VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

A po shtrihen hetimet në Shqipëri pas përgjimeve? Flet Kryepolici i seksionit të Antimafias, Katanzaro – Nga Alba Kepi

By | January 27, 2021

Komentet

(Video) Ndiqni me vemendje intervistën e historianit zviceran Oliver Jens Schmitt tek Adi Krasta në ‘A Show’

Oliver Jenc Schmitt:Komunizmi në Shqipëri ishte regjim ilegjitim, komunistët erdhën në pushtet nëpërmjet luftës civile.

Oliver Jenc Schmitt: Skenderbeu është figurë madhështore. Por unë e hedh poshtë përshkrimin që i bëhet Skënderbeut nga shkolla enveriste. Shqipërisë i duhet një shkollë kritike e historisë. Nuk jam përpjekur ta çmitizoj Skendërbeun, por ta përshkruaj ashtu siç ishte, pra Zot i Arbërisë. Ata qe e kritikuan nuk e kishin lexuar ende librin. Shqipërise i duhet nje shkolle kritike e historisë.

Oliver Jens Schmitt: Shqiptaret e Kosovës e dinë se kush është Vuçiç. Kryeministri shqiptar nuk mund të negociojë në emër të Kosoves me Beogradin. Kultura demokratike në Kosovë është më e zhvilluar se në Shqipëri dhe më pak autoritare se në Tiranë.

Adi Krasta: Si e keni ndjekur shkëmbimin e territoreve midis zotërinjve Vuçiç, Thaçi dhe Rama. Në një ombrellë dëshirash sipas kritikëve të treve dhe te atyre që merren edhe me teori konspiracioni por edhe të atyre që lexojnë atë që ndodh si mbas një avokature të një poli shumë të rëndësishëm në botë që është ai i zotit Soros. Më lejoni t’ua bëj pyetjen shqiptarçe. Në këtë mes, do të kishte një humbës? Do të kishe një fajtor? Nëse do të kishte kush do të ishte?

Oliver Jens Schmitt: Albin Kurti ka të drejtë kur thotë se Serbia ka nevojë për një Willy Brandt per te kerkuar falje per genocidin e ushtruar ne Kosove.

Schmitt: Humbësi do të jetë pa dyshim e gjithë popullsia sepse unë mendoj që e ardhmja e Ballkanit do të jetë brenda Evropës. Por më lejoni të bëjë disa vërejte. Në radhë të parë unë mendoj që Shqipëria nuk është mëmëdheu i shqiptarëve në Kosovë. Kosova është shteti i dytë shqiptar dhe unë nuk mendoj që Shqipëria duhet të mbrojë interesin e kosovarëve. Kjo është e qartë, i takon qeverisë në Prishtinë d.mth, unë nuk kuptoj pse Kryeministri i Shqipërisë mund të hyjë në negociatat me Kryeministrin e Serbisë. Mendoj që kosovarët dinë shumë më mirë sesa politikanët në Tiranë se kush është Vuçiç. Vuçiç është propagandisti i politikës ‘Serbisë së madhe’. Në vitet ‘90 ai ka përkrahur dhe krimet e bëra nga qeveria e Millosheviçit. Kjo është vërejtja e dytë që negociatat duhen të jenë drejtpërdrejtë midis Prishtinës dhe Beogradit. Është e qartë që Beogradi deri tani nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës. Por kjo është një kusht themelor për negociatat. D.m.th unë mendoj kjo është pikëpamja ime personale që Shqipëria të kuptoj pozitën dhe interesin e kosovarëve. Mendoj qe negociatat pa kosovarët nuk mund të kryhen edhe në interesin e Shqipërisë.

Philip Kosnett: Kurti dhe Osmani kanë vizion e energji, kjo është shumë emocionuese për Kosovën

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett është shprehur i mahnitur nga rezultati i zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë. Ai tha se këto zgjedhje ishin të lira, të drejta dhe profesionale. Kosnett në një intervistë tha se në Kosovë eksziston një dëshirë e madhe për t’iu dhënë rastin Kurtit e Osmanit për ta formuar qeverinë e re.

“Mendoj se me siguri flas për shumë njerëz kur them se shpresoj që Kosova të hyjë në një valë ku nuk do të ketë kaq shumë zgjedhje të parakohshme. Megjithatë, isha shumë i lumtur, shumë i mahnitur me rezultatin e zgjedhjeve në Kosovë. Duket që ishin të lira, të drejta, sigurisht që u mbajtën në mënyrë të sigurtë dhe profesionale. Sigurisht janë disa hetime duke u zhvilluar dhe gjithmonë ka mësime që nxirren”, tha Kosnett Kosnett tha se i njeh mjaft mirë Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin dhe se është takuar shumë herë me ta, para dhe pas zgjedhjeve.

“I njoh Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin mjaft mirë tashmë dhe mendoj se është e qartë që në Kosovë ekziston një dëshirë e madhe për t’iu dhënë rastin për ta formuar qeverinë dhe për ta udhëhequr vendin dhe mendoj se ata kanë vizion e energji dhe kjo është kohë shumë emocionuese për Kosovën. Jam takuar me ta shumë herë, përfshirë edhe pas zgjedhjeve”, shtoi ai.

Teuta Hadri: Vrasësit e Enver Hadrit, më në fund, dënohen me burgim të përjetshëm

Vrasësit e Enver Hadrit, më në fund, denohen me burgim të përjetëshëm.
Lajmin e ka bërë të ditur vetë familja Hadri.
Ndonëse Prokurorja e Mbretit kërkoi për fajtorët nga 30 vjet burg për çdonjërin, juria e përbërë nga përfaqësuesit e drejtpërdrejtë të popullit në sistemin e drejtësisë vendosën që kriminelët serbë të dënohen me burg të përjetshëm.
Kjo është një fitore e madhe e drejtësisë mbi krimin politik, thuhet në njoftimin e familjes Hadri.
Më 25 shkurt 1990, rreth orës 16:30, Hadri ishte në veturë kur u ndez drita e kuqe në semafor. Një makinë kalon pranë, nga ku vijnë të shtënat me armë drejtë tij. Hadri ishte 49 vjeç dhe vdiq në vend nga plumbi në kokë.
Hetimet e autoriteteve belge që kanë zgjatur me vite, kanë ardhur në përfundimin se krimi ishte bërë nga shërbimet sekrete jugosllave, në bashkëpunimin me nëntokën e Beogradit.
Në momentin kur u vra, Hadrit në xhep iu gjet lista prej 32 shqiptarëve që ishin vrarë rishtas nga Policia serbe në manifestimet paqësore në përpjekje për të mbrojtur autonominë e Kosovës!
Njoftimi i plotë i familjes Hadri (i pa redaktuar) lidhur me vendimin e sotëm të Gjykatës:
Vrasesit e Enver Hadrit denohen me burg te perjetshem
Dje me, 22 nentor 2016, Kryetarja e Trupit Gjykues ia kishte shtruar Jurise se perbere prej 12 qytetaresh te perzgjedhur me short, 3 pyetje dhe 3 nenpyetje :
1. Pyetja e pare kryesore : … I akuzuari Veselin Vukotiq a eshte fajtor per vrasjen e Enver Hadrit, i lindur me 2 prill 1941 ?
2. A e ka kryer i akuzuari këtë vrasje me paramendim ?
3. I akuzuari Bozhidar Spasiq a eshte fajtor per vrasjen Enver Hadrit, i lindur me 2 prill 1941 ?
4. A e ka kryer i akuzuari këtë vrasje me paramendim ?
5. I akuzuari Andrija Drashkoviq a eshte fajtor per vrasjen me paramendim te Enver Hadrit, i lindur me 2 prill 1941 ?
6. A e ka kryer i akuzuari këtë vrasje me paramendim ?
Pas nje shqyrtimi prej me shume se dhjete oresh Juria ne te gjitha pyetje e Kryetares kishte nje pergjigje te vetme : PO !
Ne kete menyre Gjykata e Madhe Penale e Brukselit, i shpalli fajtor per vrasjen e Enver Hadrit, Bozhidar Spasiq-in, ish-shef i UDB-se per operacione speciale dhe vrasesit Veselin Vukotiq dhe Andrija Drashkoviq.
Nderkaq sot, me 23 nentor 2016, ani se Prokurorja e Mbretit kerkoi per fajtoret nga 30 vjet burg per çdonjerin, megjithate Juria, e perbere nga perfaqesuesit e drejtperdrejte te popullit ne sistemin e drejtesise, vendosen ndryshe : ata vendosen qe kriminelet serbe te denohen me burg te perjetshem.
Kjo eshte nje fitore e madhe e drejtesise mbi krimin politik.
Me kete vendim Gjykata Penale e Brukselit, kryeqytetit te Evropes, krahas organizatorit dhe vrasesve te Enver Hadrit, praktikisht e denoj edhe shtetin serb. Sepse organet serbe qe nje çerek shekulli, nuk lane gur pa levizur, qe vrasja e Enver Hadrit te mos zbardhet dhe dorasit te mos ndeshkohen.
Shpresojme se edhe vrasjet e ngjashme politike te kryera kunder shqiptareve apo kujtdo qofte tjeter do te zbardhen deri ne imtesi dhe organizatoret dhe vrasesit te marrin denimin e merituar.
Per familjen Hadri
Teuta Hadri
Bruxelles, 23 nentor 2016, 18h45

Shpëtojeni Petrit Rukën që nesër të mos thoni… ca fjalë konsumi cinik Nga Përparim Kabo

 

Qe te mos themi ne fund… oh sa keq!

Mbreme po lexoja kur me tingellon telefoni…nje mik i mire nje mik i fisem nje dashnor i kinemase dhe i filmit Skender Jace nje personazh real jetesor jo i Kinema Parajses si ne filmin Giuseppe Tornatores por i kinemase se Kuçoves Kadri Roshi….me telefonoi.

U çmallem i tregova çfare isha duke lexuar marrëdheniet e shqipes me hebraishten ne studimin e Petro Zhejit…

ndaj folem per gjuhen …per filmin per artin per kulturen…per pandemine…per jeten…

Eh kur mbritem te jeta ai psheretiu…thelle madje shume thelle.

Nje mik i tij nje mik yni nje poet nje njeri ka 15 vite pa pune…peshe e rende kjo…

Petrit Ruka ka 15 vite pa pune…

kujtuam edhe Moikom Zeqon qe e lane vite pa pune.

Po pse? Cfare kane bere keta njerez?

Pse sillemi me ta por edhe me 10-tra apo qindra njerez me kontribute dhe te devotshem ne kete menyre mohonjese shperfillese e denigruese…

Kur them pse sillemi jeshtu kam parasysh se pari institucionet mandej shoqeria dhe komuniteti…

Pse i harrojme njerezit ne te gjalle dhe hiqemi se na dhembin kure ata ikin?

Pse?

Çfare lloj humanizmi eshte ky?

Skenderi me tregoi qe Petrit Ruka ka bere nje nderhyrje te rende dhe po ben kimioterapi…

Mbreme ai i kishte shkruajtur… I shtrire ne shtrat i pafuqishem: “Ndjej se si kjo terapi po mi bluan kockat…”

Kjo dhemb…kjo djeg kjo uluret.

Dhe mendoja me nje rroge te gruas si ia del ky njeri per shpenzimet per ushqim per higjenen per frymen qe po i pakesohet…

Shpetojeni Petrit Ruken qe neser mos thoni …sa keq nje humbje e madhe…etj etj fjale pa ndjeshmeri…konsumi cinik…

E di se si Petriti ka me 100 dhe mijera…dhe jeta eshte pasuria qe kemi.ndaj ..per te gjithe kam te njejtin shqetesim dhe preokupim qytetar…

Mbroje jeten shtet sepse ne shqip si metonte Petro Zheji…

fjala zgjuar ka si askund tjeter dy kuptimet simbolike…

zgjuar qe nuk je ne gjume por zgjuar qe je edhe i mençur…pra me mendje…

Petrit Ruka skenaristi dhe poeti po shkruan artin e tij te luftes per jeten…

Shtet ndihmoje…neser eshte vone.

Pkabo 22 shkurt 2021

Lë mprapa Konjufcën në Prishtinë, Vjosa Osmani pritet të ketë marrë mbi 250 mijë vota më 14 shkurt

Në 228 qendra të votimit në Prishtinë, numri dy  në listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Vjosa Osmani, ka marrë mbi 44 mijë vota. Osmani ka lënë pas vetës edhe Glauk Konjufcën e VV’së, me një diferencë prej më shumë se 13 mijë vota. Raportimet jozyrtare thonë se deri tash ajo ka 250 mijë vota, e nëse kjo qëndron, e bën Osmanin politikanen më të votuar.

Gazeta Express ka numëruar votat e 228 qendrave të votimit në Prishtinë, që kanë marrë numri dy dhe tre i Lëvizjes Vetëvendosje, Vjosa Osmani dhe Glauk Konjufca.

Më shumë se dyzetekatër mijë qytetarë kanë votuar Vjosa Osmanin në vetëm në kryeqytet. Sipas raportimeve jozyrtare nëpër media, ajo ka marrë mbi 250 mijë vota në tërësi. Nëse kjo qëndron, atëherë Osmani bëhet politikania më e votuar ndonjëherë në Kosovë, me sistemin zgjedhor me lista të hapura. Këto vota nuk përfshijnë akoma votat me kusht dhe votat me postë.

Osmani e cila me iniciativën e saj kishte hyrë në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, ku mbante numrin 2, ka lënë prapa vetes numrin 3 të kësaj liste, Glauk Konjufcën.

Konjufca ka arritur të sigurojë mbi 30 mijë e 500 vota në Prishtinë, duke bërë që diferenca ndërmjet tij dhe Osmanit të jetë mbi 13 mijë e 500 vota.

Në llogaritë që ka bërë Gazeta Express në këto vendvotime, shihet se Osmani e ka kaluar në secilin vendvotim Konjufcën, përveç një rasti kur ky i fundit kishte 10 vota më shumë se Osmani në një qendër të votimit në kryeqytet.

Ndërkohë, në një qendër të votimit në Prishtinë, ku Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 270 vota, asnjë nuk i është shënuar asnjë prej kandidatëve për deputetë. Nuk dihet nëse të dhënat nuk janë bartur të formularë, apo ka ndonjë gabim.

Ndryshe, Osmani e ardhur nga jashtë në LVV, ndodhi që të jetë më e votuara në partinë e Albin Kurtit dhe teknikisht e para në listë, pasi Kurtit iu pamundësua kandidimi për deputet, për shkak të problemeve me ligjin në tri vitet e fundit.

Kurti në zgjedhjet e vitit 2019 ka marrë 183 mijë e 952 vota, që është rezultati i tij më i miri ndonjëherë.

Ish-kandidatja për kryeministre e LDK’së në zgjedhjet e 6 tetorit të vitit 2019, hyri në listën e VV’së pas disa muajve që u përjashtua nga pozitat e partisë amë dhe pas disa javësh që e krijoi iniciativën e saj.

Raportet e Osmanit me LDK’në u përkeqësuan, pasi partia e saj vendosi ta rrëzojë Qeverinë e Albin Kurtit, pjesë e të cilës ishte edhe vetë LDK’ja.

Osmani vitin e fundit vazhdimisht ka pasur qëndrime të afërta, ndonjëherë edhe të njëjta  me Kurtin dhe LVV’në.

Ndryshe, Lëvizja Vetëvendosje bashkë me listën e Vjosa Osmanit, kanë fituar zgjedhjet e 14 shkurtit me mbi 47 për qind të votave të rregullta. Ky rezultat nuk përfshin votat me kushte dhe me postë./GazetaExpress/

Kosovë, rinumërim në 494 vendvotime nga zgjedhjet e 14 shkurtit

Prishtinë

Anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) pas rekomandimeve që kanë marrë nga Qendra e Numërimit dhe Rezultateve (QNR) kanë vendosur që 494 vendvotime të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit në Kosovë duhet të rinumërohen, raporton Anadolu Agency (AA).

Kryeshefi ekzekutiv i Sekretariatit të KQZ-së, Burim Ahmetaj ka shpalosur disa arsye në bazë të të cilave ka parashtruar rekomandimet për rinumërimin në disa vendvotime.

Ndër arsyet që sipas Ahmetajt duhet që këto 494 vendvotime të rinumërohen, janë problemet teknike të ndryshme, të tilla si gabimi në bartjen e votës, pasi janë bartur votat gabimisht në subjektet politike dhe nuk kanë arritur ta kalojnë auditimin; gabimi kur kandidati del se ka më shumë vota se sa subjekti i tij politik, e të ngjashme.

“Pra, janë 494 vendvotime të cilat nevojitet të rinumërohen sipas rekomandimeve të QNR-së, apo në përqindje 20.74 për qind prej totalit të të gjitha vendvotimeve”, tha Ahmetaj.

QNR sa i përket të votave me kusht, votave me postë dhe atyre të personave me aftësi të kufizuara tha se deri më tani numërimi po shkon me rregull dhe janë numëruar mbi 44 për qind e pakove nga 43.500 pako të supozuara si fletëvotime të dërguara në Kosovë nëpërmjet postës.

Ahmetaj theksoi se deri më tani janë hapur 19.168 pako të supozuara si fletëvotime të cilat i janë nënshtruar procesit të vlerësimit.

“Pas vlerësimit, janë aprovuar 22.326 zarfe me fletëvotime ndërsa janë refuzuar 9.049 zarfe me fletëvotime”, theksoi ai.

Ahmetaj shtoi se arsyet e refuzimit të këtyre fletëvotimeve janë të ndryshme, ku disa prej tyre janë dërguar nga persona që nuk kanë qenë të regjistruar si votues jashtë Kosovës; disa të tjera janë anuluar për shkak se janë dërguar nga persona që janë refuzuar në periudhën e aplikimit si dhe ka pasur edhe pako me votues të paidentifikuar.

Votat me kusht, me postë dhe të personave me aftësi të kufizuara kanë filluar të vlerësohen dhe numërohen tek pas përmbylljes së numërimit të votave të rregullta nga KQZ-ja, dy ditë pas ditës së zgjedhjeve.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë u mbajtën më 14 shkurt të këtij viti, ndërsa nga 1.794.862 qytetarë me të drejtë vote, të drejtën e votës e kanë ushtruar mbi 800 mijë votues apo rreth 47 për qind të qytetarëve me të drejtë vote.

Tri dekada nga rrëzimi i shtatores së diktatorit Enver Hoxha, persekutimet dokumentohen në muze

Shqipëria shënon këtë vit 30-vjetorin e rrëzimit të shtatores së ish-diktatorit Enver Hoxha, që shënoi edhe simbolikisht rrëzimin e diktaturës, ndërkohë që në vend janë shtuar në vitet e fundit muzetë dhe institucionet që studiojnë dhe pasqyrojnë të kaluarën komuniste, shkruan Anadolu Agency (AA).

Më 20 shkurt 1991 rrëzohet shtatorja e ish-diktatorit Enver Hoxha

Lëvizja studentore antikomuniste në Shqipëri filloi në dhjetor të vitit 1990 dhe vazhdoi për disa muaj derisa u shndërrua në një lëvizje më të madhe me protesta popullore, duke sjellë edhe rrëzimin e regjimit komunist.

Ish-diktatori Enver Hoxha e udhëhoqi Shqipërinë komuniste nga viti 1944 deri në vitin 1985 dhe pas vdekjes së tij sistemi komunist do të drejtohej nga Ramiz Alia, por vetëm për 6 vite, pasi demonstratat popullore dhe ndryshimet që pësuan regjimet komuniste në Evropë përfshinë edhe Shqipërinë.

Protestat që filluan në dhjetor të vitit 1990 fillimisht nga studentët do të kulmonin me rrëzimin e shtatores së ish-diktatorit Hoxha, më 20 shkurt 1991, moment ky që shënon edhe simbolikisht rënien e regjimit komunist në Shqipëri.

Shtatorja e ish-diktatorit Hoxha ishte përuruar në vitin 1988 në sheshin “Skënderbej” dhe rrëzimi i saj i hapi rrugën proceseve demokratike në vend.

Më 31 mars 1991 në Shqipëri u mbajtën zgjedhjet e para pluraliste pasi ishin krijuar edhe disa parti politike pas rreth 50 vitesh diktaturë, ndërkohë që vendi kishte hyrë në fazën e tranzicionit.

Persekutimi komunist dokumentohet në muzeun Bunk’art 2

Teksa kanë kaluar 30 vite nga përmbysja e regjimit komunist, trashëgimia komuniste dhe krimet e komunizmit janë të dokumentuara në muze dhe institucione të tjera në Tiranë dhe në qytete të tjera të vendit.

Një objekt i cili dokumenton sidomos persekutimin komunist është edhe ish-bunkeri antibërthamor i Ministrisë së Brendshme i ndërtuar mes viteve 1981 dhe 1986, që sot si objekt muzeal quhet Bunk’art 2, i vendosur në qendër të Tiranës.

Ky bunker tunel që u emërtua gjatë komunizmit si “Objekti Shtylla” u ndërtua me qëllim për të strehuar zyrtarë të lartë të vendit dhe stafin e Ministrisë së Brendshme në rast të ndonjë sulmi bërthamor, duke u ndarë në dhoma, por edhe apartament për drejtuesit e ministrisë.

Në vitin 2016 ish-bunkeri nëntokësor sekret u shndërrua në muze, ku brenda tij ekspozohen fotografi, dokumente, aparate përgjimi, pajisje dhe objekte të tjera të ndryshme që tregojnë aktivitetin e institucioneve policore dhe sidomos persekutimin e qytetarëve dhe kundërshtarëve gjatë regjimit komunist në Shqipëri.

Dokumentet dhe pajisjet dëshmojnë për dënimet me vdekje, ndjekjen, përgjimin, burgjet dhe kampet e përqendrimit, por edhe aktivitetin e strukturave të policisë dhe Ministrisë së Brendshme gjatë komunizmit.

Ndërkohë, duke qenë se është shndërruar në një objekt muzeal, pasqyron edhe historikun e Ministrisë së Brendshme në Shqipëri gjatë historisë së shtetit shqiptar.

Interesi i turistëve të huaj është i lartë për muzeun në fjalë, ku edhe gjatë pandemisë COVID-19 nuk kanë munguar vizitorët, të cilët njihen nga afër me një nga muzetë e rinj të Tiranës, që dëshmon të shkruarën komuniste të Shqipërisë.

Në Shqipëri ka edhe objekte të tjera muzeale që tregojnë të kaluarën komuniste në vend, si pavijoni i persekutimit komunist në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, Muzeu Kombëtar i Përgjimeve “Shtëpia me Gjethe” në Tiranë që i kushtohet sistemit të përgjimeve që përdori regjimi komunist, si dhe Bunk’Art 1, që i dedikohet historisë së ushtrisë dhe jetës së përditshme të shqiptarëve gjatë viteve të komunizmit.

Sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit (ISKK), gjatë regjimit komunist në Shqipëri rezulton se 59.009 shqiptarë u internuan në kampe përqendrimi, ndërkohë që 7.022 humbën jetën gjatë internimit, 34.135 shqiptarë janë burgosur si të dënuar për arsye politike, 984 shqiptarë kanë vdekur në burgjet e regjimit, 6.027 janë vrarë, ndërsa rreth 6.000 rezultojnë si të zhdukur.

Quni: Nuk kam votuar për largimin e Vjosës, sepse e kam ditur se LDK-ja përgjysmohet

Anton Quni i LDK’së e ka komentuar largimin e ushtrueses së detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, nga Lidhja Demokratike në emisionin ‘Pressing’ në T7.

Quni ka thënë se largimi i saj e ka dëmtuar LDK’në në atë masë, sa që iu janë përgjysmuar votat këtij subjekti politik, shkruan Gazeta Express.

“Jo që na ka lanë shejë, por e ka përgjysmu Lidhjen Demokratike të Kosovës. E ka humbur përgjysmë forcën e Lidhjes Demokratike”, ka deklaruar ai.

“Mund të them që ajo ka qenë më e zëshmja brenda takimeve të Kryesisë së LDK’së, ku duhej ta gjenim mënyrën për të mos ardhur deri te transformimi i qeverisë. Ajo nuk ka ndërruar qëndrim”, ka thënë tutje Ministri i Mbrojtjes në detyrë në Pressing.

“Ajo më këmbëngulësinë e saj, ajo thjesht, filloi të identifikohej si personalitet që tani fillon të krijojë favore për Lëvizjen Vetëvendosje. Pastaj filluan zëra brenda Kryesisë ku thuhej se Osmani është kundër interesave të kryesisë së LDK’së, derisa ne u sfiduam si anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm për të votuar për lirim e saj nga përgjegjësitë që i ka bartur në LDK”

“Nuk ishte përjashtim, ajo ishte nënkryetare dhe anëtare e Kryesisë dhe Këshillit të Përgjithshëm në LDK. Nuk më kujtohet saktë formulimi por bëhej fjalë për nënkryetare dhe anëtare e Kryesisë. Edhe këtë hap e kam parë të gabueshëm që do të krijojë pasoja dhe prandaj nuk kam votuar që Osmani të largohet. Kam votuar kundër”.

Ish-Senatori Dole njofton se ka kancer në mushkëri

VOA

Ish senatori republikan Bob Dole, i cili garoi pa sukses për president në 1996, tha të enjten se ishte diagnostikuar me kancer të avancuar të mushkërive dhe do t’i nënshtrohet trajtimit duke filluar javën e ardhshme.

“Kohët e fundit, u diagnostikova me kancer në mushkëri në fazën e katërt …. Edhe pse sigurisht kam disa pengesa përpara, unë e di gjithashtu se u bashkohem miliona amerikanëve që përballen me sfida të konsiderueshme shëndetësore,” tha 97-vjeçari Dole në një postim në Twitter.

I njohur për mendjemprehtësinë dhe aftësitë e tij si ligjvënës, zoti Dole ka patur një karrierë të gjatë në Kongresin amerikan që përfshinte vitet si udhëheqës i shumicës në Senat. Në fillim të viteve 1980 ai kryesoi Komisionin e Financave të Senatit, i cili merret me politikat e taksave, tregtisë dhe shëndetësisë.

Ai u mposht nga Presidenti Bill Clinton në zgjedhjet presidenciale të vitit 1996, me 49.2% të votës kundrejt 40.7%.

Bob Dole mori plagë të rënda në Itali gjatë Luftës së Dytë Botërore që e bëri të shtrohej në spital për një kohë të gjatë.

Ai njihet për lidhjet e tij me Kosovën. Tre dekada më parë, Senatori Dole së bashku me disa ligjvënës të tjerë vizitoi Prishtinën, në një kohë kur Kosova ishte nën sundimin e Beogradit. Mendohet se vizita e tij luajti rol me rëndësi për zhvillimet e ardhshme në Kosovë.

Vitin e kaluar, në Prishtinë u përurua një bust për nder të senatorit Dole.

Shuhet poeti i njohur Lefter Çipa, mjeshtër i madh i poezisë popullore

Është ndarë nga jeta në moshën 79-vjeçare poeti i njohu, Lefter Çipa. Mësohet se poeti ka ndërruar jetë pas një beteje të gjatë me një sëmundje të rëndë. Ai ka lënë pas një krijimtari të gjerë në libra e tekste këngësh.

Lefter Çipa ka botuar 18 libra me poezi dhe është autor i rreth 1250 këngësh. Çipa do të mbetet në mendjen e shqiptarëve si mjeshtri i madh i poezisë popullore.

Ai njihet si njeriu që investoi më shumë për polifoninë shqiptare. Lefter Çipa është autor i 18 librave të botuar me poezi si : “Bejkë e bardhë”, “Bilbilat e vendit tim”, “Shqipëri moj ballëhapur”, ” Këngët e Ruzanës”, “Dheun tim përsipër mbaj”, “Për Kosovën prapë do të ngrihem”, “Kënga që tret lotin”, “Këngët e Akroqeranit”,”Princi i Dashurise”, etj. Konsiderohej “princi i sotëm” i polifonisë shqiptarë.

Lefter Çipa është edhe autori i papërsëritshëm i këngëve të vlerës së lartë artistike dhe muzikore si “Bejkë e bardhë”, “Vijnë djemtë nëpër vapë”, “Nga kjo baltë e kësaj toke”, “Naim Shqipëria”, “Shqipëri pse të qan syri”, “Zoga kaçake në male”, “Këngë kurbeti”, “Vito Pëllumbesha”, “Hënëz e qiellit të gjerë”, “Moj unaza gur jeshile”, “N sokak të ngushtë”, “O shokë vdekça nga kënga”, “Lundroj në lundrën e këngës”, “Kënga e manushaqes”, ” Zonjë e bukurisë”, etj.

Lefter Çipa është babai i gazetarit të njohur, njëherësh kryetar i Unionit të Gazetarëve Shqiptar, Aleksandër Çipa.

Enkel Demi – Nana ime e moshuar nuk është personalitet, por ky sigurimsi është personalitet, prandaj të vaksinohet

Edi Rama foli dhe një herë për situatën: “Do vazhdojmë me një numër tjetër të moshuarish që janë personalitete që duhet t’i mbajmë sa më mirë dhe jo thjesht të kujtohemi, kur vdesin e të mbajmë fjalim…”.

Unë kam nanën në shtëpi, grua zonjë, e moshuar, por nuk ka qenë kurrë komuniste, ish-sigurimse dhe me kriteret e kryeministrit të Shqipërisë asnjë herë në anën e duhur të historisë. Natyrisht, meqë nuk plotëson kriteret e këtilla i thashë sot të ngrohet në diell, sepse përfiton dy gjëra; e para, theket, e dyta, merr vitaminë D qelepir.

Zeqiri Mero, nëse më në fund nuk i është dhjerë shpirti, ishte 100 vjeç, kur e përqafonte gjithë dashuri Rilindasi.

Sipas gazetarit Dashnor Kaloçi në vitin 1945 Zeqiri Mero ka zbatuar një radiogram urgjent të firmosur nga Enver Hoxha, me cilësinë e Komandantit të Pergjithshëm të Ushtrisë Nacional Çlirimtare.

Ky radiogram aprovonte dënimin me vdekje të gjashtë personave, gjykuar nga një Këshill Gjyqësor Ushtarak i Divizionit të III-të, të Korparmatës së Dytë, të kryesuar nga Kryetari, Irakli Bozo (major) dhe prokuror, Zeqiri Mero, kapiten i parë.

Zeqiri Mero është “personalitet” i padiskutueshëm që është vlerësuar me një dekoratë nga Rusia në vitin 2015, me motivacionin që ka qenë i angazhuar në formacionet partizane, në zona të ndryshme të vendit, duke luftuar kundër pushtuesve fashistë. Në nder të tij gjithashtu një rrugë në Korçë thërritet me këtë emër orgurzi.

Si Zeqiriu Rilindja ka plot, të moshuar, por ish-prokurorë, ish-KQ-ista apo ish-sekretarë partie, si fjala vjen Spartak Braho dhe Gramoz Ruçi.

Këta duhet me çdo kusht të vaksionohen që djalli të rrijë gjallë në shpinë të këtij vendit, kurse nana ime, nana e shumë e shumë të tjerëve duhet të kënaqen, nëse Zoti u fal pak diell, se shoshën e ka Rilindja.

Kosovë, mbahet manifestimi qendror për shënimin e 13-vjetorit të pavarësisë

Prishtinë

Në kazermën e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) “Adem Jashari” në Prishtinë është mbajtur manifestimi qendror për nder të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, raporton Anadolu Agency (AA).

Në 13-vjetorin e pavarësisë, ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani u prit nga komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama dhe më pas parakaloi para Gardës Ceremoniale të FSK-së.

Në fjalën e saj drejtuar trupave të FSK-së dhe qytetarëve të Kosovës me rastin e përvjetorit të pavarësisë së vendit, Osmani tha se rruga të cilën e ndoqi Kosova deri tek pavarësia nuk ka qenë e lehtë por as e shkurtër.

“Duke shikuar mbrapa, 13 vjet pas e shohim rëndësinë e lirisë sonë dhe të mbështetjes nga vendet mike të cilat dhanë kontribut të çmueshëm në lirinë tonë dhe në pavarësinë e vendit tonë. U jemi përjetësisht mirënjohës NATO-s, SHBA-së, BE-së dhe gjithë botës demokratike ngase pavarësia e vendit as që do të mund të imagjinohej pa ndihmën e tyre”, theksoi Osmani, e cila theksoi se beson që në një të ardhme të afërt edhe trupat e FSK-së do jenë në krah të atyre të NATO-s.

Ajo shtoi se synimi i Kosovës është integrimi në bashkësinë e popujve evropian, ndërsa për ta arritur këtë “çdo ditë duhet ta dëshmojmë se jemi shoqëri ku ka vend për të gjithë dhe të gjithë qytetarët tanë janë të barabartë”.

Kryeministri në detyrë i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti tha se përvjetorët e pavarësisë së vendit janë momente të veçanta për të kujtuar ata që sakrifikuan çdo gjë për realizimin e aspiratës shekullore për liri dhe pavarësi.

“Mbetet shumë punë për të realizuar aspiratën për integrim evropian të Kosovës. I tillë ishte vizioni dhe amaneti i heronjve tanë të cilët na ndriçuan rrugën në luftën çlirimtare, por ambicia e tyre nuk mbaron këtu. Kjo ambicie rritet dhe zhvillohet çdo ditë ashtu siç po konsolidohet dhe avancohet demokracia si vlera më e lartë dhe çmuar e gjithë historisë njerëzore”, theksoi Hoti.

Ai shtoi se edhe në këtë përvjetor, kujtimi dhe mirënjohja për kontributin e pashembullt të dëshmorëve bëhet udhërrëfyes “që na jep forcë për të ngritur flamurin e Kosovës përkrah vendeve më të fuqishme për të garantuar paqen dhe sigurinë në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare”.

Shënimi i Ditës së Pavarësisë nisi para godinës së Qeverisë së Kosovës ku u ngrit flamuri shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së ndërsa më pas liderë politikë si dhe krerë të institucioneve të vendit bënë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Kosova shpalli pavarësinë e saj më 17 shkurt të vitit 2008 ndërsa deri më tani ajo është njohur nga 117 vende të ndryshme të botës.


Send this to a friend