VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Më 22 nëntor 1961 u nda nga jeta gjuhëtari i shquar Aleksandër Xhuvani

By | November 22, 2018

Komentet

BURRË I FJALËS DHE I PUSHKËS RAMUSH HARADINAJ BURRË I SHTETIT E BURRË USHTRIE! – Nga MEHMET MUSA

 

Atij që ka derdhur gjak për lirinë e Atdheut edhe lotët për fatet e Atdheut i kanë hije !

Treshja Vuçiç, Daçiç dhe Thaçi, nuk do të ngopen poqese nuk e shohin në turrën e druve duke u djegur si Xhordano Bruno, Ramush Haradinajn.

Takimet e shpeshta ndërmjet Thaçit e  Vuçiçit, që nga viti 2013 e deri më sot, prodhuan hiç më shumë e as më pak por vetëm puthjen e dy presidentëve në të dyja faqet si dhe rrënimin e autonomisë së Republikës së Kosovës e letërthirrje për në gjykata speciale të dëshmorëve të gjallë, djemëve të UCK-së.

Kjo ngjarje e tmerrshme në kurriz të trojeve tona, ku edhe pas 20 vjetëve kullojnë gjak plagët që u shkaktuan nga çetnikët serbë të udhëhequr nga kryekriminelët Miloshevic,Vuçiç, Daçiç e shumë të tjerë e detyroi Ramush Haradinajn të veprojë, duke marrë përgjegjësinë për ti dalë krah Atdheut që po rrokullisej drejtë greminës nga një gjarpër i zi, i quajtur Hashim Thaçi, i cili kishte dhe ka plane të zeza për ta bërë Kosovën copë e grimë për hatër dhe në favor të interesave të Serbisë.

Për hirë të Atdheut dhe gjakut që u derdh rrëke për çlirimin e tij, Ramushi u detyrua të bëjë koalicion edhe me qenje që u përngjajnë njerzëve por që njerëz nuk janë. Ai e nxori Kosovën sovrane, nga kolapsi politik që shkaktuan puthjet Thaçi-Vuçiç, për ta gjymtuar edhe më tej ate, duke krijuar ligjërisht ushtrinë e Adem Jasharit me 14 dhjetor 2018 si ushtri mbrojtëse kundër Serbisë dhe gjithë atyre që mendojnë e kanë plane për pushtimin e trojeve tona.

Ai i vuri sanksione shtetit dhe qeverisë më kriminale në botë, Serbisë, duke i thënë se zot shtëpie jemi ne këtu !

Ai nuk iu nënshtrua shantazheve, intrigave dhe provokimeve nga jashtë dhe brenda për të vepruar në kundershtim me interesat e Atdheut, mbrojti Atdheun me fjalë dhe vepra,nga çdo e ligë që ishte kurdisur nga kuçedra Serbi dhe sejmenët e saj në Kosovë.

Marrëveshja e vetme që ai pranonte të diskutonte ishte njohja reciproke, në kufinjtë ekzistues, ndërmjet Kosovës e Serbisë si bazë për zhvillimin e mëtejshëm të marëdhënieve ndërmjet dy vendeve sovrane.

Këtu duhet kërkuar motivi dhe aresyeja pse hienat e zeza të nëntokës shqiptare në bashkëpunim me armiqtë e kombit tonë mblodhën dhe bashkuan forcat për t’a detyruar të largohet nga detyra në shërbim të kombit e Atdheut.

Data e 19 korrikut, kur komisioni shtetror u autorizua për korigjimin e kufirit në drejtim të Çakorrit me Malin e Zi, ishte dita kur iu lanë duartë e lira kasapëve modernë të Kosovës që të bëjnë kompromise të dhimbshme e që ta qethin e nënqethin Kosovën e qindra mijëra dëshmorëve të Atdheut, sipas interesave të Serbisë e aleateve të saj.

Me daten 9 janar 2017, në Radio Kosova e Lirë, unë  pata shkruajtur; ”Ramushi, prapë në pranga, dhe kjo nuk do të jetë hera e fundit, se ai do të prangoset sa herë që e do interesi i Serbisë e miqëve të saj europian dhe sahanlpirësve zuzarë të Prishtinës”.

Ndërsa sot unë po të them i nderuari, trim e patriot Ramush Haradinaj: ”Ballin Lartë!” Konsideroje se je prapë në Rrafshin e Dukagjinit, nga ku pushkën tuaj e dëgjoi gjithë bota dhe ajo solli lirinë e dëshëruar ndër shekuj të shqiptarëve. Pushka t’u bëftë top o Ramush dhe, dije se ke pas vetës të drejtën dhe gjithë ata që janë dhe e quajnë veten shqiptarë.

“Lum Kombi shqiptar që të ka djalë!”

 

 

Më 22 korrik 1923 lindi miku i madh i shqiptarëve Bob Dole – politikan amerikan, senator dhe ish kandidat presidencial

Robert Joseph “Bob” Dole (i lindur më 22 korrik 1923 në Russell, Russell County, Kansas) është një politikan amerikan, senator dhe ish kandidat presidencial (1996) i Partisë Republikane.

Jeta

Në vitin 1941, para se të hartohet në shërbim ushtarak, Dole filloi të studiojë mjekësi në Universitetin e Kansas (KU). Ai shërbeu në Luftën e Dytë Botërore si një toger i dytë në 10 Divizioni mal dhe ishte në Apennines veriore pranë Bolonjës në luftime në 14 prill 1945 plagosur rëndë nga armë zjarri makinës gjermane. Pas një qëndrimi 39-mujore në spital, ai mund të vazhdojë studimet e tij. Dole, megjithatë, humbi një veshkë dhe krahu i tij të drejtë ishte i paralizuar përgjithmonë. Tani ai studioi ligjin në Universitetin e Arizonës dhe Universitetit të Kansas. Në vitin 1950 u zgjodh Dole për dy vjet në Dhomën e Përfaqësuesve nga Kansas. Pas studimeve punën e tij të parë ishte ai i Prokurorit të Qarkut (County Prokurorit të) në shtëpi rrethit County tij Russell, i cili është gjithashtu një zyrë zgjedhore në Shtetet e Bashkuara. Ai u martua në vitin 1948 Phyllis Holden, me të cilin ai ka një vajzë me emrin Robin, u vendos në vitin 1972, por divorcuar saj. Politikë

Në vitin 1961, Dole u zgjodh për Partinë Republikane në Dhomën e Përfaqësuesve. Që nga viti 1968 ai ishte anëtar i Senatit Amerikan në Kansas. Në vitin 1976 ai ishte kandidati republikan nënpresidente, por ka humbur së bashku me Gerald Ford kundër demokrat Jimmy Carter dhe Walter Mondale. 1980 dhe 1988 kandidatë presidencialë vet tashmë të dështuar në zgjedhjet paraprake. Nga 1981-1985 ai ishte kryetar i Komisionit për Financa dhe 1985-1987 Kryetarit të Komitetit të Posaçëm për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. Në vitet 1985-1987 dhe 1995-1996 ai ishte edhe udhëheqës i shumicës në Senat. Në vitin 1987 ai mobilizoi së bashku me senatorin Jesse Helms, mbështetja amerikane për RENAMO ushtrisë çlirimtare në Mozambik. Në vitin 1996, ai ishte kandidati republikan për president, për të cilën ai dha në fillim të qershor 1996 edhe Senati e tij vend, por nuk arriti përsëri në zgjedhje, këtë herë kundër Bill Klinton. Bob Dole në një rast për të shënuar 60- Vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore Sot

Robert Dole është sot – duke punuar në Uashington si një avokat – me më shumë se 80 vjet. Në vitin 1999 ai u dërgua nga Sekretari amerikan i atëhershëm i Shtetit Madeleine Albright në negociatat e Rambujesë, por intervenimi i NATO-s nuk mund të parandalojë në konfliktin e Kosovës. Ai ka që nga viti rimartuar, gruan e tij të dytë, Elizabeth Dole, i cili ishte ministër i Punës dhe Transportit i Shteteve të Bashkuara, si dhe senatori amerikan për Karolinën e Veriut.

Që nga viti 1999, në Kansas University në Lawrence, Kansas, J. Robert Dole Instituti për Politika Publike, konferenca për çështjet e politikës (presidenciale, politika ndërkombëtare, …) për të kryer një arkiv dhe është e lidhur me letrat e politike Doles menaxhon dhe vlerëson karrierën (të ngjashme me të ashtuquajturat Bibliotekat presidenciale të ish-presidentit amerikan). Honours

Më 17 janar 1997, presidenti amerikan Bill Klinton paraqiti Medaljen e Lirisë Dole (“Medalja presidenciale e Lirisë”), nderi më i lartë civil në Shtetet e Bashkuara.

Më 21 korrik1944 u ekzekutua koloneli nazist Claus von Stauffenberg, drejtues i komplotit për të vrarë Hitlerin

Claus von Stauffenberg emri i tij i lindjes ishte (Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg) lindi me 15 nëntor 1907 në Jettingen të Gjermanisë dhe u ekzekutua me 21 korrik 1944 në Berlin për tradhti të lartë ndaj shtetit Gjerman Nazist.

Colonel Claus von Stauffenberg ishte kolonel në ushtrinë naziste Gjermane dhe antar i partisë Naziste ai rrejte nga nje familje aristokte por është i njohur për komplotin për ta vrarë Adolf Hitlerin kryetarin e partisë Naziste dhe të merrnin kontrollin mbi Gjermaninë dhe partisë Naziste ky Operacion u quajt Operacioni Valkyrie. Këtë operacion Staufenber e kishte pregaditur me një nga Koleget e tij i cili quhehj Henning von Tresckow por suposhet se ishte i pershirë edhe Hans Oster.

Biografia CV
Claus von Stauffenberg Claus Schenk Graf von Stauffenberg
Lindur më 15 nëntor 1907
Vendlindja Jettingen,Gjermania
Profesion Ushtarak,Kolonel
Nacionaliteti Gjerman
Feja Katolike
I Njohur i njohur per Atentin per te vrarë Adolf Hitlerin
Vdiq më 21 korrik 1944
Vendvdekja Berlin,Gjermania
Shkaku i vdekjes Egzekutim me Pushkatim

Jeta e Hershme

Ai dhe vëllezërit e tij ishin anëtarë të Neupfadfinder, një shoqatë gjermane Scout dhe pjesë e lëvizjes së Rinisë Gjermane. Ashtu si vëllezërit e tij, ai ishte edukuar me kujdes dhe të prirur drejt letërsisë, por në fund mori një karrierë ushtarake. Në vitin 1926, ai u bashkua regjimentit tradicionale e familjes, të Reiter-und Bamberger Kavallerieregiment 17 (17 Regjimenti Kalorësi) në Bamberg. Ishte rreth kësaj kohe që tre vëllezërit u prezantua nga Albrecht von Blumenthal të rrethit ndikim poetit Stefan George, i Georgekreis, nga të cilat shumë pjesëtarë të dukshëm të rezistencës gjermane më vonë do të dilte. George dedikuar Das Neue Reich (“Perandoria e re”) në vitin 1928, duke përfshirë Deutschland Geheimes (“sekret Gjermani”) shkruar më 1922, për të Berthold. Puna e përshkruan një formë të re të shoqërisë së sunduar nga një aristokracisë hierarkike shpirtërore. George hodhi poshtë çdo përpjekje për të përdorur atë për qëllime politike, veçanërisht nazizmit.

Stauffenberg është autorizuar si një Leutnant simbolit toger i dytë) në vitin 1930. Ai studioi armë moderne në Kriegsakademie në Berlin të Moabit, por mbeti i fokusuar në përdorimin e kuaj-e cila ka vazhduar për të kryer një pjesë të madhe të detyrave të transportit gjatë Luftës së Dytë Botërore të në luftë moderne. Regjimenti i tij u bë pjesë e Divizionit gjerman 1 Lehta nën Përgjithshëm Erich Hoepner, i cili kishte marrë pjesë në planet për grushtit të shtetit të 1938 Rezistencës shtator gjermane, shkurtuar nga suksesi i papritur diplomatik Hitlerit në Marrëveshjen e Mynihut.Njësi ishte në mesin e trupave që lëviznin në Sudetenland, pjesë e Çekosllovakisë që të kishte një shumicë gjermano-folëse, siç është rënë dakord në Mynih. Megjithatë, Stauffenberg papëlqyeshme metodën me të cilën Sudetenland u aneksua dhe denoi rende e pushtimit të Pragës.

Edukimi
Familja

Stauffenberg u martua Nina Freiin von Lerchenfeld më 26 shtator 1933 në Bamberg. Ata kishin pesë fëmijë: Berthold; Heimeran; Franz-Ludwig, Valerie dhe Konstanze, i cili ka lindur në Frankfurt në Odër pas ekzekutimit Stauffenberg së. Berthold, Heimeran, Franz-Ludwig dhe Valerie, të cilët nuk u tha e veprës së atit të tyre, [42] ishin vendosur në një shtëpi kujdestare për pjesën e mbetur të luftës dhe ishin të detyruar të përdorin mbiemra të ri, si Stauffenberg u konsiderua tani tabu. Nina vdiq në moshën 92 më 2 prill 2006 në Kirchlauter pranë Bamberg, dhe u varros atje më 8 prill. Berthold shkoi për t’u bërë një gjeneral në Bundeswehr-pas-luftës të Gjermanisë Perëndimore. Franz-Ludwig u bë një anëtar i të dy parlamentet gjermane dhe evropiane, që përfaqëson Bavari. Në vitin 2008, Konstanze von Schulthess-Rechberg shkroi një libër të mirë të shitjes në lidhje me nënën e saj, Nina Schenk von Stauffenberg Graefin.

Duke përshkruar burrit të saj vonë, Nina von Stauffenberg, tha: Ai le gjërat vijnë tek ai, dhe pastaj ai bëri mendjen e tij … një nga karakteristikat e tij ishte se ai me të vërtetë ka gëzuar duke luajtur avokatin e djallit. Konservatorët ishin të bindur se ai ishte një nazist i egër, dhe nazistët egra ishin të bindur se ai ishte një konservator unreconstructed. Ai nuk ishte as.

Antarët e Familjës :

Berthold Franz Maria (Staufennberg)
Alfred Fedorico Maria (Staufennberg)
Philipp Friedrich Maria (Staufennberg)
Alexander Clemens Juan Maria (Staufennberg)
Elisabeth Caroline Margarete Maria (Staufennberg)
Alexander Franz Clemens Maria (Staufennberg)

Pjesmarja në Luten e Dytë Botërore
Pjesmarja e gjatë pushtimit të Polonisë

Pas shpërthimit të luftës në vitin 1939, Stauffenberg dhe regjimenti i tij morën pjesë në sulmin mbi Poloninë. Ai mbështeti pushtimin e Polonisë dhe trajtimit të saj nga regjimi nazist dhe përdorimin e polakëve si punëtorë të skllevërve për të arritur prosperitet gjerman [12], si dhe kolonizimin gjermane dhe shfrytëzimin e Polonisë. Besimi me rrënjë të thella të zakonshme në aristokracisë gjermane ishte që territoret lindore, e populluar kryesisht nga polakët dhe thithet pjesërisht nga Prusia në ndarëse të Polonisë, por merren nga Perandoria gjermane pas Luftës së Parë Botërore, duhet të kolonizuar si Knights gjermanik kishte bërë në Mesjetë. Stauffenberg tha: “Është thelbësore që ne fillojmë një kolonizimin sistematike në Poloni. Por unë nuk kanë frikë se kjo nuk do të ndodhë”. [13] Është e sigurt që në fazat e hershme të luftës, ai ende mbahet besimet zakonshme aristokratike tipike e kohës vonë perandorake.

Betejat në Francë 1940

Njësia Stauffenberg ishte riorganizuar në Divizionin e 6-të koracuar, dhe ai shërbeu si një oficer në stafin e saj të përgjithshëm në betejën e Francës, për të cilat ai u dha Klasa Kryqi i Hekurt e parë. Ashtu si shumë të tjerë, Stauffenberg ishte i impresionuar nga suksesi dërrmuese ushtarake, i cili u atribuohet Hitlerit.

Operacioni Barbarosa 1941

Operacioni Barbarossa, ishte plani i pushtimi gjerman mbi Bashkimit Sovjetik, u nis në vitin 1941. Ekzekutimet masive e rusët, ukrainasit, e hebrenjve dhe të tjerëve, si dhe atë që ai besonte ishte një mangësi e dukshme tashmë në udhëheqjen ushtarake (Hitleri kishte marrë rolin e komandant suprem në fund të vitit 1941 pas qitjes Hoepner dhe të tjerët), i bindur më në fund Stauffenberg në vitin 1942 për t’u bashkuar me grupet e rezistencës brenda Wehrmacht, forca e vetme që kishte një shans për të kapërcyer Gestapo Hitlerit, SD, dhe SS. Gjatë muajve të kota të Luftës së ashtuquajturës i rremë, i paraprinë Luftës së Francës (1939-1940), ai tashmë ishte transferuar në departamentin e organizative të Heeres des Oberkommando, të komandës gjermane ushtria lartë, e cila e drejtuar operacionet në Front Lindore. Stauffenberg kundërshtoi urdhërin Komisar, e cila Hitleri shkroi dhe anulluar pastaj pas një viti. [11] Ai u përpoq për të zbutur politikën gjermane profesion në zonat e pushtuara të Bashkimit Sovjetik duke vënë në dukje përfitimet e marrë vullnetarë për Ostlegionen të cilat janë urdhëruar nga departamenti i tij. Udhëzimet janë lëshuar më 2 qershor 1942 për trajtimin e duhur të të burgosurve të luftës nga rajoni i Kaukazit i cili ishte kapur nga Heeresgruppe A. Bashkimi Sovjetik nuk kishte nënshkruar në 1929 Konventa e Gjenevës. Megjithatë, një muaj pas pushtimit gjerman në vitin 1941, një ofertë është bërë për një respektimin reciprok ndaj konventave të Hagës. Kjo ‘note’ u la pa përgjigje nga zyrtarët e Tretë Rajhut. [14] Stauffenberg nuk angazhohen në ndonjë komplot grusht shteti në këtë kohë. Vëllezërit Stauffenberg (Berthold dhe Claus) mbante kontakte me komandantët e ish si Hoepner, dhe me rrethin Kreisau, ata gjithashtu të përfshirë civilë dhe demokratëve sociale si Julius LEBER në skenarët e tyre për një administratë pas Hitlerit.

Sipas Hoffman (f. 131, 1988) duke përmendur brigadieri i simbolit Ret.) letra Oskar Alfred të Berger-së, Stauffenberg kishte komentuar hapur mbi keqtrajtimin e hebrenjve, kur ai “shprehu zemërim dhe shoku për këtë temë të zyrtarëve të tjerë në Shtabin e Përgjithshëm Shtabi në Vinnitsa (Ukrainë) gjatë verës së vitit 1942. ” [15] Duke marrë në pyetje pas kapjes së tij nga ana e Ushtrisë së Kuqe më 2 shtator, 1944, miku Stauffenberg-së, major Joachim Kuhn theksoi se Stauffenberg i kishte thënë atij në gusht të vitit 1942 se “Ata janë të shtënat hebrenjtë në meshat. Këto krime nuk duhet të lejohet të vazhdojë “. [16] Pas arrestimit të tij në korrik të vitit 1944, të vjetër Stauffenberg vëllai Berthold tha se Gestapo:” Ai dhe vëllai i tij kishte miratuar në thelb të parimit raciale e Socializmit Kombëtar, por që ajo të jetë konsideruar e ekzagjeruar dhe e tepruar “.

Pjesmarja gjatë pushtimit të Tunizisë

Në nëntor të vitit 1942, Aleatët franceze zbarkoi në Afrikën e Veriut, si dhe 10 Divizioni koracuar zënë Vishisë Francë (Rasti i Anton) para se të transferohen në fushatën tunizian, si pjesë e Korps Afrika. Në vitin 1943, Stauffenberg u promovua në Oberstleutnant IG [18] (toger-kolonel i shtabit të përgjithshëm), dhe u dërgua në Afrikën e për t’u bashkuar me Divizionin e 10-të koracuar si Zyrtari i tij i Operacioneve në Shtabin e Përgjithshëm (IA). Më 19 shkurt, Rommel nisur të tij kundër-ofensivë kundër forcave britanike, amerikane dhe franceze në Tunizi. Komandantët Aksi shpresuar për të thyer me shpejtësi përmes ose nga Sbiba ose të kalojë Kasserine në pjesën e pasme të ushtrisë britanike 1.Sulmi në Sbiba u ndërpre, kështu që Rommel përqendruar në Kasserine Pass ku kryesisht italianët në formën e 7-të Regjimentit të tyre Bersaglieri dhe 131st Centauro Blinduar Divizionit kishte mposhtur mbrojtësit amerikanë. [19] Gjatë luftimeve, Stauffenberg çuan deri në jetë me tanket dhe trupat kryesore të Divizionit të 10-të koracuar. [20] ndarja, së bashku me Divizionin e 21-të koracuar, morën pozicionet mbrojtëse pranë Mezzouna më 8 prill. Më 7 prill 1943, Stauffenberg ishte i përfshirë në ngarje nga një njësi në tjetrën, duke drejtuar lëvizjen e tyre [21] Pranë Mezzouna, automjeti i tij ishte pjesë e një kolonë strafed nga Kittyhawk paqja-40) bombarduesit luftarakë të Forcave Ajrore Desert -. Më gjasa nga nr skuadron 3, Royal Australian Air Force [22] – dhe ai ka marrë plagë të rënda, të shumta. Stauffenberg kaloi tre muaj në një spital në Mynih, ku ai u trajtua nga Ferdinand Sauerbruch. Stauffenberg humbur syrin e majtë, dorë e djathtë të tij, dhe dy gishtat në dorën e majtë. [23] Ai vuri në dukje me shaka me miqtë kurrë nuk e kishin njohur me të vërtetë se çfarë të bëjë me gishtat kaq shumë, kur ai ende kishte të gjithë ata. Për plagët e tij, Stauffenberg u dha distinktiv plagë në Gold më 14 prill dhe për guximin e tij Kryqi gjerman në Gold më 8 maj.

Rezistenca 1943-1944

Atje, një nga eprorët Stauffenberg ishte i Përgjithshëm Friedrich Olbricht, një anëtar i përkushtuar i lëvizjes së rezistencës. Ersatzheer kishte një mundësi unike për të nisur një grusht shteti, si një nga funksionet e tij ishte që të ketë Operacioni Valkyrie në vend. Kjo ishte një masë të paparashikuara që do të le të marrë kontrollin e Rajhut në rast se trazirat e brendshme bllokuar komunikimin në komandën ushtarake të lartë. Për ironi, plani i Valkyrie ishte rënë dakord për nga Hitleri, por tani ishte ndryshuar në fshehtësi të fshij pjesën tjetër të regjimit të tij nga pushteti në rast të vdekjes së tij.

Një plan i detajuar ushtarak u zhvilluar jo vetëm për të zënë në Berlin, por edhe për të marrë selinë e ndryshme të ushtrisë gjermane dhe Hitleri në Lindjen e Prusisë me forcë ushtarake pas atentatit vetëvrasës nga Axel Bussche von dem në fund të nëntorit 1943. Stauffenberg kishte von dem Bussche transmetojë këto urdhra me shkrim personalisht Kuhn major herë ai kishte mbërritur në Wolfsschanze simbolit Lair Wolf) pranë Rastenburg, Lindja e Prusisë. Megjithatë, von dem Bussche kishte lënë Wolfsschanze për në frontin lindor, pas takimit me Hitleri u anulua, dhe përpjekja nuk mund të bëhen. Kuhn fshehe këto dokumente kompromisit nën një kullë të shikojnë të OKW, që ndodhet jo larg nga Wolfsschanze.

Kuhn u bë një i burgosur i luftës së sovjetikëve pas komplotit të 20 korrikut. Ai udhëhoqi sovjetikët në vendin e fshehur e dokumenteve në shkurt 1945. Në vitin 1989, lideri sovjetik Mikhail Gorbachev paraqitur këto dokumente për të atëhershëm gjerman kancelarit Kohl Helmut Dr. Këto dokumente, të prodhuara nga Stauffenberg dhe zyrtarëve të tij në vitin 1943 në Berlin, vërtetoj motivimin idealist e grupit të rezistencës. Kjo ishte dyshuan dhe ishte një çështje e diskutimit për vite në Gjermani pas luftës. Disa mendonin se komplotistët donte ta vriste Hitlerin, me qëllim për t’i dhënë fund luftës dhe për të shmangur humbjen e privilegjeve të tyre si oficerë profesionistë dhe anëtarë të fisnikërisë.

Nga D-Day, qershor 6, 1944, aleatët kishin zbarkuan në Francë. Stauffenberg, si shumica e zyrtarëve gjermanë të tjera profesionale ushtarake, kishte absolutisht asnjë dyshim se lufta ishte e humbur. Vetëm një armëpushim të menjëhershëm mund të shmangur gjakderdhjen më të panevojshme dhe dëmtim të mëtejshëm në Gjermani, e popullin e saj, dhe vendeve të tjera evropiane. Megjithatë, në fund të 1943, ai kishte shkruar nga kërkesat me të cilat ai ndjehet Aleatët kishin për të përmbushur në mënyrë që Gjermania të bien dakord për një paqe të menjëhershme. Këto kërkesa përfshinin Gjermania ruajtur kufijtë e 1914 veta lindore, duke përfshirë territoret polake të Wielkopolska dhe Poznan. [25] kërkesave të tjera të përfshira mbajtur fitimet e tilla territoriale si Austria dhe Sudetenland brenda Rajhut, duke u dhënë autonomi të Alsace-Lorraine, dhe madje edhe zgjerimin e Kufijtë aktualë të kohës së luftës e Gjermanisë në jug duke aneksuar Tirol deri në Bolzano dhe Merano. Jo-territoriale kërkon përfshirë pika të tilla si refuzimin e çdo pushtimin e Gjermanisë nga Aleatët, si dhe refuzimi për të dorëzuar mbi kriminelët e luftës, duke kërkuar të drejtën e “kombeve të merret me kriminelët e veta”. Këto propozime janë drejtuar vetëm për aleatët perëndimorë – Stauffenberg donte Gjermaninë vetëm që të tërhiqen nga pozicionet perëndimore, jugore dhe veriore, duke kërkuar të drejtën për të vazhduar pushtimin ushtarak të fitimeve gjermane territoriale në lindje.

Komploti i 20 korrikt 1944

Nga fillimi i muajit shtator 1943 deri më 20 korrik 1944, von Stauffenberg ishte forca lëvizëse prapa komplotit për të vrarë Hitlerin dhe të marrë kontrollin e Gjermanisë. Dëshira e tij, aftësitë organizative, dhe qasje radikale t’i japë fund pasivitetit të shkaktuara nga dyshimet dhe diskutime të gjata mbi virtytet ushtarake nëse e kishte bërë të vjetëruara nga sjellja e Hitlerit. Me ndihmën e mikut të tij Henning Tresckow von, ai bashkuar të komplotistëve dhe çuan ato në veprim.

Stauffenberg ishte i vetëdijshëm se, sipas ligjit gjerman, ai u kryen tradhëti të lartë. Ai haptas tha të ri konspirator Axel von dem Bussche në fund të vitit 1943, “ich betreibe mit allen mir Tsuri Verfügung stehenden Mitteln den Hochverrat …” (“Unë jam i kryer tradhëti të lartë me gjithë fuqinë time dhe mjete të ….”). [28] Ai i justifikuar veten me Bussche duke iu referuar të drejtën sipas ligjit natyror (“Naturrecht”) për të mbrojtur miliona jetën e njerëzve nga agresioni penal i Hitlerit.

Vetëm pas konspirator i Përgjithshëm Helmuth Stieff më 7 korrik 1944 i kishte deklaruar veten të paaftë për të vrarë Hitlerin në një ekran uniformat në Klessheim kështjellë pranë Salzburg, Stauffenberg vendosi që personalisht të vrarë Hitlerin dhe të drejtuar komplotin në Berlin. Deri atëherë, Stauffenberg kishte dyshime të mëdha në lidhje me mundësinë e suksesit. Tresckow bindur atë për të shkuar më me të edhe në qoftë se ajo nuk kishte asnjë shans për sukses në të gjitha “, vrasja duhet të provohet. Edhe në qoftë se ai dështon, ne duhet të marrin masa në Berlin”, pasi kjo do të ishte mënyra e vetme për të provuar për të Bota që regjimi Hitleri dhe Gjermania nuk ishin një dhe të njëjtë dhe që jo të gjithë gjermanët mbështetur regjimin. Pjesë Stauffenberg në planin origjinal i kërkoi atij që të qëndrojnë në zyrat Bendlerstraße në Berlin, kështu që ai mund të telefononi në njësitë e rregullta të ushtrisë në të gjithë Evropën në një përpjekje për t’i bindur ata që të arrestonin udhëheqësit e organizatave naziste politike si Sicherheitsdienst (SD) dhe Gestapoja . Për fat të keq, kur e Përgjithshme Helmuth Stieff, shefi i operacionit në Komandën e Ushtrisë së Lartë, i cili kishte akses të rregullt në Hitlerin, tërhoq nga angazhimin e tij të hershme për të vrarë Hitlerin, Stauffenberg u detyrua të marrë përsipër dy role të rëndësishme: të vrarë Hitlerin larg nga Berlini dhe shkaktojnë ushtarak makinë në Berlin gjatë orarit të punës të njëjtën ditë. Përveç Stieff, ai ishte komplotist vetëm që kanë pasur qasje të rregullt në Hitlerit (gjatë brifingjeve të tij) nga mesi i vitit 1944, si edhe si oficer i vetëm në mes të komplotistëve që mendohet të ketë vendosmërinë dhe bindëse për të bindur udhëheqësit gjermanë ushtarake për të hedhur në me grusht shteti dikur Hitleri kishte vdekur. Kjo kërkesë në masë të madhe reduktuar mundësinë e një grushti shteti të suksesshëm.

Pas disa përpjekjesh të pasuksesshme nga Stauffenberg për të përmbushur Hitler, Göring dhe Himmler, kur ata ishin bashkë, ai shkoi përpara me përpjekje në Wolfsschanze më 20 korrik 1944. Stauffenberg hyri në dhomë informuese që mbante një çantë që mbante dy bomba të vogla. Vendi kishte qenë i papritur ndryshuar nga Führerbunker nëntokësor në barakë druri Albert Speer i / kasolle. Ai u largua nga dhoma për të armatosur me bombën e parë me pincë posaçërisht të përshtatura, një detyrë e bërë të vështirë për shkak se ai kishte humbur dorën e djathtë dhe kishte vetëm tre gishtat e në të majtën. Një roje rrëzuan dhe hapi derën, duke i kërkuar atij që të nxitojë si takimi ishte gati për të filluar. Si rezultat, Stauffenberg ishte në gjendje të armatosur vetëm njërën nga bombat. Ai u largua nga bomba e dytë me tij ndihmës-de-kamp, ​​Werner von Haeften, dhe u kthye në dhomën e informuese, ku ai vendosi çantë nën tryezën e konferencës, aq afër sa ai mund të Hitlerit. Disa minuta më vonë, ai lirohet vetë dhe u largua nga dhoma. Pas daljes së tij, çantë u zhvendos nga koloneli Heinz Brandt. Kur shpërthim grisi nëpër kasolle, Stauffenberg ishte i bindur se askush në dhomë mund të kishte mbijetuar. Edhe pse katër persona u vranë dhe pothuajse të gjithë të mbijetuarit janë plagosur, Hitleri vetë ishte i mbrojtur nga shpërthimi nga, tavolinë e rëndë solid-lisi konferencë dhe u vetëm pak plagosur.

Stauffenberg dhe Haeften shpejt u largua dhe çuan në aeroport aty pranë. Pas kthimit të tij në Berlin, Stauffenberg menjëherë filloi të motivuar shokët e tij për të filluar fazën e dytë: grushtit të shtetit ushtarak kundër udhëheqësit nazistë. Kur Jozef Gëbels njoftoi me radio se Hitleri kishte mbijetuar dhe më vonë, pasi Hitleri vetë personalisht foli në radion shtetërore, nga komplotistët e kuptuan se grusht shteti kishte dështuar. Ata u gjurmuar në zyrat e tyre Bendlerstrasse dhe mbizotëronin pas një shkurtër të xhiruar-out, gjatë së cilës Stauffenberg u plagos në krah.

Operacioni Valkyrie
Vdekja
Ekzekutimi

Në një përpjekje për të shpëtuar jetën e tij, bashkë-konspirator Generaloberst Friedrich Fromm, Komandant Suprem i Ushtrisë Ndërrimi pranishëm në Bendlerblock (Selia e ushtrisë), i akuzuar konspiratorë të tjera në një gjyq ushtarak aty për aty dhe dënuar drejtuesit nga të konspiracion për vdekje. Koloneli Claus von Stauffenberg, ndihmësi i tij 1 lejtnant Werner von Haeften, gjeneral kolonelin Friedrich Olbricht, dhe Kolonel Albrecht von MERTZ Quirnheim u ekzekutuan para 01:00 am atë natë (21 korrik 1944) nga një skuadër qitjes improvizuar në oborrin e Bendlerblock, e cila ishte ndezur nga fenerët e një kamion. Stauffenberg ishte i treti në rradhë për të ekzekutohet, me lejtnant von Haeften pas. Megjithatë, kur ai ishte radha e Stauffenberg, Lejtnant von Haeften vendosur veten në mes të skuadrës së qitjes dhe Stauffenberg, dhe marrë plumba të destinuara për Stauffenberg. Kur erdhi radha e tij, Stauffenberg foli fjalët e tij të fundit, “Es lebe Unser heiliges Deutschland!” (“! Rroftë Gjermania jonë e shenjtë”) [29] [30] Të tjerët thonë se fjalët e fundit ishin: “Es lebe das geheime Deutschland (Rroftë Gjermanina) ishin fjalet e fundit.

Fromm urdhëroi që oficerët e ekzekutuara (ish e tij bashkë-konspiratorët) të marrë një varrim të menjëhershme me nderime ushtarake në varrezë Mateus në rrethin Schöneberg Berlinit. Ditën tjetër, megjithatë, trupi Stauffenberg u zhvarros nga SS, zhveshur nga medaljet e tij dhe emblemat dhe djegur. Një tjetër figurë qendrore në komplot ishte vëllai i madh i Stauffenberg, Berthold Schenk Graf von Stauffenberg. Më 10 gusht 1944, Berthold u gjykuar para gjykatës-Presidenti Roland Freisler në Gjykatën e “Popullit” të veçanta (Volksgerichtshof). Kjo gjykatë është themeluar nga Hitleri për vepra penale politike. Berthold ishte një nga tetë komplotistët të ekzekutuara nga mbyten ngadalshëm (reputedly me tela me piano të përdorura si garrote) në Plötzensee burgun, Berlin, më vonë atë ditë. Para se ai u vra, Berthold u mbytur dhe ringjalli pas shumë herë. [32] Thuhet se, ekzekutimi tërë dhe resuscitations shumta janë filmuar për Hitlerin për të parë në kohën e lirë e tij, [32] edhe pse nuk ka prova të forta ose se ngjarjet ishin filmuar apo se Hitleri shikuar ato. Më shumë se 200 [33] u dënuan në gjyqet e tregojnë dhe u ekzekutuan. Hitleri e përdori Plot 20 korrik si një justifikim për të shkatërruar dikush kishte frikë do ta kundërshtojë atë. Përshëndes tradicionale ushtarake u zëvendësua me fjalën gjermane. Përfundimisht, mbi 20.000 gjermanë u vranë ose u dërguan në kampet e përqëndrimit në spastrim.

Vdes në moshën 90 vjeçare filozofja Agnes Heller, e mbijetuar e Auschwitzit dhe komunizmit

Vdes në moshën 90 vjeçare, teksa bënte not në brigjet e Balaton, filozofja hungareze Agnes Heller. Lajmin e bëjnë me dije mediat hungareze.
E lindur në Budapest në 12 maj 1929, Heller ishte një intelektuale që i mbijetoi Auschwitzit dhe persekutimit të regjimit komunist.

Nxënëse e filozofit marksist Goerg Lukacs, ajo u bë një nga eksponentet kryesore të ‘shkollës së Budapestit’, një kritikuese e vazhdueshme e socializmit.

Në vitet e fundit ajo kishte hyrë në konflikt të hapur me kryeministrin Viktor Orban, i cili e kishte dëbuar atë nga universiteti.

Sipas asaj që tregojnë dëshmitarët për website 444.hu, Heller u fut në liqen për të notuar. Duke mos e parë të kthehej pas disa orësh miqtë e saj dhanë alarmin.

Mirush Kabashi – Jam Shqiptar Kosovar

Mirush Kabashi – Jam Shqiptar Kosovar, Poemë shkruar nga Mirush Kabashi

 

IN MEMORIAM – Fatmir Frashëri, mbrojtësi i hekurt i Tiranës dhe Kombëtares Nga Dash Frashëri

***
(Ky eshte nje shkrim qe e kam botuar, me 15 janar 2015 tek ish-gazeta “Sport Plus”. “Telesport” dhe “Sport Plus” e nderuan me “Medaljen e Meritës” ikonën e futbollit bardheblu, të vetmin që ka fituar tituj kampion si lojtar, trajner dhe president — U PREHSH NE PAQE MIKU I FAMILJES SONE!)
***
NGA DASH FRASHËRI
***
Fatmir Frashëri është një nga 15 futbollistët që janë pjesë “Librit të Artë të Sport Klub Tiranës”, së bashku me emra të mëdhenj si Riza Lushta, Xhavit Demneri, Skënder Halili, Arben Minga, etj. Ai është i vetmi që ka fituar tituj kampion si futbollist, trajner dhe president i Tiranës, duke vendosur kështu edhe një rekord unik në futbollin shqiptar. Më 23 korrik 2012, ish-Presidenti i Republikës e dekoroi Fatmir Frashërin me titullin “Mjeshtër i Madh” me motivacionin: “Për kontribut të rëndësishëm, si lojtar dhe trajner, duke u shndërruar në pikë referimi në historinë e sportit shqiptar”, së bashku edhe me Agustin Kolën, Petrit Dibrën, Ali Memën, Arben Mingës (pas vdekjes), Skënder Halilin (pas vdekjes), Adem Karapicin (pas vdekjes) dhe Selman Stërmasin (pas vdekjes). Më 15 dhjetor 2014, televizioni “Telesport” dhe gazeta “Sport Plus” e nderuan “Mjeshtrin e Merituar të Sportit” me çmimin prestigjioz “Medalja e Meritës”, për rezultate të shkëlqyera në sport. Fatmiri, për shkak të gjendjes së tij jo të mirë shendëtsore, nuk ishte i pranishëm në ceremoninë “Gala” në Hotel “Tirana International”. Medaljen në vend të tij e mori i biri, Andi Frashëri, ndërsa nderi i dorëzimit i takoi Princit Trashëgimtar të Kurorës Mbretërore, Leka II.

LOJTAR KAMPION

Tirana u shpall kryeqytet, më 11 shkurt 1920, ndërkohë që më 16 gusht 1920 u krijua Sport Klub Tirana nga një grup intelektualësh tiranas, si Bahri e Said Toptani, Stefan Shundi, Anastas Koja, Selman Stërmasi, Adem Karapici, Anastas Shundi, Irfan Gjinali, Reshat Tafalla, Jonuz Tafaj. Fatmir Frashëri u lind më 3 prill 1941, pikërisht katër vjet pasi ishin ndërprerë kampionati kombëtar i futbollit (1930-1937), me Tiranën që dominoi futbollin shqiptar me gjashtë tituj të fituar. Vetë mbrojtësi i famshëm i Tiranës dhe i Kombëtares fitoi katër tituj kampion me Tiranën, pikërisht në sezonet 1964-1965, 1965-1966, 1969 dhe 1969-1970 (të gjitha me trajneri e famshëm Myslim Alla), kur bardheblutë thyen hegjemoninë absolute të asaj kohe midis Partizanit dhe Dinamos. Atëherë te Tirana bënin pjesë futbollistë të tillë të jashtëzakonshëm si Nuri Bylyku, Luigj Bytyci, Skënder Halili, Gezim Kasmi, Niko Xhaçka, Skënder Hya, Pavllo Bukoviku, Bahri Ishka, Ali Mema, Bujar Tafaj, Ilir Elini, Gëzim Saraçi, Osman Mema, Vaso Konomi, Aurel Verria, Ali Mema, Petraq Ikonomi, etj. “Mimi”, siç thirrej shkurt Fatmiri, ka fituar tituj kampionë edhe më Partizanin, madje dy të tillë: 1962-1963 dhe 1963-1964 (të dy me trajner Loro Boriçin), e në skuadër kishte emrra të tillë si Panajot Pano, Mexhit Haxhiu, Refik Resmja, Lin Shllaku, etj.

NDESHJET NDËRKOMBËTARE

Mbrojtësi i shquar ka luajtur një numër të madh ndeshjesh ndërkombëtare në nivel klubesh, kryesisht me Tiranën dhe Partizanin. Me Partizanin ai ka luajtur në ndeshjen e parë ndërkombëtare, ndaj IFK Norkeping, njëherësh edhe takimi i parë i në klubi shqiptar në Europë: 1-1 në Tiranë dhe 2-0 Suedi. Me Partizanin luajti edhe kundër Spartak Plovdivit, Këlnit. Të paharrueshme janë ndeshjet e tij dhe të Tiranës me Ajaksin e Amsterdamit për Ligën e Kampioneve, në atë barazim të madh 2-2 në Tiranë, më 16 shtator 1970. Një rezultat i pabesueshëm i arrtitur me mjeshtëri nga strategu Myslim Alla. Heronjtë në “Qemal Stafa” ishin këta: Gani Xhafa, Gëzim Kasmi, Fatmir Frashëri, Perikli Dhales, Niko Xhaçka, Ali Mema, Iljaz Çeço, Skënder Hyka, Arben Çela, Mihallaq Konomi. Ndeshja e kthimit në Amsterdam përfundoi 2-0 për holandezët e drejtuar nga “gjenerali” Rinus Mishels e që patën në gjirin e tyre lojtarë të tillë si Rud Krol, Johan Neskens, Vim Surbir, Beri Hulshof, Pit Keizer. Me Tiranën, ndër të tjera luajti edhe kundër skocezëve të Kilmarnokut dhe belgëve të Standardit të Liezhit.

ME KOMBËTAREN

Fatmir Frashëri ka pasur fatin të jetë pjesë e Kombëtares në dy ndeshjet debutuese, për eliminatoret e Kampionatit Europian kundër Danimarkës (4-0, më 29 qershor 1963, Kopenhagen) dhe për eliminatoret e Kampionatit Botëror kundër Holandës (2-0, 24 maj 1964, Amsterdam).

Ai është pjesë e formacionit fitues të ndeshjes së parë në Europë, ajo 1-0 kundër Danimarkës (30 tetor 1963, me gol të Panajot Panos). Formacioni historik ishte ky: Shefqet Topi, Fatbardh Deliallisi, Skënder Halili, Fatmir Frashëri, Ali Mema, Lin Shllaku, Andon Zaho, Mehdi Bushati, Panajot Pano, Pavllo Bukoviku, Enver Ibërshimi. Trajner Zyber Konçi. Frashëri ishte pjesë e Kombëtares shqiptare në 12 ndeshje, 1 prej tyre miqësore (1-1 me Algjerinë). 9 ndeshje i ka zhvilluar si lojtar i Tiranës dhe 3 si i Partizanit. Mbrojtësi Frashëri ishte pjesë e skuadrës së drejtuar nga legjenda Loro Boriçi në barazimin 1-1 kundër Irlandës së Veriut për eliminatoret e Kupës së Botës “Angli 1966”, ndaj lojtarëve të tillë si Xhorxh Best, Terry Neil, Pat Xhanings, etj, Ndeshjet e tjera janë ato kundër Danimarkës (2), Holandës (2), Zvicrës (2), Gjermanisë Perëndimore (1), Polonisë (1). Lojërat e mbrojtësit energjik u pëlqyen si në Tiranë, ashtu edhe në Kopenhagen, Roterda, Gjenevë, Dortmund, Belfast. Ai ka pasur kundërshrtarë të mëdhenj si Gerd Myler, Volfgang Overat të Gjermanisë Përëndimore, e cili kishte edhe lojtarë të tjerë të kalibrit botëror si Franc Bekenbauer, Vili Shulc,

TRAJNER KAMPION

Fatmir Frashëri e ka drejtuar tri herë Tiranën në periudha të ndryshme: 1985-1987, 1992-1994 dhe 2002-2003. Ai e shkruar emrin e tij edhe si trajner fitues me Tiranën, ai fitoi kampionatin në sezonin 2002-2003 me lojtarë të tillë si Nevil Dede, Rezart Dabulla, Ardian Mema, Ervin Bulku, Sokol Prenga, Eldorado Merkoçi, Mahir Halili, etj., duke u bashkuar kështu në “Librin e Artë” të trajnerëve të tillë si: Selman Stermasi (5 tituj), Myslim Alla (4), Enver Shehu (3), Shkëlqim Muça (3), Shyqyri Rreli (2), Sulejman Mema (2), Samo Singer (1, 1934), Mirel Josa (1), Sulejman Starova (1) dhe Alban Tafaj (1). Por, Frshëri ka fituar edhe një titull kampion me Dinamon e sezonit 1985-1986, me lojtarë të tillë si Muhedin Targaj, Agim Canaj, Ilir Luarasi, Arben Vila, Sulejman Demollari, Eduart Abazi, Naum Kove, etj. Ai është trajneri i pestë që ka fituar tituj kampion me dy skuadra të ndryshme, së bashku edhe me Myslim Allën (4 Tirana, 1 Partizani); Bejkush Birçen (2 Partizani/1 Dinamo), Shkëlqim Muçën (3 Tirana/1 Dinamo), Mirel Josën (2 Skënderbeu/1 Tirana). Si trajner ai ka punuar me lojtarë të shquar si Muhedin Targaj, Sulejman Demollari, Arben Minga, Agustin Kola, etj.

PRESIDENT KAMPION

Fatmir Frashëri mbetet një nga figurat më të respektuara në ambientin bardheblu, me madhështinë e fisnikërinë e tij të pashoqe. Katër donatorët: Agron Papuli, Avni Nuri, Shefikat Ngjela dhe Refik Halili ranë dakord që në postin (honorifik) të presidentit të ishte Fatmir Frashërin (ish-lojtar dhe ish-trajner i Tiranës). Në sezonin e tij të parë dhe të vetëm te Tirana në rolin e presidentit, 2005-2006, Frashëri fitoi titullin kampion, duke u bërë kështu ndoshta një rast i rrallë dhe në botë, që një individ fiton me të njëjtin klubi titullin kampion si lojtar, trajner dhe president.

NJË EMËR I EKLIPSUAR QË BËN DRITË NË FAQET E HISTORISË SONË – Nga MUHAMET SHATRI

Hysni Rudi, një kapiteni shumë i respektuar i shqiptarisë, një trim gjakovar që luftoi heroikisht për mbrojtjen e kufijve etnikë nga sulmet e forcave çetnike të Malit të Zi dhe Serbisë (1942-1944). Ai u përpoq me tërë qenien për çlirimin e Kosovës dhe të viseve të tjera shqiptare, u sakrifikua për bashkimin e tyre me Shqipërinë.

E bëj këtë shkrim për të nderuar vlerën dhe sakrificën e artiljerëve sypatrembur, Qerim Gjoci nga fshati Kovragë dhe Lush Gegaj nga vëllazëria e Gegajve të Gurakocit, të cilët, me topin luftarak te Hysni Rudit, bashkë me luftëtarë të tjerë, kryesisht vullnetarë nga e gjithë Kosova, iu kundërvunë të keqes, duke sulmuar si uraganë mbi çetnikët. Kam dashur në këtë mënyrë të çoj në vend edhe amanetin e babës që, kur e regjistrova Historinë, me pati thënë: “Biro, nëse do të arrish të mësosh e të shkruash sadopak histori, nëse vjen koha që të kesh mundësi që të shkruash për të vërtetën, mos e lë pa shkruar ndonjë fjalë edhe për Kapiten Rudin që ka qenë trim si Skënderbeu dhe djalë i gjithë shqiptarisë!”. Ja tekstin që është botuar një vit më parë në Fjalorin Enciklopedik të Kosovës.

Hysni (Muharrem) Rudi (1917-1947). Ushtarak, veprimtar i shquar i Lëvizjes Kombëtare dhe poliglot. (Fliste shqip, serbisht, turqisht, italisht dhe nga pak frëngjisht). Babai, Muharremi, ishte me prejardhje nga Gjakova, kurse e ëma, Nerxhivane Ibrahimi, nga Mitrovica. Pas ripushtimit të Kosovës nga Mbretëria Serbo-Kroato-Sllovene më 1918, familja u detyrua të shpërngulët në Shqipëri, ku u vendosen në Shijak. Hysniu kreu Gjimnazin në Tiranë, Kolegjin Ushtarak në Romë (1936), Akademinë Ushtarake në Torino (1938) dhe Shkollën e Lartë Ushtarake të Inxhinierisë në Romë (1942).

Pas kthimit nga Italia, u caktua rreshter i baterisë në Regjimentin I të Ushtrisë Shqiptare në repartin Shijak-Kukës. Kah mesi i vitit 1942 u caktua komandant batalioni në Pejë dhe mori gradën kapiten. Si epror ushtarak, me repartin e artilerisë ishte vazhdimisht në fronte bashkë me forcat vullnetare që luftonin për mbrojtjen e kufijve etnikë. U arrestua dhe internua nga gjermanët si antifashist në Kampin e Prishtinës (3 maj-shtator 1944). Pas lirimit, u bashkohet forcave partizane dhe u caktua komandant i Komandës së Vendit në Istog (dhjetor 1944-mars 1945). Gjatë qëndrimit në këtë post, ai është përpjekur që të shpëtojë shqiptarët që po masakroheshin pa mëshirë nga makineria vrastare e OZN-as, në Kullën e Popit në Istog. Madje edhe vetë ishte i rrezikuar nga organet e pushtetit jugosllav. Prandaj e largojnë nga Komanda e Vendit dhe e caktojnë komandant të Divizionit të Artilerisë në Prishtinë dhe në Pejë (16 mars-16 qershor 1945).

Në gjysmën e dytë të qershorit 1945, caktohet instruktor në Brigadën V dhe VI të Shqipërisë në Ohër dhe në Korçë, detyrë që e mban deri në fillim të nëntorit 1946, kur divizionet shqiptare duhej të ktheheshin në Shqipëri. Prej andej e dërgojnë në Shtabin e Armatës V jugosllave në Shkup dhe e caktojnë në Divizionin 24 në Prizren.

I zhgënjyer me aneksimin e Kosovës nga Serbia, përkatësisht Jugosllavia dhe sidomos me dhunën dhe terrorin që po ushtrohej ndaj popullit shqiptar, u demobilizua vullnetarisht (26 maj 1946) dhe iu bashkua Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare; zgjidhet anëtar i Komitetit Qendror të Organizatës Nacional Demokratike të Shkupit dhe komandant i Ushtrisë Demokratike Shqiptare. U arrestua nga organet e Sigurimit Jugosllav, u dënua me vdekje dhe u pushkatua në Shkup në gusht të vitit 1947. Kapiten Hysni Rudi ishte i martuar me Ajshe Boletinin, vajzën e Musa Boletinit, djalit të Isa Boletinit. Pasardhëse la një vajzë, e cila u rrit në Tiranë me nënën dhe burrin e saj të mëpastajshëm, Bajram Rexhë Ahmetajn, nga fshati Zabllaq i Istogut, i strehuar pas ripushtimit të Kosovës në Shqipëri, pasi që përndiqej nga pushteti serb si veprimtar i Lëvizjes Kombëtare. Ajo sot jeton me familje në Tiranë.

 

Në foton e parë, kapiten Hysni Rudi në vijën e frontit dhe në foton e dytë në Burgun e Shkupit, pak kohë para pushkatimit. Foton e dytë ma ka siguruar  miku im,  zëvendës- drejtori i Arkivit të Maqedonisë, prof.  dr. Qerim Lita,  për çka i jam shumë mirënjohës.

Më 18 korrik 1932 lindi poeti i shquar rus Jevgenij Jevtushenko

VOAL – Evgenij Aleksandrovič Evtušenko (Jevgeni Aleksandroviç Jevtushenko), lindur Gangnus (rusisht: Евгений Александрович Евтушенко?; Zima, 18 korik 1932[1] – Tulsa, 1 prill 2017), ka qenë një poet dhe romancier rus.

Ai lindi më 18 korrik 1933 në Zima (një qytet i vogël në jug-lindje të Siberisë, i ndërtuar në shekullin e 19-të rreth një stacioni në linjën hekurudhore Trans-Siberian), biri i një studenti të gjeologjisë nga Universiteti i Moskës dhe një këngëtareje të mirënjohur të operas me origjinë ukrainase , Zinaida Evtusenko, nga e cila mori mbiemrin e artit. Yevtushenko e kaloi fëmijërinë e tij në Moskë. Vera e vitit 1941, pushtimi nazist i Bashkimit Sovjetik, shpërthimet e para të kryeqytetit kapin familjen në një moment krize: babai, braktis gruan e tij, shkon në punë në Kazakistan në një ekspeditë shkencore. Në vjeshtë poeti i ardhshëm dhe nëna e tij largohen nga Moska, për të marrë strehim në Zima ku do të qëndrojnë tre vjet.

Jeta dhe gjendja e atyre kohërave të vështira janë përshkruar në Dasma e Luftës, Ata janë të racës siberiane, Ballada në një sallam, Ata më kanë bërë fëmijë të hutuar, etj. Pas tërheqjes së gjermanëve, në vitin 1944 Evtušenko kthehet në Moskë me nënën e tij që e lë atë, por, pak më vonë, ajo do të shkojë e të këndojë për ushtarët në front. I braktisur për vete, djali neglizhon studimet e tij, ndërsa ai fillon të shkruajë vargjet e tij të para. Disa vjet më vonë, i përjashtuar nga shkolla, i shqetësuar dhe i etur për të mësuar risitë ekstravagante, Evtušenko u bashkua me babanë e tij në Kazakistan, i cili e mori atë punë në një punëtori në një ekspeditë gjeologjike, me kusht që të mos i zbulonte askujt se ai ishte djali i tij.

Kthehet në Moskë, e gjen nënën e tij të plakur para kohe, pa zërin e bukur të së kaluarës; ajo tani këndon në një kinema në intervalet midis shfaqjeve. Në atë kohë Evtušenko ndau zemrën e tij mes poezisë dhe futbollit. Por, nëse karriera e tij si një atlet përfundon së shpejti, do të jetë një gazetë sportive ku is karrierën poetin. Në vitin 1949, në fakt, redaktori i gazetës “Sovetskij Sport” botoi një artikull në të cilin ai tregoi pasionin e pakursyer të Evtušenkos për dy “sportet”, futbollin dhe letërsinë e tij.

Në të njëjtin vit Evtušenko u regjistrua në Institutin e Letërsisë dhe vazhdoi të shkruante poema lirike, të njohura vetëm për rrethin e miqve dhe kurrë nuk publikoi, dhe të lavdëruara prej atletëve dhe garave të mirëpritura nga shtypi sportiv në vend. Do të vinte patjetër viti 1952 për të botuar librin e parë të vargjeve, Eksploruesit e së ardhmes, të cilin vetë autori e përcakton “jo i lumtur”, por me të cilin ai fiton hyrjen në Unionin e Shkrimtarëve. Në ato vite, inkurajimi i erdhi Yevtushenkos nga disa prej poetëve më të njohur sovjetikë, si Tvardovskij, Semën Isaakovič Kirsanov, Svetlov, Simonov.

Pas vdekjes së Stalinit, me epokën e “shkrirjes”, fama e poetit është afirmuar mbi të gjitha në qarqet rinore. Ai lexoi poezitë e tij në mbrëmje të studentëve dhe në vitin 1955 pothuajse triumfoi nga studentët e Moskës, të cilëve u kishte recituar vargje nga shkallët e universitetit. Kongresi i 20-të i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik (CPSU) në mars 1956 shënon një fazë të re në karrierën e Yevtushenko.

Pas dënimit zyrtar të kultit të personalitetit, ai boton një seri poezish kundër “njeriut të çeliktë” dhe burokratëve të cilët ende fshehin trishtimin e diktatorit (poemat Stacioni i Zimës, Trashëgimtarët e Stalinit, Tabela e nxënësve, Frika, Dora e vdekur, Biseda, Fati i emrave, Qyteti i mëngjesit, O, mosmarrëveshjet tona të të rinjve dhe të tjerët). Temperamenti i zjarrtë dhe urrejtja e sinqertë kundër gjithçkaje që shtyp lirinë e njeriut, shtyjnë poetin përtej kufijve të lejuar.

Në pranverën e vitit 1957, pasi ka mbrojtur romanin e Vladimir Dmitrievič Dudincev “Njeriu nuk jeton vetëm me bukë”, që përmban një kritikë të ashpër të burokracisë staliniste, Evtušenko është dëbuar nga Komsomoli nën pretekstin zyrtar të mos pagesës së kontributeve dhe nga vetë Instituti i Letërsisë . Megjithatë, miqësia e anëtarëve të partisë me ndikim dhe Bashkimi i Shkrimtarëve së shpejti i lejon poetit të kthehet në Komsomol dhe Institut, ku, në të vërtetë, ai zgjidhet sekretar i seksionit Rinor Komunist lokal. 1957 shënon fillimin e periudhës së sukseseve më të mëdha të Evtušenkos.

Në këtë periudhë vijnë frymëzimi i fuqishëm poetik, “miqtë e tij politikë” dhe poetja Bella Achmadulina, e cila do të bëhet gruaja e tij, e mbështesin atë. Po atë vit, u takua edhe me Boris Pasternak, i cili përgëzoi poetin e ri. Ai do ta shndërrojë admirimin e tij duke shkruar, me vdekjen e shkrimtarit të madh, poemën Gardh. Përveç kompozimeve të angazhimit civil, Evtušenko shkruan tekstet e dedikuara për gratë e dashura, duke filluar nga Achmadulina, prej së cilës ai do të ndahet, tek nëna, tek miqtë (“Dashuri”, “Për qenin tim”, “Përshëndetje, nënë”, “Lilac” , “Do të vijë i dashuri im”, “Marieta”, etj.).

Në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit, në Mynih dhe mbi të gjitha në Paris, poeti e lejon veten të bëjë deklarata jo-konvencionale dhe autorizon botimin në Londër të Autobiografisë (1963), e cila provokon kundër tij një fushatë akuzash të drejtuar nga vetë sekretari gjeneral i Komsomol, Sergej Pavlov. Evtušenko është detyruar kështu të bëjë vetëkritikë, në të cilën akuzon botuesit perëndimorë për falsifikimin e dorëshkrimit.

Një stuhi e re shpërthen pas botimit në Gazetën Literaturnaja të poemës Babij Jar kushtuar shfarosjes së hebrenjve të Kievit (shih Babi Yar). Në një nga takimet midis udhëheqësve të Partisë Komuniste dhe atyre të kulturës, sekretari i përgjithshëm i SHPK-së sulmon shumë poetin, duke e akuzuar atë për të derdhur lot vetëm për hebrenjtë me Babij Jar, pa shtuar një fjalë të vetme zie për rusët dhe Ukrainasit masakruar po njëjtën Kiev. Evtušenko e justifikon veten, duke kujtuar se këto të fundit u eliminuan për shkak se ata i përkisnin rezistencës anti-naziste, ndërsa shfarosja e hebrenjve ishte e motivuar ekskluzivisht nga urrejtja racore.

Pasi ka rifituar besimin e partisë, Evtušenko vazhdon daljet jashtë vendit për të recituar vargjet e tij në qytete të ndryshme evropiane. Por poeti tani ka humbur entuziazmin e ngazëllyer të udhëtimeve të tij të para jashtë vendit, dhe është me një aftësi të kujdesshme dhe agresive që lufton me pyetjet ndonjëherë të fshehta të publikut. Në Romë, kur e pyetën nëse e njeh “Samizdat” (dmth. Shtypjen klandestine të veprave që nuk botohen nga botimet zyrtare), ai nuk e mohon ekzistencën e tij, por thekson se kjo iu ndodh shkrimtarëve më pak të talentuar të refuzuar nga publikimet zyrtare.

I pyetur për fatin e poetit leningradas Josif Brodskij, i dënuar me tre vjet kamp përqendrimi për “parazitizëm”, pasi nuk donte të pranonte një punë në edicionet sovjetike, Yevtushenko përgjigjet se Brodski është një poet me vlerë që, kur të kthehet në liri, publiku perëndimor do ta harrojë atë plotësisht (në vitin 1987 Brodski do të shpërblehet me çmimin Nobel për letërsi). Shumë krijime datojnë në këtë udhëtim në Evropë.

Vitet pasuese poeti u angazhua në udhëtime të shumta: Lindja e Mesme, Afrika, Shtetet e Bashkuara, Amerika Latine. Ai tani ka marrë rolin e ambasadorit itinerant të letërsisë zyrtare sovjetike. Krenar për të mbajtur pasaportën e vendit që udhëheq luftën e të varfërve dhe të shtypurve në xhepin e tij, poeti shpreh vëmendjen e tij ndaj botës, pasionin e tij për njeriun. Këto janë ndjenjat që shfaqen në krijimet e dedikuara për vendet e vizituara; e fundit nga këto, të raportuara këtu, janë fragmente nga një poezi ende e skicuar në udhëtimin në Amerikën Latine të bërë në vitin 1971: Lotët e të varfërve, Çelësi për të komanduar.

Për qindvjetorin e lindjes së Leninit, në revistën Novyj Mir të prillit të vitit 1970, Evtušenko boton një poemë të gjatë me titull Universiteti i Kazanit (ku Lenini ishte student), në të cilin, duke iu referuar historisë së universitetit të famshëm, iu ofron lexuesve një përmbledhje e historisë patriotike me evokimin e figurave të revolucionarëve, shkencëtarëve, shkrimtarëve, politikanëve. Në gusht të vitit 1970, në revistën Belarusian Neman, Evtušenko boton poemën Nën lëkurën e statujës së Lirisë, ku, duke kujtuar takime dhe biseda me personalitete nga bota politike dhe kulturore amerikane, ai sulmon njerëzit dhe institucionet e asaj shoqërie.

Në maj të vitit të ardhshëm, ai përpiqet të sjellë në skenë përmbajtjen në një dramë me titull të njëjtë që gjykohet në teatrin Taganka në Moskë, por që nuk merr autorizim për t’u prezantuar në publik. Pas dhënies së Çmimit Nobel për Aleksandër Solzhenicyn, Evtušenko boton në literaturën Literaturnaja Rossija (Nëntor 1970), një poemë kushtuar 90 vjetorit të lindjes së poetit Aleksandër Blok, titulluar Për ju, që nuk i shtrëngoi duart me Blokun. Me rastin e vdekjes tragjike të tre kozmonautëve sovjetikë Dobrovolsky, Pacaev dhe Volkov në Soyuz 11 në qershor 1971, një poemë nga Evtušenko dedikuar kujtesës së tyre botohet në Pravda, pranë deklaratës zyrtare.

Poeti, pak javë më vonë, është personaliteti i vetëm i kulturës sovjetike që shkon t’i bëjë homazh trupit të Nikita Chruščev, në indiferencën e përgjithshme të rezervuar, nga bota zyrtare e vendit të tij, tek ish-sekretari i partisë dhe kreu i qeverisë. Menjëherë pas udhëtimit në Vietnamin e Veriut, ku ai shkruan vargje që përcaktojnë udhëheqësit kinezë si “vëllezër mosmirënjohës”, Evtušenko vizitoi Shtetet e Bashkuara dhe në shkurt 1972 u prit nga Richard Nixon në Shtëpinë e Bardhë. Në Itali ishte, midis viteve gjashtëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë, shkrimtari sovjetik ndoshta më i përkthyer dhe i njohur.

Yevtushenko botoi në prozë vepra të tilla si: Vendi i manave (Jagodneye mesta, 1981), Ardabiola, Mos vdis para se të vdesësh (Ne umiraj prezde smerti). Në 1980 libri i tij i fotografive u botua në Angli: si fotograf ai ekspozonte në shumë qytete, si në Rusi dhe jashtë saj. Si drejtor i filmit ai ka drejtuar: Asilo d’infanzia (Detskij sad, 1984), për të cilën gjithashtu ka shkruar skenarin.

Ai gjithashtu ka shkruar skenare për: Unë, Kuba (Ja, Kuba), funeralin e Stalinit (Pochorony Stalina). Atij u dha çmimi Znak Poceta në Rusi dhe më 1991 nga Komiteti i Hebrejve Amerikanë një medalje për aktivitetet e tij në mbrojtjen e të drejtave civile. Që nga viti 1993 ka qenë profesor i letërsisë ruse në Universitetin e Tulsa (Oklahoma), nga ka marrë një diplomë nderi. Poeti u njoh për edicionin XVII të Çmimit Librex Montale i cili u dha më 5 qershor 2006 dhe më në fund mori në Itali çmimin e karrierës së Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë të Vercellit më 2007 dhe më 2008 ai ishte një mysafir nderi i Festivalit Ndërkombëtar të Shkrimtarëve dhe Rinisë të Novaras.

 

 

Më 17 korrik 1954 lindi Angela Merkel, Kancelarja Federale e Gjermanisë

Angela Dorothea Merkel (mbiemri i vajzërisë: Kasner; shqiptimi: Angela Dorotea Merkël) lindi më 17 korrik 1954 në Hamburg, Gjermani. Është politikane gjermane. Angela Merkel që nga 22 nëntori 2005 është Kancelarja Federale e Gjermanisë. Që nga 10 prilli 2000 është kryetarja e Unionit Demokristian të Gjermanisë(CDU).

Jeta e hershme

Merkel u lind Angela Dorothea Kasner në vitin 1954 në Hamburg të Gjermanisë Perëndimore, e bija e Horst Kasner (1926-2011), një vendas i Berlinit, dhe gruaja e tij Herlind, e lindur në vitin 1928 në Danzig (tani Gdańsk, Poloni) si Herlind Jentzsch, një mësuese e gjuhës angleze dhe latine. Nëna e saj ishte e bija e politikanit Danzig Willi Jentzsch dhe mbesa e nëpunësit të qytetit të Elbing (tani Elbląg, Poloni) Emil DRANGE. Feja ka luajtur një rol kyç në migrim e Angela Merkel në Gjermaninë Lindore. Babai i saj ka lindur një katolik, por familja Kasner u konvertua përfundimisht në Lutheranism, ai ka studiuar teologji Lutheran në Heidelberg dhe më pas në Hamburg. Në vitin 1954, babai i Angelas mori detyrën e pastoratit në kishën në Quitzow (afër Perleberg në Brandenburg), e cila atëherë ishte në Gjermaninë Lindore dhe familja resultingly u zhvendos në Templin. Kështu Merkel u rrit në fshat 80 km (50 mi) në veri të Berlinit Lindor.

Kancelarja e Gjermanisë (2005-sot)

Më 22 nëntor 2005, Merkel mori detyrën e kancelares së Gjermanisë pas bllokimit të zgjedhjeve që rezultoi në një koalicion të madh me SPD. Partia e saj u rizgjodh në vitin 2009 për shkak të rritjes së numrit të vendeve dhe mund të formonin një koalicion qeverisës me FDP. Në zgjedhjet e shtatorit 2013 partitë CDU / CSU doli si fituese, por formoi një koalicion të madh me SPD për shkak të dështimit të FDP-së për të marrë minimumin e 5% të votave të nevojshme për të hyrë në parlament.

Angela Merkel përvec që është kancelare e shtetit Gjerman ajo luan rol të rëndësishëm në politiken Europiane prandaj me 31 Dhejtor 2014 u zgjodh personi i vitit nga revista prestigjijoze NEW YORK TIMES.Angela Merkel mban lidhje të forta me shtetet fqinje por edhe me gjer. Angela Merkel bën pjesë në grupin e liderve më me ndikim në botë. Gjatë udhëqjes së saj shumë gjëra ndryshuan në favor të shtetit Gjerman si rritja e ekonomisë, hapja e shum vendeve të punës, përparim në reformat shëndetësore. (Wikipedia)

Më 16 korrik 2012 pushoi së rrahuri zemra e Bashkim Gjyriqit, kompozitor, mjeshtër i pentagramit, artist i fjalës – Përgatiti: NAIDA GJYRIQI

Tropoja ka nxjerre plot Artiste te Popullit, Artiste te Merituar, Mjeshtra te Medhenj e te tjere artiste me tituj te larte. Ne mesin e tyre, ndonese pa asnje titull apo dekorate, qendron shume lart, Bashkim Gjyriqi, pa rolin e te cilit nuk mund te kuptohet jeta kulturore e Tropojes per disa dhjete-vjeçare. ( shkeputur nga ” Ese” e shkruar nga poeti Skender Buçpapaj, ne perkujtim te Bashkimit)

Me date 16/07/2012, ne oren 21.40, pushoi se rrahuri zemra e Bashkim Gjyriqit. Kompozitor, mjeshter i pentagramit, artist i fjales.
Ne spitalin ku u shtrua ne mengjezin e dates 15 Korrik, Bashkimi pati prane deri ne çastet e fundit gruan, djalin, vajzat, nusen e djalit, nipat, mbesat dhe motren e tij.
Bashkim Mus Gjyriqi ka lindur ne Qershor te vitin 1947 ne Bajram Curri, biri i nje familje intelektuale.
Ne vitin 1971, mbasi mbaroi konservatorin u emerua shef muzike ne Tirane, por refuzoi dhe kerkoi te emerohej ne vendlindjen e tij, ne rrethin e Tropojes. Bashkimi ishte kompozitor, instrumentalist ne fizarmonike dhe piano, orkestrues, drejtor orkestre, organizator i festivaleve dhe veprimtarive krahinore, ishte mesimdhenes i muzikes ne shkollen e qytetit, drejtues i rretheve muzikore jashte shkollore, pjesemarres ne juri te ndryshme.
Fale rrolit te veçante te Bashkimit do te kishim muziken e re qytetare; kengen, vallen, muziken orkestrale qytetare tropojane. Mbi traditen e re te ndertuar nga Bashkimi, do te vinin kompozitore si Kole Susaj dhe Skender Dozhlani. Si drejtues artistik i ansamblit
” Valbona” u njoh ne te gjitha trevat shqiptare duke merituar disa triumfe ne festivalet folklorike ne Gjirokaster, Oher, Lezhe, Elbasan,
etj …
Pa zmadhuar gje mund te themi se me shume se nentedhjete per qind e repertorit te ansambleve “Dardania” dhe “Valbona” do te merrej nga Ansambli Shteteror i Kengeve dhe i Valleve. Pjeset muzikore orkestrale tropojane do te ishin baze e krijimeve te kompozitoreve te medhenj shqiptare. Ariet muzikore mbi kenget popullore tropojane do te beheshin pjese e repertorit te artisteve te operes. Dhe njeriu i pare me te cilin keshilloheshin ne Tropoje krijuesit nga kryeqyteti ishte pikerisht Bashkimi. Nje pjese e konsiderueshme e ketyre repertoreve kishin ne zanafille krijimtarine e Bashkimit.
Nuk paraqiti kenge ne Festivalin e Kenges ne Radiotelevizion, por levdoi kengen per femije dhe mori çmime ne Festivalin e Femijeve ne Shkoder, madje, siç kujtojne edhe sot ne Tropoje, çmimin e pare e shkembeu me nje piano per Shtepine e Kultures ne Bajram Curri.
Ne vitin 1983 themelon klasat e muzikes ne shkollen 8 vjeçare te qytetit, me strumentet; piano, çifteli e temperuar, violine e fizarmonike.
Ne vitin 1984, kjo shkolle, nen drejtimin e Bashkimit, fiton vendin e pare ne takimin kombetar te shkollave te muzikes per veriun.
Liceu artistik ” Jordan Misja” ne Tirane, liceu artistik ” Prenk Jakova” ne Shkoder, shkollat e tjera muzikore ne vend, Istituti i Larte i Arteve, do te ishin plot sidomos nga vitet shtatedhjete, prej talenteve te reja tropojane. Ata ishin nxenes te Bashkimit. Keta te gjithe sot kane zene vend ne jete, jo pak prej tyre duke u shquar ne skenat kombetare dhe nderkombetare.
Bashkimi eshte themeluesi i muzikes moderne tropojane me teme lirike dhe epiko-lirike. Ka konkuruar me kenget e tij ne festivalet e kenges per femije ne Shkoder, ne Radio Kukesi, ne anketat muzikore te Radio Tiranes etj.
Kenget e tij jane kenduar nga Arif Vladi, Shyhrete Beluli, Ibrahim Tukiçi, Shkurte Fejza, Valdete Hoxha, Caje Poleshi, Amsamblit shteteror te kengeve dhe valleve popullore, Zarife Margjeka, Vjollca Hoxha, Petrit Prelaj, Aferdita Kolmaka, Fatmira Breçani, etj..
Bashkimi eshte kompozitori i muzikes se disa premierave te teatrit te kukullave e tabllove muzikore.
Ka kompozuar kenget;- ” M’suesit Hero ” me tekst te poetit Haki Zllami, kushtuar Isa Selim Bajraktarit, “E mire je moj çike Tropoje”, “Djepi i lirise”, “Fyelli i lirise”, “Sillu anes-anes”, “Çou moj çike e dil te ara” etj…
Bashkimi ishte njeri i mençur dhe i urte. Plotesisht i rrealizuar ne jete profesionisht dhe familjarisht , babai i gjashte femijeveJeta e provoi me shume dhimbje e vuajtje te cilat diti me mjeshteri ti perballonte. Humbi prinderit brenda dy diteve dhe aksidentalisht djalin e madh mbas nje viti. Keto humbje te thella e bene akoma me te forte dhe ju perkushtua rritjes, edukimit, shkollimit dhe sistemimit te femijeve. Ne vitet nentedhjete, ne momentin kur Shqiperia perjetonte nje periudhe ndryshimi, Bashkimi vendoset bashke me familjen e tij ne kryeqytet. Per t’ju perkushtuar plotesisht vajzave, djalit dhe familjeve te tyre, shkeputet nga veprimtaria krijuese, por duke mbajtur kontaktet me miqte dhe koleget e tij ne vendlindje. Jeten dhe zemren ja perkushtoi familjes dhe artit te Tropojes, jo me kot e quajten” Burri i alpeve”
Vdekja e Bashkimit nuk beri buje, u largua ne heshtje duke lene pas vepren dhe emrin e tij.
Nuk mori merita e as medalje sa ishte gjalle e akoma sot nuk eshte vleresuar mundi dhe kontributi i tij qe dha per artin e Tropojes.

” Bashkim Gjyriqi ishte nje artist dhe mik i mire, do t’ me mungoje”, shkruan poeti Jaho Margjeka.

” Me pikelloi largimi nga jeta i kolegut, mikut tim te paharruar. Ngushellimet e mija per familjen, te afermit, shoket dhe miqte e shumte ne Shqiperi e jashte saj, por ne veçanti per artistet Tropojane. Emri, jeta dhe kontributi i tij ne fushen e artit dhe muzikes do te jetojne sot e mot” , shprehej kolegu kompozitori Kole Susaj.

” Iku shume shpejt Bashkimi i qytetit te Alpeve, i kenges tropojane, i brezave artiste, duke ma lene dhimbje e mos- harrese. JETOI ME EMRIN E VET, KRIJOI EMRIN E VET, LA EMRIN E VET.”,keshtu u shpreh Ramiz Lushaj.

“Me gozhdoi e me hidheroi pa mase vdekja e pa pritur e Bashkim Gjyriqit qe e kam njohur tash 50 vjet. Kemi punuar bashke né Shtepine e Kultures e me vone ne Drejtorine Kulturore te Tropojes. Ai e njifte mire kulturen dhe artin. Ishte kompozitor me arritje cilesore. Njeri i çilter dhe fisnik. Per te eshte e nevojshme te shkruhet shume me teper.” shkruante ish kolegu dhe ish shefi i Bashkimit, Marash Mehilli, ne ngushellimet e tij.

” S’ mund te kuptohet jeta kulturore-artistike e Tropojes,pa te madhin e te mbrekullueshmin artist e njeri,Bashkim Gjyriqi.I paharuar kujtimi i tij,u preht ne paqe,ti rrojne femijet.Bashkimi i ka mare titujt e dekoratat nga populli,qe s’e haron kurre.Turp per ata udheheqes tropojan qe heshtin.Respekte per vajzat e Bashkimit.”
Keshtu u shpre Haziz Myftari, ne ngushellimet e tij.

“Profesori jon e futi muziken ne shina te pakthyeshme,fale punes se tij te palodhur traseja e muzikes ne Tropoj erdhi duke u pasuruar,dhe bash per kete nje mirnjohje i shkon profesorit ton,muzikantet dhe Tropoja do ta kujtojn perher!!!”
Keshtu ngushelloi humbjen e Bashkimit, Xhevahir Dozhlani

“Te rroni e kujtoni perhere me dashuri e respekt babain tuaj,mesuesin, artistin e kontributorin ne fushen e artit e kultuìres se rrethit te Tropojes.
Mirenjohje e respekt perhere nga ne shoket,koleget qe patem fatin te punojme sebashku ato vite ne te cilat ruajme kujtimet me te mira….!
Respekt per familjen e tij.” Gezim Haxhiaj

“Eshte shume veshtire te shkruash per kete Legjende te jetes Artistike ne Tropoje si muzikant dhe drejtus Artistik,i cili ka lene nje Vepritari te gjitheanesheme Artistike,ndaj perulemi me shume respekt ne kujtim te tija…po fatkeqesisht ai nuk i ka marre si vleresim meritat e tija…E megjitheate ai e larteson vehten si ne Fushen Artistike ,por dhe si nje Prind shembellor i cili la nje Familje te Mrekullusheme qe krenohen per te,dhe jo vetem, se i ndjeri Bashkim kishte nje rreth shume te gjere Miqesor e Shoqeror dhe komunikonte me c’do grup moshe me cilesite me te spikatura Njerzore…I pa harruar do te mbetet,dhe per te gjithe ne Miqte e Shoket e tija….U prehte ne paqe e paste Dheun e lehte…” Filip Meksi

E nderuara Naida, tani , po marr nje lajm shume te hidheruar per mua… Bashkimi ishte shpirt njeriu me nje bote tejet te pasur shpirterore, me nje aftesi te çuditshme , nje njeri qe, kur e shihje per here te pare me ate qendrimin e tij prej babaxhani, thoshje se ky nuk eshte tropojan, po dhe krijoje pershtypejen se kishte studiuar ne ndonje vend perendimor.. Nje njeri me nje kulture te gjere dhe i shquar ne profesionalitetin e tij… Me kujtohet, si sot, kur kemi fituar nje çmim te pare ne nje festival te atehereshem te femijeve me tekst timin dhe muzike te tij… 15 vjet une ne Bajram Curri, Naida, dhe 15 vjet mik te madh Bashkim Gjyriqin….S’kembyen njehere nje fjale Por, ne keto momente, po i leshoj dy lot burri dhe respekti per te dhe nje tufe me lule do t’ia çoj atje ku prehet , ku prej atyre luleve te magjikshme te shperthejne vargjet e mia dhe notat e tij muzikore ne nje perbashkesi te gjithejetshme miqesie … .. Per Bashkim Gjyriqin nuk ka harrese! Te rroni ju te gjithe qe u ka lene pas… dhe te mbani lart prestigjin e atij burri!…keshtu shprehte ngushellimet dhe konsideraten per Bashkimin, Kristaq Shabani president i LNPSH ” Pegasi” Albania.

FLLAD QË FRYN
(Kushtue Bashkim Gjyriqit)

si pushimi i një rrugëtari
përnën hijen e një lisi
si një ënderrr afër mengjesi
iku një njeri i njohur
nga shumëkush
e nga i gjithë qyteti…
iku mjeshtri i muzës së bukur
iku zëri i një shoku
shpirti i ëmbel Bashkim Gjyriqit
që udhtoi me zogjtë e malit
për t’ua marrun meloditë
që t’i shpërndante në të gjitha trojet
nga Proveza në Pazar të Ri
nga Janina në Toplicë
nga Shkupi i herëshën
në Ulqinin e famshëm
tash e kujton atë gjithkush
pas kaq vitesh e pas shumë vitesh
ket’ frumëzues t’fizarmonikës
të melodive më fisnike
të kompozimit që këput shpirtin
që përcillnin gëzim dhe dhimbje
që ishin loti i lumturisë
që ishin loti i një ëndrre
që pikonte me riga shiu
për ta njomë tokën e thatë
për ta prek qiellin me këngë…
pa bërë zhurëm pa u mburrë
si shkreptima që nuk sjell shi ai ish si uji i kthjelltë Valbone
ish si dreka me shumë miq
ish si kafja e muhabetit
me shakatë që shpesh kujtohen
ish si burimi në rrugë të bjeshkës
ku drekonin shumë udhëtarë
ku ndalonin meloditë
për ta kthjellue zërin e këngës
për të mbetë në rrugë kujtimesh…

Vargjet e shkruara me mjeshteri
nga Rexhep Hasani.

Kushtuar babit tim!

O dashuri e shpirtit
Qe rrenjet i ke nder damaret e mi,
A me ndjen akoma
edhe pse ne tjeter bote jeton..?
Dua te çaj token
E me duar te gerrmoj
Me ty,te jetoj.
Sikur te shperthente kjo zemer
Si vullkan do digjte me mallin e saj.
Po dua ta di,ooooo dashuri
A do te takoj dot perseri. ..?
Nuk me the as lamtumire
E dije qe s’do e pranoja..
Sikur fjala te kish fuqi
Do shembte boten me forcen e saj
E imja fjale.. Se ti aq me mungon…
Sa as shekujt dot s’e tregojne!
Oqeanet me kembe do i kaperceja
Shikimin me ty te shkembeja.
Se shkelqimi i syve te tu
Me jep force te ec perpara.
Si zjarr qe djeg e rrenon
Bien lotet e mi….
Sikur te kishte kthim….! ( Naida Gjyriqi)

Dedikuar babit tim, ne shtate vjetorin e largimit nga jeta.

Më 15 korrik 1606 lindi piktori i shquar hollandez dhe botëror Rembrandt

VOAL – Rembrandt Harmenszoon van Rijn lindi më 15 korrik 1606 në Leiden (Holandë), i teti i nëntë vëllezërve. Babai i tij, një mullis i pasur, zotëronte një mulli në brigjet e Rinit dhe për këtë arsye quhej “Van Rijn” (nga Rini).

I etur që djali i tij të bëjë një karrierë të rëndësishme, dhe për t’u shkëputur nga klasa artizanale, ai e regjistroi atë, në vitin 1620, në fakultetin e letrave të qytetit të tij.

I riu qëndroi atje për disa muaj, duke preferuar të merrte pjesë në studion e piktorit Isaaksz van Swanenburg i cili e njohur atë me artin italian dhe kryeveprat e tij, studiuar me pasion nga piktori i ardhshëm.

Përveç kësaj, duhet theksuar se në piktura e viteve 1920 në gjithë Evropën u trondit nga arti revolucionar i Caravaggio, i cili mori efekte të habitshme realiste falë përdorimit personal të dritave. Një mësim që Rembrandti do të mbajë në mendje.

Për më tepër, ekonomia shpërtheu në Holandë (në sajë të pavarësisë nga spanjollët dhe bashkimi i Holandës), qyteti i piktorit u bë një qendër e rëndësishme humaniste dhe artistike, madje edhe nën shtysën e universitetit. Një shkollë e rëndësishme piktoriale u zhvillua vetëm në Utrehtit, artisti kryesor i të cilit ishte Luca da Leida; një pikë reference e rëndësishme për përvojat e para piktoriale të Rembrandit.

Pas këtij formimi, Rembrandt bashkohet me bashkëmoshatarin Jan Lievens, i cili është gjithashtu një piktor i madh: fama e tyre përhapet gradualisht në mjediset e borgjezisë së arsimuar, e cila i pëlqen temat e portretizuara nga dy artistët në një mënyrë realiste dhe të njohur. Por mundësia e vërtetë për karrierën e piktorit holandez vjen në vitin 1631, pak pas vdekjes së babait të tij. Në fakt, Rembrandt vendos të largohet nga Leiden për në Amsterdam. Në këtë qytet, formimi piktural i Rembrandt përfundon, në veçanti falë mësimeve të Pieter Lastman, një artist i njohur lokal. Rembrandti studion me kujdes pikturat e Lastman dhe mëson saktësinë dhe përdorimin e ngjyrës tipike italiane, duke ri-propozuar disa nga lëndët historike të profesorit. Falë aftësisë ekstreme, megjithatë, nxënësi shpejt e tejkalon mjeshtrin. Edhe blerësit janë të vetëdijshëm për këtë dhe në një kohë të shkurtër zgjedhin Rembrandin për tregun e tyre. Për më tepër, ai ka mundësinë për të hyrë në mjediset e kulturuara të shoqërisë së lartë dhe, falë këtyre “hyrjeve”, të angazhohet te Saskia, mbesë e një tregtari të pasur arti; të dy më vonë u martuan më 1634. Dhe në këtë periudhë, nga viti 1634 deri në vitin 1642, Rembrandt inauguroi kryeveprat e tij, duke filluar nga “Leksioni i Anatomisë nga Dr Tulp” dhe “Pasioni i Krishtit”.

Nga ky moment Rembrandt van Rijn u rrethua edhe me një grup të madh dishepujsh, për të cilët ai vendosi të ndërtonte një shkollë “nga e para”. Por duke filluar nga vitet shtatëdhjetë nisi edhe kolapsi i tij ekonomik dhe familjar, për shkak, nga njëra anë, të menaxhimit të pamjaftueshëm të financave dhe, nga ana tjetër, prej dramave të vërteta emocionale. Në vitin 1640, nëna e tij vdiq dhe shpejt më pas gruaja e tij e dashur. Vetëm dhe i pavetëdijshëm ai tërhiqet në pikturë derisa takon Geertge Dirck, kujdestare e djalit të tij Tito, me të cilën ai ndërmerr një marrëdhënie intensive. Sidoqoftë, kjo e fundit, për shkak të sjelljes së saj skandaloze, i nënshtrohet një procesi që rezulton me një dënim në një shtëpi korrektuese. Jo çuditërisht, në këtë periudhë prodhimi i Rembrandit zbulon vuajtje ekstreme: në autoportrete ai duket të jetë një njeri i moshuar dhe i mungon vitaliteti.

Pas kësaj historie dashurie, ai ka një lidhje të re me Hendrickje Stoffels, me të cilën jeton dhe martohet më vonë. Së bashku ata do të kenë dy fëmijë.

Një nga pikturat e tij më të famshme daton në 1654: “Betsabea me letrën e Davidit”.

Më vonë, në vitin 1657 Rembrandti humbi të gjitha pasuritë e tij dhe u detyrua të shkonte në një shtëpi modeste. Pas 1660, megjithatë, ai arriti të rivendosë veten në skenën evropiane: ai pikturonte “Kryetarët e draperëve” dhe “Juria e Batavianëve”, vepra të karakterizuara nga një zotërim ekstrem i ngjyrave dhe brushave.

Një rreze drite kthehet për të ndriçuar jetën e artistit kur djali i tij Tito martohet me një të afërm të largët të Saskisë: tregimet personale hyjnë në veprat e piktorit dhe u japin një humanizëm të shquar. Nuk është rastësi që Rembrandti në «Prezantimin në tempull» i jep Simeonit të vjetër ëmbëlsinë ekstreme të dikujt që, si ai, tani është bërë gjysh.

Në vitet e fundit Rembrandti vendosi të pikturojë vetëm për vete, duke arritur rezultate shumë të larta. Ai vdiq më 4 tetor 1669 në Amsterdam në moshën 63 vjeç.

Siç shkruan Silvia Biagi: “Në të ekziston një zhvillim i ndryshëm i dritës së Caravaggio dhe një koncept tjetër i” vërtetë “. Shija teatrale, tipike e Rembrandit, gjithashtu shoqërohet nga një studim i kujdesshëm i realitetit njerëzor, si në” Portret  i plakës” në Ermitage Një vepër e përsosur e dritës dhe e materies realizohet në veprat e artistit holandez, ku në pikat shumë të ndriçuara Rembrandt ngarkon goditjen e furçave, për të arritur efektet tridimensionale, duke shfrytëzuar thyerjen e dritës mbi shenjat e stërvitjet e tij për të krijuar efekte multiforme dhe të ylbertë. “

Fan Noli vendosi që porti i Shëngjinit të quhej “Woodrow Wilson” në 1924 Nga Dorian Koçi, Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar Tiranë

Të hënën e datës 5 gusht, 1924 revista e njohur TIMES në SH.B.A botonte një lajm të shkurtër telegrafik që përmbante një lajm të shkurtër por shumë të rëndësishëm për Shqipërinë. “Kryeministri Fan Noli i Shqipërisë ka bërë një ndryshim gjithëpërfshirës në vendin që udhëheq. Në nder të ish-presidentit Woodrow Wilson, porti i Shëngjinit, një nga katër portet e Shqipërisë, iu vu emri në Wilson. Kryeministri u shpreh se shqiptarët mendojnë se Presidenti i SHBA-së i pengoi Fuqitë që të ndërhynin në kufijtë e vendit në Konferencën e paqes të vitit 1919”.Në vazhdën e politikës izocionaliste që kishte përfshirë SH.B.A pas presidencës së Wilsonit (1914-1921) ka të ngjarë që ky lajm të ketë pa u vënë re nga politika amerikane. Por edhe për politikën shqiptare të kohës që e  prodhoi këtë lajm ai ishte më tepër  një veprim simbolik  për të shprehur mirënjohjen ndaj SH.B.A sesa veprim për të përfituar politikisht siç ka ndodhur rëndom më vonë në politikat e lobigjenve të politikanëve shqiptarëve. Në Shqipëri në fuqi si Kryeministër i vendit ishte Fan Noli, një nga djemtë e Amerikës. Ai sëbashku me Faik Konicën dhe të tjerë korifej të Vatrës kishin sjellë një erë modernizmi në politikën e kulturën politike shqiptare.

Nga SHBA-ja kishin ardhur idetë në vitet 20’, ku Shqipëria kish eksperimentuar për herë të parë me zgjedhjet e lira dhe demokratike përmes veprimtarisë dhe publicistikës së dy nga korifenjve të ”Vatrës”, Fan Noli dhe Faik Konica, të cilët lanë gjurmë të pashlyeshme në mendimin politik, filozofik dhe kulturor të Shqipërisë.

Por ndihma e SHBA-së nuk kish konsistuar vetëm në transmetimin e ideve, apo dhe më herët në ndihmën e dhënë për përhapjen dhe lëvrimin e gjuhës shqipe nëpërmjet rrjetit të tyre protestant në Korçë e Manastir, por dhe në ndihmë të drejtpërdrejtë si në rastin e Konferencës së Paqes në Paris, më 1919-1920, ku plani prej 14 pikash i Presidentit Thomas Woodroë Wilson (1856-1924) u bë ombrella mbrojtëse për ruajtjen territoriale të Shqipërisë, vazhdimësinë politike dhe stabilitetin e saj.Pikërisht si njohje dhe meritë e këtij kontributi të Presidentit amerikan Wilson u emërua dhe Shëngjini, porti Wilson.

Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane për Nolin do të ishin të një rëndësie të veçantë përgjatë gjithë jetës së tij. Ai nuk do të mënonte të ftonte dhe marrëdheniet me qeverinë komuniste të Tiranës në vitet 1946-1950 kur kjo qeveri nuk rivendosi marrëdheniet diplomatike me SH.B.A për shkakun absurd të ms njohjes së traktave të nënshkruara para luftës.

Për këtë arsye, disa herë ai komunikoi me udhëheqjen komuniste shqiptare nëpërmjet disa telegrameve. Noli këmbëngulte se për t’u pranuar në O.K.B dhe përshmangur rrezikun grek, Shqipërisë i duhej patjetër të kishte marrëdhënie të mira me aleatët britanikët dhe amerikanët. Pranimi i Shqipërisë në O.K.B. do siguronte një njohje kolektive të qeverisë shqiptare dhe rrjedhimisht, edhe sigurimin e tërësisë së saj territoriale.

Në këtë kontekst, në mesazhin dërguar Enver Hoxhës, ai sugjeronte “pranimin e menjëhershëm të traktateve, i cili do të sillte automatikisht njohjen amerikane, pranimin në O.K.B. dhe mundësinë për të mbrojtur me sukses integritetin e Shqipërisë.” Mirëpo qeveria shqiptare vazhdonte të shprehte rezervat e veta për sa i përket pranimit të traktateve të nënshkruara para 7 prillit 1939 me SH.B.A.

Këto rezerva, që në thelb, ishin qëndrime izolacionaliste. Ato shprehnin frikën dhe dyshimin ndaj perëndimorëve, por edhe tutelën diplomatike të vendosur nga Jugosllavia. Emigracioni shqiptar në Amerikë, Fan Noli dhe “Vatra”, qenë të pakënaqur nga delegacioni shqiptar i kryesuar nga Tuk Jakova dhe mënyra se si e ushtronte politikën e jashtme të Shqipërisë në kërkesën e saj për t’u anëtarësuar në O.K.B. Noli, duke parë mos reflektimin e qeverisë shqiptare për çështjen e traktateve, i shkroi një letër Enver Hoxhës më 30 shtator 1946. Në letër theksonte: U lodha duke ju përsëritur që duhet t’i pranoni traktatet në parim dhe pa kondita sepse kjo është vetëm një çështje formule, pa rëndësi praktike.

Në fakt, Shqipëria nuk cenohej asgjëkund, nëse pranoheshin traktatet. Duket se ishte një frikë e ekzagjeruar dhe e imponuar prej jugosllavëve dhe sovjetikëve, sesa një realitet që më shumë do të ndikonte keq në ekonominë shqiptare. Vladimir Didejer, historian dhe njeri i afërt i Titos, pas prishjes shqiptaro-jugosllave do të shprehej në librin e vet, “Marrëdhëniet Shqiptaro-jugosllave 1939-1948”, të botuar në Beograd më 1949 se në qoftë se qeveria shqiptare do t’i kishte pranuar kushtet e traktateve, ‘qarqet financiare amerikane do ta kishin skllavëruar ekonomikisht Shqipërinë, përfundimisht.”

Ky përfundim tingëllonte ironik, jo vetëm për faktin se Jugosllavia i kishte pranuar të gjitha traktatet për të rivendosur marrëdhënie diplomatike me SH.B.A, por edhe sepse vetë Enver Hoxha deklaronte në pleniumin VI të PKSH, në prill 1946 se votimi i delegatit amerikan kundër pranimit të Shqipërisë në Kombet e Bashkuara lidhej me mospranimin e disa traktateve dypalëshe dhe sidomos, me atë të vitit 1922, për kombin e favorizuar, i cili praktikisht nuk ka gjetur zbatim”, ndërkohë u bënte të ditur të pranishmëve që të njëjtat traktate ishin pranuar nga Çekosllovakia dhe Jugosllavia.

Pra dukej qartë edhe sipas fjalëve të Hoxhës, që mosmiratimi i traktateve dhe varësia ekonomike e Shqipërisë nga SH.B.A ishte më shumë njëpretekst për të mos normalizuar marrëdhëniet ose në rastin më të mirë, për të imponuar kufizime ndaj Misionit Civil Amerikan. Për 45 vjet më radhë Shqipëria dhe SH.B.A nuk do të kishin marrëdhënie diplomatike dhe kësisoj Shqipëria ishte i vetmi vend në Lindjen komuniste që kish refuzuar vendosjen e marrëdhenieve diplomatike me SH.B.A pa Luftës së Dytë Botërore. Marrëdheniet shqiptaro-amerikane u normalizuan në 25 mars 1991 dhe ambasada amerikane në Shqipëri u hap në datën 2 tetor 1991.

E gjendur në fillimet e veta të normalizimit të jetës demokratike pas aksidentit të dhimbshëm dhe të vështirë historik të mbizotërimit të dogmës komuniste në jetën e vet publike dhe shoqërore, Shqipëria gjeti shumë shpejt në SHBA një vend mik dhe aleat që filloi të kontribuojë shumë në ndërtimin e institucioneve demokratike në vend dhe ushtrimin e drejtpërdrejtë të demokracisë liberale. Ndihma e ofruar nga SHBA-ja konsiston në të njëjtat parime demokratike dhe plane afatgjata për të kontribuar për stabilitetin në rajon, ndaj asnjë faktor politik nuk duhet të mërzitet apo ta quajë të tepërt këshillimin e tyre në problemet e brendshme të demokracisë në Shqipëri.

Mesazhi i tyre ka qenë gjithmonë i hapur dhe i çiltër si në vitet 20’, ku nëpërmjet aktivistëve të “Vatrës” kontribuonin në themelimin e jetës demokratike Shqipëri; në 1946, kur e këshillonin qeverinë komuniste të kohës të organizonte zgjedhje të lira si kusht kryesor për prosperitetin e vendit; sërish në vitet ‘90 për zhvillimin e  zgjedhjeve të lira dhe demokratike e tashmë në dhjetëvjeçarin e shekullit XXI, me respektimin e institucioneve. Kjo qëndrueshmëri e tyre ndaj vendit të vogël dhe aleat, që jo rrallë ka ndezur xhelozira tek fqinjët, duhet përshëndetur dhe jo anatemuar pasi për një vend si Shqipëria, që tridhjet vjet më parë ishte një ishull i vetmuar i marrëzisë komuniste, është një fat politik të ketë këtë mbështetje politike nga SHBA-ja si fuqia e vetme dhe njëkohësisht demokratike në botë.