VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Më 18 korrik, Thaçi në Bruksel do të shoqërohet nga Haradinaj e Veseli

By | July 13, 2018

Komentet

Merr fund qarkullimi i veturave pa tabela në veri të Kosovës

Policia e Kosovës nisi të hënën zbatimin e planit operativ, i cili parashikon ndalimin e qarkullimit të automjeteve të paregjistruara dhe të atyre që iu ka skaduar regjistrimi.

Automjetet e tilla janë përdorur vetëm në veri të Kosovës gjatë pothuajse 20 vjetëve të kaluar dhe vlerësohet se numri i tyre është rreth 30% e numrit të përgjithshëm të automjeteve.

Shefi i Drejtorisë së Operacioneve të Policisë në rajonin e veriut, Zhelko Bojiq, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se policia, që nga mëngjesi i së hënës, po i kontrollon të gjitha automjetet dhe se deri tani nuk ka konfiskuar asnjë, pasi qytetarët, siç tha ai, po e respektojnë vendimin e policisë.

“U jemi shumë mirënjohës bashkëqytetarëve tanë, të cilët kanë treguar mirëkuptim dhe disiplinë, pasi këto mjete ende nuk janë parë në trafik (sot). Shpresojmë se do të mbetet kështu”, tha Bojiq.

Udhëheqja e komunave në veri të Kosovës, përkatësisht Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, lëshoi një deklaratë të përbashkët, përmes së cilës tha se e mbështet plotësisht vendimin e policisë ne veri për të ndaluar përdorimin e automjeteve që nuk kanë targë dhe as polisë të sigurimit.

Rivarrimi i padinjitetshëm i kolonelit, produkt i matrapazëve politikë të LDK-së! – Nga Florim Zeqa

Ishte vjeshtë e vonë e vitit 1992, regjimi pushtues i Millosheviqit në Kosovë, kishte nisur vazhdimin e aksionit famëkeq të kërkimit të armëve nga shqiptarët, i mbetur në gjysmë nga antishqiptari Aleksandër Rankoviq.
Pre e ndjekjes dhe torturës për armë nga koha e Rankoviqit e deri të ajo e Millosheviqt ishte edhe babai im i ndjerë (Halil Zeqa), i torturuar disa herë nga policia serbe, por asnjëherë i nënshtruar.
Pas kthimit nga Stacioni Policisë në Klinë, babai me plagë të rënda trupore nga tortura e policisë serbe gjendej duke u kuoruar në shtëpi, ndërsa unë gjatë kthimit nga procesi mësimor, u ndala në shitoren e fshatit ku punoja për të blerë diçka. Aty brenda ishte nje tollovi e madhe e njerëzve që debatonin me shqetësim për aksionin e armëve…
Me të dalë nga shitorja, më ofrohet një familjarë i një personi që kishim dyshimet për spiunim të babait tek policia serbe, me fjalët; “Unë sonte së bashku me disa të tjerë (i citoi me emra, ndër ta edhe një gazetarë) do të vijmë për ta vizituar babain tënd…”. Përgjigja ime ishte e prerë, jo nuk keni fare nevojë të vini, babai im është mirë dhe se asgjë e keqe nuk i ka ndodhë!
Ishte hera e parë që vendosa kështu pa u konsultuar ne babain, pasi nuk doja t’ia pëserisja edhe një herë torturën psiqike që kishte përjetuar nga policia serbe!
Me të kthyer në shtëpi, nga frika se mos po më qorton babai për vendimin e marrë, me gjysëm zëri i tregova për rastin, ndërsa babai me plot entuziazën ma ktheu; “Mirë ua paske bërë, të njëjtën përgjigje do ta merrnin edhe nga unë”.

Është hera e parë që e filloj shkrimin me një rrëfim personal, por këtë e bëra për shkak të ndjeshmërisë së ceremonisë së rivarrimit të kolonel Ahmet Krasniqit, e cila provokoi ndjenja të thella shpirtërore për shkak të sjelljes abuzuese të liderëve shtetërorë me eshtrat e Ministrit të parë të Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, kolonel Ahmet Krasniqit, njeriut më besnik të Ibrahim Rugovës, i vrarë pabesisht në Tiranë me 21 shtator të vitit 1998.
Nga dita e premte, 21 shtator 2018, asnjëri nga udhëheqësit dhe deputetët e LDK-së nuk e ka të drejtën morale të flasin dhe as përdorin për marketing politik vrasjet politike të pasluftës, përkatësisht vrasjet e figurave më eminente të luftës dhe paqës nga radhët e LDK-së!
Prostitutat politike të LDK-së (politikanët që u shitën për para), ose më mirë të themi matrapazët që flirtuan me pushtetarët për rivarrimin kaq të padinjitetshëm të Ministrit të parë të Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, pa u zbardhur asnjë detaj nga vrasja e kolonel Ahmet Krasnqit në Tiranë 20 vite më parë, janë vrasësit e dytë të Ahmet Krasniqit me 21 shtator 2018 në Prishtinë.
Ata që shitën edhe për së vdekuri kolonel Ahmet Krasniqin, provokuan ndjenjat e pastra të qindramijëra e miliona shqiptarëve të ndershëm, por më së keqi turpëruan familjarët e kolonelit.
Këtë e bënë një grusht matrapazësh politikë në LDK, të cilët një mik i imi, Rexhep Kastrati, publicist dhe gazetarë i guximshëm me të drejtë i quan “Vegla kondom të SHIK-ut në LDK” (përfundon citati), ua mundësuan kundërshtarëve të vijës institucionale të luftës çlirimtare, që pas 20 vitesh të bëjnë marketing politik me eshtrat e Ministrit të parë të Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, të cilin nuk e njohën dhe pranuan si të tillë as në ditën e rivarrimit!
Janë të njëjtit edhe sot që e kundërshtojnë themelimin e Ushtrisë së Kosovës me akronomin FARK (Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës, të këtij elementi sa kuptimplot po aq përmbajtësorë të sovranitetit të shtetit tonë, pikërisht për shkak të mos pranimit të ekzistencës së FARK-ut, të këtij organizimi ushtarak nën komanden e kolonel Ahmet Krasnqit dhe Ibrahim Rugovës, si komandantit suprem i Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës.
Ndërsa sot, derdhin “lot krokodili” për llogaritë e tyre personale dhe politike njëkohësisht, me qëllim të barazimit të viktimave me kriminelët, të barazimit të vlerave me antivlerat, të nivelizimit të aktit të tradhtisë qyqare me heroizimin e dëshmorëve,…për më tepër se kaq edhe të amnistimit të krimeve makabre ndaj figurave më markante të kombit.
Këto veprime nuk ndodhim pa një qëllim të caktuar! Është kjo një tendencë e hapur për shtrëmbërim dhe falsifikim e skajshëm të historisë më të re të Kosovës, e cila për qëllim ka mbulimin e të gjitha vrasjeve politike të luftës dhe pasluftës në Kosovë.
Krijimi i një realiteti të rrejshëm sot, për qëllim ka minimizimin deri në asgjësim nga kujtesa popullore e figurave më markante, heronjëve dhe dëshmorëve të vërtetë të luftës çlirimtare.

Tregtarët e gjakut të dëshmorëve ia arritën qëllimit

Ka kohë që një pjesë e eksponentëve të LDK-së, zyrtarë të lartë dhe deputet për interesa meskine personale kanë shkelur mbi gjakun e familjarëve të tyre të vrarë pabesisht nga dora e zezë kriminale, duke u bërë një me ata që deri dje i shanin dhe akuzonin për vrasjen e më të dashurve të tyre!
Kjo tashmë nuk paraqet risi dhe as befasi në opinionin publik, por befasia tepër e dhimbshme qëndron në faktin e dorëzimit të disa prej familjarëve të figurave politike jo në mënyrë të drejtëpërdrejt por përmes “mësitëve” të krimit të organizuar…
Si asnjëherë më parë në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të Ministrit të parë të Mbrojtjes, u bënë bashk ëngjuj e djajë, atdhetarë e tradhtarë, pushtetarë e opozitarë, luftëtarë e dezertorë, invalid të luftës e të paqës, u bënë bashk heronjë e dëshmorë me vrasës e kriminelë të llojeve e ngjyrave të ndryshme.
Kjo më së miri u shkoi për shtati tregëtarëve të gjakut të dëshmorëve, për të mjegulluar akoma më tepër të vërtetën e hidhur të dhjetëra e qindra vrasjeve të pasluftës!
Kjo u shpëfaq në mënyrën më të keqe me 21 shtator 2018, me ç’rast u bë nivelizimi i heronjëve me ushtarë të thjeshtë, gjegjësisht i rivarrimit të Qazim Jakupit, pse ai ishte babai i një këngëtarje të njohur me Ministrin e parë të Mbrojtjes dhe komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (FARK), kolonel Ahmet Krasnqi.
Këtë e bëjnë vetëm mumiet e gjalla të shndërruara në patericë të uzurpatorëve të shtetit.
Është e dhimbshme rënja në kurthin e mashtrimit e familjarëve të kolonel Ahmet Krasniqit, të cilët pranuan organizimin e gjithë kësaj maskarade nga njerëz të dyshimt duke pranuar edhe Dekoratën me “Mirënjohje” plot hipokrizi nga njeriu i më i pasinqertë dhe padinjitetshëm në vendin tonë, që nënkupton shkelje e nënshtrim, poshtërim e mallkim njëkohësisht.
Për rivarrimin e kolonelit, më mirë do të ishte të pritej edhe për një kohë, qoftë edhe një vit apo dekadë, për shkak se pendesa e familjes Krasniqi do të jetë akoma më e gjatë se kaq!

Ashtu siq e fillova, dëshirojë ta përfundoj shkrimin. Në momentin që është ftuar në skenë vëllau i kolonelit, Behxhet Krasniqi për të pranuar mirënjohjen, kam pritur reflektimin më pozitiv të mundshëm,…kam pritur refuzimin kategorik të Dekoratës nga presidenti duke e kushtëzuar me zbardhjen dhe dënimin e vrasësve të Ahmet Krasniqit.
Mbase një përgjigje e tillë, do të ishte ndëshkimi më i madh për presidentin Thaçi dhe të gjithë atyre që përgatitën maskaradën e këtij rivarrimi të padinjitetshëm të kolonelit, krejtësisht me prapavijë politike.
Bashkangjitjes së zërit anonim gjatë fjalimit stereoptip të presidentit edhe nga ana e z. Behxhet Krasniqi, përveqse akt burrërie e trimërie, do të ishte satisfaksion i lartë moral dhe i falenderimit të sinqertë për të gjithë mbështetësit e vijes institucionele të luftës, paqës dhe shtetndërtimit të Kosovës.
Për dallim nga unë, që e kisha një motiv 26 vite më parë për të mbrojtur me dinjitet prindin tim, ju z. Behxhet Krasnqi i keni pasur mijëra motive dhe arsye më shumë për t’i qëndruar besnik gjakut të vëllaut!
Nëse nuk keni pasur mundësi të bëni gjë tjetër, Dekoratën e “mirënjohjes” nga presidenti fatal i shqiptarëve, keni mundur dhe është dashur ta refuzoni publikisht si burrat në prezencë të qindra pjesëmarrësve dhe mediave!
“Askush nuk ngjitet mbi kurrizin tend, nese ti nuk perkulesh”!

Lavdi kolonel, prehu i qetë në zemrën e tokës dardane që e deshe me shumë se jetën!

PO GABON RAND O ISH MËSUESI IM PROF. IDRIZ ZEQIRAJ QË PO E SULMONË ME SHKRIME AKADEMIK ISA MUSTAFËN – Nga Bardh M. Nengurra

Sot ka ardh nji kohë kur njerzit per shkakun se kan keqkuptue kodin e shejtë të lirës së fjalës dhe mendimit, ata po e keqperdorin atë kod.
Ka ardh nji kohë kur të thuhet çkado dhe edhe të trillohet e të shpifet nuk të thotë kush pse!
Unë nuk pretendojë të gjithdishmin, e asnjihere me deshirë nuk dal para atyne burrave që dikur ishin mesuesit e mi , ishin idolet e mi dhe falë babë Mustafës tim dhe idolve të feminisë time, mendojë se unë sot jam ky që jam.
Prof. Idriz Zeqiraj e kam pas mësues në Shkollën Fillore ” HYSNI ZAJMI ” në fshatin Vrellë të Istogut dhe kam pas fat që isha nxanës i Idrizit, i Prof. Qerim Spahiut etj, etj mesues atdhetar e veprimtar të palodhëshem per të drejtat e kombit ton që në ato kohë ishte i ndam dhe i okupuem.
Fati e deshti që pas ndamjes time diku rreth 25 vjet me mesuesin tim Idriz, kur unë isha ende nxanës në fillore e Ai ilegalisht iku e doli në Shqipni, pra fati e deshti dhe neve u takuem perseri , por tash Ai nji intelektual i arsimuem , nji burr i kalitun dhe i pervujtun nëper burgjet staliniste të Enver Hoxhës në Shqipni ndersa unë nji mergimtar i ikun nga Istogu në krye të Europës në Norvegji.
Kisha shkue ta vizitojë vëllaun tim që jeton në Ludwikshafen në Gjermani dhe aty takova njeriun që e kam dasht e respektue tanë jeten ashtu si respektova babën tim, takova Mesuesin Idriz.
Vum kontakt dhe ai kontakt vazhdon sot e kësaj dite me veprimtari e angazhime të shumta kombëtare e kulturore ku unë e mesuesi Idriz jemi të nji mendje dhe rrugtojmë në të njetin tren. Mirpo disa shkrime per liderin e LDK-së dhe per rrjedhat e ngjarjet në këtë parti që i ban Mësuesi Idriz Zeqiraj mu më pengojnë dhe me irritojnë.
Kurr nuk do e besoja se unë nji ditë do irritohem aq shumë me disa shkrime të botueme të Mesuesit tim Idriz sa ta baj nji shkrim kunder atyne shkrimeve.
Disa here gjatë takimeve tona të shpeshta e kam këshillue dhe kam shpreh kundershtimin tim me shkrimet kritike te Mesuesit Idriz Zeqiraj kunder Akademik Isa Mustafës.
Perqudi Ai asnjihere nuk ka kundershtue mendimin tim per to, por as nuk ka tentue ti merr në mbrojtje ato shkrime. Ashtu me nji sens diplomatik ka arritë me i ik temës dhe gjithçka ka kalue pa rezultat. Ndërsa unë per shkak të respektit per Mesuesin nuk kam ngulë kambë asnjihere ta elaborojmë bashk nga e ka burimin tan ai mllef dhe inat i shprehun në shkrime të Idriz Zeqirajt kunder Akademik Isa Mustafës që asht Kryetar i LDK-së dhe njiherit asht edhe Kryetar i Mësuesit Idriz Zeqiraj, i imi dhe i të gjithë atyne veprimtarve të LDK-së dhe votuesve e simpatizantve të sajë.
I kam lexue me kujdes të gjitha shkrimet e Mesuesit Idriz dhe e pergëzojë per tan at arsenal njohunish dhe faktesh që i ka dhe i ban publike. Me 20 shtator 2018 në oren  10.30 me vjen në posten time elektronike nji shkrim nga Idriz Zeqiraj që paraprakisht ishte dergue per botim si zakonisht në ditoren BOTA SOT.
Shkrimi mban titullin;  ” ISA MUSTAFA AMNISTON KRIMIN DHE KRIMINELET “. E hapa shkrimin dhe e lexova me kujdes.
Dhe ky shkrim më irritojë shumë. Më irritojë jo pse ish Mesuesi im ka sulmue gabimisht dhe pa asnji bazë argumentesh Akademik Isa Mustafën, por me irritojë shkrimi pse bash ish Mesuesi im, Idoli im, miku im Prof. Idriz Zeqiraj ka ra aq poshtë dhe ka shkrue këtë shkrim që aspak nuk i perket realitetit. Than shkurt Shqip asht shkrim me perplot lakime dhe të paverteta, me akuza pa mbulesë dhe gjithçka duket se asht shkrim me porosi nga dikush apo nga ndonji grup i caktuem. Ky presupozim i imi dhe dyshim me ban të reagojë pasi e di se në Gjermani dhe Zvicërr asht nji grup që rrahin gjoksin si miq të Ibrahim Rugovës dhe aspirojnë se vetem ata kan të drejtë me folë per LDK-në dhe me zgjedh liderin e sajë. Andaj kam dyshim se Idrizi shkruen me porosi të liderit të keti grupi i cili sado që ishte emen i madhë në LDK dikur ai gjithmonë ka qen mik dhe informator besnik e bashkveprimtar i heshtun i Milaim Zekës. Qofsha unë i gabuem , por po kam frikë se Idrizi me at shpirtin e vetë të sinqertë asht ra pre e veprimeve tinzare dhe perfide të disa njerzve që han bukën e LDK-së por argatin i bajnë PDK-së, AAK-së, VV-së etj, etj. Po kam frikë se jan ata që e nxisin të shkruej dhe ta sulmojë Isa Mustafën e që do thotë  te sulmohet vetë LDK-ja.
Meqense ky shkrim i imi asht replikë me shkrimin e Idriz Zeqirajt, unë po e ceku se nuk e kam ndëgjue intervisten e Kryetarit Isa Mustafa që paska qen në nji nga TV-të tona. Unë do ju referohem vetem fjalve të Akdaemik Isa Mustafës që Idriz Zeqiraj i paska quejt ; paushalle, tërsishtë mashtruese e dezinformuese, kërrcnuese e cinike.
Idrizi apostrofon këtë deklaratë të Akademik Isa Mustafës dhe e merr per bazë per ta sulmue keq e padrejtësishtë Akademikun Isa Mustafa. ” NË FUND TË VITIT 2016, VENDI KISHTE ARRITUR TË PËRMBUSHË TË GJITHA KUSHTET, PËRFSHIRË EDHE LUFTËN KUNDËR KRIMIT DHE KORRUPSIONIT ” !!
Kësaj deklarate të Isa Mustafës , Mësuesi Idriz i kunderpergjigjet me: ” Jo vetem në vitin 2016, por as sot , në shtator 2018 Kosova nuk ka përmbushë asnjerin nga kushtet, që zotri Mustafa mashtron opinionin, madje, me nji qellim të caktuar të cilin do ta themi në kontest të shkrimit.
Për këte Mesuesi Idriz i renditë numerikisht disa kundërfakte deklaratës së sipercekun të Akademik Isa Mustafës.

 

  1. Janë 1820 krime, vrasje politike të ” pazbuluara “, të pa ndëshkuara ligjërishtë.  Edhe ndonjë i ” gjykuar ” , është mjaftuar vetëm me “gishtin e ngrehur “, por, jo shtyrësin, porositësin, paguesin e vrasësit;  Kundërshtimi dhe mospajtimi im për këtë konstatim të Mesuesit Idriz Zeqiraj asht pikrisht te fakti se ato 1820 vrasje e krime kan ndodhë në kohën kur pushtetin në Dardani e kishin bandat e dala nga kuzhina e Tiranës të cilët mashtruen se kan luftue per çlirimin e vendit dhe në luftën e tyne per ta marr pushtetin ata i eliminuen të gjithë kundërshtaret atdhetar të politikës shtetnore në Dardani.  I dashtun Mësues Idriz, a sna thue çfar faji pat dhe ka Isa Mustafa që ndodhën këto vrasje dhe krime?! A sna thue se a ka pas mundësi Akademik Isa Mustafa me i ndalue ato, ma vonë me i zbulue dhe me i gjykue, vrasësit, porositësit, shtytësit dhe paguesit per vrasje?! Unë ta them se Akademiku Isa Mustafa as nuk ka pas mundësi me i ndalue, as me i gjykue e denue. Kryetari i LDK-së Akademiku Isa Mustafa e pat rastin me i hetue, me i zbulue, me i gjykue dhe denue vetem kur në vitin 2013 LDK në koalicion qeverisës me PDK-në formojë per të paren here kabinetin qeveritar. Por…? Mësues i dashtun si të përmbushen kushtet kur at pak kohë sa ishte Isa Mustafa lider i qeverisë së Dardanisë ate se lan të punojë asnji minut pa e sulmue. U sulmue direkt fizikisht, ju sulmue prona, ju pergojue vëllau i sëmuet, salla e Parlamentit mbushej me gas Mollotovi sa here vinte me ndonji propozim qeveritar .  Megjithate qeveria e Isa Mustafës ka arritë shumë rezulltate, dhe ato rezultate e nxjerrin ate si Kryeministrin ma të suksesëshëm dhe burrshtetasin ma të zotin pas Ibrahim Rugovës që ka pas Dardania ndonjihere. Qeveria e Isa Mustafës ra ma së shumti me ndihmën e kuajve të Trojës që ishin dhe janë mbrenda sajë. Dhe tash ka ma shumë se nji vit që qeverisë me vendin nji analfabet, nji trumhellë i pagdhendun që shkatrrojë gjithçka gjet para vetës e që ishte ndertue ma parë nga kryeministrat paraprak. Andaj pse do duhej Akademik Isa Mustafa me u fajsue pse nuk qenkan permbush asnji nga kushtet. Pse o mësuesi im Idriz Zeqiraj për këtë temë nuk të shkon mendja me e fajsue ish opozitën që tash u ba PAN dhe po qeverisë me shtetin. Unë vertetë quditem se si ta zan goja me ja hudhë fajin kaq ligësishtë e padrejtësishtë liderit të partisë të cilen e votojmë dhe i sherbejm unë dhe Ti prej se u formue kjo parti. Mësues i dashtun, mos ma zanë per të madhe , por spo kam se si mos ta shpreh indinjaten time me këtë shkrim tandin dhe ja pse.

Si mund ta akuzosh Isa Mustafën se nuk paska luftue korrupsionin. ?! Po a nuk u arrestue nji nga bosat ma të medhej te krimit dhe korrupsionit pikrishtë në kohën e qeverisë së Isa Mustafës? A nuk u arrestue Azem Syla dhe grupi i ti kriminel. Poashtu sa ishte Isa Mustafa kryeministër u arrestuen dy grupe të ashtuquejtuna të Drenicës per krime gjatë dhe pas luftës në Drenicë. Tash kjo qeveri e PAN-it që e rrexojë ate të Isa Mustafës bashk me disa kuaj Troje që veprojnë poshtërsishtë permbrenda LDK-së i liruen nga burgu Azem Sylën dhe grupin dhe edhe ata të grupit të Drenicës. Dikur kur ishte Isa Mustafa kryeministër komandirat dhe haraqgjinjët e kriminelet dridheshin dhe as gjumin gjum se bajshin nga frika e dorës së ligjit e tash ata byrykaten si tareq gjithandej Dardanisë. Isa Mustafa shkarkojë tre ministra të aleatit qeveritar të ashtuqujtun LISTA SRPSKA, dhe vetem pse zgjati disa javë shkarkimi i Jabllanoviqit kjo lukunia që sot asht pozitë dhe ka pushtetin bashk me ata rrugaqët e Al-Bin Kurtit ja sulmuen me mjete eksplosive edhe shtëpinë Isa Mustafës. Qeveria e PAN-it me Ramushin në krye e ka Nenad Rikalon minister e që ky perflitet dhe akuzohet si nji kriminel serb per krime kunder shqiptarve në lagjen Dardania në Prishtinë gjatë kohës së okupimit. Kur ishte Isa Mustafa kryeminister e ndalojë ardhjen e trenit provokues serb në Dardani, e prishi murin në Mitrovicë, ju ndalojë ardhjen zyrtarve serb në Dardani. Ekonomia e shtetit pat ngritjen ma të madhe në rajon. Ndersa sot buxheti i shtetit asht shpraz. Ministri Bedri Hamza alarmojë disa here se po shprazet kasa e shtetit. Ramushi nuk do me ndegjue per asgja, ai vazhdon me avazin e vetë dhe normal se kushtet per antarsim në instanca nderkombëtare dhe per liberalizim të vizave nuk permbushen kur vendi sundohet, vidhet e shkatrrohet. Kur kriminelet amnistohen dhe lirohen nga burgu. Isa Mustafa nuk ka faje per këto veprime pise të kesaj qeverie o Idriz Zeqiraj. Fajet janë te opozita që jan kopila të enveristve të dalun nga kazani i Tiranës së Fatos Nanos e Fatos Klosit e që në Dardani janë të gjithë LPK-istët qe tash jan shpernda nëper disa parti si; PDK, AAK, VV, NISMA etj, etj. por bashk me ta fajet i keni edhe juve disa kundershtar të liderit të LDK-së, dhe ju jeni të njejtit njerëz që liderin e LDK-së e keni kundershtue gjithmonë. Isa Mustafa asht i fundit që kundershtohet dhe luftohet nga mbrenda partisë. Asht kundershtue ma parë edhe Shejti Ibrahim Rugova. Asht kundershtue edhe Prof. Fatmir Sejdiu e tash kundershtohet Isa Mustafa. Dhe nji pyetje per Ty mesuesi im Idriz, që e luftojnë dhe kundershtojnë LPK-istet nuk asht per tu quditë, por pse po e luftoni ju disa që po rrahni gjoksin se jeni militanta të LDK-së ?!
.Mjerisht kur Akademik Isa Mustafa qeveriste vendin kundër Qeverisë së LDK-së me Akademik Isa Mustafën në krye dolën rrugaqët e ideologjisë islamiste-enveriste të Al-Bin Kurtit, dolen rrugaqët dhe tareqët me grupet e haraqgjinjëve të Dukagjinit dhe gjithandej ku i ka degët AAK-ja e Ramush Haradinaj, por mjerisht kundër kësaj qeverie dolen edhe disa oponent shikist e mrapshtana tjerë permbrenda vetë LDK-së. Dhe në perkrahje të keti grupi që vepronte haptas permbrenda LDK-së dolet ma së shumti ju disa veprimtar nga mergata e jonë në Gjermani, Zvicër, Belgjikë, Norvegji ( vetë kam shkrue tri shkrime kundër Akademikut Isa Mustafa dhe koalicionit LDK-PDK e per të cilat shkrime turpnohem sot ), Suedi, etj, etj.

Koha tregojë se kundërshtarët e Isa Mustafës paskan pas frikë nga Ai. Andaj pozitë e opozitë, mergimtar e kollonkusur bashkuen forcat dhe ja filluen me e sulmue. Nuk do permendi kronologjikisht të gjitha sulmet që ju ban personalisht Akademikut Isa Mustafa sepse ato tash veq dihen. Unë do permendi dy tri metoda perfide që u perdoren per ta rrëxue qeverinë e cila që nga dita e parë vuni rend dhe ligj.  Metoda e parë ishte gjetja e njerzve permbrenda vetë LDK-së qe do kundërshtojnë Isa Mustafën dhe qeverinë e ti. U gjeten ; Shpetim Bulliqi, Alma Lama, Armend Zemaj, Arben Gashi, Hatim Baxhaku, ajo mistrecja Vjosa Osmani dhe per qudi edhe Gjenerali Anton Çuni. Dhe tash Ti Mesuesi im i dashtun Idriz a harrove aq shpejt se si u shperblyen këta kuaj të Trojës permbrenda LDKsë qe dolen kunder Isa Mustafës gjoja se jan kundër koalicionit qeverisës me PDK-në, por pikrishtë këta moren poste dhe perfituen vetë apo familjaret e tyne pse vepruen kunder LDK-së dhe Kryetarit të sajë Akademik Isa Mustafa. Alma Lama u emnue Ambasadore në Itali, vëllau i Arben Gashit u emnue poashtu Ambasador e edhe vëllau i Armend Zemaj, Astrit Zemaj u avancue nga Kosnsul në Ambasador në Gjermani. Shpetim Bulliqi mbet si i lujtun mendesh dhe posa ra qeveria e Mustafës ate e emnojë shefi i ti Ramushi në vendin e Murat Mehes. Dhe si rezultat i kesaj a nuk doli qashtja e demarkimit të kufinit me Malin e Zi ashtu si e pat sjellë per miratim në Kuvend edhe Isa Mustafa?! Pse Ti mesues Idriz nuk e shkrove asnji shkrim per këtë rast, pra per faktin se lufta në Parlament kunder miratimit të demarkimit të kufinit me Malin e Zi nuk paska qen luftë per ti mbrojtë tokat , por luftë per me rrëxue qeverinë e parë të LDK-së , qeveri kjo me disa Akademik në perbamje të sajë.  Dhe tash as Ti mësues Idriz e as këta partizanët e SHIK-PDK-AAK-së nuk po e thoni asnji fjalë per qeverinë e banditve, hajnave, kriminelve dhe njerzve kapabanda të korrupsionit dhe haraqit në Dardani. A do thotë kjo se juve të gjithë bashk e paskeni pas halë në sy vetem Akademikun Isa Mustafa dhe friken që LDK mos ta qeverisë shtetin. Kur qeveriste Isa Mustafa qashtja e Asociacionit të komunave serbe u stagnue dhe u dergue në Gjykatën Kushtetuese ndersa tash me pushtetin e komandirave të PAN-it u riaktualizue.
Ti Mesuesi im e akuzon Isa Mustafën se gjoja nuk e paska luftue korrupsionin. As krimin. Mirë ama si po harron se qeveria Isa Mustafa per verime korruptive dhe krime e arrestojë Azem Sylën me bashkveprimtar. E arrestojë grupin e Drenicës per po të njejtat veprime. Isa Mustafa si i pari i qeverisë largoj ( shkarkojë ) tre ministra serb , dhe në foltore të parlamentit ju tha se nese nuk e dojnë Dardaninë, lirisht le ta lëshojnë qeverinë dhe të ikun ku të dojnë.
Qeveria e PAN-it e Ramushit ka në ministri nji ministër i perfolun per krime ndaj shqiptarve gjatë luftës në Dardani. Kjo qeveri i ka dhanë pikrishtë këti serbi ( Nenad Rikalo ) postin e ministrit të bujqësisë. Qeveria e Ramushit dridhet nga secili antar i listës serbe sepse fatin e ka nga votat e tyne. Dhe juve që kundershtuet Isa Mustafën pse asnjihere nuk u penduet per mendimet dhe kundershtimet e jueja qe i keni ba e po i bani. Apo jeni të verbet dhe nuk i shifni poshtersitë dhe hajnitë, krimin dhe shtetshkatrrimin qe po ndodhë pasi ra Qeveria e Akademikut Isa Mustafa.  Cilat jan veprimet e Ramushit me ndalë korrupsionin, me gjet vrasësit dhe me luftue krimin?! Pse ju keni pikat me sulme vetem Isa Mustafës, njeriut që diti me ndertue qeveri dhe me udhëheq ate?!
Po këthehem pak te shkaku qe vet ju e thoni pse keni inati me Isa Mustafën. Koalicioni me Hashimin dhe PDK-në. Kundër këti veprimi isha edhe unë, kam ba tri shkrime kunder dhe i kam botue, por sot turpnohem per ato shkrime.
Shkrimet i pata shkrue kur isha në at euforinë tipike shqiptare të inatit sepse më tmerronte fakti se në karrigen e Presidentit të parë të Dardanisë , të Shejtit Ibrahim Rugova do ulej njeriu që ka tentue ta vras ate , njeriu që e ka luftue mizorishtë me të gjitha menyrat, pra do ulej Hashim Thaçi. Mirpo pasi mora disa informata nga njerez të mi të afert dhe të besueshem e që janë permbrenda strukturave të nalta në LDK, unë kuptova faktin se pasi nuk kishim votat e duhuna me qeverisë vetem apo bashk me nji subjekt të vogël patjeter duhet me ba koalicion me dike.  Mesova dhe kuptova se vertetë meqense vendi ndodhej para sfidave të medha per tu ba pjesë e Europes dhe NATO-s patjeter duhet te ket nji koalicion të madh qeveritar dhe qe do formojë qeveri e cila do i ketë votat per vendosjen e realizimin e kushteve që i kerkoheshin dhe i kerkohen shtetit tonë të brishtë. Andaj u pajtova me vendimin e Isa Mustafës dhe bashkpuntorve të vetë që te baj koalicionin qeverisës me PDK-në dhe u pendova per shkrimet e mia. Isa Mustafa si burrshtetas i mirfilltë perfitojë ma shumë se sa humbi në atë koalicion.  Postet ma të randësishme ministrore ju dha njerzve të LDK-së, dhe keshtu ngadal por sigurt fillojë qeverisjen e shtetit dhe ndertimin e ti. Në qeverinë e LDK-së me Isa Mustafen ishin disa ministra me titull Akademik dhe shumë tjerë me titull DR. shkence. Isa Mustafa ngadal por sigurt ja mori nga dora pushtetin Hashim Thaçit dhe bashkpuntorve të ti krimnel e korruptiv. Asnjihere nuk u tremb as nuk u perkulë para Hashimit. Po ta perkujtojë se paraardhesi i ti në LDK , Prof. Fatmir Sejdiu rrinte gaditu derisa Hashim Thaçi lexonte Deklaraten e mvetësisë së Dardanisë. Fatmiri ( sipas disa informatave që kam ) në dy raste i ka mbajt edhe pallton me e vesh Hashimi. Andaj pse kaq poshterishtë po e sulmon Akademikun Isa Mustafa e asnjihere se ke permend  Fatmir Sejdiun dhe qyqarllakun e ti sa ishte në postin e të parit të LDK-së dhe të shtetit.  Të kethehem te tema. Normal se kur bahen marveshtje qeveritare duhet edhe me dhan e jo vetem me marr. Ju dha posti i Kryetarit Hashim Thaçit, por edhe ky veprim u ba me menquni dhe ishte potez diplomatik. Posti i kryetarit asht me afat kohor dhe kur tejkalon Hashimi nuk do jet ma kryetar, por derisa ai asht në at post PDK do merr teposhtëzen dhe vendi ma në fund do çlirohet nga sundimi i PDK-së depsuze shtet uzurpuese , parti e komandirave të Drenicës. Dhe a po pajtohesh me mu Mesuesi im Idriz se pa Hashimin lider PDK që në zgjedhjet e para doli partia e tretë. Tash do thuesh Ti dhe ata që mendojnë si Ti; po ama shife tash çka po ban Hashimi me veprimet e tia per ndrrim teritoresh dhe rrezikim të vetë shtetit. Po ashtu asht ama po të kishte qenë Isa Mustafa në pushtet Hashimi kurr nuk do ishte faktor per bisedime me Serbinë në Bruksell. Aty do bisedonte Akademiku Isa Mustafa. Tash asht normale pse Hashimi mbet i vetmi që bisedon. A me e dergue atje analfabetin dhe tarakun e Gllogjanit a?!
Mësuesi im i dashtun Idriz Zeqiraj , unë nuk due të polemizojë me ty në të gjitha ato akuza që i ke shfrye në shkrimin tand në fjalë kunder Kryetarit tonë Akademikut Isa Mustafa sepse per ta zhvillue këtë polemikë do na duhet me shkrue liber bashk, ama po ta them si dashamirë se e ke gabim që sulmon njeriun tand, kryetarin tand. Unë besojë shumë se Ti je militant i LDK-së andaj ta them këte.
Unë di saktësishtë se Ty, pastaj zonjën Zizë Pepshin, Fazli Hajdaraj, Osman Ferizin, Xhafer Lecin  e edhe ndonji tjeter qe tash nuk po me kujtohen ju mundon gjithçka që nuk duket mirë në LDK sepse jeni vetë pjesë e skeletiti të LDK-së prej se asht formue kjo parti, por poashtu di saktësishtë se Hafiz Gagica si mik i perjetshem i Milaim Zekës së ” famshem ” ashtu si ka ditë me marr postin e njeriut të parë të degve të LDK-së të mergates tonë gjithandej ashtu po din dhe po ja del me ju manipulue juve disave dhe po ju ndersen kunder kreut të LDK-së sepse Hafizi derisa vdes e ka merak dhe andërr postin e Kryetarit të LDK-së. Unë kisha me deshrue që juve qe jua permenda emnat ma lartë mos te baheni vegel me padashje e Hafiz Gagicës. Po ta them direkt Mesuesi Idriz se po frigohem se nga këta je vetem Ti që miopisht po shkruen kunder Isa Mustafës dhe kjo po qon ujë në mullinin e SHIK-ut dhe të Hafiz Gagicës. Te kisha lutë ta analizosh pak ate që ndodhi me Donika Gervallën. Ate e dogji Hafizi dhe ata që sillen si zagar rreth Hafizit. Dhe largimi i Donikës nga LDK-ja asht humbje e madhe per vendin jo vetem per LDK-në. Kujdes o mësues se mos po digjesh edhe Ti. Enveristet e Shqipnisë të kan rras në burg dhe të kan dhan dru shpinës, por kopilat e Milladin Popoviqit dhe Dushan Mugoshes në Dardani qe u organizuen në LPK  jan ma perfidë se ata që ti i ke perjetue në Shqipni.
Sarpsborg-Norvegji: 24.09.2018

Behxhet Krasniqi: Gjykata Speciale po merret me zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

“Gjykata Speciale ka fillu me u marrë me këto sene, na ka njoftu që e ka në juridiksionin e vet”, ka thënë Bexheti.

Ai ka konfirmuar se do të zbardhet vrasja e Ahmet Krasniqit nga drejtësia ndërkombëtare.

“Familja është kontaktu, ka marrë përgjigje që ata e kanë nën juridiksion kjo nuk do të jetë e mbyllur. Ka me zbërthy nashta ka me zgjat pak ama e vërteta ka me dalë sheshit”, ka thënë Behxhet Krasniqi, vëllai i ish-Ministrit të Mbrojtjes.

Asnjë prokuror në Kosovë nuk është marrë me zbardhjen e vrasje së Krasniqit pavarësisht se në këto 20 vjet janë përmendur disa emra të mundshëm si të përfshirë në vrasje.

Ndërkohë, në ditën e rivarrimit të eshtrave të Ahmet Krasniqit në Prishtinë doli Gani Geci me akuza se Presidenti aktual, Hashim Thaçi, kishte dhënë urdhër për vrasjen e Krasniqit. Madje, Geci tha se do të jetë dëshmitar i Gjykatës Speciale në ballafaqim me ish-udhëheqësin politik të UÇK’së.

Vëllai i Ahmet Krasniqit thotë se nëse Thaçi qëndron prapa vrasjes së kolonelit duhet ta marrë dënimin e merituar.

“…nëse është Hashim Thaci uroj që ta marrë dënimin e merituar”, ka deklaruar Behxheti, rrëfimin e plot të të cilit mund ta ndiqni në edicionin e lajmeve në T7, në orën 19.30.

Ahmet Krasniqi ishte udhëheqës i Ministrisë së Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (FARK). Kishte shkuar në Shqipëri për të përgatitur ushtarët të hynin në Kosovë, një pjesë e të cilëve kishin hyrë përmes Betejës së Koshares.

Para se të vritej, Ahmet Krasniqi ishte çarmatosur dhe i ishin konfiskuar disa armë nga institucionet e sigurisë së Shqipërisë. Në kohën e vrasje së Krasniqit në pushtet në Shqipëri ishte PS’ja, ndërsa Shef i SHIK’ut, Fatos Klosi, tash veteran i UÇK’së.

Ish-Ministri i Mbrojtjes i Qeverisë në Ekzil, Ahmet Krasniqi është ekzekutuar më 21 shtator 1998 në Tiranë, në moshën 50-vjeçare. Trupi i tij ishte varrosur fillimisht në varrezat e Sharrës, shumë pranë mikut të tij Azem Hajdari.

Hoti: Dialogun duhet ta udhëheqë një qeveri e fuqishme

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se Qeveria e Kosovës, që drejtohet nga kryeministri Ramush Haradinaj nuk mund ta udhëheqë dialogun e as ta delegojë këtë autoritet te dikush tjetër, pasi, sipas tij, Kosova ka qeveri të pakicës.

Hoti thotë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, duhet të udhëhiqet nga një qeveri e fuqishme “me bazë të gjerë”.

“Kjo mund të arrihet vetëm pas zgjedhjeve të lira, të cilat do të prodhojnë një qeveri stabël. Në qeverinë e ardhshme, të udhëhequr nga LDK-ja, ne do të punojmë sado që është e nevojshme me të gjitha forcat politike për të arritur konsensus për dialogun. Sepse ky proces nuk i takon vetëm një partie apo vetëm qeverisë”, ka shkruar Hoti në llogarinë e tij në Facebook.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka nisur më 2011. Dialogun në nivel politik që prej nisjes së tij e ka udhëhequr Hashim Thaçi, njëherë nga posti i kryeministrit dhe tash edhe nga posti i presidentit.

Partitë opozitare po refuzojnë propozimin e Qeverisë së Kosovës për ekipin negociator për dialogun. Qeveria ka propozuar që në krye të këtij ekipi të jetë zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, ndërkaq në të, opozita dhe shoqëria civile të dërgojnë përfaqësuesit e tyre.

Bashkimi Evropian kërkon që në fund të procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë të arrihet një marrëveshje për normalizimin e raporteve, cila, veç tjerash, do t’u hap rrugë drejt integrimeve evropiane të dy shteteve.

Haradinaj javën e ardhshme viziton SHBA-në

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka njoftuar se javën tjetër do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Përmes rrjetit social Facebook, Haradinaj ka thënë se në SHBA do të zhvillojë takime bilaterale me homologët e tij dhe me delegacione ndërkombëtare. Ai po ashtu ka thënë se do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Sipas Haradinajt, kjo vizitë do të ketë në fokus “fuqizimin ndërkombëtar të Kosovës” si dhe forcimin e “partneritetit me SHBA-në”.

U torturua në kazamatet serbe dhe nuk hapi gojë atdhetari Xheladin Tahir Latifaj nga Prilepi i Deçanit – Nga Skënder MULLIQI

 Një burrë autodidakt, bujk dhe shpijanik në kohë të mykura, nën regjimin komunist dhe shovenist jugosllav, që dirigjohej nga okupuesit e Kosovës,serbët e malazezët (ndonëse ishin pakicë,ata dhe ato mbanin pushtetin dhe shtetin ,dënonin, përsekutonin, dhe I mundonin shqiptarët), doli së bëhet viktimë e kohës dhe fshatar I përvuajtur që nuk ja shkeli kujt këmbën, por mbante familjën më nderë e djersë , do të akuzohet e pastaj hetohet, izolohet dhe gjykohet, me motivacionin së Ishte i lidhur më grupe shqiptarësh të Kosovës që kishin migruar nga përsekutimet në Shqipëri ,dhe kishin kontakte më bashkëpuntorë shqiptarë të Kosovës , si dhe kishin lidhje me “armiqët” e Jugosllavisë së atëhershme.

Baca Xhelë, siq e quanin, gëzonte autoritet të merituar jo vetëm në fshatin e tij por, edhe më gjerë.Ai përjetoi shumë krajata në jetën e tij, pa pikë faji, I përndjekur I vështirë rankoviqianë dhe I mbrumun me shovenizmin antishqiparë jugosllavë, të fillimit të gjysëm shekullit të kaluar, që shkreteronte, shkallmonte e shfrytëzonte Kosovën dhe etninë shqiptare kudo ndodhej aso vitësh dhe jashtë saj dhe kreaturës socialisite të quajtur Jugosllavi, të cilën dihej së kush e donte .Për më tëpër ky shpijanik , akuzohej së kishte pranuar Grupet e Rrezikshme te Spiunazhit nga Shqipëria në shtëpinë e vet: ku ata takoheshin , informoheshin dhe zgjeronin rrjetin kundër Jugosllavisë.Ne verën e vitit 1961 Xheladini në mënyrë tinzare merret natën nga UDB-ja , dhe për tre muaj familja nuk do të dijë fare së ku ndodhej .

Për përjetimet e pësimet ai do ti bartë në qelinë Nr 1(me gjarpën në qeli), të Qendrës Famëkeqe të Jetimeve të Burgut të Gjurakovcit. Ai do ti merrte me vehte në tokë pas disa vitësh lëngimesh të gjuthëfarshme . Goja e tij edhe pas dy vitesh burgimi të rëndë dhe antinjërëzor në Nish të Serbisë , nuk do të hapët për të ngarkuar kënd për pësimet e veta. Kështu baca Xhelë nuk do mund të vie as në varrimin e babit të tij-Tahirit , pasi që rregullat antishqiptare të regjimit nuk lejonin –largimin e tij nga burgu.Pshtjellësi i zi biografik i thurur nga regjimi i eger serbosllav do të përfundoi , kur zemra e lënduar e tij do të shuhej, pas disa decenjësh lëngate , dhe ai do të marr më vonë (pas vdekjës) statusin e të Burgosurit Politikë nga Republika e Kosovës, më ndërgjegje të pastër , duke përbi akuzat e pushtetit sllav në forma të vrazhda të abuzimit,(duke mos e pranuar veprën e ngarkuar): si kunder ju ngjanë shumë shqiptarëve të Kosovës dhe trojeve tjera .

Një ilustrim tragjik për pësimet sllave në Burgun Famëkeq të Gjurakovcit , është dëshmi e pësim për fatin e një bashkombasi të Xheladinit, pikërisht një nga të akuzuarit të grupit të akuzuar –fshatari dhe burri i burrave nga Rastavica e Deçanit, Bajram Kelmendi, i cili nuk doli gjallë nga punkti i “ përpunimit antinjërëzor serbosllavë” të Gjurakovcit , për të cilin “Baca Xhelë” e përkujtonte më respekt e dhembshuri edhe të vdekur.Xheladin Latifaj do të mbetet fanar ndriques për gjeneratat e reja së si duhet dashur Atdheu dhe Kombi. Jeta dhe vepra e tij patriotike është lavdia dhe krenaria e familjës Latifaj nga Prilepi i Deçanit dhe është krenaria e Kosovës…

Kërkesa e Thaçit ndaj Gjykatës Kushtetuese pritet me dyshime

Arton Konushevci

Nisma e fundit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për interpretimin e nenit 18 të Kushtetutës së Kosovës, që tregon për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, për partitë politike opozitare dhe analistët politik është e papranueshme.

Presidenti Thaçi ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian për mandatin e ri të EULEX-it do duhej të miratohet nga 2/3 e Kuvendit apo një gjë të tillë mund ta bëjë presidenti përmes shkëmbimit të letrave?

Zyra për media në Gjykatën Kushtetues të Kosovës ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se kërkesa e Thaçit “tashmë është regjistruar dhe proceduar nga Gjykata”.

Kërkesa e Presidentit Thaçi, drejtuar Gjykatës Kushtetuese

Kërkesa e Presidentit Thaçi, drejtuar Gjykatës Kushtetuese

E kontaktuar nga Radio Evropa e Lirë, Zyra e Presidentit nuk ka dashur të komentojë iniciativën e Thaçit.

Për partitë opozitare këto veprime të presidentit janë një tendencë tjetër që procesi i dialogut dhe marrëveshjet e mundshme me Serbinë t’i bëjë vet Thaçi, pa kaluar në Kuvend. Sipas tyre, rasti i EULEX-it mund të shërbejë edhe për marrëveshje tjera si ajo me Serbinë.

Deputeti Frashër Krasniqi nga PSD-ja, tha se kjo është një tendencë e re e Thaçit për të marrë një rol që nuk i takon dhe për ta fuqizuar rolin e tij politik.

Ai madje thotë se presidenti me veprimet e tij, po e dërgon vendin drejt një lloj autoritarizmi presidencial.

“Mendojmë që është e papranueshme kjo tendencë e pakompromis e Thaçit që t’i ikë Kuvendit dhe ta largojë vendimmarrjen nga Kuvendi. Kushtetuta e Kosovës e përcakton shumë qartë që marrëveshjet ndërkombëtare të cilat kanë të bëjnë me integritetin territorial me çështje të rëndësishme për Republikën e Kosovës duhet të miratohen në Kuvend me dy të tretat[2/3]”, tha Krasniqi.

Presidenti Thaçi, thotë Krasniqi, e di se nuk e ka mbështetjen e opozitës dhe as të deputetëve të tjerë jashtë opozitës dhe po tenton të nënshkruaj një marrëveshje pa ratifikimin e saj nga Kuvendi.

Ahmet Isufi, shef i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, parti kjo në pushtet, tha për Radion Evropa e Lirë, se kërkesa e presidentit drejtuar Gjykatës Kushtetuese është normale dhe siç tha ai, askush nuk mund të përzihet në punët e asaj gjykate.

Ai thekson se respektimi i Kushtetutës dhe ligjeve në fuqi është detyrë e çdo institucioni.

“Në Kushtetutën e Republikës së Kosovës janë të sanksionuara të gjitha obligimet dhe të drejtat të cilat normalisht që duhet respektuar. Prandaj marrëveshjet ndërkombëtare ratifikohen në Kuvendin e Republikën e Kosovës dhe derisa të ekzistojë kjo Kushtetutë ato janë obliguese”, tha Isufi.

Analisti politik, Imer Mushkolaj, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thotë se presidenti Thaçi me çdo kusht po mundohet që marrëveshjen për ndryshimin e kufirit Kosovë – Serbi të mund ta legjitimojë për qytetarët e Kosovës.

Ky veprim i presidentit, sipas Mushkolajt, po bëhet pasi ai nuk ka përkrahjen për të negociuar në dialogun politik Kosovë – Serbi.

“Presidenti nuk është dashur të kërkojë interpretim për shkak se edhe përvojat e kaluara kanë treguar se marrëveshjet ndërkombëtare janë miratuar me 2/3 në Kuvendin e Kosovës po është edhe një përpjekje e tij që t’i anashkalojë të gjitha institucionet e tjera dhe çfarëdo marrëveshje që arrinë dhe që mban vulën e tij të prezantohet si e mirëqenë për Kosovën dhe qytetarët e saj”, tha Mushkolaj.

Pasi kërkesa e presidentit Thaçi është proceduar në Gjykatën Kushtetuese, kryetarja Arta Rama, ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të japin mendimet e tyre lidhur me letrën dhe kërkesën që presidenti ka dërguar në gjykatë.

Ndryshe, në nenin 18 të Kushtetutës së Kosovës thuhet se Kuvendi i Republikës së Kosovës me votat e dy të tretave (2/3) e të gjithë deputetëve ratifikon marrëveshjet ndërkombëtare për këto çështje, si territorin, paqen, aleancat, çështjet politike dhe ushtarake, të drejtat dhe liritë themelore, anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare e të tjera.

A ËSHTË IBRAHIM KELMENDI MËSUES I HASHIM THAÇIT?! – Opinion nga Xhafer LECI

 

A ka pasur të drejtë presidenti Dr.I. Rugova kur ka thënë: ”Në radhët e drejtuesve të UÇK-së është një dorë e zgjatur e Serbisë?”

Hashim Thaçi është duke zbatuar idetë e Ibrahim Kelmendit, për pajtim të shqiptarëve me popullin serb, ende pa u tërë gjaku i njomë dhe pa e njohur Kosovën si shtet të pavarur, si dhe kthimin e serbëve të shpërngulur nga Kosova, duke mos dashur të përmend edhe kthimin e shqiptarëve nga Veriu i Mitrovicës ?!
Lëvizja eventuale e kufijëve të Kosovës, është akti më i rëndë i historisë tonë qindra vjeçare, në dëmë të popullit tonë!
Sepse, me këtë po bëhet pajtimi dhe heqja dorë e të gjitha kërkesave tona legjitime, nga Serbia pushtuese, siç janë: kërkesat për kthimin e tokve tona të okupuara të Sanxhakut të Nishit etj., për mos kërkim falje të shumë masakrave të dy luftërave botërore dhe e luftës së fundit 1999!
I.Kelmendi, nuk është vetëm rekrutues i Hashim Thaçit. Por edhe i shumë ish-komandatëve të luftës së fundit, me të cilët ka kontaktuar dhe biseduar në Gjermani. Ata në radhë të parë duhet të sqarojnë hesapet, me LDK-në, duke filluar nga presidenti Dr. I.Rugova, e pastaj kinse me popullin serb. Ibrahim Kelmendi, ka regrutuar edhe z.Bedri Zenel Islami, gazetar nga Shqipëria,atëherë në vitin 1997, unë isha kryetar, ndërsa Bedriu sekretar i Shoqatës tonë “Kadri Zeka”,në Nürtingen të Gjermanisë, ndërsa më vonë kryetar i LPK-së më 1998-1999, kuptohet  krejtë këto me direktivat e Tiranës zyrtare të krerëve socialistë… I.Kelmendi, në vitin 1997, vjen nga Düsseldorf-i në Wendlingen am Neckar, nja 900 km vajtje-ardhje, për ta paisur dhe mësuar të punoj  me telefon gjepi dhe kompjuter Bedriun… Për Bedri Islamin, atëherë kompjuteri dhe telfoni i gjepit ishin të panjohura fare, por I.Kelmendi kishte mjete materiale dhe kohë të mjaftueshme , sepse siç dihet ai nuk punonte…Ibrahim Kelmendi, në librin përrallë: “ Lëvizja (Lindje e Përgjakur) – Bashkëbisedim me Ibrahim Kelmendin me Autor Bedri Islami “, thotë se e ka kërkuar Ibrahim Rugovën në një hotel të Brukselit, për ta vrarë … Dhe kjo ka ndoshur kur Dr. Rugova ishte në vlugun e madh, për ta siguruar mbështetjen për Kosovën të Qendrave të Vendosjes Ndërkombëtare. Serbia aktivizoi agjentin e vet, I. Kelmendin, në momentin e duhur. Për këtë ka dëshmi të mjaftueshme, të cilat janë të njohura për shumicën e opinionit. Ibrahim Kelmendi, siç e dinë shumë mërgimtarë të hershëm, është përsoni më i dyshuar i implikuar për vrasjen e heronjëve Gërvalla e Zeka si dhe përçarësi më i madh i Mërgatës dhe popullit tonë në përgjithësi!
Po sjellim disa citate që kanë thënë për I. Kelmendin:
– Faridin Tafallari, në librin e tij “Terror, Dhembje, Qendresë” Faqe 56-57, shkruan për raportet jo të mira në mes Jusuf Gërvallës dhe I. Kelmendit.
“Edhe kur ishin shokët e pavarrosur, fliteshin mjaft gjëra. Por tani nisi të flitej shumë më tepër dhe lindën dyshime të mëdha. Flitej e dyshohej të shumëkush. Madje edhe për Ibrahim Kelmendin. Dyshimet ishin të pa bazuara në fakte dhe mbështeteshin  sidomos në ato mos marrëveshjet që kishin ekzistuar në mes Jusufit dhe Ibrahimit.
Flitej për bashkimin e Ibrahimit me organizatën e OMLK, pa u konsultuar paraprakisht aspak me Jusufin dhe me LNÇKVSHJ. Siç e kam cekur edhe më parë Jusufi e ka ndihmuar atë duke nxjerrë tre numrat e parë të “Bashkimit”, organ i Frontit të Kuq Popullor. Flitej se Ibrahimi ka pasur kontakte me organizatat reaksionare si ato kroate.
Më kujtohet një takim ku kam qenë edhe unë i pranishëm. Jusufi e pyeti Ibrahimin që t`i tregojë se sa të holla i kishte marrë një organizate kroate (emrin e saj nuk e di). Sipas fjalëve të Ibrahimit ka qenë puna për një shumë prej 50 mijë DM që do të përdoreshin për të blerë armë. Këtë shumë të hollash e kanë marrë njerëzit e Ibrahimit, mandej se i përdori ato për të rregulluar një lokal kafeneje në Pejë. Jusufit kjo gjë nuk i pëlqeu dhe e kundërshtoi veprimin e Ibrahimit si jo të mirë. Ibrahimi përgjigjej se kur gjen budallenj pse të mos përfitosh. Jusufi ia ktheu: ”Ato para janë marrë për diçka tjetër, ndërsa janë shfrytëzuar për çështje tjetër”.

Nuk është shumë e rëndësishme të përmendi shumëçka që janë të njohur për opinionin. Si agjenti francez Arnaud Danjean, „mik“ i Hashim Thaçit…
https://www.voal.ch/lidhjet-sekrete-te-thacit-francen-dinte-apo-beri-islami-nga-xhafer-leci/
Por dua të ndalem tek kërkesa e I.Kelmendit dhe bashkëmendimtarëve të tij, për pajtim me popullin serb në vitin 2006 dhe 2007. Për lexuesit e vëmendshëm, mendoj se kërkesa pa kurrfarë kushtesh, e I.Kelmendit, i cili gjithmonë është shitur si kundështar dhe njeriu që ka luftuar pushtuesin serb. Kërkesa e tij për pajtim me Beogradin nuk është asgjë tjetër vetëm se një çmenduri. Sikur mos të ishte kështu, I.K. dhe emrat e apstrofuar më poshtë, do të duhet në radhë të parë të kërkonin pajtim në mes shqiptarëve.

Ibrahim Kelmendi:
“PAJTIM I POPULLIT SHQIPTAR ME POPULLIN SERB – SFIDË MADHORE E RADHËS”:

“Nisma jonë për pajtim me popullin serb tashmë po
shndërrohet në Iniciativë shqiptare për pajtim me
popullin serb. Apeli ynë i publikuar në disa gazeta shqiptare
dhe në web-side është lexuar e diskutuar nga dhjetëra
mijë bashkatdhetarë. Disa gazeta, për habinë tonë,
hezituan ta publikojnë, siç heshtën deri tani edhe mediat
elektronike. Njëherit apeli u shpërnda si trakt në tre gjuhë
dhe u zhvilluan bisedime me qytetarë.
Individët që po refuzojnë nismën tonë i falënderojmë,
meqë kemi mirëkuptim për mendësitë dhe emocionet e
tyre. Por, më shumë i falënderojmë të gjithë ata që po
tregojnë mirëkuptim e gatishmëri për pajtim dhe që po
shprehin gatishmëri për t’u angazhuar në Iniciativën tonë.
Veçmas falënderojmë familjet eminente në Kosovë, të cilat i
mirëpriten vizitat dhe apelin tonë për pajtim.
Të gjitha argumentimet e deritanishme refuzuese, që na
janë bërë të njohura, mendojmë se janë të mbështetura,
kryesisht, mbi bazën e fakteve, por edhe të emocioneve.
Por, stërpërseritja e tyre, që tashmë janë të njohura edhe
për opinionin ndërkombëtar, nuk rezulton produktive.
Ne vazhdojmë të jemi të bindur, se pajtimi i popullit
shqiptar me popullin serb është interes madhor për
Kosovën, për qytetarët e saj, për popullin shqiptar, për
bashkëqytarët serbë të Kosovës, është në interes të popullit
serb dhe të Serbisë fqinje. Pajtimi i popullit shqiptar me
popullin serb përshpejton mirëkuptimin dhe tolerancën
ndëretnike në Kosovë dhe në Serbi, nxit bashkëjetesën e
mirë dhe fqinjësinë, stabilizon koekzistencën paqësore në
Kosovë dhe në rajon, mundëson zhvillimin e përshpejtuar,
afron integrimin e Kosovës dhe të shteteve të rajonit në BE
dhe në NATO. Të tanishmen dhe të ardhmen tonë të
përbashkët paqësore nuk kemi pse ta vonojmë e sakrifikojmë
për shkak të mendësive hakmarrëse, nacionaliste e
shoviniste të individëve dhe të grupeve të frustruara e të
manipuluara, dhe as për shkak të politikës nacionaliste të
regjimit të Beogradit.
Kur në gjirin e popullit tonë qe formua Ushtria Çlirimtare
e Kosovës, e cila përcaktim kryesor kishte çlirimin e Kosovës
nga pushtimi serb, ishim të vetëdijshëm se Kryengritja
çlirimtare do të shoqërohej me sakrifica, viktima e dëme të
mëdha. Megjithatë vendosëm për çlirim! Fal intervenimit
human ushtarak të Aleancës Veri-Atlantike, forcat nacionalliste
serbe, të udhëhequra nga diktatori Milosheviç u munden
dhe prandaj u evitua gjenocidi dhe serbizimi i Kosovës,
që i synonte regjimi serb. Populli ynë vërtet humbi mbi
14.000 mijë veta, pësoi vuajtje të rënda shpirtërore e dëme
të mëdha materiale, por u arrit çlirimi i Kosovës, kurse
Serbia humbi Kosovën e kolonializuar prej saj deri atëherë.
Populli ynë nuk bëri kryengritje çlirimtare që të fillojë pastaj
luftë hakmarrëse kundër popullit serb!
Ne na vjen keq pse pas çlirimit nga Kosova u larguan një
pjesë e bashkëqytetarëve serbë. Na vjen keq edhe më shumë
pse ata nuk po kthehen për të rindërtuar e zhvilluar Kosovën
tonë të përbashkët, jetën tonë të përbashkët. Iniciativa jonë i
fton ata që të kthehen në tokat, shtëpitë e banesat e tyre.
Iniciativa jonë angazhohet që t’i mirëpresë ata që po
frikësohen, meqë jemi të bindur se fqinjët e tyre shqiptarë do
të shfaqin tolerancë e mirësjellje të mirë fqinjësore ndaj tyre.
Populli ynë, me shpirtmadhësinë e tij për pajtim me
popullin serb, dëshiron të mos i zhgënjejë veçmas qytetarët
paqedashës të botës dhe Aleancën e Veri-Atlantikut, e cila
shpëtoi popullin tonë nga humbjet edhe më të mëdha
njerëzore dhe nga dëbimi i përgjithshëm i tij nga Kosova, siç
synonin forcat nacionaliste serbe në krye me diktatorin
Milosheviç. Prandaj edhe si gjest falënderimi ndaj Bashkësisë
ndërkombëtare, e cila e shpëtoi popullin tonë, Iniciativa jonë
dëshiron të përshpejton pajtimin me popullin serb, dëshiron të
ndihmojë bashkëqytetarët tanë serbë dhe të tjerë, që të
kthehen sa më parë në Kosovën tonë të përbashkët.
I ftojmë bashkëkombësit tanë, sidomos familjet që e
pësuan më së rëndi, që t’i përgjigjen lutjes tonë për pajtim
me popullin serb, për hir të tanishmes dhe të ardhmes se
Kosovës, për hir të tanishmes dhe të ardhmes se popullit
tonë, për hir të bashkëjetesës ndëretnike në Kosovë, për hir
edhe të popullit serb, për hir të marrëdhënieve të mira
fqinjësore dhe të paqes në mes të Kosovës e Serbisë dhe
në rajon.
INICIATIVA SHQIPTARE PËR PAJTIM ME POPULLIN SERB
(Adem Gashi / shkrimtar, Prof. Dr. Martin Berishaj / politolog, Daut Demaku / shkrimtar, Vlora Nikçi / aktore, Prof. Dr. Hamit Boriçi, Prof. Dr. Lekë Sokoli, Berat Luzha / parlamentar, Dr.med. Elizabeta Biblekaj, c/dr pol Dritan Lajçi, Reshat Sahitaj / shkrimtar, Mehmet Prishtina / politolog, Prof.
Dr. Safet Merovci / ekonomist, Mr. Hajdin Abazi/Lum Haxhia /politolog, Sylë Zhitia / politolog, Mr. Xhafer Syla / informatikë, Kadri Ipek / stomatolog,
Dr.med. Shaip Muja, Bexhet Mehmeti / biznismen, Ibrahim Kelmendi, e të tjerë bashkëkombës.
Iniciativën tonë e kanë përkrahur edhe disa personalitete botërore.)
Ata që dëshirojnë të angazhohen konkretisht në Iniciativën tonë, i lusim të na shkruajnë në mail-adresat kontaktuese:”
adem.gashi@hotmail.com
martin@berishaj.com
ibrahim_kelmendi@yahoo.de

Wendlingen, 21.9.2018

Thaçi: Nëse Izraeli e njeh Kosovën

Mediat në Izrael citojnë presidentin Hashim Thaçi, i cili tha se nëse Izraeli e njeh Kosovën, ne ambasadën do ta hapnim në Jerusalem, e jo në Tel Aviv.

Presidenti Thaçi kishte deklaruar se Kosova do t’u plotësonte dëshirën autoriteteve izraelite, do t’ua njihte Jerusalemin kryeqytetet, nëse ata e njohin pavarësinë e Kosovës.

“Nëse Kosova do të njihej nga Izraeli, do ta hapja ambasadën e Kosovës në Jerusalem”, ka thënë Thaçi dje.

Ai ka shtuar se Kosova kurrë nuk do të dilte kundër interesave të Shteteve të Bashkuara të Kosovës dhe siç ka vepruar Presidenti Donald Trump me transferimin e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem, ashtu do të vepronte edhe ai.

Kjo deklaratë ka bërë bujë në mediat izraelite, të cilat kanë cituar zotimin e Presidentit Thaçi, transmeton Gazeta Express.

Në një artikull të publikuar nga The Jerusalem Post, thuhet se Izraeli nuk e njeh pavarësinë e Kosovës edhe përkundër lidhjeve kulturore dhe tregtisë me Kosovën.

Mirëpo, për Izraelin është e papranueshme mënyrë e njëanshme e shpalljeve të pavarësisë, ashtu siç ka bërë Kosova.

Shumë shtete të fuqishme botërore, aleate të mëdha të Amerikës, i kanë dalë kundër vendimit të presidentit Trump në kombet e Bashkuara, duke mos përkrahur idenë e transferimit të ambasadave dhe njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, për shkak të Palestinezëve.

Isa Mustafa kërkon zbardhjen e vrasjes së ish-kolonelit Ahmet Krasniqi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, me rastin e rivarrimit të eshtrave të Ahmet Krasniqit në Prishtinë thotë se është përmbushur amaneti i të ndjerit, shkruan Gazeta Express.

Mustafa thotë se edhe një amanet tjetër që do të duhet të përmbushet është zbardhja e atyre që e vranë Ahmet Krasniqin, i cili kishte qenë ministër i Mbrojtjes në ekzil.

Kreu i LDK-së thotë se zbulimin e vrasjes së Ahmet Krasniqit e ka borxh shteti shqiptar, atje edhe ku u vra.

“Pas njëzet vjetësh, sot trazojmë kujtimet tona të hidhura për aktin e ekzekutimit barbar, nga dora e fshehtë, të kolonel Ahmet Krasniqi, Ministër i Mbrojtjes në Qeverinë e Republikës së Kosovës që veproi në ekzil. Sot po bëhet rivarrimi I eshtrave të këtij burri të Kosovës, trimi e atdhetari, por drejtësia shqiptare i mbetet borxh zbardhjes së vrasjes së tij, para derës së shtëpisë ku banonte me oficerët tjerë të kësaj ministrie në Tiranë, në Rrugën e Medreses”, ka shkruar Mustafa në profilin e tij në Facebook.

“Krahas përmbushjes së një amaneti që Baci (siç komunikonim me njëri-tjetrin) të varroset në Kosovë, shtrohet pyetja se si do të përmbushet amaneti tjetër, ai i zbulimit të dorasëve dhe organizatorëve të ekzekutimit të tij, pas zhvarrosjes nga Tirana dhe rivarrosjes në Prishtinë. Edhe këtë duhet ta kishin llogaritur organizatorët”, ka përfunduar Mustafa. /GazetaExpress/

Thaçit i ndërpritet fjalimi, e pyesin për eliminimin e Ahmet Krasniqit (video)

Derisa presidenti Hashim Thaçi po mbante fjalimin e tij në akademinë përkujtimore për heronjtë Ahmet Krasniqi e Qazim Jakupi, dikush ia ndërpreu dedikimet.

Kjo pasi njëri nga pjesëmarrësit në këtë akademi përkujtimore, në momentet kur presidenti Thaçi të mbante fjalën e tij, tentoi të kuptonte se kush ishte personi që vrau heroin Ahmet Krasniqi.

Në videon e publikuar nga Klan Kosova dëgjohet një person duke pyetur Thaçin se kush e ka vrarë Ahmet Krasniqin.