VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ekspozitë e jashtëzakonshme e Pablo Picasso-s hapur nga Fondationi Bayeler, ngjarje kulturore kulmore e Zvicrës dhe Europës për vitin 2019

By | February 25, 2019

Komentet

Dimri në Zvicër ka mbërritur, i përpiktë si … një orë zvicerane

VOAL – Dimri (meteorologjik) ka mbërritur, i përpiktë si … një orë zvicerane: të martën pllaja u gjend e mbuluar nga një batanije bore. Reshjet e borës filluan me mbërritjen e frontit të ftohtë nga veri-perëndimi, fillimisht drejt lindjes dhe më vonë drejt Alpeve.

Manteli i bardhë, përbërë nga bora e rëndë dhe e lagur, pjesërisht u shkri shpejt pasi toka ishte akoma e ngrohtë, tha MeteoSwiss. Si çdo vit, bora e parë në rrugë shkaktoi një sërë shqetësimesh në trafik: midis orës 4.30 dhe 8.30 policia e berneze regjistroi 25 aksidente, 40 përplasje ishin raportuar tashmë në policinë e Zyrihut në 9 dhe ishin raportuar një duzinë aksidentesh. janë verifikuar në kantonin e Lucernës.

Çfarë ndodhi shpjegohet nga një udhëzues që nuk është i përshtatshëm për kushtet e motit dhe nga fakti që shumë automjete ende nuk ishin të pajisura për dimër. rsi-eb

Në Zvicër edhe 3 802 infeksione dhe 107 viktima

 VOAL – 3.802 infeksione të reja me koronavirus raportuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, ndërsa numri i përgjithshëm që nga fillimi i pandemisë qëndron në 330,874.

107 vdekje të tjera e çojnë numrin në 4552 vdekje. Janë 226 shtrime të reja në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 19,777 testeve janë transmetuar, tregon FOPH. Shkalla e pozitivitetit është 19.22%.

Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 52,760. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 610,31. rsi-eb

Shefi i OBSH Tedros Adhanom Ghebreyesus: Ka filluar rënia – do ta zbulojmë origjinën e virusit

voal.ch – “Javën e kaluar u pa rënia e parë në rastet e reja Covid-19 të raportuara globalisht që nga shtatori,

për shkak të një rënie të rasteve në Evropë falë efektivitetit të masave të vështira por të domosdoshme të vendosura në javët e fundit.”

Kjo u deklarua nga Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, në konferencën e zakonshme nga Gjeneva.

 

OBSH “do të bëjë gjithçka” për të zbuluar origjinën e virusit

OBSH “do të bëjë gjithçka” për të zbuluar origjinën e virusit u nënvizua në konferencën e zakonshme në Gjenevë.

“Ne duhet ta dimë origjinën e virusit sepse ai mund të na ndihmojë të parandalojmë shpërthimet në të ardhmen dhe ne bëjmë gjithçka” për të arritur këtë, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke kërkuar “të mos ngatërrojmë dhe të mos politizojmë” çështjen. Origjina e koronavirusit. “Është një problem teknik”, tha ai, edhe pse “disa po e politizojnë atë: ju lutemi mos, ne po bëjmë gjithçka që mundemi bazuar në shkencë”./rsi.ch/eb

8 782 infeksione në Zvicër dhe 195 viktima që nga e premtja

VOAL – 8 782 infeksione të reja me koronavirus janë numëruar në Zvicër që nga e premtja e kaluar.

Të dhënat e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) gjithashtu tregojnë se në nivelin kombëtar ka pasur 399 shtrime të reja në spital dhe 195 vdekje të mëtejshme që i atribuohen sëmundjes. Një krahasim me të dhënat e saktësisht një javë më parë tregon ende shifra në rënie.

Të hënën e kaluar, për krahasim, u raportuan 9,751 infeksione, 213 vdekje dhe 410 shtrime në spital. rsi-eb

Presidentja e Konfederatës: Jam e shqetësuar për numrin e lartë të vdekjeve

VOAL – Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga është e shqetësuar për numrin e lartë të vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi. Kjo është thënë në një intervistë për “SonntagsBlick”. Në lidhje me një reagim të vonë të pretenduar nga Këshilli Federal, Sommaruga kujtoi se ka qenë gjithmonë një veprim i koordinuar midis Konfederatës dhe kantoneve, një operacion ndonjëherë i vështirë. Sidoqoftë, arsyet e sakta për vdekjet e shumta do të analizohen plotësisht.

Mund të jetë, tha ajo të dielën, që një farë shkujdesjeje përballë pandemisë – edhe nga shkaku i lodhjes së popullsisë – ka kontribuar në faktin se reagimi politik erdhi më vonë se në pranverë. Simonetta Sommaruga vuri në dukje se, në fillim të tetorit, ajo vuri në dukje një nevojë më të madhe për ndërhyrje nga Konfederata, por sinjalet që vinin nga kantonet nuk ishin të qarta. Disa kërkuan një ndërhyrje nga Berna federale, ndërsa të tjerët e konsideruan atë një masë të ekzagjeruar, kjo edhe sepse çdo realitet lokal në atë kohë u prek në një mënyrë të ndryshme nga rastet e reja, shpjegoi presidentja.

ATS-eb

LAPSH-i në Zyrih kremton festën e 28 Nëntorit me aktivitete të ndryshme

 

Voal.ch – Naser Ulaj, kryetari i LAPSH – Shkollës Shqipe Naim Frashëri në Zyrih uron festën e 28 Nëntorit.

Z.Ulaj ka dërguar një postim me këtë rast që po e sjellim të plotë për lexuesin:

Të dashur nxënës,

Të nderuar prindër,

Të nderuara mësuese/

Të nderuar mësues,

Te respektuar dashamirës të arsimit,

LAPSH për kantonin e Zyrihut festën e 28 Nëntorit – ditën e Pavarësisë së Shqipërisë e ka festuar çdo vit me nxënësit, prindërit, dhe mësimdhënësit.

Këtë vit, për shkak të situatës së krijuar me Pandeminë, nuk do të kemi mundësinë të festojmë të gjithë së bashku,

por ne mësimdhënësit do ta shënojmë këtë festë me aktivitete të ndryshme nëpër të gjitha pikat shkollore në kantonin e Zyrihut ku mbahet mësimi plotësues në Gjuhën shqipe.

LAPSH “N. Frashëri” për kantonin e Zyrihut ju uron festat e lavdishme të nëntorit.

Në emër të LAPSH “N. Frashëri” për kantonin e Zyrihut,

Naser Ulaj, kryetar

 

Në Zvicër edhe 4 312 infeksione dhe 141 vdekje të tjera


VOAL – Në Zvicër (dhe në Principatën e Lihtenshtajnit), 4 312 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit. Zyra Federale e Shëndetit Publik, në buletinin e saj të përditshëm, gjithashtu raporton për 141 vdekje shtesë në të gjithë vendin.

Shtrime të reja në spital, përsëri në 24 orët e fundit, arritën në 209. U kryen 27,266 teste dhe shkalla e pozitivitetit ishte 15,81%. Që nga fillimi i pandemisë, një total prej 318,290 infeksionesh janë regjistruar në Konfederatë dhe numri i përgjithshëm i vdekjeve është 4,250.

Aktualisht ka 32,896 njerëz në izolim dhe 38,305 të kontakteve të tyre në karantinë. rsi-eb

24 orët e fundit në Zvicër 4 509 raste infeksionesh dhe 79 vdekje


VOAL – Janë 4 509 infeksione të regjistruara në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, për një total prej 313 978 që nga fillimi i pandemisë. 79 vdekjet e reja e çojnë numrin e përgjithshëm në 4 109. Gjatë 24 orëve të fundit janë transmetuar rezultatet e 28 740 testeve, tregon FOPH. Shkalla e pozitivitetit është 15,69%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 59 632. Rastet për 100 000 banorë në 14 ditët e fundit janë 689.8.
Ka 198 shtrime në spital, një shifër që FOPH rekomandon edhe një herë të jetë i kujdesshëm duke pasur parasysh vonesat në komunikimet nga kantonet. rsi-eb

Kuvendi miraton kërkesën e PS, gati ngritja e Komisionit të Posaçëm për hetimin e raportit të Dick Marty

Kuvendi ka miratuar kërkesën e mazhorancës për ngritjen e një Komisioni të Posaçëm Hetimor, që do të hetojë raportin e Dick Marty.

Komisioni u propozua nga kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, i cili gjatë fjalës së tij në seancën e sotme plenare iu bëri thirrje krerëve të grupeve parlamentare në Kuvend që të mblidhen për të zgjedhur nëntë deputetët, që do të jenë pjesë e komisionit.

Ngritja e këtij komisioni është miratuar me 83 vota pro, ndërsa 10 deputetë kanë votuar kundër dhe 10 të tjerë kanë abstenuar.

Komisioni u propozua nga kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, i cili gjatë fjalës së tij në seancën e sotme plenare iu bëri thirrje krerëve të grupeve parlamentare në Kuvend që të mblidhen për të zgjedhur nëntë deputetët, që do të jenë pjesë e komisionit.

Ky Komision i Posaçëm do të hetojë raportin e Dick Marty, në të cilin thuhej se në Shqipëri janë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit./ATA/balkanweb.com

Zyra Federale e Shëndetit Publik raporton sot 4876 raste korona – 100 të vdekur

Zyra Federale e Shëndetit Publik Zvicër po njofton zhvillimet e fundit në pandeminë e koronave. Këtu janë numrat aktualë.

Numrat e rinj të BAG: 4876 raste, 257 të shtruar në spital, 30 392 teste, 16% normë pozitiviteti, 100 vdekje.

Aktualisht ka 309,469 infeksione të korona të konfirmuara laboratorike në Zvicër. (Më 25 nëntor 2020)

Numuri i vdekjeve ka arritur 4030 . (që nga 25 nëntori, 2020)

Si i përdorin zviceranët të ardhurat e tyre mujore prej 10,114 frangash ?

Familjet zvicerane shpenzojnë shumë para për strehimin dhe lëvizjen.

voal.ch – Taksat dhe kontributet e detyrueshme, akomodimi dhe transporti: këto janë zërat më të mëdhaja të shpenzimeve për zviceranët. Në një krahasim ndërkombëtar, ato dallohen veçanërisht për një pjesë të lartë të kursimeve. Sidoqoftë, titullin kampion bote në kursime e mban një vend tjetër.

Familjet zvicerane po fitojnë gjithnjë e më shumë mesatarisht. Në vitin 2018, të ardhurat mesatare të familjeve zvicerane ishin 10 114 CHF në muaj. Kjo shifer është pothuajse 200 franga më shumë se në vitin e kaluar – dhe madje 1,500 franga më shumë se në vitin 2006, kur të dhënat u mblodhën për herë të parë duke përdorur metodën aktuale.

Tre të katërtat e të ardhurave vijnë nga punësimi fitimprurës, ndërsa pensionet dhe përfitimet shoqërore kontribuojnë rreth një e pesta e të ardhurave bruto të një familje mesatare – të përbërë nga 2.2 persona. Në të kundërt, të ardhurat nga pasuria nuk luajnë pothuajse asnjë rol për shumicën dërrmuese të familjeve, siç tregon një studim i botuar të hënën nga Zyra Federale e Statistikave.

Një e treta për shpenzimet e detyrueshme

Është gjithashtu interesante të dihet destinacioni i parave të shpenzuara nga familjet. Pak më shumë se një e treta e të ardhurave bruto shkon tek autoritetet tatimore, sigurimet shoqërore dhe sigurimet shëndetësore. Kjo shpenzim i detyrueshëm është rritur në mënyrë disproporcionale që nga viti 2006, një rritje prej afro 27 përqind.

Pas zbritjes së këtyre shpenzimeve, familja zvicerane ka një mesatare prej 7069 CHF në dispozicion. Sidoqoftë, jo të gjithë në vend kanë këtë shumë parash në dispozicion. Rreth 60 për qind e familjeve duhet të sigurojnë më pak se të ardhurat mesatare të disponueshme.

Me pak më pak se 1.500 franga në muaj shkon tek strehimi. Nëse shtoni kostot për mobilimin etj, shuma e akorduar për akomodimin madje rritet në 1,700 franga në muaj.

Lëvizshmëria gjithashtu u kushton shumë familjeve: më shumë se 750 franga në muaj shpenzohen për makina, motorë, trena, trena, aeroplanë, biçikleta dhe mjete të tjera transporti.

Makinat përfaqësojnë deri tani pjesën më të madhe të shpenzimeve. Transporti është zëri i dytë i buxhetit pas akomodimit.

Gjithnjë e më pak për ushqim

Vetëm në vendin e tretë është ushqimi – me 730 franga në muaj. Këtu një fenomen i përsëritur mund të vërehet edhe në vendet e tjera. Sa më të larta të ardhurat, aq më e ulët është përqindja e shpenzuar për ushqim. Për Zvicrën, kjo do të thotë në terma konkretë: në vitin 2006, familjet shpenzuan 8.6% të të ardhurave të tyre bruto për ushqim, dhe vetëm 7.3% në 2018.

Nuk është për t’u habitur që brenda Bashkimit Evropian vendi me pjesën më të lartë të konsumit përfundimtar të destinuar për ushqim është Rumania (të dhënat e vitit 2017). Në vendin e BE-së me të ardhurat e dyta më të ulëta për frymë, më shumë se një e treta e shpenzimeve të konsumatorëve shkon për ushqim, pije dhe duhan. Në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm rreth 14% shkon për ushqim. Duke marrë parasysh që rreth gjysma e të ardhurave bruto është destinuar për konsum, Zvicra ka një pjesë të krahasueshme me atë të MB.

Nga ana tjetër, banorët e kombeve të pasura shpenzojnë më shumë para për mallra luksoze. Në Britani, për shembull, 15% e shpenzimeve të konsumatorëve shkojnë për aktivitete kulturore dhe të kohës së lirë. Sigurisht, britanikët e vlerësojnë kohën e tyre të lirë më shumë sesa zviceranët: në Zvicër, vetëm një 10% e mirë e shpenzimeve të konsumatorëve i kushtohet kulturës dhe kohës së lirë.

Sidoqoftë, ka edhe devijime të dukshme nga ky rregull i përgjithshëm brenda Evropës. Profesorja e ekonomisë Galina Kolev nga Instituti Gjerman i Ekonomisë në Këln flet për preferencat rajonale. Çuditërisht, pjesa e shpenzuar në sektorin e gastronomisë është rreth tre herë më e lartë në Greqi sesa në Gjermani.

1589 franga për luks

Por përsëri në Zvicër: nga 10,114 franga të ardhurave bruto fillestare, një familje mesatare neto e konsumit (5,296 franga), shpenzime të detyrueshme (2,872 franga) dhe shpenzime të tjera të tilla si donacione dhe sigurime, ka ende 1589 franga në muaj për kursimet, që është rreth 16 përqind e të ardhurave bruto.

Me pjesën e saj të kursimeve, Zvicra renditet rregullisht midis udhëheqësve ndërkombëtarisht – së bashku me vende të tilla si Suedia, Luksemburgu dhe Gjermania. Sidoqoftë, Kina, me një normë kursimesh prej rreth 40%, është shumë më përpara se të gjithë./swissinfo.ch/eb

Ackermann: Infeksionet në Zvicër përgjysmohen çdo dy javë

VOAL – Sipas Martin Ackermann, president i Task Forcës zvicerane Covid-19, tendenca e pandemisë tregon se kemi arritur të përgjysmojmë numrin e infeksioneve në dy javët e fundit, me një normë riprodhimi që ka rënë në 0.78.

Ajo që bie në sy për shpejtësinë e zvogëlimit të këtij faktori është mbi të gjitha Romandia, ndërsa në rajone të tjera ne jemi duke parë një stabilizim në mos një rritje të lehtë. Në Tiçino, norma u vendos jo larg 0.9. Sipas ekspertit të Konfederatës, duke pasur parasysh që virusi përhapet më lehtë në ambiente të mbyllura, dy muajt e ardhshëm do të jenë vendimtarë: për këtë arsye nuk është rasti të relaksohen masat mbrojtëse në fuqi.

Virginie Masserey, përgjegjëse për sëmundjet ngjitëse në FOPH, tenton të përjashtojë mundësinë e administrimit të një vaksine në Zvicër përpara fundit të vitit. Do të jetë për semestrin e parë të vitit 2021, Swissmedic shqyrton kandidatët me një procedurë të përshpejtuar, por nuk ka autorizime urgjente.

Ish mister COVID-19 zviceran Daniel Koch pranon se në Konfederatë se ka pasur relaksim të tepruar. “Ne nuk ishim mjaft të kujdesshëm gjatë verës. Ne jemi përqendruar shumë në rihapjen, “tha ai për RTS të martën. rsi-eb


Send this to a friend