nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij

Vendimi Nr.335 datë 24.05.2019

“Për zotin B.SH nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij”

Vendimi Nr.338 datë 24.05.2019

“Për zotin A.SH nga verifikime e kryera deri më tani figuron të ketë material në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të tij

E.L./b.ha./Shqiptarja.com

 

(Video) Basha nxjerr videon me emrat: Krahasuar me Ramën, Valdrin Pjetri, kriminel i rangut të tretë

 

“Krahasuar me Edi Ramën, Valdrin Pjetri është kriminel i rangut të tretë”. Keshtu ka  deklaruar sot kreu i PD-se, Lulzim Basha, teksa e cileson Ramen, si nje rrezik për çdo familje.

 

basha seliq

Në një video bashkëngjitur statusit te postuar sot ne faqen e tij ne Facebook, Basha sjell në vëmendje kryebashkiakët socialistë dhe deputetët e PS që kanë pasur probleme me ligjin dhe fshehjen e të shkuarës, nga Mark Frroku dhe Saimir Tahiri dhe nga Elvis Roshi te Vangjush Dako.

REAGIM I KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA

“Krahasuar me Edi Ramën, Valdrin Pjetri është një kriminel i rangut të tretë, një trafikant i dënuar droge që ka fshehur të kaluarën e tij.

Por është Edi Rama ai që futi në politikë dhe zyrat e shtetit dhe i bëri deputetë, kryebashkiakë e zyrtarë të lartë dhjetëra kriminelë me rekorde të tmerrshme kriminale, trafikantë, përdhunues e deri vrasës.

Edi Rama është kërcënim dhe rrezik për jetën dhe sigurinë e çdo familje shqiptare!

Gjatë regjimit të tij, Shqipëria u kthye në parajsën e krimit të organizuar dhe të pastrimit të parave të pista nga trafiku i drogës dhe korrupsionit.

Krimi dhe Edi Rama janë të pandashëm. Që të largojmë krimin duhet të largojmë Edi Ramën.”

 

#ShqipëriaSiEuropa #RamaIk

PD nxjerr dokumentin: Prova që fakton dënimin e Valdrin Pjetrit (video)

TIRANË

Sekretari i Përgjithshëm në Partinë Demokratike, Gazment Bardhi ka publikuar sot “prova autentike”, të cilat sipas tij, faktojnë dënimi në Firence të kreut të ri të bashkisë Shkodër, Valdrin Pjetrit. Ai tha se Valdrin Pjetri është arrestuar në flagrancë  së bashku me shtetasin Altin Doda në 27 janar 2003 në Itali.

“Kjo qe shikoni këtu është kartela elektronike e të dhënave kriminale e nxjerrë nga sistemi elektronik i kuesturës së Firences nga te cilat rezulton se Valdrin Luigj Pjetri, lindur në Shqipëri, është arrestuar në flagrancë me shtetasin Altin Doda në 27 janar 2003 në Firence. Në 28 janar 2003 përpara gjykatës Pjetri ka pranuar kryerjen e krimit dhe fajësinë duke nënshkruar marrëveshjen për dënimin tij të menjëhershëm. Ai është dënuar nga gjykata e Firences në 12 qershor 2003 për shpërndarje prodhim i lëndëve narkotike të kryer në bashkëpunim.Për shkak të marrëveshjes së nënshkruar te bashkëpunimit, gjykata ka urdhëruar pezullimin e dënimit”-tha mes tjerash Bardhi.

Deklarata e PD-së janë hedhur poshtë nga vetë Pjetri, i cili ditë më parë publikoi disa certifikata të cilat siç tha ai faktonin pastërtinë e figurës së tij.

Deklarata e plotë:

Edi Rama hesht prej 2 javësh që kur Partia Demokratike zbuloi për opinionin publik se kandidati i tij për Kryetar të Bashkisë Shkodër është një trafikant droge, i dënuar në Itali 16 vjet më parë.

Me heshtjen prej fajtori, Edi Rama provoi edhe njëherë se bashkëqeverisja me krimin e organizuar është projekti i tij i vetëm që i siguron pushtetin.

Në këto 6 vjet të drejtimit të vendit, Edi Rama u provua si Kryeministri që promovoi në politikë dhe në administratën publike mbi 300 persona me precedentë kriminalë, nga vrasësit dhe përdhunuesit, tek trafikantët e drogës dhe trafikantët e grave dhe vajzave.

Edi Rama hesht për të mbrojtur Valdrin Pjetrin dhe karrigen e tij të kalbur nga bashkëpunimi me krimin. Ai hesht megjithëse ka marrë zyrtarisht përgjigje që Valdrin Pjetri është i dënuar dhe sipas ligjit nuk mund të ushtrojë asnjë funkison publik përfshirë atë të Kryetarit të Bashkisë.

Me vetëdije, me informacion të plotë për të kaluarën kriminale si trafikant droge, Edi Rama e emëroi Valdrin Pjetrin në 24 Korrik 2019 si drejtues politik të Partisë Socialiste në Qarkun Shkodër.

Ndiqeni sesi në 30 Korrik, Edi Rama e vesh me mburojë të plotë politike Vakdrin Pjetrin në 30 Korrik.

Kur bënte këtë pohim Edi Rama e dinte që Valdrin Pjetri ishte një trafikant droge i dënuar në Itali. Të vërtetën mbi të kaluarën kriminale të Valdrin Pjetrit, Edi Rama e ka mësuar nga të njëjtat burime diplomatike, në të njëjtën kohë me Partinë Demokratike.

Në vend që të distancohej menjëherë nga drejtuesi i tij politik në qarkun Shkodër, Edi Rama heshti dhe urdhëroi Valdrin Pjetrin të mashtronte qytetarët e Shkodrës, duke i premtuar atij mbrojtje nga drejtësia.

5 ditë më parë Valdrin Pjetri u detyrua të mohonte të kaluarën e tij kriminale.

[VIDEO KU VALDRIN PJETRI THOTË SE NUK JAM ARRESTUAR APO DËBUAR ASNJËHERË]

Kjo që sapo dëgjuat është një mashtrim.

Mashtrim ishte edhe publikimi i disa ditëve më parë, ku drejtuesi politik i Edi Ramës në Qarkun Shkodër, njëlloj siç bëri disa vite më parë edhe Elvis Rroshi i Kavajës, nxori dëshminë e penalitetit për të mohuar dënimin. Çdo shqiptar e di se pas kalimit të 10 viteve nga momenti i dënimit, dëshmia e penalitetit del e pastër. Aty nuk shfaqen dënimet e mëparshme.

E vërteta është se Valdrin Pjetri ka qenë i dënuar. I dënuar për trafik droge.

Duke qenë se Prokuroria po e zvarrit çështjen, Partia Demokratike po sjell prova autentike për dënimin në Itali, Firenze, të drejtuesit politik të Edi Ramës në Shkodër, pretendentin për Kryetar Bashkie.

Kjo që shikoni këtu është kartela elektronike e të dhënave kriminale e nxjerrë nga sistemi i Kuesturës së Firences.

[SHFAQEN DOKUMENTET E DËNIMIT SIPAS SISTEMIT TË KUESTURËS SË FIRENCES]

Sipas këtij dokumenti zyrtar, rezulton se:

Valdrin Luigj Pjetri, i datëlindjes 18 Shtator 1982, lindur në Shqipëri, është arrestuar në flagrancë, së bashku me shtetasin Altin Doda, në datë 27 Janar 2003 në Firence.

Më datë 28 Janar 2003, përpara gjykatës, Valdrin Pjetri ka pranuar kryerjen e krimit dhe fajësinë, duke nënshkruar marrëveshje për dënimin e tij të menjëhershëm sipas legjislacionit penal Italian.

Ai është dënuar nga Gjykata e Firences, me vendimin e formës së prerë të datës 12 Qershor 2003, me 18 muaj burg dhe 1000 Euro gjobë, për veprën penale “shpërndarje, prodhim dhe trafikim i lëndëve narkotike dhe lëndëve të tjera të paligjshme psikotrope”, të kryer në bashkëpunim.

Për shkak të marrëveshjes së pranimit të fajësisë, gjykata ka urdhëruar pezullimin e dënimit.

Më datë 3 Shkurt 2003 Vladrin Pjetrit i është revokuar leja e qëndrimit dhe më datë 4 Shkurt 2003 ndaj tij është marrë masa e dëbimit nga shteti Italian.

Të gjitha këto të dhëna provojnë se Valdrin Pjetri është subjekt ndalimi për të ushtruar një funksion publik nga ligji i dekriminalizimit.

Sipas ligjit për dekriminalizimin nuk mund të kandidojnë dhe as të zgjidhen kryetarë bashkie, personat të cilët janë dënuar me burgim me vendim të formës së prerë, brenda apo jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë, për:
a) “Prodhimin shitjen dhe trafikimin e e narkotikëve”.
b) Nuk mund të kandidojnë dhe as të zgjidhen kryetarë bashkie as personat që janë dëbuar nga territori i një shteti anëtar të BE-së, siç ëhstë Italia në rastin e Valdrin Pjetrit, në lidhje me këto vepra penale.

Për këtë kategori personash, sipas ligjit të dekriminalizimit (neni 4), ndalimi për kandidim, zgjedhje apo ushtrim të mandatit, zgjat gjatë gjithë jetës.

Megjithëse përfshihet në një nga pikat më të forta të ligjit të dekriminalizimit, këmbëngulja e Valdrin Pjetrit për t’i shkuar mashtrimit të tij deri në fund, provon se ai ka mbrojtje në nivelin më të lartë të pushtetit. Me heshtjen e tij, Edi Rama provoi se është ai kumbari i Valdrin Pjetrit, me kandidimin e të cilit poshtëron qytetarët e Shkodrës.
Partia Demokratike i kërkon organit të prokurorisë nisjen e mënjëhershme të procedimit penal ndaj shtetasit Vladrin Pjetri, për kryerjen në mënyrë të përsëritur, në të paktën 4 raste, të krimit të falsifikimit të Formularit të Dekriminalizimit.

Edi Rama dhe kukullat e tij në prokurori, mund ta pengojnë apo vonojnë nxjerrjen e rezultateve zyrtare për këtë rast. Por ato nuk do të arrijnë kurrë t’i imponojnë Shkodërës dhe qytetarëve të saj të nderuar, një Kryetar Bashkie, pjesë të krimit të organizuar dhe një trafikant të dënuar droge.

Musine Kokalari, si e vrau Enver Hoxha opozitën!

“Unë nuk kam nevojë të jem komuniste për të dashur vendin ti. Ju po më dënoni për idetë e mia. Unë nuk kërkoj falje, sepse unë nuk kam bërë asnjë faj.”

– Musine Kokalari sot nuk jeton më, por qëndrimi i saj në gjyqet komuniste është ende një model frymëzimi për këdo mendon se shoqëria jonë nuk di të rezistojë ndaj së keqes.

Në fund të vitit 1945, pak ditë para zgjedhjeve, britanikët dhe amerikanët e njohën qeverinë e Enver Hoxhës, por me kushte, një nga të cilët ishte lejimi i krijimit të partive opozitare.

Pikërisht ky moment zgjoi mes intelektualëve dhe patriotëve të vërtetë mudësinë që të legalizonin grupimet e tyre politike për të marrë pjesë në zgjedhje, por meqë u duhej më shumë kohë, u kërkuan amerikanëve dhe britanikeve të ndërhynin për shtyrjen e zgjedhjeve.

Tentativa dështon duke bërë që, pas zgjedhjeve, komunistët të nisnin arrestimet. Këtu nis edhe kalvari i Musine Kokalarit, themelueses së partisë Socialdemoktare, një gruaje të forte, që do e kalonte gjithë jetën burgjeve të komunizmit, por pa e ulur kokën në asnjë çast të vetëm. /abcnews.al

 

(Video) Romina Zace: teatri Kombëtar duhet të qendrojë! Gazetarja shqiptare në median spanjolle në mbrojtje të Teatrit Kombëtar

Romina Zace, gazetare shqiptare në median spanjolle ONDA AZUL RTV Málaga, ka publikuar një përmbledhje të çështjes së Teatrit Kombëtar.

Ajo ka rradhitur shkeljet e shumta të qeverisë në këtë projekt, nga shkatërrimi i trashëgimisë kulture dhe deri në interesat korruptive që fshihen prapa projektit.

Në fund, ajo ka apeluar dhe njëherë tërheqjen e qeverisë nga kjo çmenduri.

Faleminderit Romina për mbështetjen tënde!

(Video) Martin Henze: Nëse Rama hedh në gjyq Gazetarin e Bild Pieter Tiede, një gjykatë gjermane do të futet thellë dhe do të hetojë të vertetat!

Shqipëria ka nevojë për shtetin e së drejtës, jo për zotin Rama!

Në një intervistë për Shijak TV, Martin Henze flet për krizen politike dhe thekson se integrimi I Shqipërisë në Bashkimin Europian është i largët. Henze thotë se CDU dhe qeveria gjermane janë shumë të vëmendshëm me zhvillimet në vendin tonë. Ekonomia shqiptare është në një situatë të ngjashme me piramidat e vitit 1997, shteti është në prag falimenti. Shqipëria nuk do të marrë miratim për hapje negociatash me 18 tetor, ndryshe nga Maqedonia që ka bërë detyrat e shtëpisë. Ajo nuk ka përmbushur detyrimet e BE dhe mënyra e qeverisjes dhe sjelljes me ligjin e Ramës nuk premton asgjë për këtë datë. Martin Henze këshilltar i CDU, njëherësh i kujton kryeministerit se ai e di mirë kush është Henze.  Mustafa është emri i vëretë i Ramës pasi emri Edvin është thjesht një emër artistik thotë këshilltari gjerman.

 

Martin Henze: Shqipëria narko-ekonomi shtetërore!

Intervista e plotë/ “Rama e di mirë kush jam”, Henze: Borxhet boshatisin arkën e shtetit, pagat në rrezik
August 12, 20190288

Në një intervistë për Shijak TV, Martin Henze flet për krizen politike dhe thekson se integrimi I Shqipërisë në Bashkimin Europian është i largët. Henze thotë se CDU dhe qeveria gjermane janë shumë të vëmendshëm me zhvillimet në vendin tonë. Ekonomia shqiptare është në një situatë të ngjashme me piramidat e vitit 1997, shteti është në prag falimenti. Shqipëria nuk do të marrë miratim për hapje negociatash me 18 tetor, ndryshe nga Maqedonia që ka bërë detyrat e shtëpisë. Ajo nuk ka përmbushur detyrimet e BE dhe mënyra e qeverisjes dhe sjelljes me ligjin e Ramës nuk premton asgjë për këtë datë. Martin Henze këshilltar i CDU, njëherësh i kujton kryeministerit se ai e di mirë kush është Henze. Mustafa është emri i vëretë i Ramës pasi emri Edvin është thjesht një emër artistik thotë këshilltari gjerman.

Intervista e plotë

Basir Çollaku: Përshëndetje Z. Henze! Jemi në një situatë të pazakontë. A mund të themi se qeverisemi nga narko-shteti?

Martin Henze: Për konceptin e narko-shtetit ka një përcaktim të njohur botërisht dhe unë mund të jap disa shembuj, si Meksika, Venezuela dhe Kolumbia. Një karakteristë e përbashkët e vendeve “narko-shtet” është kultivimi, trafikimi dhe tranzitimi i të gjitha drogave. Padyshim është korrupsioni, e po ashtu një tipar tjetër është agresioni ndaj mediave dhe kërcënimet ndaj tyre. Unë mund të them që në situatën aktule, edhe Shqipëria, duke i patur këto karakteristika, padyshim që mund të cilësohet një narko-shtet. Më ka bërë shumë përshtypje diçka. Sipas fakteve që janë publikuar në media për manipulimin e zgjedhjeve të vitit 2016 dhe të vitit 2017, ku në përgjime është shfaqur edhe kryeministri Rama dhe përfaqësuesi tjetër i lartë i Partisë Socialiste, zoti Balla, nuk kam parë asnjë distancim, apo shpjegim për atë që ka ndodhur. Përkundrazi, sipas publikimeve në media, personalitete apo figura të larta të Partisë Socialiste, kanë bashkëpunuar ose kanë komunikuar me grupe kriminale, si për shembull në Durrës, etj. Në një vend ku përdoren personazhet e krimit të organizuar për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve, apo manipulime të tjera, atëherë kemi të bëjmë me veprimtari të mafias. Shumica e shqiptarëve, e po ashtu edhe përfaqësuesit ndërkombëtarë, padyshim presin një distancim, apo dhe një sqarim nga qeveria Rama që ende nuk e ka bërë.

Dhe diçka tjetër, që për mua mbetet surprizë, por ishte diçka që edhe më kënaqi, ishte ajo që deklaroi se do të bëjë kryeministri, pasi ende nuk e ka bërë, dhe nuk e dimë nëse do ta bëjë, sepse nuk kemi parë hapa të tjerë, që ka vendosur të padisë një nga gazetat prestigjjioze dhe një gazetar, zotin Tiede, për atë çfarë ka nxjerrë në media. Unë e them si qytetar gjerman, por po ashtu edhe miq e kolegë të mi të tjerë, apo kolegë të zotit Tiede, besoj se janë kënaqur, për të vetmen arsye, se nëse bëhet një padi e tillë, do të kemi mundësinë që një gjykatë gjermane, e paanshme, do të futet thellë dhe do të hetojë të vertetat, dhe të tregojë nëse Rama ka kryer manipulimin e zgjedhjeve dhe çfarë ka ndodhur në të vërtetë. Deri tani është thënë vetëm se Rama ka kontaktuar një studio avokatie në Hamburg për të përgatitur një padi, e që ndërkohë nuk dihet nëse veprimet janë bërë me paratë e taksapaguesve shqiptarë. Megjithatë, deri tani nuk kemi parë asnjë reagim tjetër. Nuk di nëse Rama është tërhequr, apo nëse dikush mund ta ketë këshilluar që kjo padi mbart rrezik të madh, nëse do të shkojë drejt një gjykate gjermane.

Basir Çollaku: Koncesione kemi pothuajse çdo ditë. Në Shqipëri kushton 20 milionë euro një kilometër rrugë. Është ky një standard edhe për Bashkimin Evropian? Është vjedhje, apo investim?

Martin Henze: Nuk jam i njohur me detajet e rastit që ju po përmendni, më duhet të lexoj dosjen dhe pastaj të shprehem. Një gjë mund të them. Në Evropë nuk ka ndonjë çmim ekzakt për ndërtimin e një kilometri rrugë, sepse ajo varet nga lloji i rrugës, për shembull nëse është rrugë me shumë tunele, apo do të ndërtohen ura, padyshim që ka një çmim tjetër. Por, në kushtet e një autostrade normale, çmimet padyshim janë goxha më të ulëta se 20 milionë euro për kilometër. Për më tepër, nuk duhet të harrojmë që këtu në Shqipëri, kostot janë shumë më të ulëta se në Gjermani apo në Francë, gjë që e ul edhe më tepër çmimin për ndërtimin e një autostrade. Kam dëgjuar ndërkohë për premtimin e opozitës që në kohën që do të jetë në pushtet, se të gjitha kontratat korruptive do të mbyllen. Në këtë rast nuk mund të quhen kontrata PPP, (për të cilat ka përcaktime të qarta si funksionojnë), këto mund të quhen kontrata familjare mes qeverisë dhe personave privatë për të përfituar. Ndaj të flasim hapur! Mos t’i quajmë koncesione PPP, partneritet publik-privat, por t’i quajmë koncesione familjare. Padyshim që ato duhet të kontrollohen, sepse populli shqiptar, taksapaguesit shqiptarë, e po ashtu edhe taksapaguesit evropianë, sepse një pjesë janë bërë edhe me paratë e tyre, kanë të drejtën të dinë se ku kanë shkuar paratë e tyre, si janë investuar ato. Kushdo që ka bërë kontrata jo të sakta, ka bërë kontrata familjare duke përfituar në kurriz të një pale, ose të një pale tjetër, do të mbajë përgjegjësi, qoftë ky shteti, apo privati që ka bërë shkelje.

Basir Çollaku: Koncesionet e dhëna dhe ato që janë projektuar, zënë afro 46% të prodhimit të brendshëm bruto të Shqipërisë. Kjo ka bërë që borxhi publik të kapërcejë dhe 80%. Sa e rëndon kjo buxhetin e vendit?

Martin Henze: Me lejoni të them që problemi është shumë alarmant. Eshtë rrezik që shteti të shkojë drejt falimentit financiar. Borxhi nuk mund të lejohet të jetë shumë problematik, në këtë nivel. Mund të japim një shembull. Në vitin 1990 në Gjermani u rrit shumë borxhi publik, sepse Gjermania Perëndimore u desh të investonte shumë para për Gjermaninë Lindore për ta rimëkëmbur dhe rindërtuar. Kjo nuk është problem kur ekonomia, produktiviteti i një vendi ecën dhe rritet. Kur dikush fiton shumë, edhe mund të shpenzojë shumë, e madje mund të marrë kredi dhe borxhe dhe çdo gjë funksionon mirë. Në Shqipëri, ku produktiviteti është zero, apo më keq, e për më tepër është një vend shërbimesh më shumë se prodhues, kemi parë rritje të ekonomisë nga kultivimi dhe trafikimi i drogës, e po ashtu tranzitimi i drogave të forta, si heroina dhe kokaina, pra kemi parë një narko-ekonomi shtetërore. Këto para, që e kanë rritur artificialisht ekonominë, e bëjnë më të rrezikshme situatën. Ky tetëdhjetëpërqindësh i borxhit, padiskutim që është shumë i rrezikshëm, dhe unë e përsëris këtu që duhet të jemi mjaft të kujdesshëm.

Basir Çollaku: Kjo situatë ekonomike në Shqipëri ka ngjashmëri me kohën e piramidave të vitit 97. A rrezikohen në këtë rast edhe pensionet apo pagat e administratës?

Martin Henze: Rreziku qëndron aty dhe është shumë aktual. Me buxhetin e shtetit paguhen policët, mjekët, infermierët, të cilët bëjnë një punë të palodhur. Ajo që ndodh është që shteti shqiptar shet taksat që mbledh duke i vënë si garanci tek bankat nga të cilat merr borxh me përqindje për pagat. Është si topi i borës që ose do të rritet e të bëhet ortek, ose do të përplaset e do të çahet. Qeveria po shet të ardhurat e pritshme, pra diçka që nuk e ka akoma në dorë. Çfarë do të ndodhë nëse shteti shqiptar nuk do të arrijë të mbledhë taksa aq sa ka parashikuar dhe ka dhënë garanci në banka?

Edhe Banka e Shqipërisë ka bërë një deklaratë ku thuhet se rritja ekonomike do të vijë duke u ulur. Atëherë si do të mblidhen të ardhurat e parashikuara, nëse do të ulet niveli i rritjes ekonomike? Çfarë do të ndodhë? Unë kam pikëpyetje shumë të mëdha, se si do të arrijë qeveria të shlyejë borxhet dhe kreditë e marra nga bankat, e në të njëjtën kohë të paguajë administratën, pensionet etj. Kryeministri Rama po ngre një strukturë piramidale që kërcënohet nga një rrezik shumë i madh.

Basir Çollaku: E megjithatë në Tiranë ka një numër të madh investimesh nga kompanitë e reja që kanë hedhur miliona euro. Ka diçka për të dyshuar këtu?

Martin Henze: Pyetja juaj është shumë interesante. Shqipëria nuk është një vend prodhues. Turizmi, mesa kam parë ka pësuar rënie, shërbimet turistike nuk janë të kënaqura me këtë situatë që po kalojnë. Unë e kuptoj mirë situatën, pasi evropianët nuk do të zgjedhin lehtë të shkojnë në një narko-shtet. Pyetja është: Nga vjen paraja? A janë këto para të ndershme? Janë para të ardhura në mënyrë informale, apo janë bërë transferta të rregullta bankare? Përgjigjet e këtyre pyetjeve padyshim që kryeministri Rama i di, por ai duke qenë kryeministër ka edhe përgjegjësinë për çfarë po ndodh dhe si po ndodh. Ai është i vetmi përgjegjës për situatën në të cilën ndodhet Shqipëria. Situata të tilla të ngjashme ndodhin edhe në narko-shtete të tjera, siç është Meksika, Venezuela, apo Kolumbia. Nëse ti shkon në Meksikë, padyshim mund të shohësh plot ndërtesa të reja me investime miliona-dollarëshe, por nga ana tjetër duhet të dish se është një narko-shtet. Meksika është në një situatë pak më shumë të rënduar sesa ju, pasi atje në shumë zona nuk mund të dalësh lirisht, sepse ka një rrezikshmëri shumë të lartë. Unë mendoj se Shqipëria, ka ende edhe pak kohë për të reaguar dhe për të bërë një ndryshim. Nuk mund të pranohet kjo situatë. Ndryshimi mund të vijë vetëm me një palë zgjedhje të lira dhe të ndershme politike. Më lejoni të them diçka. Dje më bëri mjaft përshtypje reagimi i zv.ministres Voda, kundrejt një televizioni, RAI 3, televizioni shtetëror italian, për një material që publikoi mbi trafikun e drogës në Shqipëri. Gazetarët italianë thonin se trafikantët shqiptarë kontrollojnë një pjesë shumë të madhe të tregut evropian të drogës, dhe që një e treta e sipërfaqes së tokës bujqësore në Shqipëri është e mbjellë me kanabis. Ishte vërtet për t’u çuditur nga reagimi i zv.ministres, e cila në atë mënyrë u paraqit si të ishte avokate e grupeve kriminale.

Basir Çollaku: Zoti Henze! Shpesh në shkrimet tuaja, apo në replikat në tuitter e quani kryeministrin me emrin Mustafa. Nga ju vjen kjo emërtesë për të?

Martin Henze: Kam përshtypjen se Mustafa është emri i tij i vërtetë, kurse Edi është emri i tij i artit. Deri më tani nuk më ka kërkuar njeri ta ndryshoj këtë gjë, dhe unë do të vazhdoj ta quaj kështu deri në një moment tjetër.

Basir Çollaku: Jo vetëm zv.ministrja, por edhe ministri i Brendshëm, edhe kryeministri kanë reaguar njësoj për këto raste. Kryeministri Zërin e Amerikës e quajti kazan, pastaj reagoi ndaj “Bild”, tani sulmi ndaj RAI 3. Si do ta çmonit këtë sjellje arrogante të kryeministrit ndaj medias?

Martin Henze: Kësaj pyetjeje mjaft interesante është lehtë t’i përgjigjesh, është shumë e thjeshtë. Në vendet ku sulmohet demokracia dhe dhe shkatërrohet shteti i së drejtës, politikanët sulmojnë gjithashtu dhe i bëjnë presion medias së lirë, sepse siç e dimë shtypi dhe media janë instrumente korrektimi të politikës. Jo më kot, në Gjermani, edhe sipas Kushtetutës, shtypi i lirë është kolona e katërt e shtetit. Normalisht është një instrument me anë të të cilit, politika monitorohet dhe korrektohet, dhe fuqizon mbrojtjen e pakicave dhe shtetit të së drejtës. Rama po sillet gjithnjë e më shumë autoritar që kërkon të vërë gjithçka nën kontroll.

Basir Çollaku: Shqipëria pret më 18 tetor një vendim të Bashkimit Evropian për çeljen e negociatave. Sa optimizëm ka rreth këtyre ngjarjeve?

Martin Henze: Më lejoni t’ju paraqes një shembull të thjeshtë për të mbërritur tek përgjigjja. Çdokush prej nesh ka shkuar në shkollë. Çdokujt i është dashur të mësojë e të bëjë detyrat. Në momentin që i kryen detyrat, merr edhe notën, dhe nëse merr nota të mira, merr dëftesën dhe kalon klasën. Kështu do të ndodhë edhe me Shqipërinë. Nuk mund të të çelë kush negociatat kur nuk janë kryer detyrat. Ministrat e jashtëm të BE-së janë ulur bashkë për këtë gjë, kanë caktuar detyra për Shqipërinë, e ndërkohë nuk është bërë asgjë. Kjo i është thënë mjaft qartë zotit Rama, por edhe përfaqësuesit të tij, zotit Balla në Berlin, që detyrat nuk janë bërë dhe për këtë negociatat nuk do të hapen. Këtë e kanë thënë dhe kolegë të CDU-së. Nëse shihen rezultatet e veprimeve që ka bërë qeveria Rama, mund të themi se reforma në drejtësi nuk po funksionon, u bënë zgjedhje me një parti, si në diktaturë, nuk kemi Gjykatë Kushtetuese për të patur mundësi të apelimit të vendimeve të qeverisë dhe parlamentit, e ndërkohë kemi dëgjuar edhe një nismë për shkarkimin nga detyra të Presidentit të Republikës. Pra, duke parë këto rezultate, unë arrij të them që qeveria Rama nuk dëshiron të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian. Jo nuk mundet, e bën me qëllim, me vetëdije të plotë diçka për t’u larguar nga familja evropiane.

Më lejoni të shtoj diçka. Në tetor do ta mësoni edhe ju që Shqipërisë nuk do t’i hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, për shkakun që e thamë, se nuk janë bërë detyrat e shtëpisë. Unë dëgjova së fundi një intervistë të zotit Rama me një gazetar të Euronews, në të cilën ai përpiqej t’ia hidhte fajin Evropës për mosçeljen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë. Kjo për mendimin tim është shumë e gabuar. Evropa e do Shqipërinë! Popullit shqiptar i takon të jetë në Bashkimin Evropian, por me një kryeministër si Edi Rama kjo vështirësohet shumë. Në Gjermani thuhet se nuk mund të kafshosh dorën e atij që të ushqen. Këtë po bën Rama. Nga një anë po përpiqet të tregojë sikur dëshiron përparimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian, dhe nga ana tjetër sulmon Bashkimin Evropian dhe nuk bën detyrat e shtëpisë. Unë kam një përshtypje që në tetor negociatat me Shqipërinë nuk do të hapen, por mendoj ndërkohë se Bashkimi Evropian do të hapë negociatat me Maqedoninë e Veriut. E kjo do të ndodhë pasi Maqedonia e Veriut ka arritur të bëjë detyrat e saj të shtëpisë, e po ashtu ka treguar se është e gatshme të bashkëpunojë me fqinjët. Më ka bërë përshtypje edhe një deklaratë tjetër e zotit Rama për gjakun e shqiptarëve dhe grekëve, që nuk kanë asnjë lidhje. Nëse një kryeministër bën deklarata të tilla, atëherë më vjen keq, por ai nuk ka kuptuar fare se çfarë është Bashkimi Evropian dhe çfarë është Evropa.

Basir Çollaku: “Soros” është një histori pushteti, por edhe korrupsioni që ka patur zgjatimet e tij edhe në Shqipëri. Ai ka patur miq edhe në Bashkimin Evropian, janë shumë eurokratë pro tij, edhe në Shtetet e Bashkuara. Si duhet të sillen Partia Demokratike dhe opozita ndaj tij?

Martin Henze: Unë nuk e njoh Sorosin personalisht, nuk e njoh as fondacionin e tij. Por ajo që mund të shihet dhe lexohet në televizione, në median shqiptare, kam vërejtur që thuhet se fondacioni “Soros” është shumë i afërt me qeverinë Rama. Megjithatë, mua më pëlqen të shoh rezultatet. Në qoftë se Soros ka punuar në Shqipëri për demokracinë, për liritë dhe të drejtat e njeriut, unë mund të them se punonjësit e zotit Soros në Shqipëri kanë bërë një punë shumë të keqe, sepse rezultatet janë të tilla. Kemi një qeveri që nuk respekton Kushtetutën. Kishte një dekret të Presidentit të Republikës për anulimin e datës së zgjedhjeve 30 qershor, që qeveria nuk e zbatoi. Pra edhe njëherë, nëse fondacioni “Soros” ka punuar në mënyrë të tillë, duke marrë këto rezultate, atëherë mund të them se punonjësit e fondacionit kanë bërë një punë jo të mirë.

Basir Çollaku: Lideri i opozitës Lulzim Basha ka deklaruar se në bashkëpunim me partnerët do të gjurmohen paratë e paligjshme të çdo zyrtari. Në dijeninë tuaj, CDU dhe qeveria gjermane a do ta ndihmojnë zotin Basha në këtë drejtim?

Martin Henze: Për çdokënd që ka grumbulluar para e pasuri të paligjshme është i nevojshëm një hetim i tillë. Sa do të jetë dënimi, varet nga situata. Tani nuk po funksionon shteti i së drejtës dhe forca e ligjit është e dobët, por kur ligji të zbatohet vërtet atëherë , nëse ka persona që kanë kryer vepra për të cilat meritojnë të shkojnë në burg, atëherë duhet të shkojnë në burg. Duhet gjithashtu t’u konfiskohet pasuria e ngritur në mënyrë të paligjshme. Këto para padyshim që duhet të futen në arkën e shtetit, të mirëmenaxhohen për të mirën e shqiptarëve, sepse janë para që u janë hequr shqiptarëve. Në këtë mënyrë do të përfitonte e gjithë shoqëria. Pra, me to mund të kryhen punë publike, të ndërtohen shkolla dhe gjithçka tjetër, por në mënyrë transparente. Dua të them se padyshim që Gjermania është mbështetëse në këtë drejtim, pasi në çdo vend të së drejtës kur ka një vepër korruptive, ajo hetohet, gjykohet dhe jepet dënimi, por edhe konfiskohet pasuria e ngritur në mënyrë të paligjshme. Por dua të them dhe diçka tjetër. Në çdo vend mund të përdoren skema të ndryshme për të luftuar korrupsionin. Por e rëndësishme është të kemi një qeveri funksionale demokratike, e po ashtu një parlament demokratik.

Basir Çollaku: Ka disa media afër kryeministrit Rama, të cilat kanë hapur një fushatë kundër Martin Henzes. Fushata e tyre e largon Henzen edhe nga CDU, edhe nga qeveria gjermane. Si do t’u përgjigjeshit ju këtyre qëndrimeve?

Martin Henze: Unë nuk jam pyetur, ndaj edhe nuk jam përgjigjur. Më lejoni të them se Rama e di shumë mirë kush jam unë, e po ashtu njerëzit pranë tij e dinë shumë mirë se kush jam e çfarë pune bëj. Kjo është e thjeshtë për t’u vërtetuar. Më lejo të të them diçka. Është ai rasti që në momentin kur dikush ka probleme, nuk merret me to, por akuzon tjetrin për propagandë të gabuar ndaj tij. Unë personalisht kam ardhur në Shqipëri dhe ndihmoj me kënaqësi Partinë Demokratike për programin e saj, po ashtu mbështes edhe shoqërinë civile shqiptare. Ne e ndihmojmë Partinë Demokratike sepse është simotër e partisë tonë CDU. Unë kësaj radhe kam ardhur me familjen këtu në Shqipëri. Kemi shëtitur dhe udhëtuar në Shqipërinë e Jugut dhe në Shqipërinë e Mesme. Shqipëria ka padyshim një potencial të jashtëzakonshëm, ka mundësi të jashtëzakonshme. Por ka nevojë për shtetin e së drejtës, që mund të realizohet pa zotin Rama kryeministër. Zoti Rama dhe propaganda e tij padyshim do të përpiqet gjithmonë e më shumë të bëjë sa më shumë diversion, të akuzojë të tjerët dhe t’i përçajë. Por shqiptarët janë të vendosur për integrimin në Bashkimin Evropian, e po ashtu Bashkimi Evropian është i vendosur për ta bërë Shqipërinë pjesë të tij.

Dëshiroj të shtoj edhe diçka tjetër. Këto ditë vura re edhe se është vendosur një memorial për viktimat e grushtit të shtetit në Turqi. Për mendimin tim, pa dashur të gjykoj askënd, në lidhje me situatën e brendshme në Turqi, dhe duke respektuar në maksimum personat të cilët humbën jetën, por është diçka kurioze. Edhe Shqipëria nga viti 1944 deri në vitin 1990 ka vuajtur aq shumë dhe janë vrarë aq shumë njerëz, dhe unë nuk di të jetë bërë ndonjë memorial në Turqi për viktimat e komunistëve shqiptarë. Po ashtu në Turqi nuk kam parë ndonjë memorial për viktimat e luftës së Kosovës, për gratë e përdhunuara, apo fëmijët e mbetur jetimë. Gjithashtu unë nuk kam parë në asnjë vend tjetër të Evropës një memorial të tillë që të ngrihet.. Ndaj më duket një gjest simbolik i çuditshëm, që besoj se lidhet me situatën ekonomike të cilën po kalon Shqipëria. Pra qeveria shqiptare po përpiqet të gjejë mbështetje në mënyra jonormale. Shqipëria ka qenë 500 vjet pjesë e perandorisë otomane. Nuk besoj se shqiptarët duan të kthehen sërish atje. Qytetarët shqiptarë duan të integrohen në Bashkimin Evropian. Shqiptarët janë evropianë dhe Evropa është vendi i shqiptarëve. Ju keni një hero kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, i cili ka luftuar kundër perandorisë otomane dhe nuk besoj se shqiptarët duan të rikthehen si pjesë e asaj perandorie.

Edhe diçka të fundit…

Dy-tre muajt e ardhshëm, do të jenë shumë vendimtare për Shqipërinë, sepse dhe ekonomia botërore po lëviz, sidomos me Brexit që po afron, çdo të ndodhë me të, stabiliteti i ekonomisë botërore gjithashtu mund të ketë një luhatje të vogël. Në këtë rast mund të them se në qoftë se Gjermania do të kollitet, Shqipëria do të ketë temperaturë. Dhe në qoftë se Shqipëria ka temperaturë, pa dyshim që ekonomia do të jetë në një problem të madh. Shteti nuk do të mund të arrijë të mbulojë as gjërat më ekzistenciale, duke filluar që me rrogat dhe pensionet. E ardhmja e Shqipërisë dhe e ardhmja e ekonomisë shqiptare duhet të jetë vetëm Bashkimi Evropian. Vetëm në këtë mënyrë ajo mund të zhvillohet. Por, unë dua t’iu them dhe diçka bizneseve që janë përkrah Ramës e mbështesin kryeministrin Rama në mënyrë të verbër, që për të mirën e së ardhmes së tyre, të distancohen nga këto vepra, apo nga kjo rrugë që kanë nisur, sepse e ardhmja e tyre është Bashkimi Evropian, e ata mund të dalin të fituar vetëm nga Bashkimi Evropian, dhe nga asnjë gjë tjetër. Në mënyrën që po veprojnë deri më tani, po e çojnë vendin e tyre drejt një falimentimi dhe shkatërrimi. Pasi ekonomia zhvillohet vetëm në momentin kur kemi një shtet të së drejtës, ku sundon ligji dhe fryma demokratike. Një vend ku media është e lirë dhe e pavarur, por në Shqipëri, media, shtypi është nën një presion të madh nga qeveria. Dhe kjo, vetëm sa e rëndon situatën., jo vetëm për qytetarët shqiptarë, por edhe për vizitorët e huaj, pasi ata duhet të kenë siguri të plotë në vendin në të cilin po shkojnë, drejt të cilit po drejtohen. Pra, në Shqipëri ka nevojë për një ndryshim të madh dhe ky, padyshim, që duhet të vijë sa më shpejt. Kjo mund të vijë vetëm përmes zgjedhjeve demokratike, të lira dhe të ndershme, pa ndikime, presione, gjë e cila, sidomos në kohët e fundit, nuk është parë në Shqipëri

Video/ Sfidon Putin duke lexuar Kushtetutën para policëve, arrestohet 17-vjeçarja ruse

Lexova nenin 31 të Kushtetutës, i cili parashikon lirinë e mbledhjes, nenin 29 për lirinë e fjalës si dhe nenin 3, i cili parashikon që pushteti është i popullit. Doja t’u shpjegoja policëve se njerëzit u mblodhën në mënyrë paqësore, pa armë dhe krejtësisht në zbatim të ligjit”.Këto janë fjalët e 17-vjeçares ruse e cila u arrestua nga policia, për faktin e vetëm se lexoi Kushtetutën para efektivëve.

Olda Misik është tashmë simboli i protestave kundër Kremlinit. Qytetarët rusë janë kundër vendimit të autoriteteve për të ndaluar kandidaturat e opozitës në zgjedhjet vendore të muajit Shtator.

Fotografia e vajzës “kriminele” që u arrestua vetëm se lexoi disa nene të ligjit themeltar të shtetit të saj, po bën xhiron e botës.

“Nëse thjesht leximi i Kushtetutës ka krijuar gjithë këtë shqetësim, kjo tregon shumë mbi gjendjen në të cilën është Rusia”, është një nga komenet e bëra rreth kësaj çështjeje.

Olga ka një sfidë të vështirë përpara. Para se të ndërgjegjësojë popullin e saj për rrezikun që vjen nga pushteti që të arreston për leximin e Kushtetutës, duhet të bindë prindërit.

“Nëna ime shqetësohet për aktivitetin tim kundër qeverisë, ajo beson në propagandën që ata bëjnë në televizion. Edhe im atë është mbështëtës i madh i Putin. Ai vijon të më thotë: ‘Ti nuk ke jetuar në kaosin e vieteve ‘90’”, ka deklaruar Olga për mediat vendase.

Klikoni linkun e mëposhtëm për të parë videon e arrestimit të Olga Misik:

https://video.repubblica.it/mondo/russia-arrestata-la-17enne-che-ha-sfidato-putin-ha-letto-la-costituzione-davanti-ai-poliziotti/340921/341510

FOTOT + VIDEO – Forca të shumta policie, ç’po ndodh në Malin e Tomorrit?

Firmat e nxjerrjes së gurit dekorativ në Malin e Tomorrit kanē dalë në protestë në fshatin Novaj të rrethit të Skraparit.

Pas vendimit të Gjykatës Administrative që rrëzoi VKM-në e qeverisë për shpalljen e Malit të Tomorrit “Park Kombëtar”, firmat kanë vendosur të rifillojnë sot punën në karrierat e tyre të gurit, pas pezullimit prej 22-muajsh të punës në këtë zonë.

Nisja e rrugës sē tyre me kamiona ështē bllokuar nga forca të shumta policie në qafën e Novajt, ku në ndihmë të policisë sē Beratit kanë ardhur edhe forcat e ndërhyrjes së shpejtë.

Tashmë një grup prej 3 përfaqësuesish të firmave të nxjerrjes dhe përpunimit të gurit dekorativ janë duke negociuar me drejtuesit e policisë nga të cilët kërkojnë me shkrim dhe në përputhje me ligjin shkaqet e pengimit për vijimin e punës në këtë zonë.

Video SPECIALE/ “Një histori krizash politike në 30 vjet”

Luli Progni – Kështu nisi e me këtë model lideri, historia e pluralizmit politik në Shqipëri. Diku nëpër podiumet e mitingjeve të ethshme kundër diktaturës në ato fillime të postkomunizmit, ishte shfaqur edhe një personazh tjetër. Ishte Edi Rama, intelektual i kohës që mbante fjalime kundër komunistëve e propozonte nxjerrjen jashtë ligji të partisë së tyre, që kishte qenë partia-shtet e diktaturës.
Ndërkohë Ilir Meta ishte një student dhjetori, që sapo kishte vendosur t’i bashkohej historisë së re të PPSH-së, që muajt e parë të pluralizmit kishte marrë emrin Partia Socialiste e Shqipërisë.

Në atë kohë askush se njihte Lulzim Bashën. Ishte veçse një 16-vjeçar, aktivist nëpër komisionet e Partisë Demokratike… Ishte koha kur po formohej elita.
Jeta e re politike në kushtet e pluralizmit, do të niste me krizë, për t’u pasuar me dhjetëra të tjera, mandat pas mandati e vit pas viti.
Pas shpalljes së pluralizmit politik në Shqipërinë e vitit 1990, vendi shkoi në zgjedhje tre muaj më pas dhe më 31 mars të vitit 1991, të parat zgjedhje pluraliste, PPSH fitoi shumicën.

Në krye të qeverisë u vendos Fatos Nano, i zgjedhur në atë post si i besuar i liderit të fundit komunist Ramiz Alia. Opozita e sapoformuar e kontestoi procesin dhe nisi protestat për rrëzimin e qeverisë “Nano”.

Në protestën e Shkodrës më 2 prill 1991, u vranë katër aktivistë të PD-së. Ngjarja e 2 prillit u pasua me bojkot të demokratëve nga Parlamenti dhe situata e acaruar diktoi marrëveshje politike mes PPSH-së dhe PD-së, e cila rrëzoi qeverinë “Nano” për të vijuar me vendosjen e krijimit të qeverisë së stabilitetit kombëtar, e cila funksionoi për 6 muaj deri në zgjedhjet e 22 marsit të vitit 1992.

Kriza e zgjedhjeve të 26 majit
Partia Demokratike mori mazhorancën absolute dhe President i vendit u zgjodh Sali Berisha. Ai diktoi një qeverisje me element të dukshëm të autoritarizmit dhe pas katër vitesh qeverisje, PD shkoi në zgjedhjet e 26 majit pa e përfillur opozitën socialiste.
Partia Socialiste bojkotoi zgjedhjeve në mes të ditës, duke akuzuar mazhorancën për manipulim. Procesi u vlerësua i manipuluar. Ndërkohë kishin nisur të lulëzonin firmat piramidale dhe shpejt do të vinte falimenti i tyre. Shqipëria u gjend në një situatë dramatike në mars të vitit 1997. Protesta të dhunshme përfshinë gjithë Shqipërinë.

Kriza e 1997-ës, marrëveshja e 9 marsit
Në këtë situatë kaotike e surreale, më 9 mars 1997 Sali Berisha President thirri tryezën e partive politike, ku u nënshkrua Marrëveshja e Paktit Kombëtar. Takim në të cilin u shpall krijimi i Qeverisë së Pajtimit Kombëtar, me përfaqësimin e të gjitha forcave politike në dialog dhe u shpallën zgjedhjet e parakohshme parlamentare në qershor 1997. PS dhe koalicioni i majtë i fituan zgjedhjet dhe nisën qeverisjen.

14 shtator 1998, vrasja e Hajdarit
Më 12 shtator 1998, para selisë së PD-së u vra deputeti demokrat Azem Hajdari. Dy ditë më pas më 14 shtator gjatë ceremonisë mortore, plasi revolta e demokratëve para selisë së Kryeministrisë, që u pasua me dorëheqjen e kryeministrit Fatos Nano.

Kriza politike u zhvendos brenda mazhorancës socialiste. Opozita vazhdonte presionet dhe në këtë situatë kaotike u formua qeveria e re socialiste nën drejtimin e kryeministrit të ri Pandeli Majko.

Pas zhvillimesh të vrullshme brenda PS-së, në zgjedhjet e vitit 2001, qeveria socialiste drejtohej nga Ilir Meta. Zgjedhjet i fitoi sërish PS, por procesi pati mangësi të theksuara të standardeve dhe u vlerësuan të krahasueshme për nga manipulimi, me ato të vitit 1996.

Vendi ishte në prag krize, ndërkohë po afrohej edhe koha për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës.

Në këtë situatë, më ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve dy liderët e partive kryesore Fatos Nano e Sali Berisha, që deri atëherë më shumë se sa kundërshtarë politik ishin shpallur armiq të njëri-tjetrit, u ulën në bisedime.

Marrëveshja Nano-Berisha
Në takimin Nano-Berisha të fillim prillit 2002, u arrit marrëveshja e cila vendosi zgjedhjen e Presidentit konsensual Alfred Mosiu. Opozita u kthye në Parlament. Tri vitet në vazhdim do të dominoheshin nga ndryshimet në qeveri, të diktuara nga lufta e grupeve kundërshtare në PS.

Dorëheqja e Ilir Metës dhe largimi bashkë me mbështetësit e tij në PS, krijuan krizë në qeverisjen e së majtës. Mbahet mend qeverisja e Nanos me katër zv/ministra, pasi Meta dhe opozita bashkuan votat dhe rrëzuan kandidatët e Nanos për katër ministri.

Kriza vazhdoi deri në Kongresin e dhjetorit, kur Fatos Nano spastroi partinë nga kundërshtarët dhe krijoi qeverinë e re, e cila do të vazhdonte deri në zgjedhjet e vitit 2005.

Ndërkohë, Ilir Meta dhe grupi i mbështetësve të tij në PS themeluan partinë e tyre, Lëvizja Socialiste për Integrim. Vendi shkoi në zgjedhjet e 3 korrikut 2005, të cilat i fitoi Partia Demokratike me një diferencë të ngushtë votash. Sali Berisha ia doli të krijojë qeverinë. Fatos Nano në krye të PS-së si humbëse e zgjedhjeve dha dorëheqje nga posti i kryetarit të partisë dhe në vend të tij u zgjodh brenda pak muajsh Edi Rama, i cili në atë kohë ishte kryetar i bashkisë së Tiranës, në mandatin e tij të dytë.

Kriza e certifikatave
Në prag të zgjedhjeve lokale, Edi Rrama kërkoi shtyrjen e tyre, pasi pretendonte se certifikatat me të cilat votonin shqiptarët nuk jepnin garanci për zgjedhje të lira. Kriza politike po arrinte kulmin, ndërsa presidenti Alfred Moisiu kishte firmosur dekretin që zgjedhjet lokale të mbaheshin më 20 janar të 2007. Rama e refuzoi edhe këtë datë zgjedhjesh dhe kështu nisi ndërmjetësimi nga ndërkombëtarët.

Pas ndërhyrjes së ndërkombëtarëve më 11 janar 2007, presidenti Moisiu thirri në takim krerët e partive politike të mazhorancës dhe opozitës dhe kërkoi prej tyre zgjidhje finale. Takimi i krerëve të politikës zgjati gati 24 orë, derisa më 12 janar u arrit kompromisi. Data e zgjedhjeve u vendos 18 shkurti. Kështu u zgjidh edhe kjo krizë për të mbërritur deri në fund të këtij mandati në pranverën e vitit 2009, në zgjedhjet parlamentare të radhës të 28 qershorit.

Në përballjen elektorale të vitit 2009, Berisha rikonfirmoi fitoren, por fitorja nuk i garantonte vazhdimësi në qeverisje. Pak ditë pas 28 qershorit, Berisha ftoi Metën në marrëveshje për bashkëqeverisje. Rama dhe socialistët i vlerësuan të manipuluara zgjedhjet dhe bojkotuan Parlamentin. Me sloganin “hap kutitë ose largohu” nisën protestat deri në ngujimin tek çadrat para Kryeministrit, ku deputetë e anëtarë forumesh bashkë me socialistë të thjeshtë hynë në grevë urie.

Kriza e kutive dhe “Darka e Krokodilit”
Më 20 maj 2010 kryeministri i kohës Sali Berisha dhe kreu socialist Edi Rama u ftuan në Strasburg për një darkë negociatash politike në restorant “Krokodil”. Darka u organizua me ftesë të Joseph Daul, Kryetar i Grupit të Partisë Popullore Evropiane në Parlamentin Evropian dhe me ftesë të Martin Schulz, Kryetar i Grupit të Partisë së Socialistëve Europianë në Parlamentin Evropian. Në atë darkë ishte i pranishëm edhe komisionieri i atëhershëm për Zgjerimin e BE-së, Shtefan Fyle dhe të tjerë diplomatë evropian. Ajo darkë nuk plotësoi kushtet e Ramës, por së paku pati një zgjidhje krize, pasi greva e urisë ishte ndërprerë. Gjatë katër viteve, Rama luftoi me të gjitha mënyrat për ta rrëzuar qeverinë Berisha-Meta, por nuk ia doli. Kulmi arrin në protestën e 21 janarit të vitit 2011, kur opozita e drejtuar nga Rama u bashkua në sheshin para Kryeministrisë, në një reagim të dhunshëm ndaj selisë së qeverisë, atje ku u vranë katër protestues. Protestat vazhduan. Por Meta e Berisha qeverisën për katër vite deri në 1 prill të vitit 2013, pak muaj para zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit.

Marrëveshja Rama-Meta e prillit 2013
Ilir Meta e Edi Rama lanë pas krahëve akuza të ashpra mes tyre në gjashtë vite dhe vendosen të bashkohen në koalicion parazgjedhor në prill të vitit 2013. Meta u largua nga qeverisja me Berishën dhe u rreshtua me Ramën në koalicionin “Aleanca për Shqipërinë Evropiane”. Rama e Meta fituan thellë zgjedhjet e 23 qershorit 2013, ndërsa PD kaloi në opozitë. Berisha dha dorëheqje si kryetar i PD-së dhe në krye të kësaj partie u zgjodh Lulzim Basha. Rama e Meta bashkëqeverisën përmes tronditjeve të herëpashershme nga akuzat për skandale korruptive.

Reforma në drejtësi, konflikti dhe zgjidhja
Viti 2016 do mbahet mend për konfliktin e madh mesa mazhorancës Rama-Meta dhe opozitës së Lulzim Bashës. Ishte koha kur duhej të votoheshin ndryshimet kushtetuese në funksion të reformës në drejtësi. Qeveria akuzonte opozitën për pengesë të reformës nga rezultatet e së cilës frikësohej.

Ndërkohë që demokratët deklaronin se qëllimi i vetëm i Edi Ramës ishte kapja e sistemit të drejtësisë. Me ndërhyrjen e fortë, ultimatumeve dhe tone deri diku kërcënuese të Uashingtonit e Brukselit, u arrit që në orët e para të 22 Korrikut 2016, me votën unanime të 140 deputetëve të miratohej në Kuvend paketa e ndryshimeve në Kushtetutë.

Republika e re 18 maji 2017
“Lidhjet e krimit me politikën dhe blerja e votave nga mazhoranca përmes dorës së krimit”, ishin akuzat e opozitës ndaj qeverisë së majtë pranverën e vitit 2017. Kështu nisën protestat e opozitës derisa Basha u ngujua në çadër para kryeministrisë, poshtë dritares së Edi Ramës, atje ku dikur ky i fundit ishte ngujuar në grevë urie. Çadra u identifikua me shpalljen e “Republikës së re”

Marrëveshja e 18 majit
Beteja në shesh e Lulzim Bashës do të përfundonte më 18 maj në zyrat e Kuvendit të Shqipërisë, atje ku firmosi marrëveshjen me Edi Ramën për qeveri të përbashkët mazhorancë-opozitë deri në zgjedhjet e 25 qershorit. Ato zgjedhje përfunduan me fitoren e thellë të Ramës me 74 deputetë, gjë që i garantoi një qeverisje pa telashet e asnjë aleati. Rama e mori timonin e gjithë tepsinë dhe nisi të qeverisë për të kaluar përmes skandalesh edhe më të forta se të mandatit pararendës.

Kriza e mandateve të djegura
Ndër dhjetëra skandale korrupsioni të identifikuara nga opozita e mediat, spikat ai i përgjimit që shtynte të besohej se lidhej direkt me shit-blerje të votave. Në dosjet 184 dhe 339 identifikohen ministra e kryebashkiakë të Ramës, nëpër telefonata me element të dyshuar për lidhje me botën e krimit, duke përllogaritur vota të blera. Këtu nis e intensifikohet aksioni i opozitës së drejtuar nga Basha. Më 18 shkurt të këtij viti ai shpalli djegien e mandatave një akt i panjohur më parë në zhvillimet politike. Pak muaj më pas, krizës së mandatave të djegura iu shtua edhe ajo e bojkotit të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. Partia Socialiste shkoi e vetme në këto zgjedhje duke marrë drejtimin e 61 bashkive. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i certifikoi si të rregullt 30 qershorin dhe tani jemi në një situatë kur të gjitha pushtet i ka në dorë një njeri, është Edi Rama.

Pavarësisht si luajtën politikisht, kush është përfituesi e kush viktima, vendi ka hyrë në një krizë të thellë politike e institucionale ku niveli i demokracisë është në kuotat më të ulëta. Shqipëria hyn këtë vit në vitin e 30 të tranzicionit.

Elita e fillimit me rrënjët tek e shkuara, është ende vendimmarrëse me pak ndryshim. Ramiz Alia është larguar nga jeta por ka lënë pas elitën që vetë bekoi. Në krye të parlamentit është Gramoz Ruçi, ish-ministri i Brendshëm i qeverisë së Ramiz Alisë.

Fatos Nano është distancuar nga jeta politike por shfaqet herë pas here në momente krizash. Sali Berisha është ende i rëndësishëm në vendimmarrjen politike. Edi Rama është kryeministër dhe kryetar PS-së, asaj partisë që kërkonte ta nxirrte jashtë ligjit.

Ilir Meta është President i Republikës. Ndërkohë në krye të Partisë Demokratike është komisioneri i ri i atyre fillimeve, Lulzim Basha, i cili ndryshe nga të tjerë ka distancë nga e shkuara.
Duket sikur jemi ende në përpjekjet e para për të ndërtuar demokracinë, por me një ndryshim, sepse asokohe kishte shumë shpresë.

Nëse një 20-vjeçar në vitin 1990 do të parashikonte vendin pas 30 viteve, as në ëndrrën më të keqe nuk do ta kishte parë Shqipërinë e kohëve që po jetojmë. Një vend ku sundon varfëria e papunësia, ku sundon filozofia e të fortit si sfidë ndaj barazisë para ligjit, ku ka një elitë politike të kompromentuar, një Shqipëri prej nga qytetarët e saj duan të ikin.

“Më i vjetër se Krishti”, ulliri 2500-vjeçar në Tivar (video)

Banorët në qytetin portual të Tivarit, në Mal të Zi, thonë se një pemë ulliri është “më e vjetër se Krishti” me një moshë prej afro 2500 vjetësh.

Ulliri i Vjetër, siç edhe quhet zona pranë Tivarit, ka marrë emrin e pemës mijëvjeçare dhe është një destinacion i njohur turistik. Për breza me radhë vendasit e kanë cilësuar atë si një vend të shenjtë.

VIDEO – Djali i artistëve Edi e Mihal Luarasi komenton protestat në mbrojtje të Teatrit Kombëtar

Ilirian Agolli

Edhe këtë fundjavë, ashtu si një vit rresht, Elton Luarasi, po i bashkohet grupit të artistëve dhe qytetarëve që kujdesen për ndërtesën historike të Teatrit Kombëtar.

Djali i dy artistëve të njohur shqiptarë, Edi dhe Mihal Luarasi, po proteston midis kolegëve dhe fansave të prindërve të tij, duke kërkuar restaurim të Teatrit Kombëtar dhe jo mbushjen e zonës me kulla shumëkatëshe.

Eltoni thotë se këtë angazhim për Teatrin e ka porosi nga prindërit dhe përpiqet ta plotësojë, duke protestuar prej më shumë se një viti në sheshin e kompleksit teatror dhe madje duke e gdhirë me pjesëtarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, për ta ruajtur edhe natën nga dëmtimet.

“Vitet e fundit ka ndodhur një bjerje e arteve shqiptare dhe babai im ka qenë një kritikët më të zëshëm dhe një nga kundërshtarët e këtyre politikave kulturore. Ndaj të përdorësh emrin babit tim, Mihal Luarasi, për të mbështetur të kundërtën e mendimeve të tij është një akt shumë i shëmtuar” – thotë Elton Luarasi.

Ai shton se për shumë vite është redaktor i gjithë shkrimeve publicistike dhe librave të babait, i di përmendësh qëndrimet e regjisorit të njohur edhe nga tekstet e shkruara edhe nga bisedat e gjata me të.

“Mihal Luarasi ka thënë se Teatri Kombëtar duhet ruajtur, duhet përkujdesur, por kurrë nuk ka thënë se duhet rrëzuar kjo ndërtesë historike. Mihal Luarasi ka thënë se Tirana ka nevojë për teatro të rinj në hapësirat e shumta që ka përreth” – theksoi Eltoni.

Mihal Luarasi është një nga regjisorët më të njohur shqiptarë, por ai u burgos nga regjimi komunist për shfaqje liberale në arte, duke marrë nga shkas nga drama “Njollat e Murrme”. Gjyqi i tij tronditi qarqet artistike dhe mbahet mend edhe sot nga artistët shqiptarë.

“Ne atëherë ishim studentë, dhe një shoku ynë Fadil Kujovska arriti të hyjë në sallën e gjyqit të Mihal Luarasit dhe doli i shfytyruar prej gjendjes që e pa Mihalin atje. Më vonë e takuam kur doli nga burgu dhe kemi bërë përkujtimore për veprat e Mihal Luarasit. Mendoj se profesor Luarasi është një nga regjisorët më të suksesshëm të arteve shqiptare së bashku me mjeshtrat Pirro Mani, Kujtim Spahivogli, Pandi Stillu, Andrea Malo, Esat Oktrova bënë historinë e regjisurës shqiptare. Ai do të mbetet një nga majat e larta të regjisurës shqiptare” – tha regjisori Edmond Budina.

Ndërsa Edi Luarasi është një nga aktoret e njohura të skenës dhe filmit shqiptar. Ajo u dënua bashkë me shumë artitë të tjerë për shfaqjet borgjeze e liberale gjatë festivalit të 11 këngës.

“Bashkë me Bujar Kapexhiun, Edi Luarasi ishte në Festivalin e 11 të Këngës një prezantuese e shkëlqyer. Ai festival ishte një gëzim I hidhur për të gjithë, sepse të gjithë u dënuan. Edi Luarasi i dha rinisë shqiptare në atë kohë një kurajo dhe një madhështi të rrallë në atë kohën e saj” – thotë Natasha Çipi, një veprimtare e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar.

Por sot Justina Aliaj, një tjetër artiste e dënuar nga regjimi komunist, po ngre në skenën e Teatrit Kombëtar të kërcënuar nga shembja dramën “Mbretëresha”, një vepër nga Rexhep Qosja, të cilën nisi ta përgatiste me Mihal Luarasin afro 30 vjet më parë.

“Këtë vepër që e ngrejmë sot në skenën e Teatrit Kombëtar e nisëm ta punojmë me Mihal Luarasin 30 vjet më parë. Erdhi te shtëpia për të nisur punën me dramën, por atë natë u arratis Ismail Kadare. Sap nisëm provat, kur u dëgjua lajmi nga radio dhe Mihali nuk mundi ma me punu. Po iki, tha. Nuk mundem. Sapo është arratis Ismail Kadare” – kujton artistja Justina Aliaj.

Pas burgosjes së babait Eltoni dhe motra kaluan një jetë të vështirë, dhe u privuan nga shumë liri e të drejta njerëzore. Por ai asnjëherë nuk u nda nga pasioni për artet, sidomos tani kur bijtë e regjimit komunist, siç thotë, që dikur i dënuan babanë, sot po përpiqen të shembin Teatrin Kombëtar, duke shtrembëruar fjalët e të atit.

“Kjo më solli një indinjatë të madhe, sepse keqpërdorimi i emrit të një familjarit tënd, sidomos kur ti i di vet shumë mirë mendimet e tij, është e shëmtuar nga ana e pushtetit dhe nga ana e kryeministrit, i cili po përdor shumë emra, nxjerr fraza jashtë kontekstit pa pasur respekt për një njeri që ka vdekur dhe që nuk mundet as të përgjigjet e as ta kundërshtojë në fjalët e tij. Kjo më shkaktoi një nervozizëm të thellë” – thotë Elton Luarasi.

Shumë nga njerëzit që vijnë në protestë janë figura të njohura në profesionet e tyre, shkrimtarë, poetë, profesorë, arkitektë, piktorë dhe shumë studentë. Me gjithë larminë e shkollimit të tyre, ata i bashkon bindja se pas 80 vjet jetë artistike, kompleksi i Teatrove Kombëtarë mund të jetojë edhe 100 vjet të tjerë me një restaurim të thjeshtë.

“Për protestën do thoja që ajo është shenja dhe shembulli më i bukur që mund t’i jepet shoqërisë shqiptare se në cilin drejtim duhet të ecë dhe të largohet nga gjithë imazhet negative që kemi patur në 30 vitet e fundit. Këtu janë mbledhur ajka e shoqërisë, intelektualë e artistë, njerëz të gjithë profesioneve, që kalojnë këtu ditë të tëra e netë, dhe që japin mësime, nag duhet të mësojë politika jonë” – thotë shkrimtarja Lindita Komani.

Dhjetëra e qindra qytetarë po protesojnë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar qysh nga shkurti i vitit të kaluar, pra afro 18 muaj, dhe tani kanë dy javë që gdhijnë pranë ndërtesës, ku zyrtarët kanë hequr edhe ujin dhe ndriçimin.

Qeveria thotë se po e zhvillon zonën, duke ndërtuar një teatër të ri, por shumëkush e di tani se prapa kësaj qëllimi i vërtetë është ngritja e një seri kullash shumëkatëshe private, që do të mbulojnë gjithë truallin publik ngjitur me Teatrin Kombëtar.