VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Më 10 tetor 1901 lindi skulptori i shquar zviceran Alberto Giacometti

By | October 10, 2019

Komentet

Më 18 shkurt 1564 u nda nga jeta artisti gjenial Michelangelo Buonarroti

VOAL – Lindur në 6 Mars 1475 në Caprese, një qytet i vogël në Toskan, afër Arezzo, Michelangelo Buonarroti ende në pelena u soll në Firence nga familja e tij. Djali i Ludovico Buonarroti Simoni dhe Francesca di Neri, ai u dërgua nga babai i tij për studime humaniste nën drejtimin e Francesco da Urbino. Por ai shpejt tregoi prirje për vizatim dhe, ndryshe nga planet e të atit, shkoi në shkollën e tashmë të famshmit Mjeshtër Firence Ghirlandaio. Mjeshtri është i mahnitur kur sheh vizatimet e bëra nga trembëdhjetë vjeçari Michelangelo.

Duke pasur një personalitet shumë të fortë dhe një vullnet të hekurt që në moshë të re, Michelangelo duhej të mbetej, me kontratë, të paktën tri vjet në dyqan në Ghirlandaio, por brenda një viti ai hoqi dorë nga akomodimi i rehatshëm, edhe për shkak të pasionit të tij të madh për skulpturën që ai ushqeu, për të kaluar në Kopshtin e San Marcos, një shkollë falas e skulpturës dhe kopjen e antikës që Lorenzo de ‘Medici sapo kishte krijuar në kopshtet e San Marco (ku, përveç të tjerash, Medici kishte mbledhur tashmë një koleksion të shquar statujash klasike), duke vendosur në krye skulptorin Bertoldo, dishepull i Donatellos.

I vërejtur nga Lorenzo i Madhërishëm, Michelangelo është i mirëpritur prej tij në pallatin e tij, ku, në kontakt me mendimtarët e mëdhenj humanistë (përfshirë Marsilio Ficino, Pico della Mirandola, Poliziano), ai ka mundësinë të pasurojë kulturën e tij. Në gjykatën e Medici ai bëri skulpturat e tij të para, “Beteja e Centaurs” dhe “Madonna della Scala”. Më 1494, i frikësuar nga thashethemet për një rënie të ardhshme të Medici (në nëntor të atij viti Charles VIII kishte hyrë në Firence), Michelangelo iku në Bolonjë ku, duke admiruar lehtësimet nga Jacopo della Quercia, ai skaliti një basoreliev për Katedralen e San Petronios.

Pas një udhëtimi të shkurtër në Venecia, ai kthehet në Bolonjë dhe qëndron për rreth një vit si mysafir i Gianfrancesco Aldrovandi, duke iu përkushtuar studimeve letrare dhe përbërjes skulpturale të arkës së San Domenicos.

Ai u kthye në Firence më 1495 dhe – në të njëjtën periudhë në të cilën Savonarola gjëmoi kundër luksit dhe artit pagan – ai krijoi Bacchus Ubriaco (Bargello). Ai më pas shkoi në Romë, ku skaliti në Vatikan të famshmen “Pietà”.

Midis 1501 dhe 1505 ai ishte përsëri në Firence, iu nënshtrua disa sugjerimeve Leonardesque dhe prodhoi një seri kryeveprash: “Tondo Doni” (Uffizi), “Tondo Pitti” (Muzeu Bargello), afreskun e “Betejës së Kaskinës” dhe Davidin e famshëm në mermer, i vendosur në hyrje të Palazzo Vecchio si një simbol i Republikës së Dytë, por edhe si kulmi i idealit të Rilindjes së njeriut të lirë dhe arkitektit të fatit të tij.


Në mars të vitit 1505 Papa Julius II e thirri artistin në Romë për të porositur monumentin sepulkral, duke filluar kështu një histori të kontrasteve me pontiffin dhe trashëgimtarët e tij, e cila do të përfundonte vetëm më 1545 me realizimin e një projekti shumë të vogël krahasuar me planin e madh fillestar: mosarritja e kësaj pune ishte shumë e dhimbshme për Michelangelo, i cili foli për të si një “tragjedi varrosjeje”.

Ndërkohë, angazhimet e vazhdueshme e detyrojnë artistin të lëvizë vazhdimisht midis Firences, Romës, Carrara dhe Pietrasanta, ku ai personalisht kujdeset për guroren e mermerit për skulpturat e tij.

Në maj të vitit 1508, pas një pushimi të bujshëm dhe pajtimit me Papën Julius II, ai nënshkroi kontratën për dekorimin e tavanit të Kapelës Sistine, të cilit ai priste vazhdimisht nga vera e atij viti deri në 1512. Pesëqind metra katrorë të dekoruar nga një i vetëm njeri në katër vjet punë të zjarrtë dhe që përfaqëson shprehjen e plotë të idealeve artistike të Rilindjes, i besuar një interpretimi neo-platonik të Zanafillës.

Julius II vdiq në 1513 dhe problemi i monumentit të funeralit u ngrit përsëri: nga kjo detyrë e dytë ne kemi mbetur me Moisiun dhe dy Skllevërit (Schiavo Ribelle dhe Schiavo Morente) të ruajtura në Louvre, edhe nëse në fakt varri i plotë do të përfundojë vetëm në 1545, me një version i fundit, i besuar kryesisht në ndihmë.

Sidoqoftë, Michelangelo gjithashtu punon në projekte për fasadën e San Lorenzo, dhe mbi ato për varret e Medici, mbi Krishtin për Santa Maria sopra Minerva. Në vjeshtën e vitit 1524 Papa i ri i Medici, Clement VII, filloi punën për bibliotekën Laurentian mbi artistin dhe vazhdoi ato për varrin, i cili, filloi në 1521, do të përfundonte vetëm në 1534, vit në të cilin Michelangelo përfundimisht vendoset në Romë.

Nga shtatori 1534 u bënë negociatat e para për Gjyqin e Fundit, i cili ishte për të mbuluar pjesën e altarit të Kapelës Sistine; kjo punë, e cila duhej të provokonte kaq shumë sukses dhe aq shumë fanatizëm, do të përfundojë nga artisti më 1541.

Ngjarjet personale të kësaj periudhe kanë një jehonë edhe në artin e Michelangelo-s, veçanërisht miqësia e tij me Tommaso de ‘Cavalieri, të cilit i kushton poezi dhe vizatime, dhe dashuria e tij për poeten Vittoria Colonna, markeze nga Pescara, e cila e afron për problemet e reformës dhe idetë që qarkullojnë në mjedisin e Valdes.

Midis viteve 1542 dhe 1550 artisti merret me afresket për kapelën e Paolinës, gjithashtu në Vatikan, ai iu përkushtua ndërmarrjeve arkitekturore, si përfundimi i Palazzo Farnese, rregullimi i Kapitolit, dhe mbi të gjitha punimet për San Pitro, në fabrikën e të cilit ai u emërua nga Pali III në 1547, dhe përfundoi disa skulptura, nga devotshmëria e katedrales së Firencës, për të cilën ai punoi në 1555, e deri te pambarimi ekstrem i Pietà Rondanini.

Michelangelo tashmë u vlerësua nga bashkëkohësit si artisti më i madh i të gjitha kohërave, dhe ndikoi shumë në të gjithë artin e shekullit. I admiruar pa rezerva nga disa, i urryer nga të tjerët, i nderuar nga papë, perandorë, princë dhe poetë, Michelangelo Buonarroti vdiq më 18 shkurt 1564.

Portret i Burrit të urtë Anton Çetta, vepër e piktorit të shquar Nazmi Hoxha

Wise Man

Piktori i shquar Nazmi Hoxha i ka sjellë publikut përmes rrjetit social një nga punimet e tij më të fundit.

Një kompozim i portretit të njërës prej figurave më të dashura për Kosovën.

Prof. Anton Çetta!

Kompozimi i Nazmi Hoxhës mbështetet në filozofinë e Çettës për të pajtuar e bashkuar shqiptarët.

Siç e shihni në sfond shfaqen plisat e bardhë, që herë shfaqen si re të qiellit me një kolorit të jashtëzakonshëm, duket sikur Nazmi Hoxha ka zbuluar ngjyrën transparente të ajrit.

Piktori Nazmi Hoxha me familjen e tij jetojnë prej vitesh në New York. Artisti me artin e tij pasuron jetën kulturore të komunitetit shqiptaro-amerikan.

 

 

 

 

 

 

 

Më 16 shkurt 1994 lindi Ava Max, këngëtare shqiptare amerikane

VOAL – Ava Max, pseudonimi i Amanda Ava Koçi (Milwaukee, 16 shkurt 1994), është një këngëtare shqiptare amerikane.

Ajo filloi të shijojë sukses me këngën Sweet but Psycho, të vënë në qarkullim në vitin 2018, e cila u përfshi në renditjet më të mira në tabelat javore të shumë vendeve.

Amanda Ava Koçi lindi në Milwaukee, Wisconsin, në emigrantët shqiptarë nga Saranda dhe Tirana. Në moshën 8 vjeçare ajo u transferua me familjen e saj në Virxhinia. joi mori pjesë në garat e shumta të këngës para se të hynte në shkollë të mesme. Në moshën 14 vjeçare ajo u zhvendos me nënën e saj në Los Anxhelos në kërkim të një karriere muzikore. Ajo e gjeti qytetin “të rëndë”, dhe u kthye në Virxhinia një vit më vonë. Ajo u transferua përsëri në Los Anxhelos në moshën 17 vjeç.

Ajo publikoi këngën e saj të parë origjinale, Take Away the Pain, në maj 2013. Pas vitesh refuzimi nga producentët muzikorë, u takua me Cirkut, ish-producentin  e Katy Perry dhe Miley Cyrus për disa nga hitet e tyre më të mëdha, në një darkë në Los Anxhelos, ku jo këndoi Happy Birthday për të. Në korrik 2016 ajo publikoi Anyone But You, një nga këngët e shumta me të cilat ka punuar në Cirkut, në SoundCloud.

Kënga tërhoqi vëmendjen e kompanive të ndryshme të regjistrimit që kontaktuan me të përmes emailit; këngëtarja më në fund zgjodhi të nënshkruajë një kontratë me Atlantic Records. Në prill 2018 publikoi këngën promovuese My Way, prodhuar nga Cirkut. Singli i parë zyrtar, Sweet por Psycho, u publikua në 17 gusht 2018. Singli u ngjit menjëherë në tabelat suedeze, për t’u bërë kënga numër një në vend në tetor në vijim; përfundimisht do të pushtojë kreun e tabelave në nëntëmbëdhjetë shtete, përfshirë Gjermaninë dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Gjithashtu në fund të vitit 2018, këngëtarja bashkëpunoi me DJ Francez David Guetta duke kënduar këngën Let It Be Me, të përfshirë në albumin e saj 7. Single e saj e dytë, So Am I, u publikua në Mars 2019. Më 31 gusht 2019 ajo publikoi dy single provokuese, Freaking Me Out dhe Blood, Sweat & Tears. Këto u pasuan nga singli i tretë zyrtar, Torn, publikuar në 19 gusht 2019, video zyrtare e të cilit ka praninë e një Fiat Panda Trussardi dhe u përdor gjithashtu në një version të shkurtër për spotin e makinës. Në Nëntor mori pjesë në singlin Tabú me këngëtarin spanjoll-këngëtar Pablo Alborán ndërsa në 12 dhjetor në vijim ajo publikoi single-in e pestë zyrtar, Salt, tashmë i disponueshëm për t’u dëgjuar në SoundCloud nga viti 2018. Më 24 dhjetor njoftoi në Median Sociale single-in One Part II, në bashkëpunim me DJ britanik Alan Walker, që do të dilte në treg më 27 dhjetor.

Ava Max është etiketuar si një këngëtare pop dhe dance pop. Ajo u rrit duke dëgjuar Céline Dion, Mariah Carey dhe Whitney Houston. Ajo përmend gjithashtu këngëtaret Madonna, Gwen Stefani, Fergie, Britney Spears, Christina Aguilera dhe Lady Gaga midis ndikimeve të saj. Ajo shpesh është krahasuar me Lady Gaga për muzikën dhe stilin e saj.

Diskografia

Single

 • 2018 – Sweet but Psycho
 • 2019 – So Am I
 • 2019 – Torn
 • 2019 – Tabú (con Pablo Alborán)
 • 2019 – Salt
 • 2019 – Alone, Pt. II (con Alan Walker)

Çmime

 • Global Awards
  • 2019 – Rising Star (kandiduar)
  • 2019 – International Breakthrough of the Year (kandiduar)
 • Swedish Gaffa Awards
  • 2019 – International Song of the Year per Sweet but Psycho (kandiduar)

Albumi i Piktorit – Edward Lear: Tirana më 1848

Me rastin e 100-vjetorit të Tiranës si kryeqytet (shpallja do vinte disa vjet më pas), arkitekti Artan Shkreli ka postuar imazhin më të parë të saj të realizuar ndonjëherë – në Shtator 1848, nga Edward Lear (Eduard Lir). “Kjo është pamja e pare e qytetit, shtrire krejt në fushën e Tiranës, që ju shpalos eksploratorit anglez, kur po zbriste nga ‘The Pass of Tyrana’ (Qafe Krraba) siç e quan ai”, – vë në dukje Shkreli.

Kur vargjet e “Bareshës” bëhen pikturë unike (FOTO)

Kënga “Baresha” e ikonës së muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës, është dëgjuar, kënduar, e ripërpunuar nga shumë artist.

Por piktori shqiptar në Zvicër, Samedin Asllani, ka zgjedhur një mënyrë unike për të përjetësuar disa vargje të këngës “Baresha”, njofton Klan Kosova.

Në një pikturë ai ka bërë bashkë vijën melodike, pamje të një fushe dhe disa dele – bashkë me tekstin “ Kam rrit shtatin në këto male”.

Nuk dihet nëse kjo pikturë do të dalë në shitje ose piktori do e mbajë për vete.

Kujtojmë se bilbili i këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha, ndërroi jetë të premten më 7 shkurt, në moshën 86 vjeçare.

Varrimi i të ndjerës do të bëhet sot në një ceremoni familjare – pa praninë e medieve.

 

Sonte në natën e katërt Dua Lipa me performancë speciale në Sanremo

Në lajmet e mbrëmjes të RAI UNO-s, sonte një vend special e pati Dua Lipa.

E cila do të Dua Lipa, e cila do të performojë sonte në natën e katërt, në festivalin ”Sanremo 2020”..

Ajo do të jetë sonte bashkë me shumë figura të njohura si Gianna Nannini, Antonella Clerici, Tony Renis, etj.

Dua Lipa ka nisur karierën muzikore në moshën 14 vjeç, kur nisi t’i publikonte këngët e saj në YouTube, më 2015 nënshkroi kontratë me Warner Bros.Records.

Sot ajo është një yll i skenës botërore, që i bën krenar britanikët dhe shqiptarët!

Dua Lipa po ashtu krenohet me rrënjët e saj!

 

Mevlan, erdhi 75 vjetor yt – Nga Natasha Lako

Une kam humbur gjithe kete nate te 7 shkurtit tend, pas fotografive. Te rralla dikur… Madje disa te mbetura ne film 8 mm, te cilave ndoshta do t’u vije dita te gjendet nje vend per t’u zhvilluar. .. Vetem historia se si na kane grabitur se bashku me orendite e shtepise edhe keto fotografi te dikurshme dhe si , te hedhura ne rruge, u gjenden ato perseri, eshte nje histori me vete. Sot keto foto per kedo jane te pafund. . Po te mos ishin ato as ne te dy nuk do ta dinim se nuk jemi me 23-25 vjeçare, si ishim kur jemi pare per here te pare. Sepse thelle thelle ne e dime se jemi po ata. Dhe jane te tjeret qe na shohin ndryshe.


Ky lloj numuri shumes ngandonjehere te mundon. Sepse ne perpiqemi te jemi te ndryshem.


Si i thone? Te jemi vetvetja. Shume e veshtire kjo per ne te dy, aq me teper se kemi disa vepra kinematografike se bashku dhe se bashku pothuaj 50 vjet. Dhe kjo do te thote se gjithashtu se bashku kemi predispozite te jemi kokeforte .Por prape se prape habia ime me e madhe ka qene kur kam kuptuar se edhe disa fate familjare, i kemi te ngjashme me njeri tjetrin. Ç’eshte e verteta une i ndruhem cdo lloj asimilimi, si kuptohet edhe nga mbiemri im. Por pas kaq vjetesh qe jemi bashke une e di se vetem te ti une mund te fitoja lirine time. Qofte se liria e pare , jane femijet. Sigurisht per grate.


Por ne kemi pasur edhe me shume fat kur kemi krijuar se bashku gjithe jeten tone.


Ne se me duhet te veçoj dicka te bukur me duhet te them se ti me ke bere me teper mesdhetare. Bukur apo jo? Atje ku ka lindur vera qe do te pime me rastin e 75 vjetorit tend. Ndoshta ne Mallakastren tende. Ndoshta ne Bylis. Gezuar 75 vjetorin tend me vere dhe fotografi !

HYTBI TARELLI LINDI NË DEVOLL, POR VEPRA E TIJ I PËRKET TË GJITHË SHQIPËRISË – Nga VIRON KONA

Hytbi Tarelli, veprën e vetë që e kishte më të shtrenjtë se veten, statujën e heroit Adem Jashari, e mori në krahë dhe, nga Kanadaja, e çoi atje ku ishte vend i shenjtë i heroizmit dhe i lirisë, në Prekaz të Kosovës.
E njoha Hytbiun në një vit të shënuar për kombin tonë, në vitin e 100-Vjetorit të Pavarësisë. E shoqërova atë, së bashku me të vëllanë, mikun tim Kadriun. Shëtitëm në bulevarde dhe sheshe të Tiranës, biseduam për ndryshimet, për ndërtesat që s`ishin më dhe për të rejat, për mjediset e gjelbëruara, shfaqëm konsiderata por edhe merakun që disa gjëra mund të bëheshin më mirë. Vizituam ekspozitën ku shfaqeshin punimet për konkursin ndërkombëtar për Monumentin e Pavarësisë. Hytbiu ndihej më shumë se i gëzuar, ai ishte i lumtur. Thoshte se ishte me fat që po merrte pjesë në atë ngjarje të madhe në përkujtim të ditës më të shënuar të kombit, pavarësisë, të shpallur më 28 Nëntor 1912. Kompozimi i i tij “Memoriali” që kishte paraqitur në atë konkurrim, ishte një bashkëpunim artistik me arkitektin Hungarez Laszio Kerekes, i cili jeton dhe punon, po në Kanada. Bëmë edhe fotografi, bashkëbiseduam edhe për vepra të tjera të paraqitura në atë konkurs, kaluam edhe një drekë bashkërisht të ftuar prej Hytbiut. Ajo ditë mbeti për ne e paharruar, një kujtim i çmuar. Nuk thonë kot që ditët nuk janë ato që ke jetuar, por ato që mbeten në kujtesë. Gjatë gjithë kohës që ishim bashkë, shihja gjendjen emocionale të Hytbiut, bukurinë e shpirtit të njeriut të mirë dhe të ditur, që shprehte ndjenja të çiltra dhe të sinqerta, që nëpërmjet fjalës përcillte mesazhe paqeje dhe dashurie. Siç shprehen miqtë dhe shokët e  tij që shkruajnë në këtë libër: “Hytbiu, miku dhe shoku i të gjithëve, përmbi talentin kishte thjeshtësinë, mirësjelljen, urtësinë, respektin, shpirtin e madh dhe fisnikërinë. Të dëgjonte me kujdes pa të ndërprerë, me shikim aq të butë e të qetë… Në çdo fjalë kishte diçka të bukur, që të bënte të mendoje, të qeshje, të gëzoje, të mësoje…”
Hytbiu e  kishte me shumë merak të vishej me kostumin kombëtar shqiptar, aq sa Kadriut dhe mua “na ranë këmbët” për ta gjetur atë kostum nëpër dyqanet e  Tiranës. Ia treguam këto Hytbiut, duke vlerësuar dashurinë dhe respektin  tij për veshjen kombëtare shqiptare.
-Po,-tha,-ai kostum ishte i plotë, i bukur, pa asnjë mangësi. E doja jo vetëm ta vishja vetë, por edhe t`ua tregoja të tjerëve, miqve, shokëve, por edhe kanadezëve. Doja t`u tregoja atyre se sa e bukur është veshja kombëtare shqiptare. Në bisedë sollëm edhe Lord Bajronin. Piktura që e paraqet atë më bukur, është ajo që ka realizuar piktori Tomas Filips, i cili  e ka paraqitur Bajronin të veshur me kostumin tradicional shqiptar…
Një shpirt të bukur dhe të lirë kishte Hytbiu, një krenari dhe dashuri të rrallë për atdheun dhe kombin, një nderim të jashtëzakonshëm për figurat kombëtare. Se ndryshe, nuk do t`i përkushtohej atyre duke i shprehur me aq përkushtim, finesë dhe bukuri: “Nusja ilire”, “Genti Mbreti i ilirëve”, “Medaljoni i Flamurit” “Himnin Kombëtar”, “Gjergj Kastrioti, Skënderbeu”, “Tekst atdhetar i gdhendur  në gur”, “Mëmëdheu”, Shtatorja e “Nënë Terezës” dhe “Momente të gëzuara”, “Ali Pashë Tepelena”, “Isa Boletini”, “Adem Jashari”; ngjarjet e mëdha kombëtare: “Besëlidhja e Lezhës”, “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, “Kongresi i Manastirit”, “Dita e Artë” -shpallja  e Pavarësisë”, por edhe portrete të artistëve si ai i Mirush Kabashit dhe këngëtares me famë botërore Inva Mula… Me vepra të tilla artistike dhe me të tjera  që përcjellin art të vërtetë te shikuesi, artisti Hytbi Tarelli ia arriti të shprehte talent të madh, aftësi dhe vizione, mençuri dhe mprehtësi, teknikë të përkryer në penel dhe në daltë,  origjinalitet në trajtim të karaktereve, në pamje, realizim dhe përmbajtje. Ai shfaqet edhe si një artistë romantik, por, po aq, edhe realist, ai  ëndërron dhe krijon i përfshirë gjithnjë dhe tërësisht në frymëzim, ashtu siç sythet dhe lulet që çelin nën erërat pranverore. Të tillë shpirti kishte Hytbiu, donte të nderonte jo thjesht veten, por vendin e tij, për të cilin ndihej krenar dhe e ëndërronte gjithnjë. E si mund ta harrojë lexuesi i këtij libri momentin kur duke udhëtuar në Shqipëri, ai i kërkoi shoferit ta ndalte makinën dhe, duke u kërkuar falje udhëtarëve të tjerë, u tregoi bukuritë e peizazhit shqiptar dhe u tha: ”-Unë jam piktor dhe jetoj në Kanada. Nuk dua ta humbas këtë pamje magjike të qiellit shqiptar. Dua ta marr me vete këtë copë qiell dhe retë që lodrojnë mes tyre. Këto pamje nga vendlindja ime, dua t’ua tregoj edhe mërgimtarëve të tjerë, që jetojnë në dheun e largët. Dua t’i hedh në telajo. Kemi shumë mall…”
Hytbiu ishte talent i lindur, një vlerë kjo e cila iu shfaq që në fëmijëri dhe që ai e ushqeu me përkushtim dhe dashuri gjatë gjithë jetës. Siç kujton vëllai i tij Kadriu, por edhe vet Hytbiu, kujtimet më të hershme që shprehnin dashurinë e tij për artin ishin vizatimet në moshën 5-6 vjeçare në anët e hambarëve të drithit, ku për të vizatuar përdorte thëngjij. Me skicat e asaj moshe ai mundohej të shprehte botën që e rrethonte, natyrën, pemët, lulet, zogjtë, gjithçka që i bënte përshtypje, gjithçka të dashur dhe të bukur.
Hytbiu nuk kreu shkollë të posaçme artistike, ndonëse e kishte ëndërr. Pas mbarimit të shkollës 8-vjeçare, fitoi konkursin për në Liceun Artistik të Tiranës, por nuk u lejua të shkonte atje. As më vonë në Institutin e Lartë të Arteve. Arsyeja ishin absurditetet e kohës, fantazma  e biografisë. Por Hytbiu nuk u tërhoq, ai bëri më shumë, bëri shkollën e  jetës, shkollën që i dha hov, motiv dhe kuptim shpirtit dhe zemrës së tij, duke ia falur këto cilësi e virtyte të tij edhe veprave të artit. Sa bukur i thoshte bashkëshortes: Unë kam dy dashuri: Ty dhe Artin. Kështu dhe eci në jetë, me besnikëri dhe përkushtim të lartë ndaj bashkëshortes dhe fëmijëve të shtrenjtë, por dhe ndaj artit që e deshi aq shumë. Me këtë frymë e dashuri ai i përcjellë veprat edhe sot tek ne, por edhe tek brezat që do të vijnë. Ata do të shikojnë dhe do t`i përjetojnë vlerat artistike të Hytbi Tarellit, por edhe do të mësojnë nga ai shembullin se si punët e nisura, dëshirat dhe ëndrrat, pasionet dhe qëllimet, duhen çuar me vullnet e këmbëngulje deri në fund. Ata do të kujtojnë këshillat e tij  që rridhnin nga përvoja  krijuese: ”Duaje artin, jeto me artin dhe  sakrifiko për artin!».
Edhe ne sot jemi entuziast, jam i sigurt edhe ata që do të vijnë, kur të dëgjojnë se artisti Hytbi Tarelli, veprën e vetë që e kishte më të shtrenjtë se veten, statujën e heroit Adem Jashari, e mori në krahë dhe, nga Kanadaja, e çoi atje ku ishte vend i shenjtë i heroizmit dhe i lirisë, në Prekaz të Kosovës.
Si dhe artistë të tjerë, ai dëshironte që veprat t`i gëzonte populli, ndaj dhe donte  që edhe vepra të tjera t`i shikonte në vendet e duhura. Për “Skënderbeun”  e larë me flori, thoshte: “Ky bust më ka lodhur por e kam punuar me shumë dashuri. Kur e përjeton krijimin, e mposht lodhjen. Kam dëshirë që ai të vendoset në ndonjë mjedis shqiptar”. Në krijimtarinë e Hytbiut janë me dhjetëra punë të ndryshme të shpërndara nëpër institucione shtetërore dhe galeri arti, si në Shkodër, Lezhë, Tuz (Mali i Zi), Tiranë, Durrës, Lushnjë, Korçë e  Bilisht, por dhe shumë prej tyre në Kanada. Ato i gjen në shkolla, qendra dhe sheshe publike, parqe, por edhe në shumë familje shqiptare që vet Hytbiu ua ka falur me gjithë zemër dhe  bujari.
Falënderimi dhe mirënjohja shkojnë kurdoherë bashkë, kur bëhet fjalë për njerëz dhe artistë si Hytbi Tarelli. Ndaj ne sot e  falënderojmë Hytbiun për ato vepra artistike me klas, me botë dhe plot jetë, për ato vlera të rralla dhe origjinale, të cilave mendja, dora dhe shpirti i artistit të vërtetë u dha  frymë, energji, bukuri, stil, lëvizje, ajër, dritë, gjallëri, plasticitet, ngjyrë, u dha shpirt, ndjeshmëri dhe jetë, i bëri të pavdekshme. Hytbiu projektoi një rrugë të hapur dhe plotë dritë, ku sot po  ecën plot siguri biri i tij i dashur Elisi, i cli me talentin e spikatur, po i ngre edhe më lartë vlerat e rralla të babait të tij të talentuar, artistit të rrallë dhe mendjendritur.
Janë të shumtë ata që kanë shkruar në këtë libër. Detyra ime si recensent ishte që të bëja një vlerësim kritik për veprën. Por çfarë mund të bëj tjetër, veçse t`u  shprehë të gjithëve respekt, nderim të thellë dhe mirënjohje për gjithçka ata kanë shkruar, duke vënë në vend të fjalëve, ndjenja të dala nga thellësia e shpirtit dhe nga zemrat e tyret të bukura për njeriut e dashur dhe  artistin e shquar Hytbi Tarelli. Të gjithë kanë shprehur ndjenja të thella dashurie për Hytbiun, dhembje dhe mall që s`e kanë më pranë, por edhe krenari për veprën e tij.

Viron Kona
Tiranë, më: 08. 11. 2019

Sergei Yutkevich, regjisori i filmit “Skënderbeu” ishte hebre

VOAL – Filmi “Luftëtari i Madh i Shqipërisë Skënderbeu”, që ishte një prodhim i përbashkët shqiptaro-sovjetik, u shfaq në ekranin e madh në vitin 1953. Filmi u paraqit në Festivalin e Kanës në vitin 1954. Atë vit juria e Festivalit të Kanës kishte president të madhin poet Jean Cocteau dhe filmi Skënderbeu mori Çmimin Ndërkombëtar, ndërsa regjisori i tij Sergei Yutkevich fitoi një Çmim Special.

Po kush ishte Sergei Yutkevich që u frymëzua nga heroi kombëtar i shqiptarëve dhe ekranizoi biografinë e jashtëzakonshme të Gjergj Kastriotit (1405 – 1468), i njohur gjerësisht si Skënderbeu, i cili u përball dhe e mundi Perandorinë Osmane për një çerek shekulli. Në film Gjergj Kastrioti bashkoi princërit shqiptarë duke u martuar me Donika Kastriotin dhe duke organizuar Besëlidhjen e Lezhës, por u përball edhe me tradhtinë e Hamza Kastriotit, nipit të tij. Filmi ka skena masive si të filmave kolosalë të betejave historike gjatë rrethimit të Krujës. Skënderbeu është një bashkëpunim shqiptaro-sovjetik. Në kast  bashkë me Akaki Khorava, që luan rolin e Skënderbeut, interpretojnë aktorët shqiptarë Lec Bushati, Besa Imami, Adivie Alibali, Naim Frashëri, Marie Logoreci, Kadri Roshi etj .

Sergei Yutkevich ishte një regjisor dhe skenarist i famshëm hebre rus, i cili në katër paraqitje që do të bënte në festivalin e Kanës, do të fitonte Çmimin si regjisori më i mirë në vitin 1956 me filmin Othello dhe në vitin 1966 me filmin Lenini në Poloni. Më 1966 presidente e Jurisë së Festivalit të Kanës ishte Sofia Loren.

Sergei Yutkevich lindi më 1904 në Shën Petërburg. Ai vinte nga një familje e borgjezisë intelektuale. Yutkevich u lidh me skenën që kur ishte adoleshent në shfaqje të teatrit të kukllave. Më vonë pati pedagog regjisorin Vsevolod Meyerhold, një tjetër hebre rus, që eksperimentoi simbolizmin dhe futurizmin e që u torturua dhe u eleminua nga Stalini në vitin 1940 nën akuzën si trockist dhe për kundërvënie ndaj realizmit socialist.

Fatmirësisht, Sergei Yutkevich, megjithëse ishte i ndikuar nga kinemaja amerikane, konkretisht nga slapstick comedy – që shfrytëzonte gjuhën e trupit, nga regjisorët e njohur Hal Roach dhe Mack Sennett interpretuar nga aktorët komikë Stan Laurel, Oliver Hardy, Buster Keaton, Charlie Chaplin, nuk e pati fatin e mësuesit të tij. Më pas ai do t’iu kushtohej filmave historikë, dokumentarëve dramatikë dhe filmave biografikë, sikur “Skënderbeu”.

Karriera e tij pati një shkëlqim të pandalshëm, kurorëzuar në Festivalin e Kanës, me filmat “Skënderbeu” më 1954, “Othello”, 1956 dhe “Lenini në Poloni” në 1966.

Sergei Yutkevich ndërroi jetë në vitin 1985 në Moskë.

Nga punimet e tij më të fundit është filmi “Majakovski qesh” ku Yutkevich kombinon animacionin me segmente të skenave reale që mishërojnë frymën anarkike të poetit Vladimir Majakovski (1893-1930). Ky film tregon edhe dashurinë e Sergei Yutkevich për të eksperimentuar dhe është një adaptim i dramave të Majakovskit “Çimka” dhe “Harroje oxhakun”.

U martua me balerinën Elena Mikhailovna Ilyushchenko, ndërsa me aktoren Nina Yakovlevna Shaternikova pati një vajzë, me kritiken e artit Marianna Sergeyevna Shaternikova (1934–2018), e cila prej 1990 jetoi në Kaliformi, SHBA /Përktheu dhe përgatiti Elida Buçpapaj

Më 27 janar 1756 lindi kompozitori gjenial Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart (Shqiptimi: Volfgang Amadeus Moxart, Janar 27, 1756 – 5 dhjetor 1791), pagëzuar si Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, ishte një kompozitor i shquar dhe me ndikim gjatë epokës moderne.

Moxart tregoi aftësi të jashtezakonshme nga fëmijëria e tij e hershme. Ai kompozoi nga mosha pesë vjeçare dhe performoi para familjes mbretërore Evropiane. Në moshën 17 vjeçare, ai ishte angazhuar si një muzikant i gjykatës në Salzburg, por u rrit i shqetësuar dhe udhëtoi në kërkim të një pozitë më të mirë, gjithmonë kompozonte me bollëk. Ndërsa duke vizituar Vjenën në 1781, ai u shkarkua nga posti i tij Salzburgut. Ai zgjodhi për të qëndruar në kryeqytet, ku ka arritur famë, por pak siguri financiare. Gjatë viteve të tij të fundit në Vjenë, ai i kompozoi shumë nga simfonitë e tij më të njohura, koncerte dhe opera, dhe pjesë të Requiem, e cila ishte në masë të madhe e papërfunduar në kohën e vdekjes së tij. Rrethanat e vdekjes së tij të hershme kanë qenë shumë më të mitologjizuara. Ai e la pas gruan dhe dy bijtë e Constanze.

Ai kompozoi mbi 600 vepra , shumica pranuan si kulme simfonike , koncertante , operës dhe muzikës korale . Ai është ndër më të popullarizuarit të kompozitorëve klasikë, dhe ndikimi i tij mbi të mëvonshëm muzikë artit perëndimor është i thellë ; Beethoven i kompozoi veprat e tij të hershme në hijen e Mozart , dhe Joseph Haydn shkroi se ” Pasardhësit nuk do të shihnin një talent të tillë përsëri në 100 vjet ”

Nder 19 operat me te njohura i dallojmi:”Rrembimi nga Saraji”,”Dasma e Figaros”,”Don Zhuani”,”Keshtu bëjnë të gjitha”.

Jeta e hershme

Wolfgang Amadeus Mozart u lind më 27 janar 1756 nga Leopold Mozart ( 1719-1787 ) dhe Anna Maria , nee Pertl ( 1720-1778 ) , në 9 Getreidegasse në Salzburg . Kjo ishte kryeqyteti i Kryepeshkopatës së Salzburg , një principatë kishtare në atë që është tani Austria , atëherë pjesë e Perandorisë së Shenjtë Romake . Ai ishte më i ri i shtatë fëmijëve, pesë prej të cilëve vdiqën në foshnjëri.Motra e tij e madhe ishte Maria Anna (1751-1829) , me nofkën ” Nannerl ” . Mozart u pagëzuar pas lindjes së tij , në Katedralen St Rupert’s . Të dhënat e pagëzimit jep emrin e tij si “Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart” . Ai në përgjithësi e quajti veten ” Wolfgang Amadè Mozart ” si një i rritur , por emri i tij nuk kishte shumë variante .

Leopold Mozart , i lindur ne Augsburg , ishte një kompozitor i mitur dhe një mësues me përvojë . Në vitin 1743 , ai u emërua si violinisti i katërt në krijimin muzikor të Count Leopold Anton von Firmian , në pushtet Princi – Kryepeshkop i Salzburgut .Katër vjet më vonë , ai u martua me Anna Maria në Salzburg . Leopold u bë zëvendës dirigjent i orkestrës së Kapellmeisterit në 1763 . Gjatë vitit të lindjes së djalit të tij , Leopold botoi një tekst violinë, Versuch Einer gründlichen Violinschule , e cila kishte arritur sukses .

Kur Nannerl ishte shtatë , ajo filloi mësimet e tastierës me babain e saj , ndërsa vëllai i saj tre -vjeçar i shikonte . Vite më vonë , pas vdekjes së vëllait të saj , ajo tha :

Ai shpesh kaloi shumë kohë në tastjerë , mbledhje nga të tretat , të cilat ai ishte gjithnjë grevistë , dhe kënaqësinë e tij tregoi se ajo dukej e mirë …. Në vitin e katërt të moshës së tij babai i tij , për një lojë si ajo ishin , filluan për ti mësuar atij një minuet dhe pak pjesë në të tastjerë …. ai mundte ta luajë atë të përkryer dhe me delikatesë më të madhe , dhe duke e mbajtur pikërisht në kohë …. në moshën pesë vjeçare , ai ishte tashmë kishte kompozuar copa të vogla , të cilat ai luajti atit të tij i cili ka shkruar ato .

Biografi i Maynard Solomon vë në dukje se , ndërsa Leopold ishte një mësues i përkushtuar për fëmijët të tij , ka të dhëna se Mozart ishte i etur për të përparuar përtej asaj që ai u mësoi .Kompozita e tij e parë spërkati dhe përpjekjet e tij me zhvillim të parakohshëm me violinë ishin të iniciativës së tij dhe erdhi si një e papritur për babain e tij . Leopold përfundimisht hoqi dorë kompozimin kur talentet muzikore e djalit të tij u bë e qartë . Në vitet e tij të hershme , babai i Mozartit ishte mësuesi i tij vetëm . Së bashku me muzikë , i mësonte fëmijët e tij gjuhë dhe lëndët akademike .

1762-1773 : Udhëtimi

Gjatë rinisë së Mozartit , familja e tij bëri disa udhëtime evropiane në të cilën ai dhe Nannerl performuan si fëmijë të përkëdhelur . Këto filluan me një ekspozitë , në 1762 , në oborrin e Prince – zgjedhës Maximilian III të Bavarisë në Mynih , dhe në Gjykatën Perandorake në Vjenë dhe Pragë . Një turne i gjatë koncerti që përfshin tre vjet e gjysmë , duke marrë familjen në gjykatat e Mynihut , Mannheim , Paris , Londër, Hagë , sërish në Paris , dhe të kthehet në shtëpi me anë të Zyrihut , Donaueschingen , dhe Mynih .

Gjatë këtij udhëtimi , Mozart u takua me një numër të muzikantëve dhe e njohu veten me veprat e kompozitorëve të tjerë . Një ndikim veçanërisht i rëndësishëm ishte Johann Christian Bach , të cilin Mozart vizitoi në Londër në 1764 dhe 1765 . Familja përsëri shkoi në Vjenë në fund të vitit 1767 dhe mbeti aty deri në dhjetor 1768 .

Këto udhëtime ishin shpesh të vështira dhe kushtet e udhëtimit ishin primitive .Familja duhej të priste për ftesat dhe rimbursimin nga fisnikëria dhe ata priten gjatë, afër – fatales se sëmundjeve larg nga shtëpia : . Së pari Leopold( London , verë 1764) pastaj të dy fëmijët (Hagë , vjeshtë 1765) .

Pas një viti në Salzburg , Leopold dhe Mozart u nisën për në Itali , duke lënë nënën e Mozartit dhe motrën në shtëpi . Ky udhëtim zgjati nga dhjetori i 1769 deri në mars 1771. Si në udhëtimet e mëparshme , Leopold donte për të shfaqur aftësitë e djalit të tij si një interpretues dhe një kompozitor të pjekur me shpejtësi . Mozart u takua Josef Mysliveček dhe Giovanni Battista Martini në Bolonjë dhe u pranua si anëtarë i të famshmes Accademia Filarmonica . Në Romë , ai dëgjoi Miserere Gregorio Allegri dy herë në performancën në Kapelën Sistine dhe shkroi atë nga kujtesa , duke prodhuar kopjen e parë e paautorizuar të kësaj prone ruajtur nga afër të Vatikanit .

Në Milano , Mozart shkroi Mitridate opera, re di Ponto (1770 ), i cili është kryer me sukses . Kjo çoi në komisionet mëtejshme opera . Ai u kthye me babain e tij më vonë dy herë në Milano ( Gusht- dhjetor 1771 ; tetor 1772 – mars 1773 ) për kompozitat dhe premiera e Ascanio në Alba ( 1771 ) dhe Lucio Silla ( 1772 ) . Leopold shpresonte se këto vizita do të rezultojë në një takim profesional për djalin e tij në Itali , por këto shpresa nuk u realizuan .

Nga fundi i udhëtimit të fundit italian , Mozart shkroi veprat e tij të para që luhet ende të kryhet gjerësisht sot .

1773-1777 : Punësimi i në gjykatën e Salzburgut

Pasi më në fund kthehet me babain e tij nga Italia më 13 mars 1773, Mozart ishte punësuar si një muzikant të gjykatës nga sundimtari e Salzburgut , Princi – Kryepeshkop Hieronymus Colloredo . Kompozitori kishte një numër të madh të miqve dhe admiruesve në Salzburg dhe të kishte pasur mundësinë për të punuar në shumë zhanre , duke përfshirë simfonitë , sonatat , kuartetet varg, masat , serenatave , dhe disa opera të vogla . Në mes të prillit dhe dhjetorit të 1775, Mozart kishte zhvilluar një entuziazëm për koncerte me violinë , prodhimin e një seri prej pesë ( vetëm ato që ai kishte shkruar ndonjëherë ), i cili në mënyrë të qëndrueshme në rritje në sofistikimit të tyre muzikore . E fundit tre- K . 216 , K. 218 , K. tani 219 – janë prodhime të repertorit . Në vitin 1776 ai iu kthye përpjekjeve e tij për koncerte piano , duke kulminuar në Concerto K. 271 të hershme 1777 , konsiderohet nga kritikët si një zbulim i madh .

Përkundër këtyre sukseseve artistike , Mozart u rrit gjithnjë e më i pakënaqur me Salzburg dhe ritheksoi përpjekjet e tij për të gjetur një pozicion diku tjetër . Një arsye ishte rroga e tij të ulët , 150 florins në vit ; Mozart dëshironte të kompozoj opera , dhe Salzburg me kusht vetëm raste të rralla për këto. Situata është përkeqësuar në 1775 , kur gjykata teater u mbyll , veçanërisht që nga teatri tjetër në Salzburg ishte kryesisht e rezervuar për të vizituar trupat .

Dy ekspedita të gjata në kërkim të punës ndërprenë këtë qëndrim të gjatë Salzburg : Mozart dhe babai i tij vizitoi Vjenën nga 14 korrik-26 shtator 1773, dhe Mynih nga 6 dhjetor 1774 në mars 1775 . Asnje Vizite s’ishte e suksesshme , edhe pse udhëtimi Mynih rezultoi në një sukses popullor me premierën e opera e Mozartit La finta giardinera.

1777-1778 : Udhëtimi në Paris

Në gusht 1777, Mozart dha dorëheqjen nga funksioni i tij Salzburg dhe , më 23 shtator ,shikoi edhe një herë më shumë në kërkim të punësimit , me vizitat në Augsburg , Mannheim , Paris, dhe Mynih .

Mozart u bë i njohur me anëtarët e orkestrës famshëm në Mannheim me të mirët në Evropë në atë kohë . Ai ra gjithashtu në dashuri me Aloysia Weber , një nga katër vajza në një familje muzikore . Ka pasur perspektivat e punësimit në Mannheim , por ato deshtuan , dhe Mozart u nis për në Paris më 14 mars 1778 për të vazhduar kërkimin e tij . Një nga letrat e tij nga Parisi lë të kuptohet se në një post të mundshem si një organist në Versajë , por Mozart nuk ishte i interesuar për një takim të tillë . Ai ra në borxh dhe mori për gjërat e vlefshme .Fundi e vizitës ndodhi kur nëna e Mozartit u sëmurë dhe vdiq më 3 korrik 1778 . Ka pasur vonesa në thirrjen e mjekut , sipas Halliwell , për shkak të mungesës së fondeve .

Ndërsa Mozart ishte në Paris , babai i tij ishte duke ndjekur mundësitë për djalin e tij përsëri në Salzburg . Me mbështetjen e fisnikërisë lokale , Mozartit i ishte ofruar një post si organist gjykatës dhe mjeshter koncertesh . Paga vjetore ishte 450 florins , por ai ishte i gatshëm për të pranuar . Pas largimit nga Parisi në shtator 1778 ai kaloi në Mannheim dhe Mynih , ende duke shpresuar për të marrë një takim jashtë Salzburg . Në Mynih , ai ka hasur përsëri Aloysia , tani një këngëtare shumë e suksesshme , por ajo nuk ishte më i interesuar në të. Mozart më në fund arriti në shtëpi më 15 janar 1779 dhe mori pozicion të ri , por pakënaqësia e tij me Salzburg ishte perfundimtare .

Në mesin e veprave të njohur më mirë se Mozart shkroi në udhëtimin e Parisit janënjë sonata mituri piano , K. 310/300d dhe” Paris ” Symphony ( nr 31 ) ; . Këto janë kryer në Paris më 12 dhe 18 qershor 1778.

1781 : Largimi

Në janar 1781, opera Idomeneo e Moxartit ishte premierë me ” sukses të konsiderueshëm ” në Mynih .Mars vijim , Mozart u thirr në Vjenë , ku punëdhënësi i tij , Kryepeshkopi Colloredo , ishte duke marrë pjesë në festimet për anëtarësimin e Jozef II ne fronin austriak . Fresh nga miklim që kishte fituar në Mynih , Mozart u ofenduar kur Colloredo e kishte trajtuar atë si një shërbëtor i thjeshtë dhe veçanërisht kur kryepeshkopi kishte ndaluar atë për të kryer para perandorit në konteshë Thun -së për një tarifë të barabartë me gjysmën e pagës së tij vjetore të Salzburgut .Grindja arriti kulmin në maj : Mozart u përpoq të japë dorëheqjen dhe duke refuzuar . Muajin tjetër , leja është dhënë , por në një mënyrë tejet ofenduese :kompozitori u shkarkua fjalë për fjalë ” me shqelma jashte ” , e administruar nga kryeshërbëtorit të shtëpisë së kryepeshkopit -së , Konti Arco . Mozart kisht vendosur për tu vendosur në Vjenë si një interpretues i pavarur dhe kompozitor .

Grindja me kryepeshkopin shkoi vështirë për Mozart sepse i ati i njëanshëm kundër tij . Duke shpresuar të zjarrtë se ai me bindje do të ndjekë Colloredo përsëri në Salzburg , babai Mozartit shkëmbyen letra intensive me djalin e tij , duke i kërkuar atij që të pajtohet me punëdhënësin e tyre . Mozart me pasion mbrojti qëllimin e tij për të ndjekur një karrierë të pavarur në Vjenë . Debati përfundoi kur Mozart u shkarkua nga kryepeshkopi , duke çliruar veten të dy punëdhënësit të tij dhe kërkesat e babait të tij për t’u kthyer . Salomoni karakterizon dorëheqjen e Moaartit si një “hap revolucionar ” , dhe kjo në masë të madhe ndryshuar rrjedhën e jetës së tij .

Karriera e re e Mozartit në Vjenë filloi mirë . Ai preformoi shpesh si një pianist , sidomos në një garë para perandorit me Muzio Clementi më 24 dhjetor 1781 , dhe ai së shpejti ” kishte vendosur veten si lojtar mirën tastierës në Vjenë ” . Ai gjithashtu shkoi mbarë si një kompozitor , dhe në vitin 1782 përfundoi opera Die Entführung aus dem Serail ( “rrëmbimi nga pallati ” ) , e cila u shfaq më 16 korrik 1782 dhe ka arritur një sukses të madh . Puna është shpejt duke u kryer ” në të gjithë Evropën gjermanisht – folëse ” , dhe të vendosur plotësisht reputacionin e Mozartit si një kompozitor .

Pranë kulmin e grindjeve të tij me Colloredo , Mozart u zhvendos në Veber me familjen, i cili kishte lëvizur në Vjenë nga Mannheim . Babai , Fridolin , kishte vdekur , dhe Webers tani janë duke marrë në qirragjive për të bërë aq sa kam . Aloysia , i cili kishte refuzuar më parë shembullin e Mozartit , tani ishte i martuar me aktorin dhe artistit Joseph Lange . Interesi Mozartit zhvendosur në vajzën e tretë Weber , Constanze . Rrotull nuk ka shkuar plotësisht pa probleme Korrespodenca mbijetuar tregon se Mozart dhe Constanze ndarë shkurtimisht në prill 1782 .Mozart u përball me një detyrë shumë e vështirë në marrjen e lejes e babait të tij për martesë çifti më në fund u martuan më 4 gusht 1782 në katedralen e Shën Stefanit , një ditë më parë pëlqimin e babait të tij arriti në postë .

Çifti kishte gjashtë fëmijë, nga të cilët vetëm dy mbijetuan fillimet :

Raimund Leopold ( 17 qershor – 19 gusht 1783)
Karl Thomas Mozart ( 21 shtator 1784 – 31 tetor 1858 )
Johann Thomas Leopold (18 tetor – 15 nëntor 1786 )
Theresia Constanzia Adelheid Friedericke Maria Anna ( 27 dhjetor 1787 – 29 qershor 1788 )
Anna Maria ( vdiq shpejt pas lindjes , 25 dhjetor 1789 )
Franz Xaver Wolfgang Mozart ( 26 korrik 1791 – 29 korrik 1844 )

Në rrjedhën e 1782 dhe 1783, Mozart u bë e ngushtë njohur me punën e Johann Sebastian Bach dhe Handel George Frideric si rezultat i ndikimit të Gottfried van Swieten , i cili kishte në pronësi shumë dorëshkrime të mjeshtrit barok . Studimi Mozartit nga këto rezultate kompozime të frymëzuar në stilin barok , dhe më pas kishin ndikuar gjuhën e tij personale muzikore , për shembull në pasazhet fugal në Die Zauberflöte ( “Magic Flute ” ) dhe finalen e Simfonike nr 41 .

Në 1783, Mozart dhe gruaja e tij kanë vizituar familjen e tij në Salzburg . Babai dhe motra e tij ishin përzemërsisht të sjellshëm të Constanze , por vizita e bëri përbërjen e një prej pjesëve të mëdha liturgjike Mozartit , Meshës në C minor . Edhe pse nuk kanë përfunduar , ajo u shfaq në Salzburg , me Constanze kënduar një pjesë solo .

Mozart u takua Joseph Haydn në Vjenë rreth 1784 dhe të dy kompozitorë u bënë miq. Kur Haydn vizitoi Vjenën , ata nganjëherë luajtur së bashku në një kuartet string aty për aty . Gjashtë kuartete Mozartit dedikuar për Haydn ( K. 387 , K. 421 , K. 428 , K. 458 , K. 464 , dhe K. 465 ) data nga periudha 1782-1785 , dhe janë të gjykuar të jetë një përgjigje për të Opus Haydn -së . 33 vendosur nga 1781 Haydn në 1785 tha babait Moxartit : ” unë ju them përpara Perëndisë , dhe si një njeri i ndershëm , djali juaj ështëkompozitori më i madh të njoh nga personi dhe reputacion , ai ka shije dhe çfarë është më e aftësi më të madhe në përbërje “.

Nga 1782-1785 Mozart montuar koncerte me veten e tij si solist , duke paraqitur tre ose katër koncerte të reja piano në çdo sezon . Që hapësirë ​​në teatrot qenë të pakta , ai ndëshkoi vende të pazakonta : . Një dhomë të madhe në Trattnerhof ( një ndërtesë apartament ) , dhe ballroom të Mehlgrube ( një restorant ) Koncertet kanë qenë shumë të njohura , dhe ai koncerte premierë në to janë ende të ndeshjeve të fortë në repertorin . Salomoni shkruan se gjatë kësaj periudhe Mozart krijuar ” një lidhje harmonike midis një etur kompozitorit – interpretues dhe një audiencë të kënaqur, e cila u dhënë mundësinë e përjeton transformimin dhe përsosjen e një zhanër të madh muzikor ” .

Me kthimin e konsiderueshme nga koncertet e tij dhe gjetkë , Mozart dhe gruaja e tij ka miratuar një mënyrë jetese mjaft prej pelushi . Ata u zhvendos në një apartament të shtrenjtë , me një qira vjetore prej 460 florins . Mozart bleu një fortepiano gjobë nga Anton Walter për rreth 900 florins , dhe një tavolinë bilardos për rreth 300 .Të Mozarts dërguar djalin e tyre Karl Thomas për të një shkollë me konvikt të shtrenjtë , dhe shërbëtorët e mbajtur . Prandaj Ruajtja ishte e pamundur , dhe periudha e shkurtër e suksesit financiar nuk bëri asgjë për të zbutur vështirësitë e Mozarts ishin vonë për të përvojës .

Më 14 dhjetor 1784 , Mozart u bë një mason , pranua në shtëpizë Zur Wohltätigkeit ( ” bamirësisë ” ) Frankmasoneria ka luajtur një rol të rëndësishëm në pjesën e mbetur të jetës së Moxartit : . Ai mori pjesë në takime , disa nga shokët e tij ishin masonë , dhe në raste të ndryshme ai përbëhet muzikë masonike , e. g . Maurerische Trauermusik .

Vitet e vonshme dhe vdekja

1788-1790

 

Nga fundi i dekadës , rrethanat Mozartit ishin përkeqësuar . Rreth 1786 ai kishte pushuar për të dalë shpesh në koncerte publike , dhe të ardhurat e tij u tkurren . Kjo ishte një kohë e vështirë për muzikantët në Vjenë për shkak të Luftës Austro – turke , dhe si niveli i përgjithshëm i prosperitetit dhe aftësia e aristokracisë për të mbështetur muzikë kishte rënë .

Nga mesi i 1788, Mozart dhe familja e tij kishte lëvizur nga Vjena qendrore në periferi të Alsergrund . Edhe pse është menduar se Mozart kishte reduktuar shpenzimet e tij me qira , studimet tregojnë se duke lëvizur në periferi , Mozart nuk kishte reduktuar shpenzimet e tij . ( siç pretendohet në letrën e tij Puchberg ) , por thjesht kishte rritur hapësirën e strehimit në dispozicion të tij .Mozart filloi të marrë hua e para , më shpesh nga miku i tij dhe shokët e Mason Michael Puchberg ; ” një rend ardhur keq të letrave u lutur për kreditë ” mbijeton . Maynard Solomon dhe të tjerë kanë sugjeruar se Mozart vuante nga depresioni , dhe duket se prodhimi i tij u ngadalësua . Veprat kryesore të periudhës përfshijnë tre simfoni e fundit ( nr 39 , 40 , dhe 41 , të gjitha nga 1788 ) , dhe i fundit i tre opera Da Ponte , Così fan tutte , premierë në 1790 .

Rreth kësaj kohe , Mozart bëri udhëtime të gjata duke shpresuar për të përmirësuar fatin e tij : në Leipzig , Dresden dhe Berlin në pranverën e vitit 1789 dhe në Frankfurt, Mannheim , dhe qytete të tjera gjermane në 1790 . Udhëtime prodhuar vetëm sukses të izoluar dhe nuk lehtësimin e ankthit financiare e familjes

1791

Vitin e kaluar Mozartit , deri sa sëmundja e tij përfundimtar goditi , ishte një kohë e madhe e produktivitetit , dhe nga disa llogarive , një nga shërimet personale Ai kishte përbërë një pjesë të madhe , duke përfshirë disa nga veprat e tij më të admiruar : .Opera Magic Flute ;koncerti përfundimtar piano ( K. 595 në B – banesë ) ;Klarinetë Concerto K. 622 ,i fundit në serinë e tij të madh të quintets string ( K. 614 në e- banesë ); te kenduar kenget Ave verum corpus K. 618 , dhe papërfunduar Requiem K. 626 .

Gjendja financiare e Mozartit , një burim i ankthit ekstrem në 1790 , më në fund filloi të përmirësohej . Edhe pse prova është jobindëse , duket se klientët e pasur në Hungari dhe Amsterdam zotua anuiteteve për Mozart në këmbim për përbërjen rastit . Ai mendohet të ketë përfituar nga shitja e muzikës valle shkruar në rolin e tij si kompozitor Imperial dhomë . Mozart nuk kishte huazuar shuma të mëdha nga Puchberg , dhe e bëri një fillim më të paguar borxhet e tij .

Ai kishte përjetuar kënaqësi të madhe në suksesin publike të disa prej veprave të tij , sidomos Flauti magjik ( e cila ishte kryer disa herë në periudhën e shkurtër midis premierën e saj dhe vdekjen e Moxartit ) dhe pak masonike kantata K. 623 , premierë më 15 nëntor 1791 .

Sëmundja e fundit dhe vdekja

Mozart u sëmurë në Pragë ne 6 shtator 1791 premierën e operës së tij La clemenza di Tito , e shkruar në të njëjtin vit në komision për festimet kurorëzimin e perandorit . Ai vazhdoi funksionet e tij profesionale për disa kohë , dhe realizuar premierën e Magic Flute më 30 shtator . Shëndeti i tij u përkeqësua më 20 nëntor , në të cilën pikë ai qëndron në shtrat , duke vuajtur nga ënjtje , dhimbje, dhe të vjella .

Mozart u shtrua në sëmundjen e tij të fundit nga gruaja e tij dhe motra e saj më e re, dhe u ndoq nga mjeku i familjes , Thomas Franz Closset . Ai ishte i zënë mendërisht me detyrën për të përfunduar Requiem tij , por dëshmi thone se ai në fakt diktuar pasazhe të studentit të tij Franz Xaver Süssmayr ishte minimal .

Mozart vdiq në shtëpinë e tij më 5 dhjetor 1791 ( të moshës 35 ) at 1:00 am . Grove New përshkruan varrimin e tij :

Mozart u varros në një varr të përbashkët , në përputhje me porosi bashkëkohore vjene , në St. Marx Cemetery jashtë qytetit më 7 dhjetor . Në qoftë se , siç thonë raportet e mëvonshme , asnje vajtues nul mori pjesë , edhe kjo është në përputhje me zakonet e Vjenës të varrimit në atë kohë , më vonë Jahn ( 1856 ) shkroi se Salieri , Süssmayr , van Swieten dhe dy muzikantë të tjerëishin të pranishëm . Përralla e një stuhie dhe dëborë nuk është e vërtetë, . Dita ishte e qetë dhe të butë

Shprehja ” Varri i përbashkët ” i referohet as një varr komunale as varrim e një të varfëri , por në një varr individuale për një anëtar të popullit ( dmth , nuk eshte i aristokracisë ) . Varret e përbashkëta kanë qenë objekt i gërmimeve pas dhjetë vjetësh ; varret e aristokratike nuk ishin .

Shkaku i vdekjes së Moxartit nuk mund të dihet me siguri . Procesverbali e ka atë si ” hitziges Frieselfieber ” ( ” ethe të rënda ” , duke iu referuar një skuqje të lëkurës që duket si fara meli ) , një përshkrim që nuk mjaftojë për të identifikuar shkakun si ajo do të diagnostikuar në mjekësinë moderne . Hulumtuesit kanë thene të paktën 118 shkaqe te vdekjes , duke përfshirë trikinoz , gripin , helmim merkuri , dhe një sëmundje të rrallë të veshkave . Një nga më gjerësisht i pranuar hipoteza është se Mozart vdiq nga ethet reumatike akute .

Funerali modest Mozartit nuk e pasqyrojnë gjendjen e tij me publikun si një kompozitor : shërbimet përkujtimore dhe koncerte në Vjenë dhe Pragë ishin me pjesemarrjen . Në të vërtetë , në periudhën menjëherë pas vdekjes së tij , reputacioni i tij u rrit ndjeshëm : Salomoni përshkruan një ” valë të paparë të entuziazmit ” për punën e tij ; biografitë janë shkruar (për herë të parë nga Schlichtegroll, Niemetschek, dhe Nissen); dhe botuesit për të prodhuar edicionet e plotë të veprave të tij. (Wikipedia)

Artisti Italo-Shqiptar Milot sjell në Vinci artistin e madh Kinez Wu Weishan – Nga Artur Spanjolli

Artisti Milot e artisti Wu Weishan,drejtori i Muzet Nazional i Pekinit

Kane kaluar tashme me shume se 500 vjet qe kur Leonardo da Vinci vdiq ne France, dhe ky mjeshter i madh ishte i destinuar te ishte nje fanar ndriçues jo vetem per breza te tere artistesh dhe shkrimtaresh, por edhe nje ispirues studjuesish dhe filozofesh te cilet konsumuan jeten e tyre duke zhbiruar personalitetin kompleks te ketij gjeniu te rilindjes italjane. Leonardo, i njohur kudo ne bote, nuk i shpetoje as edhe kines se larget, ku artiste te tjere, ne kontekste historike te largeto apo me te aferta, jane ndeshur dhe njohur me gjenine e artistit toskan. Nje nga ato artist eshte dhe Qi Bai shi, nje klasik i kines se madhe qe ne kulturen kineze ka nje peshe artistike, gati te njejte me peshen e rilindasit perendimor toskan. Kjo gje, nuk i ka shpetuar nje skulptori te madh kontemporan kinez, me emrin Wu Weisha, i cili duke njohur te dy keto personalitete. Si ate poliedrik dhe shumeplanesh te Leonardo Da Vinçit, si ate te artistit kinez Qi Baishi, eshte frymezuar nga keto dy gjeni te njerezimit te cilet qene produkt i dy koherave te ndryshme, i dy kulturave te ndryshme, i dy popujve te ndryshem , por skulptori i madh kinez, i ka lidhur bashke ata, ne vepren e tij te njohur: Varka e Leonardos dhe Qi Baishit. Duke bere skulpturat e dy gjenive te njerezimit, te lidhura bashke me nje varke, nje skulpture ne bronz, skulptori kinez, i ka lidhur ato bashke jo vetem si dy gjeni te artit, por edhe si dy figura frymezimi. Keshtu qe e famshmja “Rruge e mendafshit” nuk mbetet vetem ajo, por mund te interpretohet edhe si “Rruga e artit” Ose me mire: “Rruga e perbashket e artit!” Skulptori kinez e ka ekspozuar kete veper ne bronx ne Muzeun Kombetar te Artit ne Pekin, dhe vepra eshte nje mirnjohje e thelle e artistit kinez Wu, per gjeniun toskan.

Nuk mjafton kjo. Skulptori i njohur italo-shqiptar Alfred Mirashi Milot, kur ishte per nje vizite ne Kine, i beri aq shume pershtypje kjo mirnjohje e thelle e skulptorit kinez per Leonardon, sa qe me rastin e 50 vjetorit te miqesise italo-kineze, propozoi ta ekspozonte vepren “Varka e Leonardos dhe Qi Baishit” ne Itali.

Ne qytezen e lindjes se Leonardos ne Vinci te Italise. Atje pra, me date 17 Janar te ketij viti, do te inaugurohet dhe kjo veper e bukur e skulptorit kinez, kushtuar dy gjenive boterore. Nje nder i madh qe i behet gjeniut toskan, nga nje artist kinez me nje frymemarrje nderkombetare, nje ekspozite ne qiell te hapur qe u mundesua nga intuita dhe vullneti i skulptorit Milot. Wu Weishan, i cili eshte dhe drejtori i Muzeut Kombetar te artit ne Kine, do te jete i pranishem ne inaugurimin e ekspozites, inauguron keshtu dhe piketakimin e dy mjeshterave. Leonardo, babai i rilindjes artistike, dhe Qi Baishi, babai i piktures kineze moderrne. Do te jene te pranishem gjate ceremonise se inaugurazionit dhe galeristi Nikolo Raugei dhe doktor Andrea Raugei. Vepra te cilen skulptori don tia dhuroje Vincit, qytetit te lindjes se gjeniut, do te mbetet pjese e vlerave artistike te qytetit te Vincit. Ai me kete rast e ka titulluar vepren e tij: “Dialog pertej kohes dhe hapesires: mjeshtrat e artit italjan Leonardo dhe atij kinez, piktorit Qi Baishi”. Do te jete i pranishem gjithashtu edhe ndermjetesi, skulptori dhe artisti me origjine shqiptare Milot, fale te cilit, u be e mundur ky aktivitet mes kultures se dy popujve miq. Italise dhe Kines.

 

 

 

Artur Spanjolli  Firenze 2020

Lushnjes iu kthye vajza e saj një herë e përgjithmonë

Lushnjes iu kthye vajza e saj një herë e përgjithmonë. Më e mira e të gjithave. Vaçe Zela!

Prej disa ditësh në mes të qytetit të Lushnjes është vendosur statuja e Vaça Zelës, ashtu si na është fiksuar, duke kënduar  “Moj Arbëri” dhe duke i rënë kitarës.

NJë vepër e mrekullueshme e skulptorit të talentuar Arben Bajo e ka portretizuar artisten me një vërtetësi të rrallë!

Në përurimin e saj në Lushnje kishin shkuar artistë të njohur, si Irma dhe Eranda Libohova, Sidrit Bejleri, Orgesa Zaimi e të tjerë.!

Nuk mungonte padyshim edhe vajza e vetme e Vaçes Zelës dhe Pjetër Rodiqit,  Irma Rodiqi, e cila përmallshëm në rrjetin social shpreh mirënjohjen dhe shkruan:

“Falemnderit Lushnja e shtrenjtë e nënës sime!”

Vaçja e donte pa kushte Lushnjen dhe Lushnja po ashtu!

Vendosja e statujës përkon me organizimet e rastit të 100-vjetorit të Kongresit të Lushnjës.